Непал

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Здраво, ме интересира дали некој бил во Непал да сподели импресии, што, како, зошто, зошто не, итн... Јас летам на 27ми октомври и ќе шетам некои 2 недели, во глобала запознаен сум со што како ме очекува и си склопив распоред каде и што да шетам/видам, ама друго е ко ќе пише некој наш искуство. Се изначитав по трип адвајзори и други чуда, ама сепак ...да ве чујам т.е. прочитам. :)

Бтњ, Непал не е нешто wow држава, ок се лабаво, будисти и хинду фаци, бајаги искулирани...си ги имаат хималаи и прават пари од тоа, не доволно развиен туризам, ама сепак вртат повеќе кеш од охриѓани, имаат најдобар хашиш во светот, најхалуциноген мед од кој се трипа ко будала, добри места за фестивали и журки, забрана за давање пари на просјаци, и секако познатите милк мадрс кои те носат во продавница да им купиш најскапо млеко кое после го продаваат во друга продавница и така прават пари итн...и ред други ствари кои за нас се малку чудни, а кај нив се секојдневие...А да, имаат добри патеки за даунхил, така да ќе се искористи обавезно летање по тоа удолниците и секако уште нешто уз пат...
Смештајот не им е нешто скап , во просек 15 долари па нагоре по ноќевање, храната немам поима така да осеќам дека ќе бидам на банани само, пошто зачинета (читај таква зачинета) храна не обичам...и да не го тупам
Доста о мени и мој ауто :) да ве чујам вас

 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.630
Иам дувано непалски хашиш, послатко беше од на бабу ми слатко и мармалад
Инспектори кои читате, а знам дека читате, идите мавајте прави багабонти а не конзуматори на експериментални нешта :icon_mrgr:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Види ги бе буржоазија, у Непал летаат. Ја три години собирам за 10 дена у Грција ебате. Шо ти е живот, среќа и ... не знам... аристократи.
Ах бе пријател, не ти е лесно. Земи работи нешто.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Здраво, ме интересира дали некој бил во Непал да сподели импресии, што, како, зошто, зошто не, итн... Јас летам на 27ми октомври и ќе шетам некои 2 недели, во глобала запознаен сум со што како ме очекува и си склопив распоред каде и што да шетам/видам, ама друго е ко ќе пише некој наш искуство. Се изначитав по трип адвајзори и други чуда, ама сепак ...да ве чујам т.е. прочитам. :)

Бтњ, Непал не е нешто wow држава, ок се лабаво, будисти и хинду фаци, бајаги искулирани...си ги имаат хималаи и прават пари од тоа, не доволно развиен туризам, ама сепак вртат повеќе кеш од охриѓани, имаат најдобар хашиш во светот, најхалуциноген мед од кој се трипа ко будала, добри места за фестивали и журки, забрана за давање пари на просјаци, и секако познатите милк мадрс кои те носат во продавница да им купиш најскапо млеко кое после го продаваат во друга продавница и така прават пари итн...и ред други ствари кои за нас се малку чудни, а кај нив се секојдневие...А да, имаат добри патеки за даунхил, така да ќе се искористи обавезно летање по тоа удолниците и секако уште нешто уз пат...
Смештајот не им е нешто скап , во просек 15 долари па нагоре по ноќевање, храната немам поима така да осеќам дека ќе бидам на банани само, пошто зачинета (читај таква зачинета) храна не обичам...и да не го тупам
Доста о мени и мој ауто :) да ве чујам вас

Зошто „забрана за давање пари на просјаци“?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Зошто „забрана за давање пари на просјаци“?
Бидејќи од кога е донесен на сила, стапката на просјаци им е намалена за 40%. Не сакаат да бидат Македонија најверојатно :icon_mrgr:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Бидејќи од кога е донесен на сила, стапката на просјаци им е намалена за 40%. Не сакаат да бидат Македонија најверојатно :icon_mrgr:
Испоцркале од глад, јадни. :)

Многу ме интересира какво искуство ќе имаш во земјава. Обавезно да удриш еден репорт овде кога ќе се вратиш! :)
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Интересна дестинација за посета. Колку чини картата? :cautious:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Што порано ја набавиш тоа поевтино. Мене патот ми е платен, а другиве што доаѓаат со мене ги купија за некаде 610-620 евра комплет повратна преку Истанбул. Зависи во кој период се оди и кога се купува.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Излишно е да пишам што како, само накратко дека ова беше едно од моите најубави искуства во животот. Покрај Турција и Катар каде поминавме на кратко, Непал е неспоредлив и прекрасен. Немам зборови ...
Да споделам мал дел од што таму се случуваше .... позз <3











 
Ф

Флеш

Гостин
[quot. "Бавча, post: 7480774, member: 11071"]Излишно е да пишам што како, само накратко дека ова беше едно од моите најубави искуства во животот. Покрај Турција и Катар каде поминавме на кратко, Непал е неспоредлив и прекрасен. Немам зборови ...
Да споделам мал дел од што таму се случуваше .... позз <3











[/quote]
Bravo :D
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
И сега малку подетална репортажа, што, каде, како, колку луѓе, како се организиравте, како храната, луѓето, ова мора да се прочита :D.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Ќе пишам сабајле ветувам, морам да искачам сеа имам емисија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom