Не ми е сеедно кога....

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Не ми е сеедно кога....?

Што не ви е сеедно? (Мислам на одредени случки од секојдневието)

Што не сакате постојано да го гледате? Што секојдневно ви смета?

Живееме во општество и средина каде секојдневно сме соочени со различни животни и човечки приказни, опкружување во кое поголемиот дел од работите функционираат надвор од својот нормален тек.

Што е она што ги предизвикува вашите чувства?

Знам дека не ви е сеедно секојдневно да ги гледате луѓето како просат на улица, да ги гледате луѓето што молам за парче леб или за само 1 денар.

Знам дека не ви е сеедно да го гледате ѓубрето насекаде по улиците...

....Но, сме се обиделе ли да смениме нешто?




 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
не ми е сеедно кога владате ме убедува дека се е во ред со некои смешни проценти и инвестиции помали од некое село во индија и очекува да верувам...
не ми е сеедно кога некој локален голтар ке ме моли за гласот а после кога има некоја бедна функција во администрација треба да закажувам термин за да го сретнам....
не ми е сеедно кога на студентски ме прашуваат(јас сум од ресен) како со јаболчината годинава....
не ми е сеедно кога на вести ги слушам глупавите американизми од стилот на -хоспитализирани, брифинг, импичмент...златен јазик имаме читајте го горан стефановски да видите колку убави зборови имаме...
не ми е сеедно за се ова ама некој друг го чита и баш му е сеедно....
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.048
Поени од реакции
105
На мене не ми е сеедно кога гледам како на вести го дават грчкиот парламент (како денес), и како тие се однесуваат понижувачки кон нашето име и кон нас. Тоа ме многу револтира и во врска со тоа сакам од се срце ние Македонците да го истераме своето за Грците да пукнат од мака...
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Што не ви е сеедно? (Мислам на одредени случки од секојдневието)

Што не сакате постојано да го гледате? Што секојдневно ви смета?


Што е она што ги предизвикува вашите чувства?


....Но, сме се обиделе ли да смениме нешто?
Многу работи кои што сами по себе лично се поврзани со мене и пред се мојот душевен мир ме предизвикуваат да се справувам со нив.Тоа во никој случај не прави да ми биде сеедно.
Не ми е сеедно за луѓето што ми се блиски и што ги почитувам и сакам, за школото и за сите проекти на кои што работам, за мојата лична надградба и итн.
Но не ми е сеедно ни за фактот дека претежно поради неактивираната сива маса на луѓето сега се топат ледниците на половите.

Не сакам да гледам многу работи кога малку подобро ќе размислам, не сакам да бидам подоложна на бројни влијанија кои што не ме оставаат рамнодушна, но тоа не е нешто против што се бориме, тоа е нешто со што живееме.
Но кога би сумирала, да речеме дека не сакам лицемерни суштества, потполно безлично и секојдневно.

Додека нешто да смениме, не знам за другите, за себе знам дека се борам, на овој или на оној начин, сепак се обидувам.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Најмногу ми смета и ми буди негативни чувства односно нервоза и понижување, коа луѓето околу мене ме лажат и кријат нешто од мене... и да сум пробал да сменам али нема шанси мн луѓе се :( за жал
 
S

Sith_Lord

Гостин
Не ми е сеедно. За многу работи. Но понекогаш го заборавам тоа. И ми треба тивок период сам со себе за да се потсетам.

Sith
 
Член од
2 март 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Не ми е сеедно кога за ништо ќе ме обвинат,
не ми е сеедно кога се обидувам да направам нешто правилно и во тој момент се појавува некој идиот да го уништи сето тоа,
не ми е сеедно кога ќе видам луѓе кои прават грешки и во нив вовлекуваат невини жртви.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Искрено не ми е сеедно кога ќе видам циганче како проси,стар човек кога бара некој денар за леб...цел ден ќе го мислам и ќе го превртувам низ глава,ќе барам виновен за тоа...ама нема пустото.
Не ми е сеедно кога слушам некои работи по сто пати со цел да ме разубедат,но нема шансите да се случи тоа се на 0,а сепак се повторува и повторува,неможам да опишам со зборови што чувствувам тогаш,а не сум човек кој се разубедува со останатите.
Не ми е сеедно кога некој пати,особено близок,со или без причина,заради мене или некој друг,барем приближно се чувствувам и јас како него.
Имам еден куп работи кои би ги набројала,но сепак до нас е како ќе ги прифатиме.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Не ми е сеедно кога ја гледам редицата социјални случаи кај мајка ми пред канцеларија.
И не ми е сеедно кога заедно со цело маало слушам како плаче старата комшивка од горната улица откако маж и пијан ќе и удри ќотек.
За останатото, горе-долу, ќе преболам.
 

MarinkaUSA

~I like myself the way I am~
Член од
7 февруари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
3
Не ми е сеедно кога ке видам колку економската состојба на Македонија се влошува, не ми е сеедно кога треба да се насмеам , а душата ми плаче, не ми е сеедно што луѓето што ме сфаќаат ми се далеку и на крај не ми е сеедно што секојдневно ме дискриминираат
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
епа не ми е воопшто сеедно што сакаат да ни го сменат името.....................:jaj::icon_excl
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Не ми е сеедно кога неможам да имам никакво влијание врз настаните што ми предизвикуваат немир.
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
... некој без разлика дали го познавам или не, дали ми значи или не поминува во тешка фаза во животот, а јас не можам да направам ништо да му помогнам.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
... онаа народната ќути си д**и си се применува на Македонскиот народ, а па ние како будали седиме и велиме ако боли нека боли машки! Стварно некогаш треба машки да не заболи за да се свестиме што правиме.....
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Najmnogu mi smeta licemerie , od mal gi mrazev vakvite luge , ap gi izbegnuvav , ali posto skoro site se vakvi , nemav nekoj izbor ( druga tema ) ...

Preku glava mi e od zabivanje noz vo grb , od kopilinja koi nemaa svoe jas , koi se lizat na drugi , koi ti se pravat prijateli , ali edno vrtenje i ... krk ...

Druga rabota sto me maci e needinstvoto , nebratsvoto , ljubomorata , zavista , opisav se sto go karakterizira ovoj glup svet ...

Ne mozam da trpam nekompetabilni lica da go vodat svetot , a posebno nasata drzava i site institucii vo nea ..

Sve je sjebano , jebago ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom