Нибиру, Сумериjци и Анунаки

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Postojano nesto negiras bez da dades dokument-web.sajt-kniga/naslov...

Kolku prasanja postaviv i dadov kako neposredno da kontaktiraat - no dosega nema takov junak...

Samo ozboruvanje.
Jas ne go krijam identitetot

Avie "heroi"?...
Тоа што не го криеш идентитетот не значи дека се што збориш е вистина. Можам да негирам се додека не дадеш цврст доказ за се што постираш дека е вистина. И престани со тие детски фантазии ко демек треба да си прочитал уште 600-700 книги за да си напишел нова книга и слично. Од каде знаеш дека баш тие книги ќе ти дадат точни информации, и од кај знаеш дека баш само од тие 600-700 книги ќе ги добиеш сите потребни информации за да напишеш книга, која може да ја напише секој што има бујна фантазија. Или на тие 8.500 TV станици ги наоѓаш точните информации?
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Postoi sajt od kade sto mozes basplatno, stom denes ce se objavi nova kniga, istata da ja simnes sledniot den.

Ponatamu, na toj sajt postojat bezbroj grupi i podgrupi: religija (zapadna i istocna/islam) i mnoooguuu drugi.
Potoa site naucni grupi.
Psihologija i parapsihologija.
Enciklopedii.
I se sto drugo te interesira.

Za sekoj kniga ima kratok voved i spored toa odbiras...

Za zal na Balkanot postoese slicna:

baneprevoz.com

Zgasnat e.

Jasno ili treba da ti crtam... I samiot znaes deka ubavo crtam...

Pogledni:

http://motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=28100:2011-11-25-08-31-58&catid=5&Itemid=16
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Postoi sajt od kade sto mozes basplatno, stom denes ce se objavi nova kniga, istata da ja simnes sledniot den.

Ponatamu, na toj sajt postojat bezbroj grupi i podgrupi: religija (zapadna i istocna/islam) i mnoooguuu drugi.
Potoa site naucni grupi.
Psihologija i parapsihologija.
Enciklopedii.
I se sto drugo te interesira.

Za sekoj kniga ima kratok voved i spored toa odbiras...

Za zal na Balkanot postoese slicna:

baneprevoz.com

Zgasnat e.

Jasno ili treba da ti crtam... I samiot znaes deka ubavo crtam...

Pogledni:

http://motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=28100:2011-11-25-08-31-58&catid=5&Itemid=16
Има ли подгрупа психопатија? И кој е линкот од тој веб сајт? Јас не реков дека информациите ги наоѓам од интернет па да ти дадам линк. Значи вака функционира тој сајт: Ако денес се објави некоја книга во продажба, веќе следниот ден ја има во .pdf формат, легално со дозвола од авторот на книгата така? Зошто луѓето купуваат книги кога можат да причекаат само еден ден па да ја превземат од интернет бесплатно? Добро, да речеме дека постои тој сајт. Ти векаш дека треба да прочиташ уште 600-700 книги, но што ако секој ден искачаат нови книги кои се надополнување на претходните или пак ги негираат со цврсти докази? Тоа значи дека сите книги што си ги читал се само губење на време, не губење време во буквална смисла туку како залудно собирање на информации за пишување на книга.

За тоа дека црташ убаво, не ти се противам, во право си. Ама за останатото премногу фантазираш.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Poveceto od knigite se od poznati i priznati doktori ili profesori na najpoznatite univerziteti vo Svetot...

Od vovednoto pretstavuvanje zaklucuvam komu da mu posvetam vnimanie...

Za ovoj sajt doznav od mojot najstar drugar-novinar so kogo cestopati vodime mnogu interesni diskusii... preku Skype ili neposredno... Toj e organizator na Prvata sahovska olimpijada vo Skopje (hotel Kontinental) a ja sum eden od osnivacite na prvite TV-vesti vo MTV...

Ete - znaes otprilika mnogu...

Osmeli se - pretstavi se...
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Ти си убеден(веруваш) дека човекот е продукт само на таа адаптирачка сила. Тогаш ќе треба да си ги објасниш сите аномалии што постојат кај човекот. Науката е една област полна со табуа, ќе треба да бараш мудро :)
Што вика кабалата по повод тоа прашање?

Тоа не е адаптирачка сила туку механизам на адаптација.

Боди еволуцијата е експериментално докажана имаш експеримен со муви каде имаме нов вид на понапредно потомство, да не сапомнувам дека човекот успеа и да создаде живот т.е бактерија па дури и киборг, е првото е сфера на т.н синтетичка молекуларна биологија која создава бактерии кои произведуваат дизел гориво наместо токсини, понатаму коза која има ген на пајак(значи химера) за да ние добиеме биочелик поцврст и од кевлар е сега замисли само кои можности ги нуди па имаме и млеко и челик за кој треба првен копање, па транспорт на рудата сепарација и создавцање на легура а овде тоа е непотребно и се се изведува на фарма, понатаму можат да се создадат бактерии кои за разлика од тешките цитостатици ќе ги убиваат само канцерогените клетки понатаму бактерии кои ќе можат да детектираат загадување, се разбира и можноста за злоупотреба е огромна но нема да има злоупотреба ако нема потреба.

Инаку еволуцијата има покрај адаптација и имитација преку која единките учат од другите понатаму еве и мимикријата е доказ плус и секако на твоето прашање за аномалии кај човекот јас не би рекол дека се аномалии и сам знаеш дека постојат мутагени фактори и тоа природни и вештачки а еволуцијата нема ниту некоја замисла ниту пак цел па оттука нема аномалии тоа е гембл.

Тоа е коцкање и често многу често предностите на низа видиви при изменети услови биле кобни за видот-ова важи и за нас секако.

Но ако анануките биле мастер по биоинженеринг зарем не би требало да нема аномалии ниту лепрозни и слично??

И на крај краеви нема нити нибуру ниту пак немезис и тоа е докажано научно, но нели псеудонаучно може да се "докаже" и дека постојат:)
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Poveceto od knigite se od poznati i priznati doktori ili profesori na najpoznatite univerziteti vo Svetot...

Od vovednoto pretstavuvanje zaklucuvam komu da mu posvetam vnimanie...

Za ovoj sajt doznav od mojot najstar drugar-novinar so kogo cestopati vodime mnogu interesni diskusii... preku Skype ili neposredno... Toj e organizator na Prvata sahovska olimpijada vo Skopje (hotel Kontinental) a ja sum eden od osnivacite na prvite TV-vesti vo MTV...

Ete - znaes otprilika mnogu...

Osmeli se - pretstavi se...
Зошто да се претставам, и онака не сум познат, ништо нема да ти значи. Само со 22 години имам пристап до сите твои лични информации, и на многу други личности. Твојот пријател Јордан не бил организатор на шаховската олимпијада туку директор на турнирот и е еден од уредниците на „Скопје денес“ и има издадено уште едно дело на француски(2004) во Канада, поточно во Монтреал каде што живее и е професор во универзитетот на Квебек.

А линкот од сајтот заборави да го пишеш, или несакаш?
Кога се книгите по „познати“ доктори и професори, како дозволуваат нивните книги да се ставаат на интернет веднаш по нивното објавување? И од каде и се достапни книгите во електронска форма на тие што раководат со сајтот?
Викаш од описот на книгата одлучуваш која да ја читаш. Дали тоа значи дека уредниците на сајтот за еден ден ја читаат книгата и постираат свое мослење и опис за неа?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Тоа не е адаптирачка сила туку механизам на адаптација.

Боди еволуцијата е експериментално докажана имаш експеримен со муви каде имаме нов вид на понапредно потомство, да не сапомнувам дека човекот успеа и да создаде живот т.е бактерија па дури и киборг, е првото е сфера на т.н синтетичка молекуларна биологија која создава бактерии кои произведуваат дизел гориво наместо токсини, понатаму коза која има ген на пајак(значи химера) за да ние добиеме биочелик поцврст и од кевлар е сега замисли само кои можности ги нуди па имаме и млеко и челик за кој треба првен копање, па транспорт на рудата сепарација и создавцање на легура а овде тоа е непотребно и се се изведува на фарма, понатаму можат да се создадат бактерии кои за разлика од тешките цитостатици ќе ги убиваат само канцерогените клетки понатаму бактерии кои ќе можат да детектираат загадување, се разбира и можноста за злоупотреба е огромна но нема да има злоупотреба ако нема потреба.

Инаку еволуцијата има покрај адаптација и имитација преку која единките учат од другите понатаму еве и мимикријата е доказ плус и секако на твоето прашање за аномалии кај човекот јас не би рекол дека се аномалии и сам знаеш дека постојат мутагени фактори и тоа природни и вештачки а еволуцијата нема ниту некоја замисла ниту пак цел па оттука нема аномалии тоа е гембл.

Тоа е коцкање и често многу често предностите на низа видиви при изменети услови биле кобни за видот-ова важи и за нас секако.

Но ако анануките биле мастер по биоинженеринг зарем не би требало да нема аномалии ниту лепрозни и слично??

И на крај краеви нема нити нибуру ниту пак немезис и тоа е докажано научно, но нели псеудонаучно може да се "докаже" и дека постојат:)
Па баш биоинженерингот(да употребам термин хибридизација) оставил многу аномалии, значи или не ги бивало толку или пак премногу сложено е :)
Еве ти неколку хинт-ови
-повеќе од 4000 дефекти во ДНК-материјалот.
-Митохондриалната ДНК кажува за старост на луѓето од приближно 250 000 години.
-сите примати имаат 48 хромозоми, ние 46.
-спојот е направен кај вториот хромозом...зошто баш вториот? :) точно на 2 минути
Човеков(дарвинист) пробуе да објасни како е тоа можно, ама за мене е жива смешка :)....како и да е.
-стапалото кај човекот, кое е инфериорно во однос на другите хуманоиди, а треба да биде обратно.
Има и други...доста ти се овие.
И уште еден "аргумент", а тој е чисто субјективен....секој посебно би требало да си го "разбере" со лична обсервација :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Изгледа не ги пратиш новите наоди во врска со астрофизиката... Според најновите наоди 02.12.2012 докажано е дека нашата планета е стара 552 милијарди 3 милиони и пет години, така да слабо ти оди астрофизика. Религијата на Јеховините сведоци е стара 427 милијарди години, од неа се настанаи сите други религии, но со тек на време се изменила и нивната религија па имињата на пророците и слично ги замениле со други.
Сакаш да попиеш перманентен бан заради тролање? Ај уозбили се и или дискутирај како што треба или губи се од темава.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
4000 дефекти или можеби нови насоки кон подобрување?

Не ни треба супериорно стапало имаме супериорен мозок па затоа и не требва да биде супериорно посебно ако имаш егзоскелетон..

А зошто пак да имаме ист број хромозоми како приматите(посебно ако пренесуваат непотребни податоци)??

Кога тоа би било така тогаш брак и потомство ќе биде можно епа сега зоофилите ауу тоа како би го сакале Вауу:)

Зарем сите цицачи да имаат ист број хромозоми е ова ќе биде Orgy in a fish tank


Како го објаснуваш фактот што ембрионот првите неколку месеци е налик на инсекти, водоземци и форми на живот во вода па потоа се оформува како што треба?

Што правиме со луѓето кои се раѓаат со опашка или со повеќе пара на брадавици и оваа "аномалија" можеби си ја имал ти или јас или некој друг без да знаеме бидејќи од 10 новороденчиња кај 2 ги има овие остатоци од животните а дури кај 6 од 10 имаме замускули кај ушите што е исто така остаток од животните т.е имаме заеднички предок.

И зошто да не вториот??

Понатаму тука е и фактот што имаме три раси а доказ и за еволуцијата е фактот кој укажува дека црната раса е 20 000 години поназад(не Интелектуално) а тоа е утврдено по черепот т.е нивниот е малку помајмунски.

И на крај краеви ние не сме настанати буквално од мајмун како што сметаат многумина.

-Митохондриалната ДНК кажува за старост на луѓето од приближно 250 000 години.
Според која метода е ова докажано бидејќи не е исклучена можноста за мутација.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Jugop, kako i site na tvoi godini, ti samo baras, kritikuvas i nisto ne spodeluvas...

Ne procitav kritiki za linkot na moite sliki: Koja najmnogu ti se dopadja ili niedna. Znaes li so sto se nacrtani?

Ne se sokrivaj zad godinite.

Totalno pogresna tie e procenkata za mojot prijatel koj sega zivee vo Kanada.

A za sajtot - naskoro ce doznaes ti i site koi sakaat da citaat.

Zenite za modata... Za se!
--- надополнето: 5 август 2013 во 08:40 ---
Za se:

avaxhome.ws
--- надополнето: 5 август 2013 во 08:44 ---
www.avaxhime.ws

Ili odi na Google so avahhome...

NAJDOBRO SE RABOTI SO = OPERA
--- надополнето: 5 август 2013 во 08:45 ---
www.avaxhome.ws
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Jugop - ti izgleda ne si po citanje...

Prasuvas: - Dali moderatorite gi citaat site knigi?....
Sekoja kniga ima voved...

Druga: - Me prasuvas: "Ti vikas..." - namesto "Ti velis..." T kako da zivees na Vodno pa si se naviknal da VIKAS...

Gi pogledna li slikite?...
Koga takva ce naslikas vo golem format (90x70) na germanski hamer so hemiski molivi i so takva preciznost - slobodno - pofali se...
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Jugop - ti izgleda ne si po citanje...

Prasuvas: - Dali moderatorite gi citaat site knigi?....
Sekoja kniga ima voved...

Druga: - Me prasuvas: "Ti vikas..." - namesto "Ti velis..." T kako da zivees na Vodno pa si se naviknal da VIKAS...

Gi pogledna li slikite?...
Koga takva ce naslikas vo golem format (90x70) na germanski hamer so hemiski molivi i so takva preciznost - slobodno - pofali se...
Секоја книга има вовед, но не секоја книга има опис. А за да го прочиташ воведот, треба да ја симнеш книгата, зошто воведот е дел од содржината.

Кога сме кај правилното говорење ти пичуваш „че ти одговорам“ „че добиеш“ итн.
Ги погледнав сликите, ги змаев од порано. Зошто мислиш дека би сакал да нацртам такви слики па да се фалам? Ти за да се фалиш си ги цртал?
--- надополнето: 5 август 2013 во 13:18 ---
Jugop, kako i site na tvoi godini, ti samo baras, kritikuvas i nisto ne spodeluvas...

Ne procitav kritiki za linkot na moite sliki: Koja najmnogu ti se dopadja ili niedna. Znaes li so sto se nacrtani?

Ne se sokrivaj zad godinite.

Totalno pogresna tie e procenkata za mojot prijatel koj sega zivee vo Kanada.

A za sajtot - naskoro ce doznaes ti i site koi sakaat da citaat.

Zenite za modata... Za se!
--- надополнето: 5 август 2013 во 08:40 ---
Za se:

avaxhome.ws
--- надополнето: 5 август 2013 во 08:44 ---
www.avaxhime.ws

Ili odi na Google so avahhome...

NAJDOBRO SE RABOTI SO = OPERA
--- надополнето: 5 август 2013 во 08:45 ---
www.avaxhome.ws
Не се разбирам многу од сликарство па да ти кажам дали сликите се добри или не. Знам со што се нацртани, знам да читам.
Како мислиш тотална погрешна проценка за твојот пријател? Јас не го проценував туку пишав дел од неговата биографија. Сакаш да кажеш дека не е точно тоа што го пишав?
И фала за сајтот, ќе го проверам после.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Koga vece odgovaras - ne mora da potenciras deka znaes da citas...
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Koga vece odgovaras - ne mora da potenciras deka znaes da citas...
Па зошто ме прашуваш дали знам со што се нацртани сликите, кога пишува на страната дека се со хемиски моливи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom