Неплаќање алиментација - суровата реалност

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Temata e mnogu osetliva i treba da se posmatra od dvata agla. A sto ako doticniot nemozel da plakja? Vo Makedonija ziveeme. Poentata mi e, ne sudete taka brzo. Ako nemozat tie covecki da se dogovorat i razberat koe fajde od sudovi i kazni, osven stresovi i frustracii?!
Кога се донесува пресудата, според имотната состојба и примањата се утврдува месечно колку може да плаќа. А он ниту еден месец нема платено, така да ова за мене е неодговорност.


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Кога се донесува пресудата, според имотната состојба и примањата се утврдува месечно колку може да плаќа. А он ниту еден месец нема платено, така да ова за мене е неодговорност.


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
:toe:
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Temata e mnogu osetliva i treba da se posmatra od dvata agla. A sto ako doticniot nemozel da plakja? Vo Makedonija ziveeme. Poentata mi e, ne sudete taka brzo. Ako nemozat tie covecki da se dogovorat i razberat koe fajde od sudovi i kazni, osven stresovi i frustracii?!
И да не може да плаќа, пак е неодговорен родител.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Сите се нафрливте на таткото дај малце да видиме каква е мајката работи ли не работи ли премажена ли е, зошто толку напиња да му ги зима последните пари дали бившиот нејзин е способен за да плака итн, не е се така едноставно да се плака, човеков едвај крпи крај со крај вози такси денеска едвај ке ги извади 200 ден за леб, повеќето жени си налегнуваат на тоа ке плака алиментација и нека цркне,не значи дека ако човекот не дава пари и дека тоа го прави лош родител

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па и да е премажена, тоа не го ослободува таткото од плаќање и грижа за децата. Убаво е кога ги правите, а кога ви се фатат за новчаникот тогаш е тешко.


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
А што човеков нема да плаќа? Што треба душата да му ја земат

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Околу наследувањето на станот, таткото може да склучи договор за доживотна издршка со ќерката и предмет на договорот да биде тој стан или може со договор за располагање на имот за време на живот да го даде станот на ќерката. И во едниот и во другиот случај станот нема да влезе во оставинската маса и мислам дека нема ниедна жалба или приговор да го вратат станот назад.
а како ќе докаже дека ќеркаму била со него и го издржавала?[DOUBLEPOST=1448263130][/DOUBLEPOST]
А што човеков нема да плаќа? Што треба душата да му ја земат

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
А бе имате ли вие ум? татко е на децата, еден денар да нема 7 години да му даи то може само ако живее на улица и се храни од контејнер. Тој веројатно треба 2-3000 денари месечно да им плаќа, не треба 500 евра. Ако му е душата 3000 денари месецот а не децата - нека му ја земат и душата.
Па чевли ќе крпам не купвам нови, цигари ќе откажам, алишта стари ќе носам....
Ко ќе си родител, ако треба ќе скокнеш и оброк, за децата да имаат да јадат. Гледаш дека планови се кројат како и станот да не биде на негово име, работи на црно - не плаќа алиментација, кај татко живее обезбеден, а децата? Нив душата кој ќе им ја земе?
 
Последно уредено:

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Има други мерки за тоа, едноставно нема ги пушта децата во негова близина и решен проблем
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Сите се нафрливте на таткото дај малце да видиме каква е мајката работи ли не работи ли премажена ли е, зошто толку напиња да му ги зима последните пари дали бившиот нејзин е способен за да плака итн, не е се така едноставно да се плака, човеков едвај крпи крај со крај вози такси денеска едвај ке ги извади 200 ден за леб, повеќето жени си налегнуваат на тоа ке плака алиментација и нека цркне,не значи дека ако човекот не дава пари и дека тоа го прави лош родител

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Не ќе да е толку гладен. Сестра во странство, татко му ваљда каква таква пензија. Барем 1000 ден да давал да покаже добра воља. 7 години он не дошол до пара ?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Повеќето сте деца и го браните таткото демек немал пари, таксист бил со мала македонска плата, ова она. Рано е се ` уште не знаете каква одговорност носат децата и дека за нив ако треба и ќе скратиш од личните потреби. Од платата прво и даваш на нив, а после што остане за тебе.
Работат на црно, се откажуваат од имот, се договараат газдата пола плата да и ја дава на смека пола на црно, само за помала да и е алиментацијата. Секакви ги има.


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
16
Temata e mnogu osetliva i treba da se posmatra od dvata agla. A sto ako doticniot nemozel da plakja? Vo Makedonija ziveeme. Poentata mi e, ne sudete taka brzo. Ako nemozat tie covecki da se dogovorat i razberat koe fajde od sudovi i kazni, osven stresovi i frustracii?!
da vo pravo si,sto ako toj nemoze da plakja? I mene decata sekoj den mi prasuvaat dali imam pari mislis? Za zal samo mi gi kazuvaat potrebite koi sekojdnevno rastat a kako sto i sam kaza Makedonija e ova i mozes da zamislis kolkava plata zemam, a bidejki "tato" nema mama kje raboti na dve rabotni mesta za da go donesi doma ona sto "tato" ne moze[DOUBLEPOST=1448268682][/DOUBLEPOST]
Не ќе да е толку гладен. Сестра во странство, татко му ваљда каква таква пензија. Барем 1000 ден да давал да покаже добра воља. 7 години он не дошол до пара ?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
kolku za informacija tatkoto ima dvajca penzioneri doma od koi edniiot so voena penzija ...vo slucajov nebitno zatoa sto samiot toj zarabotuva povekje od dovolno za eden covek koj ne plakja ni stan ni hrana ni rezii[DOUBLEPOST=1448268973][/DOUBLEPOST]
Има други мерки за тоа, едноставно нема ги пушта децата во негова близина и решен проблем
i pokraj toa sto zakonski imam pravo da zabranam da gi gleda decata jas toa ne sum go napravila zaradi niv ne sakam da sozdavam nepotrebni frustracii kaj decata taka da tie sekoj vikend odat kaj nego i toj moze koga saka da gi gleda a tatkovstvoto go pokazuva so po eden sladoled ,a koga kje pobaraat patiki ili jakna im veli kje vidime fala bogu uste ni ednas ne kupil[DOUBLEPOST=1448269075][/DOUBLEPOST]
а како ќе докаже дека ќеркаму била со него и го издржавала?[DOUBLEPOST=1448263130][/DOUBLEPOST]
А бе имате ли вие ум? татко е на децата, еден денар да нема 7 години да му даи то може само ако живее на улица и се храни од контејнер. Тој веројатно треба 2-3000 денари месечно да им плаќа, не треба 500 евра. Ако му е душата 3000 денари месецот а не децата - нека му ја земат и душата.
Па чевли ќе крпам не купвам нови, цигари ќе откажам, алишта стари ќе носам....
Ко ќе си родител, ако треба ќе скокнеш и оброк, за децата да имаат да јадат. Гледаш дека планови се кројат како и станот да не биде на негово име, работи на црно - не плаќа алиментација, кај татко живее обезбеден, а децата? Нив душата кој ќе им ја земе?
za zal nemaat site sovest[DOUBLEPOST=1448269498][/DOUBLEPOST]
Сите се нафрливте на таткото дај малце да видиме каква е мајката работи ли не работи ли премажена ли е, зошто толку напиња да му ги зима последните пари дали бившиот нејзин е способен за да плака итн, не е се така едноставно да се плака, човеков едвај крпи крај со крај вози такси денеска едвај ке ги извади 200 ден за леб, повеќето жени си налегнуваат на тоа ке плака алиментација и нека цркне,не значи дека ако човекот не дава пари и дека тоа го прави лош родител

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
vo pravo si ne e los roditel zatoa sto ne dava pari...majkata kazav nekade deka raboti dve raboti i vsusnost taa e los roditel zatoa sto nema dovolno vreme da im posveti na decata....i veruvaj mi ne se taksistite tolku jadni nikoj pa ni tie ne rabotat za 6000 den mesecno....samo da znaes eden avto den spored ministerstvoto za soobrakjaj e 1200 den neka i ne e tolku no sigurno ne e 200 den
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Сите се нафрливте на таткото дај малце да видиме каква е мајката работи ли не работи ли премажена ли е, зошто толку напиња да му ги зима последните пари дали бившиот нејзин е способен за да плака итн, не е се така едноставно да се плака, човеков едвај крпи крај со крај вози такси денеска едвај ке ги извади 200 ден за леб, повеќето жени си налегнуваат на тоа ке плака алиментација и нека цркне,не значи дека ако човекот не дава пари и дека тоа го прави лош родител

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
А бе чоек кој планира уше од сега и станот да со малверзации го прикаже на састра му за да случајно некогаш и по 50 години на децата не им остане ништо од него доволно зборува за неговиот карактер.
Тој кирија не плаќа, со татета јади пие спие, пензија негова плата негова па минимални да земаат по 8000 - 16.000 се месечно за двајца. „Е немам за децата отио тате треба да појадва да руча да вечера, на татета му требаат чевли, јакна, треба тате и кредит за мобилен да клаи, иди зима и џемперче да си купи тате....„
А шо ќе беше да живееше заедно се уште во брак??
Парите од таксито в џеп и само за себе ќе ги трошеше или ќе му даеше на децата по нешто месецо за кифли за патики за маица?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
а како ќе докаже дека ќеркаму била со него и го издржавала?
Пa издржувaњетo не се дoкaжувa кoгa ќе oди ќеркaтa сo дoгoвoрoт вo кaтaстaр.
Знaм декa стрaните нa дoгoвoрoт мoже дa тужaт зa неиспoлнувaње нa oбврските, a трети лицa не знaм дaли е дoзвoленo дa тужaт вo случaјoв.



Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom