Новата држава Европска Унија

Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Па јака муда е ...

да беше Македонија во ЕУ сите ќе се лекуваа надвор од државата а не ќе ги трпеја глупостите во Македонските болници...
ti si bil vo public hospital vo stranstvo za da gi vidis tamosnite gluposti ?

za da ne ispadne deka zboruvam od pamet nema da ti ja kazam mojata prikazna eve sto se sluci dva dena posle porogajneto na sin mi:

http://www.allvoices.com/news/413353-baby-born

citaj
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
ti si bil vo public hospital vo stranstvo za da gi vidis tamosnite gluposti ?

za da ne ispadne deka zboruvam od pamet nema da ti ja kazam mojata prikazna eve sto se sluci dva dena posle porogajneto na sin mi:

http://www.allvoices.com/news/413353-baby-born


citaj
tochno taka- ne znaat
ne znaat ni toa deka koga ke im stasaat bolnichkite troshoci za naplata- istite tie ke padnat na prosjachki stap
ne za dzabe gejcive se vlechkaat kaj nas na stomatolozi, ginekolozi ....- a ushte povekje gi ima vo Bugarija-
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
tochno taka- ne znaat
ne znaat ni toa deka koga ke im stasaat bolnichkite troshoci za naplata- istite tie ke padnat na prosjachki stap
ne za dzabe gejcive se vlechkaat kaj nas na stomatolozi, ginekolozi ....- a ushte povekje gi ima vo Bugarija-
Барем имаат опција за разлика од нас каде немаат каде да одат а не можат да си дозволат. На 2 милиона народ со низок наталитет во 2010 погребавме 10 родилки .Некои сметаат дека побезбедно е да се арботира него ли да се раѓа .
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
tochno taka- ne znaat
ne znaat ni toa deka koga ke im stasaat bolnichkite troshoci za naplata- istite tie ke padnat na prosjachki stap
ne za dzabe gejcive se vlechkaat kaj nas na stomatolozi, ginekolozi ....- a ushte povekje gi ima vo Bugarija-
Охрид,бисерот наш езерски...и здравствената установа изградена од некој србијански крал...пред 437534975438 години....







Ајт сега...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Точно вакви состоjби се подобруват со фондовите за регионален разбоj на ЕУ,но прво мора да се стигне до нив.
Алтернатива друга се уште за пустиот Балкан не се види.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Какви амбуланти ,какви болници ,фантазија не можам да опишам со зборови...
Чекам за едно обично испитување од април минатата година и сеуште нема абер да дојдам на ред.
Па се тешам со оние несрекници кои чекаат и по 4 години за операција на колено .
Ма може и побрзо ,има приватни болници овде ,само треба едно 1000 евра да си спремам само за испитувањето ,а што се 1000 евра кога за еден заб пред некој месец ,само што ми го исчистија и ставија лек ми земаа 170 евра ,затоа што не можев да чекам редовно неколку дена...
Не си правите бајрам на паметот .....
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Какви амбуланти ,какви болници ,фантазија не можам да опишам со зборови...
Чекам за едно обично испитување од април минатата година и сеуште нема абер да дојдам на ред.
Па се тешам со оние несрекници кои чекаат и по 4 години за операција на колено .
Ма може и побрзо ,има приватни болници овде ,само треба едно 1000 евра да си спремам само за испитувањето ,а што се 1000 евра кога за еден заб пред некој месец ,само што ми го исчистија и ставија лек ми земаа 170 евра ,затоа што не можев да чекам редовно неколку дена...
Не си правите бајрам на паметот .....
ti si pominal super, mene za vadenje zab so inekcija mi zedoa 250 dollari.
 
L

Liberation

Гостин
Хитлер сакаше да им го одземе суверенитетот на европските држави со сила.

Денешните Хилеровци се поинтелигентни.

Во мирновремени услови те тераат самиот да се откажеш од него.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.338
Поени од реакции
21.822
ti si bil vo public hospital vo stranstvo za da gi vidis tamosnite gluposti ?

za da ne ispadne deka zboruvam od pamet nema da ti ja kazam mojata prikazna eve sto se sluci dva dena posle porogajneto na sin mi:

http://www.allvoices.com/news/413353-baby-born

citaj
Ова во Австралија ли беше? Темава е за ЕУ и законот се однесува за државјаните на ЕУ кој ќе можат сегде во ЕУ да одат на лечејне по нивни избор.
И да, су имал можност често пати да видам како работит медицинските центри во Македонија. Некомпетентни доктори, посебно во малите градови кој уште толку ќе ти го уништат здравјето или не дај Боже скроз ќе те умрат. Обични скршеници на рака или прст не можат да диагностицираат и да те лечат. Има и кај нас добри доктори но без мито тој не ти се пулит, па ти умирај си ...
Иначе овој закон за ЕУ не е за обични настинки, никој поради тоа не би ошол на пример во Германија на лекувајнеи но има и болести кој само специјалисти можат да ги лечат а тие се ретки и во мал број на држави присутни е за тоа е овој закон да им се олесни на луѓето лекувајне без пред тоа да обезбедат огромни суми, на пример за операција.
Е сега има и држави во ЕУ каде што ситуацијата е слична ко во Македонија но има и држави каде што е здравството на место. Секој би ишол на пример во Германија на лекувајне наместо во Булгарија на пример, ако нема можност во Македонија да се излече.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Ова во Австралија ли беше? Темава е за ЕУ и законот се однесува за државјаните на ЕУ кој ќе можат сегде во ЕУ да одат на лечејне по нивни избор.
И да, су имал можност често пати да видам како работит медицинските центри во Македонија. Некомпетентни доктори, посебно во малите градови кој уште толку ќе ти го уништат здравјето или не дај Боже скроз ќе те умрат. Обични скршеници на рака или прст не можат да диагностицираат и да те лечат. Има и кај нас добри доктори но без мито тој не ти се пулит, па ти умирај си ...
Иначе овој закон за ЕУ не е за обични настинки, никој поради тоа не би ошол на пример во Германија на лекувајнеи но има и болести кој само специјалисти можат да ги лечат а тие се ретки и во мал број на држави присутни е за тоа е овој закон да им се олесни на луѓето лекувајне без пред тоа да обезбедат огромни суми, на пример за операција.
Е сега има и држави во ЕУ каде што ситуацијата е слична ко во Македонија но има и држави каде што е здравството на место. Секој би ишол на пример во Германија на лекувајне наместо во Булгарија на пример, ако нема можност во Македонија да се излече.
1: Avstralija e posilna i posredena od najmalce 70% od mocana EU taka da koga e tamu taka ne treba da se diskutira poveke.
2:dobro e sto si zabelezal deka i vo EU ima isti sranja kako kaj nas
3:Privatnoto zdrastvo e dobro sekade, koga plakam od moi pari i doma ke si mi bide super.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.338
Поени од реакции
21.822
1: Avstralija e posilna i posredena od najmalce 70% od mocana EU taka da koga e tamu taka ne treba da se diskutira poveke.
2:dobro e sto si zabelezal deka i vo EU ima isti sranja kako kaj nas
3:Privatnoto zdrastvo e dobro sekade, koga plakam od moi pari i doma ke si mi bide super.
Си кажуваш приказни за ЕУ, очигледно не си доволно информиран за состојбите во ЕУ. Австралија, светска сила...штом тука не чинит, нигде...:icon_roll
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Сo одлука на Генералното собрание на ООН, Европската Унија доби статус на набљудувач во таа организација.

Само за потсетување, минатата година ЕУ исто така се обиде да добие таков статус но не успеа заради противењето на малите држави и на регионалните организации.

При гласањето во Генералното собрание, само две држави биле воздржани.

Досега таков специјален стаус во ООН имаат само Ватикан и Палестина.

Претставниците на ЕУ сега добија право да учествуваат во дебатите и да одговараат на прашања во врска со Унијата. Исто така имаат право да збворуваат во име на групата на земји што ја претставуваат, што не значи пак дека поедини членки на ЕУ тоа право го изгубиле.

Ова е лоша работа за нас со оглед на политиката на соседите.

Сега други регионални организации како Арапската Лига и Африканската Унија се борат добијат таков статус, но очекуваат поддршка од ЕУ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom