Незапослени магистранти

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.414
Поени од реакции
15.308
Лупаш глупости.
За германски јазик збори, не за кинески.
Е ако де, германски е далеку од лесен јазик кога станува збор за полагање на повисоките степени. Јас го имам до А2 и тогаш почна потешкото во поглед на граматика, не ми требаше за понатаму и не продолжив.
Б1 и Б2 ги спремаше член на мое семејство повеќе од една година, доктор е и и ги бараа за да почне со работа кога се преселија во Германија. Живееја во Германија и после положувањето на Б1 и требаа околу 8 месеци за да го положи Б2, и тоа само фокус на учење, ниту работа ниту дете околу себе. Лесно е на муабет и клингонски да се научи, ама ела положи ги кога ќе дојде ред, особено со фактот што секаде бараат и поени со колку е положено. Ако нема ни еден степен, само до А2 нема да стигне да ги исчисти за 6 месеци, а ако има и други обврски во животот за сите степени заокружи цирка 2 години.

Можеби некој полиглот ќе успее да го положи и со помалку, ама такви се апла ретки. Плус муабетот од погоре дека со таа професија ја чекаат со 5000 евра нето е за пред кооперација, таква плата со далеку поретки професии не можат да ги стигнат ни после 10 години работа.
Автоматски споено мислење:

@fennel а зошто го плаќате толку земете некој што знае и сака да работи.(има еден куп незапослени). А Morbio си има право на свое мислење како и ти на твое, Речениците му се “убаво скоцкани” само разлика во размислувањата
Проблемот е што со твојава професија не носиш финансиски бенефит на државата туку трошиш екстра буџет, така да колку и да те платат придонесот ти е во подобрување на финесите во општеството. Децата од раскрсница нема никој да ги тргне во наш животен век, а наркоманијата нема никој да ја намали се додека од истата имаат финансиски интерес големите ѕверки.
Во далеку понапредни и подобро уредени држави од нашата не ги решиле овие два проблеми, а не во нашава вукојебина каде далеку побитни работи се распаѓаат.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.465
Поени од реакции
39.191
Полесно ќе завршиш два факултети, отколку германскиот јазик.

Не е се во просекот што го имате. :Д
Некои што ги познавам со 10 просек помалку вредат од други со 7-8 просек.
И тие и тие исто го имаат поминато и научено материјалот.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.201
Поени од реакции
5.097
Има уште еден проблем над кој малку кој се замислува!
Пример имав кај мене година и кусур дечко кој е потенцијал за струката, не е за во микрофирма и ваков вошлив пазар! Може единствено ете на факултет да остане, ама таму е лакташка работата а овој е мирен тип.
Сакам да кажам дека нашава економија понекогаш и нема капацитет да прифати екстранадарен кадар!
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.703
Поени од реакции
12.098
Е ако де, германски е далеку од лесен јазик кога станува збор за полагање на повисоките степени. Јас го имам до А2 и тогаш почна потешкото во поглед на граматика, не ми требаше за понатаму и не продолжив.
Б1 и Б2 ги спремаше член на мое семејство повеќе од една година, доктор е и и ги бараа за да почне со работа кога се преселија во Германија. Живееја во Германија и после положувањето на Б1 и требаа околу 8 месеци за да го положи Б2, и тоа само фокус на учење, ниту работа ниту дете околу себе. Лесно е на муабет и клингонски да се научи, ама ела положи ги кога ќе дојде ред, особено со фактот што секаде бараат и поени со колку е положено. Ако нема ни еден степен, само до А2 нема да стигне да ги исчисти за 6 месеци, а ако има и други обврски во животот за сите степени заокружи цирка 2 години.

Можеби некој полиглот ќе успее да го положи и со помалку, ама такви се апла ретки. Плус муабетот од погоре дека со таа професија ја чекаат со 5000 евра нето е за пред кооперација, таква плата со далеку поретки професии не можат да ги стигнат ни после 10 години работа.
Ако сакаш да научиш за година дена се стига до Б2 без проблем, со по три пати неделно на курс одење. Уште и ако го користиш у секојдневна употреба и те како е од корист. Ако е за куропецање ич не почињај.

За тоа со платата не знам и не ме занима да ти кажам, нит сум запознат нити сум имал контакт у тоа поле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom