Неплаќање алиментација - суровата реалност

Член од
22 ноември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
16
vekje sedum godini ne primam alimentacija za moite dve maloletni deca bidejki izvrsitelite i blokiranite smetki ne poagaat kazete mi ima li nacin da ja dobijam alimentacijata?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
vekje sedum godini ne primam alimentacija za moite dve maloletni deca bidejki izvrsitelite i blokiranite smetki ne poagaat kazete mi ima li nacin da ja dobijam alimentacijata?
Се консултиташе со адвокат?
Правници, помогнете и на жената и дајте и насока.
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
78
Жити одговорите што ги напишаа, какви безосетни и глупави луѓе, целта им е само да трпаат мислења, а не да помогнат некому. Фифи, најпаметно и најсигурно ти е да си се консултираш со добар приватен адвокат кој добро ги познава законите и може најпаметно да те посоветува.
Секое добро, поздрав.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
vekje sedum godini ne primam alimentacija za moite dve maloletni deca bidejki izvrsitelite i blokiranite smetki ne poagaat kazete mi ima li nacin da ja dobijam alimentacijata?
За жал има многу вакви случаеви, ти имаш пресуда, одредена му е алиментација а то шо не плаќа значи дека нема ништо на негово име и се води како невработен (можеби работи на црно). Но во тие 2 години тој сигурно јади, се топли на зима си купува облека и обувки.... значи од негде има средства за живеење.
Правно гледано може да му се закани со затвор:
Неплаќање издршка
Член 202
(1)Тој што одбегнува да дава издршка определена врз основа на извршна
судска одлука или порамнување, ќе се казни со парична казна или со
затвор до една година.
(2)При изрекувањето условна осуда, судот може на сторителот да му
наложи да ги исплати пристигнатите обврски и во иднина уредно да ја
плаќа издршката.
Тоа можеби ќе го свести дека треба да плаќа, или ако работи на црно во некоја фирма можеш да доставиш докази дека работи таму да пратиш инспекција во фирмата, да го сликате - снимите каде работи па да му направиш компликации и нему и на работодавецот.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.584
Поени од реакции
2.178
Од лично искуство и не може многу да се стори ако се води како не вработен.

Sent from my VOYAGER2 DG310 using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
16
Da bidam iskrena Let 3 sum razmisluvala za tie opcii megjutoa svesno ili nesvesno gi odbegnuvav za da ne dozvolam moite deca da patat ili da bidat etiketirani pokraj so "deca na razvedeni roditeli " uste i so "deca na zatvorenik"
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.791
Поени од реакции
24.622
Da bidam iskrena Let 3 sum razmisluvala za tie opcii megjutoa svesno ili nesvesno gi odbegnuvav za da ne dozvolam moite deca da patat ili da bidat etiketirani pokraj so "deca na razvedeni roditeli " uste i so "deca na zatvorenik"
Тие што ве осудуваат, не ви ги плаќаат сметките. Баш затоа што не сакаш децата да ти патат, обезбеди им подобра финансиска состојба. Разведени, или не, грижата за децата треба да е обострана.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Da bidam iskrena Let 3 sum razmisluvala za tie opcii megjutoa svesno ili nesvesno gi odbegnuvav za da ne dozvolam moite deca da patat ili da bidat etiketirani pokraj so "deca na razvedeni roditeli " uste i so "deca na zatvorenik"
најчесто ради такви чуства на мајките мажите успешно избегаваат обрски, ќе има за кафана за нова година за регистрација на кола за патики и јакна - нема да има за дете, јас би го дал на суд, нема тие одма да го пратат затвор ќе му дадат условна казна ќе оди ако не плаќа
 
Член од
22 ноември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
16
најчесто ради такви чуства на мајките мажите успешно избегаваат обрски, ќе има за кафана за нова година за регистрација на кола за патики и јакна - нема да има за дете, јас би го дал на суд, нема тие одма да го пратат затвор ќе му дадат условна казна ќе оди ако не плаќа
Mozebi i kje te poslusam;)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
@Let 3 а каква корист ќе има ако тој оди во затвор .Двајцата ќе пишат минус на списокот ништо друго .Ни едниот ни другиот ќе има некој ќар .
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
@Let 3 а каква корист ќе има ако тој оди во затвор .Двајцата ќе пишат минус на списокот ништо друго .Ни едниот ни другиот ќе има некој ќар .
Во иднина ако не му е убаво во затвор, може ќе му текне да дава алиментација. И ако не му е срам да стои во досие дека лежел за недавање пари за леб на сопствените деца.
Ретроградно нема да земе пари ама тековно може ќе успее.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Седум години, каков неодговорен родител. :eek:

Ако нема имот на негово име и не е вработен, тогаш следува затворска казна од неколку месеци.
Некои се бранат со тоа дека се невработени и затоа прекинале да плаќаат алиментација и бараат да бидат ослободени. Во ваков случај не може да биде ослободен од понатамошно плаќање, бидејки условите и можноста за плаќањето на истата биле одредени при донесувањето на пресудата.
Може и на сметката да му се стави судска забрана и првите пари кои ќе му "легнат" на сметка ќе одат за алиментација. Или ако некогаш добие имот на негово име, ќе треба да го подели со децата.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Во иднина ако не му е убаво во затвор, може ќе му текне да дава алиментација. И ако не му е срам да стои во досие дека лежел за недавање пари за леб на сопствените деца.
Ретроградно нема да земе пари ама тековно може ќе успее.
Па него да му било срам ќе плаќал и да лежи се кладам нема да му е срам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
@Let 3 а каква корист ќе има ако тој оди во затвор .Двајцата ќе пишат минус на списокот ништо друго .Ни едниот ни другиот ќе има некој ќар .
и то шо велиш, сега барем таткото е во ќар, на децата и мајката - повеќе среќа следен пат.
 
Член од
22 ноември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
16
Седум години, каков неодговорен родител. :eek:

Ако нема имот на негово име и не е вработен, тогаш следува затворска казна од неколку месеци.
Некои се бранат со тоа дека се невработени и затоа прекинале да плаќаат алиментација и бараат да бидат ослободени. Во ваков случај не може да биде ослободен од понатамошно плаќање, бидејки условите и можноста за плаќањето на истата биле одредени при донесувањето на пресудата.
Може и на сметката да му се стави судска забрана и првите пари кои ќе му "легнат" на сметка ќе одат за алиментација. Или ако некогаш добие имот на негово име, ќе треба да го подели со децата.
Ovaj tatko nikogas ne pocnal da plakja alimentacija kako prvo, kako vtoro izvrsitelite mi go kazaa istoto sto i ti samo ima eden problem, raboti kako taksist na crno se vodi kako nevraboten nikogas nema da ima nesto na negovo ime zatoa sto zivee vo stanot na tato a toj kje go prepisi stanot na kjerkata koja e vo stranstvo a mojot ex soprug kje zivee potoa vo stanot na ceca...i da ima nekogas nesto na smetka parite koi do sega se preku 9000 evra togas kje bidat 18000 jas imam dvajca tinejdjeri na koi sekojdnevno im trebaat pari a ne nekogas ili nikogas:([DOUBLEPOST=1448231927][/DOUBLEPOST]
Па него да му било срам ќе плаќал и да лежи се кладам нема да му е срам.
se slozuvam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom