Нема притвор за градоначалникот на Старо Нагоричане

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Мора да се рашире ова , мора ова говедо да оде у затвор и да скапе таму !!

Доста го ебат народо , време е да се стане на две нози !!
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Опаш еден видел власт и курназ се прави, очигледно и мафијаш изигривал. Го убил и избегал кој кретен треба да си прва помош да не дадеш, копиле смрдено. Сега треба Кумановчани во канцеларија со шлепер да му влезете и да го изгазите, на трезно.
Клучниот момент кој оригиналноста на постов ја зголемува за 100%:pos::pos::pos:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
нешто ми вика дека овој ќе го сркне дебело, незнам зашо. дај боже да сум во право:)
да е само тоа.. а колку има украдено и изнудено рекет,треба се да му се конфискува што има..ама тоа тешко,да имаше држава ќе верував.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
да е само тоа.. а колку има украдено и изнудено рекет,треба се да му се конфискува што има..ама тоа тешко,да имаше држава ќе верував.
Јас поинаку би постапувал со вакви...да бев јас власт чудна несреќа ке му се случеше, трагично ке го загубеше својот живот...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
Јас поинаку би постапувал со вакви...да бев јас власт чудна несреќа ке му се случеше, трагично ке го загубеше својот живот...
И ја би,ама кога ќе размислам поубаво нејќам на душа да носам овакво створење..не вреди,ја би со други методи.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода
Член 301
(1)Возач на моторно возило или на друго превозно средство кој ќе остави без помош лице повредено со тоа превозно средство, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.
(2)Ако поради неукажување помош настапила тешка телесна повреда или смрт на повредениот, сторителот ќе се казни со затвор од три месеци до пет години.


Браво за истражниот судија, се надевам дека на следната седница на судскиот совет ќе биде унапреден. :facepalm:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода
Член 301
(1)Возач на моторно возило или на друго превозно средство кој ќе остави без помош лице повредено со тоа превозно средство, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.
(2)Ако поради неукажување помош настапила тешка телесна повреда или смрт на повредениот, сторителот ќе се казни со затвор од три месеци до пет години.


Браво за истражниот судија, се надевам дека на следната седница на судскиот совет ќе биде унапреден. :facepalm:
Види нема место за притвор. Притворот не е казна туку е превенција која според ЗКП се користи во три ситуации.
Кога постои обасност од бегство( што е исклучено со одземање на патна исправа) , кога постои можност од влијание врз постапката ( во оваа ситуација не може) и кога постпи опасност од довршување на започнато но недовршено кривично дело или постои опасност од повторување на кривичното дело ( со оглед на околностите ова отпаѓа).
Следствено на ова, нема зашто да му се лутите на истраќниот судија, правилно си постапил. Незаконски би било доколку го ставел во притвор.
--- надополнето: 2 мај 2012 во 00:38 ---
а не е тешко да се разреши ова убиство од небрежност е веќе.
Од кафана до место на настан сигурно имало сведок или камера којшто видел кој возел. ако градоначалникот стварно возел, тогаш тоа лесно би се утврдило. Башка јавна фца е, ѓон пијан бил, сигурно и на искачање од кафана го виделе како влегува на возачко седиште. Јас мислам дека ова ке има мазна разрешница, не ми се верува да се заземат сопартијците за него со оглед дека и меѓу нив не е најпопуларна фаца.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Починал..млад 31 година со 2 деца.
А и лично го знам човеков. Не ми остави впечаток. Туку те цитирам за информација, тука пишува дека е во критична состојба повредениот. Ако пробуваат да скријат нешто стварно е срамота.

Градоначалникот ќе одговара за својата несовесност

среда, 25 април 2012, 19:41

И натаму во критична здравствена состојба се наоѓа 31 годишниот Срѓан Лазаревиќ кој во саботата го прегази градоначалникот на Старо Нагоричане Миодраг Јовановиќ и побегна. Градоначалникот и денеска без одговор зошто откако го прегазил кумановецот не му укажал помош.

Јовановиќ ќе одговара за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот и за неукажување помош на лице поврдено во сообраќајна незгода.
Според Кривичниот законик:

Член 301 став 1
Возач на моторно возило или на друго превозно средство кој ќе остави без помош лице повредено со тоа превозно средство, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.

Член 301 став 2
Ако поради неукажување помош настапила тешка телесна повреда или смрт на повредениот, сторителот ќе се казни со затвор од три месеци до пет години.

Градоначалникот Јовановиќ со постапката го прекршува и Законот за безбедност во сообраќајот-кој наложува тој да остане на местото на незгодата, да укаже помош и да повика полиција. Сепак, Јовановиќ не направил ништо од тоа.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Инаку моментално живеам во Нагоричане, човекот го знам многу добро, дури и имам правено муабет со него околу некои работи и можам само да кажам дека немам сретнато поглуп човек, мислам дека има машински нешто завршено ама толку глуп човек со диплома немам сретнато, за оваа пиздарија што ја направил најверојатно ке го крка дебело, второ општината е во некои чудни долгови што никој неможе да ги објасни, ова е 3 градоначалник на оваа општина и има направено долг колку што немаат претходните 2 со 3 мандати овој човек според мене е срам за човечкиот род, инаку незнам како можам да ви ја опишам неговата глупост можеби со овој пример... имаме фудбалски клуб во Нагоричане каде што играат на новото игралиште која што го направи владата на РМ, обезбедивме мислам претседателот на клубот обезбеди професионален тренер по националност турчин за што тоа никој него интересираше ниту на некого му сметало што е турчин, дибеков ни го заклучи игралиштето и не ни дозволуваше да играме демек нетребало да биде турчин туку православен човек бла бла бла, а се под изговор за во јавноста дека на теренот се изведуваат работи за одржување, така да според мене за овој треба минимум 10 години затвор и за тоа што направил што убил човек и плус да се прочешла неговата работа во општината сигурен сум дека ке најдат криминал!
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Според порталот Курир прегазениот Срѓан Лазаревиќ починал
http://kurir.mk/makedonija/vesti/69856-Pocina-covekot-pregazen-od-gradonacalnikot-na-Staro-Nagoricane
Не знам што да кажам. Човек кој работел да ја издржува фамилијата, да плаќа кирија, овој го згазил и не му помогнал. Народот треба да му пресуди, овој човек не заслужува слобода и почит. Барем трумка човечност да покажеше и да му помогнел сигурно ќе бил спасен човекот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom