Нибиру, Сумериjци и Анунаки

Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
http://en.wikipedia.org/wiki/Anunnaki

Ko po obicaj u slobodno vreme si citkam zanimlivosti, no ova posebno mi ostavi vpecatok... pa sakav da vidam posiroko mislenje...

Znaci, spored naodite na arheolozi , kako i ubeduvanjeto na nekoi filozofi, mnogu novi informacii se protivat na teorijata evolucijata, konkretno za covekovata evolucija... ko demek nie sme DNK inznering na nekoja ponapredna civilizacija...

Spored mene licno, ako se pretpostavi deka ne sme sami vo vselenata... i deka postoi civilizacija dalieku ponapredna od nas... togas ovaa teorija bi bila realna...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Da sum iskren ama nekoi od ovie videa se dosta ekstremni po moe mislenje...

Тоа е вистината. Што мислиш ти америка отиде во ирак за да се бори против терористи? Абе гледај го видеото да ти стане јасно нешто.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Нибиру

Нибиру (Nibiru) според Сумерците (-Народ кој живеел во пределот на меѓуречјето - Месопотамија пред околу 5 000 години-) претставува планетата на боговите.Името ''Нибиру'' на акадски значи 'место на преоѓање','crossing place','place of transition'.Планетата уште ја викаат 'крилеста планета' или 'планета со рогови'.

http://2012project.files.wordpress.com/2008/04/nibiru3.jpg

Сумерците ни кажуваат дека нивната цивилизација нагло се унапреднала откако Анунаките (Anunnaki) -'Тие што дошле од рајот на земјата','those who from heaven to earth came',подиректно - 'Тие што дошле од Нибиру' ги научиле да го користат писмото,ги Научиле многу нешта околу астронимијата,архитектурата,медицината итд итд.
Сумерците ги претставуване Анунаките како Гуштерести хуманоиди високи околе 7-8 стапки (не знам колку е тоа во метри) на кои телото им нило обложено со цврсти крлушки.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Annunaki.jpg

Анунаките ги научиле Сумерците скоро се околу соларниот систем.
Тие знаеле дека центарот на Сончевиот Систем е Сонцето и дека околу него се вртат останатите планети ,ги знаеле по ред,нивната големина,нивната боја,оддалеченост,знаеле за нивните сателити,астероидниот појас немајќи никаква технологија....Дури и НАСА била зачудена поради нивната прецизност околу сиве овие ствари...
Нибиру спаѓа во планети од типот 'планети шетачи'.Сумерците велат дека Нибиру поминува низ Сончевиот систем секои 3657 години,и според нивните пресметки и предвидувања тоа треба да се случи во 2012.

http://2012project.files.wordpress.com/2008/04/nibiru3.jpg

http://www.enkispeaks.com/images/12thplanet.jpg

http://www.enkispeaks.com/images/solutionsolarsystem.jpg

Има уште многу информации кои треба да бидат постирани, но тоа го оставјам на вас.И дајте постирајте некои квалитетни и проучени ствари...

Поздрав
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Не ми е при рака книгата, ама ќе пишам од она што памтам. Нибуру се судрила со нешто или се расцепила, не се сеќавам баш, но од помалиот дел настанала денешната Земја. Анунаките, ја населиле Земјата со цел да го експлоатираат златото, за кое се смета дека го користеле за да ја обноват својата кора. Владетел на Земјата бил Енлил (може и го промашив името), а му помагал брат му Енки, кој бил супериорен научник. Тој со помош на ДНК манипулации го креирал Адаму (библискиот Адам), човекот кој требало да работи за нив. Постепено довагало до мешање на расите, па имало некоја војна при што нуклеарки биле исфрлени на Земјата (аналогија: Содом и Гомор). Инаку, тие Анунаките ги изградиле пирамидите за да обележуваат место за слетување на нивните вселенски бродови, а „писта“ им бил полуостровот Синај.
Наводно, во Месопотамија биле пронајдени глинени плочки кои претставувале модерна лабораторија, и Енки со помошничката како работеле нешто. Некои сметаат дека во прилог на оваа теорија оди и тоа што на многу места во светот се пронајдени чудни работи, како компјутерот од Антикитера, батерија во Сумер, совршено направени графитни топки во Коста Рика, кои можат да се направат само со ласерска технологија... Од авторите само се сеќавам на Зехарија Ситчин...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Темата за 2012-та не е малку иста со оваа?
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Темата за 2012-та не е малку иста со оваа?
Па има допирни точки....темава што ја отворив е за се околу Нибиру,Сумерците,гледиштата на модерната наука околе ова...итд.....
Сакам да кажам темава е подефинирана..
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Сега малку читнав за оној Зехарија Ситчин, и многу археолози и историчари му наоѓале многу маани на неговото дешифрирање на сумерските текстови, а физичарите пак го напаѓале дека познавањата за физиката и астрономијата му биле слаби.
Изгледа типот е нешто како нашите Бошевски - Тентов, или они се како него... Во секој случај интересни прикаски се овие неговите.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Не ми е при рака книгата, ама ќе пишам од она што памтам. Нибуру се судрила со нешто или се расцепила, не се сеќавам баш, но од помалиот дел настанала денешната Земја. Анунаките, ја населиле Земјата со цел да го експлоатираат златото, за кое се смета дека го користеле за да ја обноват својата кора. Владетел на Земјата бил Енлил (може и го промашив името), а му помагал брат му Енки, кој бил супериорен научник. Тој со помош на ДНК манипулации го креирал Адаму (библискиот Адам), човекот кој требало да работи за нив. Постепено довагало до мешање на расите, па имало некоја војна при што нуклеарки биле исфрлени на Земјата (аналогија: Содом и Гомор). Инаку, тие Анунаките ги изградиле пирамидите за да обележуваат место за слетување на нивните вселенски бродови, а „писта“ им бил полуостровот Синај.
Наводно, во Месопотамија биле пронајдени глинени плочки кои претставувале модерна лабораторија, и Енки со помошничката како работеле нешто. Некои сметаат дека во прилог на оваа теорија оди и тоа што на многу места во светот се пронајдени чудни работи, како компјутерот од Антикитера, батерија во Сумер, совршено направени графитни топки во Коста Рика, кои можат да се направат само со ласерска технологија... Од авторите само се сеќавам на Зехарија Ситчин...
Добро парче информација.
Инаку како што имам разлистано јас вака.

Според Сумерците помеѓу Марс и Јупитер се наоѓала уште една планета (нз како се викаше).Кога Нибиру поминала во нејзина близина придонела нз чии сателити да се судрат со таа планета разнесувајќи ја.При таа огромна експлозија се разбира дека летеле парчиња на сите страни.Тие парчиња предизвикале таканаречен дожд од оган кој темелно ја уништил Цивилизацијата на Марс.Нз баш како беше но за Марс Сумерците ни кажуваат дека бил уништен со дожд од оган,имаше нешто околу железото,вајда дека метеоридите носеле железо.... шо знам како баш беше али велат дека од тоа потекнува денешната црвената боја на Марс (железни оксиди - црвена боја).Исто така и Земјата била бомбардирана од страна на овие метеороиди...(многу цивилизации ни кажуваат за приказната дека нивниот бог ги уништил грешниците со вода, со големиот потоп се разбира....но вториот пат бил толку испизден што ги уништил со дожд од оган....нз баш како одеа тие циклуси на уништување...али разгледајте го календарот на маите...таму се најјасно опишани овие случки),сега едно големо парче било привлечено од страна на Земјата и стапило во орбита околе Земјата - Месечината....:smir:

Сега малку читнав за оној Зехарија Ситчин, и многу археолози и историчари му наоѓале многу маани на неговото дешифрирање на сумерските текстови, а физичарите пак го напаѓале дека познавањата за физиката и астрономијата му биле слаби.
Изгледа типот е нешто како нашите Бошевски - Тентов, или они се како него... Во секој случај интересни прикаски се овие неговите.
Брат тоа се вика филтрирање на историјата...се што иде контра на дарвиновата теорија или слично се отфрла...да го е..м...
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Btw...Ајде постирајте ако имате и уопште знаете околу ова??
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Btw...Ајде постирајте ако имате и уопште знаете околу ова??
Има другар на нет побарај, на јутјуб, има добри клипчиња. Сега таа планета се гледа од јужниот дел на Чиле и Јужниот пол, а по 2010 ќе се гледа до пола Африка. т.е низ целиот зенјен екватор, а по 2011-2012 од секаде. После тоа ќе почнат урагани, торнада, климатски изместувања, дури се прогнозира, изместување на половите, и се така 2 години...
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Има другар на нет побарај, на јутјуб, има добри клипчиња. Сега таа планета се гледа од јужниот дел на Чиле и Јужниот пол, а по 2010 ќе се гледа до пола Африка. т.е низ целиот зенјен екватор, а по 2011-2012 од секаде. После тоа ќе почнат урагани, торнада, климатски изместувања, дури се прогнозира, изместување на половите, и се така 2 години...
Братче јас не ја отворив темата за дебатирање само околу ''Нибиру и 2012' мислев општо се околу Нибиру,а брат по нет има многу неверодостојни информации па затоа гледам да начекам некој шо знае доста околу овие ствари...Фала и Поздрав:smir:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Братче јас не ја отворив темата за дебатирање само околу ''Нибиру и 2012' мислев општо се околу Нибиру,а брат по нет има многу неверодостојни информации па затоа гледам да начекам некој шо знае доста околу овие ствари...Фала и Поздрав:smir:
Прашај слободно, ќе праиме муабет што те интересира.:helou:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Хах фалa...Јас иначе повеќе би сакал да знам нешто околу античките толкувања за Нибиру не само од Сумерска страна туку од страна на други тогашни или пак идни култури (мислам тука може да се вклучат веќе гледиштата за Ламуриа,Атлантида,Кумари Кандам,гледиштата на Ацтеките околе ова и мн други тесноповрзани ствари)...........Ако знаеш нешто повеќе околу ова постирај нешо...
Поздрав:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom