Нешто за Србите

Статус
Затворена за нови мислења.

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
sinisa vo niedna crkva vo svetot ne e zabraneto da vlezat vernici osven vo prohor pcinski, ova samo da znajte kolku se glupirate be idioti edni.P vo albania da odis mozis vo kopja sakas crkva da vlezis....
Добро хајде сад полако. Прво - ко ти је забранио да уђеш у Прохор Пчињски и кад? Па ћемо онда да причамо.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
ајде бе..стварно..ај објасни ми во што се состои религиозниот спор а ја по којзнае кој пат ке ти објаснам каде е политичката димензија
Политичка димензија треба свесно да се сузбија и да нестане, а не да се свесно увећава.

politika i religija neodat zaedno... zatoa koga se mesa politikata vo religija doaga do vakvi situacii...
реци им Шкендија...дао бих ти опет зелено да ти нисам дао већ
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
така шарено

проблемот со црквите е политички
црквата како институција ја интересира само верата
а не и припадноста на етничката група
секоја држава има право на своја црква
србија тоа и го оспорува на македонија
значи проблемот е политички
Гомила глупости. Прво, православне цркве су помесне, нису ни етничке ни државне. Где пише да "свака држава" има право на своја црква? Глупост на квадрат.

Србија НЕ оспорава ништа, верници МПЦ имају МПЦ, други нека иду у џамије и цркве који желе.

Аутокефалност нека решавају попови. Верници ионако немају проблема с овим, Бог је један.

Шта ти хоћеш у ствари да Србија уради? Да изда декрет да је МПЦ аутокефална?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Синиша..се убаво ова што збориш..но тоа е твое мислење не на твоите владици...

Автокефалноста се спори и МПЦ заедно со ЦПЦ се прогласуваат за помесни српски цркви...капиш..под капа на српската црква која е автокефална

зошто ова се прави ти образложив..и кој го финасира враниш..се на тацна ти ставив..тоа е тоа..ја разбирам дека кај српскиот народ нема проблем но што се однесува до срквата и државата србија работите се поинакви

слични проблеми имправите и на црногорците
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Синиша, едно прашање, повеќе политичко или општествено отколку во врска со темата:

Зошто по весниците како пишан или печатен медиум во Србија, веќе 90% се употребува латиница отколку кирилица? Дојдов вчера до ваков податок па сакам некој од таму да ми потврди...

П.С. За роденден на Кајгана во јануари, како член на форумот, се надевам дека ќе бидеш присутен, да се запознаеме :smir:
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Синиша..се убаво ова што збориш..но тоа е твое мислење не на твоите владици...

Автокефалноста се спори и МПЦ заедно со ЦПЦ се прогласуваат за помесни српски цркви...капиш..под капа на српската црква која е автокефална

зошто ова се прави ти образложив..и кој го финасира враниш..се на тацна ти ставив..тоа е тоа..ја разбирам дека кај српскиот народ нема проблем но што се однесува до срквата и државата србија работите се поинакви

слични проблеми имправите и на црногорците

МПЦ и ЦПЦ - врска нема!

МПЦ је са свештенством и монаштвом, значи цела хијерархија прогласила аутокефалност. И баш зато ће МПЦ добити аутокефалност пре или касније! И врше се преговори око тога.

У Црној Гори је друга прича, тамо митрополит није прогласио аутокефалност него група грађана - нема с ким ни да се преговара - али да се не удаљавамо са теме, само да те информишем.

Али нас не треба да буде брига за то, то не треба да буде тема коју ја и ти треба да преврћемо и да се свађамо на форумима. Нисам поп!

А ово око Вранишковски је већ стара /мени и досадна/ тема, погледај тему од пре 2 године где сам написао све шта мислим око тога, још тада кад се све догађало.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Синиша, едно прашање, повеќе политичко или општествено отколку во врска со темата:

Зошто по весниците како пишан или печатен медиум во Србија, веќе 90% се употребува латиница отколку кирилица? Дојдов вчера до ваков податок па сакам некој од таму да ми потврди...

П.С. За роденден на Кајгана во јануари, како член на форумот, се надевам дека ќе бидеш присутен, да се запознаеме :smir:
Стари и угледни весници као што је Политика, Вечерње новости су на ћирилици. Остатак је на латиници, да, али ипак није 90%. Можда ако се гледају недељни и месечни магазини онда је око 90% латиница, али дневне новине су ја мислим 60% латиница 40% ћирилица, по мојој процени, не знам тачно.

Једини недељни магазин који ми пада на памет а знам да излази на ћирилици је НИН.

Бићу за Нову годину во Македонија, а волео бих да наврнем и на рођендан :helou:

п.с. један од разлога што сам раније постовао на кајгани било је и то што је то један од ретких форума на језицима које разумем где се моја ћирилица не доживљава као неки "political statement" / тј. да сам неки националиста и слично.

Ето докле се дошло.
 
A

anaveno

Гостин
Гомила глупости. Прво, православне цркве су помесне, нису ни етничке ни државне. Где пише да "свака држава" има право на своја црква? Глупост на квадрат.
Tочно така. Hигде не пишува дека овде треба да се пое на србљански. Hи на Косово, ни во Црна Гора, Хрватска. Црквите биле помесни, недржавни? Kаде има такви? Mислиш на Цариград и Египет? Извини, сите православни народи си имаат цркви, на кои диецезите им се поклопуваат со границите на државите. Kој губи диецези (Србија и Русија) има право да се лути. Cе лутеле и другите кога биле под нивна диецеза. Oкрече се коло срече.

И што има вие да не признавате во делот на МПЦ???
Пa фреските во Вељуса се постари од вашата ви црква.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
хм. па у принципу ја то исто кажем, додуше без твоје злурадости. Тамо где се свештенство и монаштво одваја, тамо постоје услови да прогласе аутокефалност ако то желе. - ама то је њихова а не државна ствар. Тако постоји и МПЦ.

и што има вие да не признавате во делот на МПЦ?..фреските во Вељуса се постари од вашата ви црква.
слажем се а ја сам то исто рекао, много пре тебе.


п.с. ствар се своди само на једно - свако има право да се моли како хоће и у коју цркву хоће, уопште није превише компликовано
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
сега е зимно време..ладно..
работите се "собираат"..
нека не не чуди ако напролет СПЦ биде "собрана" во делот на Косово..
значи..проблемот не е црковен..ни политички..до климата е..
Кутриот витез ќе ви објасни поподробно околу глобалното затоплување..и дејството врз ганглиите му..
Drskost, ironija... Nishto novo vo zamena za zdravi argumenti?...
Inaku najlesno e so glavata niz zid. Mozebi eden den ke svatish deka ovoj spor ne se vodi nitu na istorisko nitu na megju-drzavno nivo. Ama koga nekoi zagreani 'internet-patrioti', ke se pretvorat vo vernici -se e mozno.:toe:
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Јас незнам уствари ние што бараме од СПЦ, што да ни признае, ние си имаме црква наша македонска и ич не ми е гајле дали некоја жешка глава оспорува или не. Јас не се молам на црква, јас се молам на бога, а бог е еден, оли можда нема да одам во рајот ако некој не не ме признал. Јас сум Христијанин, а верата нема граници, таа е секаде, ако на некого му е сатисфакција да оспорува, тоа не го прави затоа што е рисјанин, тоа е негов проблем
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Drskost, ironija... Nishto novo vo zamena za zdravi argumenti?...
Inaku najlesno e so glavata niz zid. Mozebi eden den ke svatish deka ovoj spor ne se vodi nitu na istorisko nitu na megju-drzavno nivo. Ama koga nekoi zagreani 'internet-patrioti', ke se pretvorat vo vernici -se e mozno.:toe:
Mozebi ti nekase si go izgubil duhovnoto ili toa neti znaci nisto .neti navleguva vo identitetot ? a mozebi i go nemas soodveten identitet. tuka nema dilema i nema diskusija. potrebno e objektivnost i vistina. ako si pristrasen kon nedna nacija vrz osnova na druga zaboravi se i izlisen e komentar.:toe:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Izgubena duhovnost, nemanje nacionalen identitet, objektivnost... Mislite se tuka, ostanuva da gi sredish vo edna logichna ( i po moznost razbirliva) celina...:toe:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
A бе слушам и враната размислува како Cиниша. Cиниша можда и ти си византиец?

Cпорот помеѓу црквите е политички проблем. A твој проблем е ако мислиш дека е тоа глупо или паметно

Bатикан и Цариград кога потпишуваат документи тоа се вика црковна политика. A тебе дали ти се допаѓа или не башка есап.

Истото важи и за македонската и србијанската црква.
 
N

n/a

Гостин
Sinisa...otprilike znam kako i kolku dobro razmisluva.:toe:
I za sto se zalaga,i kolku toleranten moze da bide i kolku e nacitan i presmetliv.
Ama znam i drugo (se odnesuva na Goca):
Deka ti ne razmisluvas,ne citas ili barem ne od relevantni izvori i celta ti e da se konfrontiras i da se karas...pritoa uglavnom koristejki false argumenti i ludi `dokazi`.
I kako takva...idi probaj da pisuvas na cetnicki forumi...da vidis kako ke pomines.
Otprilike...isto vi e nivoto na diskusija...
O.K za mene...:toe: izvadete si gi ocite ako sakate.
Samo nemoj da probuvas da sikaniras dragi i razbrani lugje...koi sto prvo i osnovno : Te sakaat i te pocituvaat kako makedonka.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom