Незапослени магистранти

Член од
1 декември 2014
Мислења
1.762
Поени од реакции
3.633
Сегде го кажувам еден роднина подалечен. Магистрира на правен 32-33 год виде нема работа и отвори некоја за дигитален маркетинг или веб страни праење aли прво ко здружение на граѓани му беше отворена појма неам како.

Али тоа тешко идеше не те познава никој, ќе има малку работа и го гледам по митинзи вее знамиња, микрофон држеше и подаваше на трибините :icon_lol:фамилијарно по штабови дремеа 2016 2017. Почна со Коста Петров да се дружи хахахах :D да пишува како ќе победел у животот и како се замислувал за 10год.

Уште незавршени избори локални, готово да завршат изборите ќе земам грант неповратен дрн дрн. Како знаеш дека баш ти ќе земеш си викам:D 10к евра зема, почнаа фирми шо неофицијално се знае до кој се блиски да се рекламираат, сеа и по луѓе збори дека не се замара за политика :D
Ја ќе ти кажам кај ќе си за 10год, или ќе славиш препорака за преговори по 100ти пат на плоштад или ќе сте у опозиција и магла ќе продаваш актив ситизеншип :D

Додека живеевме ми понуди еднаш да кажел некој убав збор за мене кај шо требало. Не треба ништо неќам дужен да сум на партии
 
Член од
17 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
21
Јас не сакам политика. Кога магистрирав отидов кај градоначалникот на мојата општина, ми кажа да отидам во 2000 куќи и да соберам толку потписи за нив и ќе ми најдат работа. Алоооо ја на 20години тоа не сум го правела на 30 па ич...... Уште нешто не летам, не се фалам со мојот просек учев, стварно се потрудив ако имаше една книга ја читав по 3 зашто ме интересираше.... мојата работа по невладини (со години неосигурано) ми помогна во збогатување речник и се снаоѓав секаде. Немам 18 год и не сум без искуство. Ме зема и агенција која работи со лица кои имаат проблеми-маргиниЗирана група граѓани адолесценти во кризен период, деликвенти луѓе што имаат проблеми со насилство ..... и ова оди краткорочно. Мојата посета и Германија и Швајцарија беше со цел- како би функционирале таму колку се платите колку кириите, каква е цената на храната, дали навистина е животот “ладен” .....?!
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.049
Поени од реакции
3.273
@Petarmetar Едно ќе кажам како некој кој нема врска со твоето животно искуство и се останото... времето поминува и не се враќа, не само три месеци и години да треба ти треба да седиш и се трудиш да им дадеш на своите наследници иднина затоа што се што правиме не го правиме за нас туку го правиме за оние што остануваат после нас. Живееме за да живеат и други (нас битни човечки суштества) а не за моментални задоволства од типот не можам без македонија не можам без пријателите, не можам без фамилијата итн... сите можеме без сѐ и не треба да се ограничуваме дека до тука ние максимумот и толку. И мажот и децата (ако не сега тогаш кога ќе бидат повозрасни) ќе сфатат дека си донесла одлука за доброто на сите вас заедно. Тоа не мора ни да ти го речат со зборови за да знаеш дека е така, ќе го видиш во нивните очи и без тие да сакаат, ќе бидат горди на твојот животен избор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.414
Поени од реакции
15.308
Јас не сакам политика. Кога магистрирав отидов кај градоначалникот на мојата општина, ми кажа да отидам во 2000 куќи и да соберам толку потписи за нив и ќе ми најдат работа. Алоооо ја на 20години тоа не сум го правела на 30 па ич...... Уште нешто не летам, не се фалам со мојот просек учев, стварно се потрудив ако имаше една книга ја читав по 3 зашто ме интересираше.... мојата работа по невладини (со години неосигурано) ми помогна во збогатување речник и се снаоѓав секаде. Немам 18 год и не сум без искуство. Ме зема и агенција која работи со лица кои имаат проблеми-маргиниЗирана група граѓани адолесценти во кризен период, деликвенти луѓе што имаат проблеми со насилство ..... и ова оди краткорочно. Мојата посета и Германија и Швајцарија беше со цел- како би функционирале таму колку се платите колку кириите, каква е цената на храната, дали навистина е животот “ладен” .....?!
Незапослени магистранти
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
789
Поени од реакции
2.430
здраво јас сум магистер по трговско бизнис право и моментално земам плата 15000 фала многу пријатно
 
Член од
28 август 2009
Мислења
969
Поени од реакции
1.384
Незнам зошто голем дел го напаѓаат членот дека учел и бубал многу и дека 10.00 просек е мала работа? Па кој од вас тука може да се пофали бе со 10 просек? Па и уште мастер? Не паламудете. По автоматизам, некој што ебал толку години и имал трошоци во рок од 5/6 години за студирање, го полнел буџетот, државата треба да им помогне на било каков начин (и ова не го зборам политички, туку така треба да биде - simple..). Немора да биде веднаш вработување, но барем 3/6 месечно практиканство(или како и да се вика) кое државата го има договорено со одредени фирми/организации за X студенти кои биле меѓу топ 10/20. Да осетат како функционира светот, да стекнат искуство со вистинска работа, да видат како е во пракса.

Не викам дека вреди повеќе од некој што веќе работи 5 години и знае да игра со информации, али не треба да потценуваме високо образование само затоа што Вие немате. Проблем има самиот систем што се форсира високо образование па на крај имаме прилив од дипломирани на кои не знаеме што да им правиме. Сите ќе сакаме столица у канцеларија, под клима, со кафенце.. па и кога ќе размислиш, зарем не треба тоа да го бараш? За што си потрошил толку години студирање а на крај ти нудат работа за која нема потреба ни од средно? А и жално е да профатиш плата од 15/16/17 илјади, а си со завршен мастер.. Шо знам, ти се се*ат на дипломата.. Ама па ако немаш опција, тоа е.. ќе прифатиш, ќе растеш постепено за година ипол/две, да дојдеш до некоја ~нормална плата.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.201
Поени од реакции
5.097
Никој никого не напаѓа зошто учел или имал таков просек! Полемиката е по прашањето и чудењето како тоа да има незапослени магистри(магистранти е нешто друго, ама ај).
Не го полнел буџетот само магистерот за тоа време и тој што останал со средно и почнал да работи, го полнел уште повеќе!
Воглавном полемизираат луѓе со образование и со слично искуство. Од кај закључи дека ние немаме високо образование и дека го потценуваме?
Маалски ти е муабетот, ама сетне!
Да ти кажам јас како работодавец, дека имам магистер кој не може да си ги покрие ни тие 15/16/17 илјади и не е прв таков, за жал нејќе да е и последен.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.703
Поени од реакции
12.098
Добро тролање удри ;)

Б2 и Б2 се потешки од факултетот и магистерските што ги „имаш студирано“
Лупаш глупости.
За германски јазик збори, не за кинески.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
969
Поени од реакции
1.384
Никој никого не напаѓа зошто учел или имал таков просек! Полемиката е по прашањето и чудењето како тоа да има незапослени магистри(магистранти е нешто друго, ама ај).
Не го полнел буџетот само магистерот за тоа време и тој што останал со средно и почнал да работи, го полнел уште повеќе!
Воглавном полемизираат луѓе со образование и со слично искуство. Од кај закључи дека ние немаме високо образование и дека го потценуваме?
Маалски ти е муабетот, ама сетне!
Да ти кажам јас како работодавец, дека имам магистер кој не може да си ги покрие ни тие 15/16/17 илјади и не е прв таков, за жал нејќе да е и последен.
Епа да не ти цитирам сеа одговори, прочитај наназад. Според коментарите заклучив.. кога некој ќе ти пише во смисол „ти што мислиш дека си завршил факултет па сега треба .... “.

А како сакаш да ги покрие кога 5 години ебал во учење, бубање, читање скрипти и остали глупости и нема ден искуство и пракса? Додека некој друг за тие 5 години, работел и го научил занаетот практично. И нормално, не важи во секоја струка ова „правило“.

А ти како работодавец, што очигледно го чуваш некој за таа плата, значи ти одговара неискусен за да не плаќаш некој што вреди. Ако не ти чини, едноставно е, тргни го, стави вработен што ќе ти ја заврши работата па плати го 25/30.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.137
Поени од реакции
30.545
...
П.С.
... горенаведеното не важи за партиски вработувања, за нив не треба ниту образование, ниту докажување, ниту просек, доволно што работодавачот ќе биде „оставен на мира“ од секакви инспекции со вработување на вакви неколку, малку повеќе не_работници!
Oвде си грешка. Познавам примери со познајнички кои добро се докажаа и покажаа со уста, ене ги сега која професорица, која во Општина вработена.
 
Член од
17 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
21
Имало еден човек што ме разбрал што сакав да кажам@Morbio Inferiore. Со политика немам врска-барав разговор со градоначалникот и добив по месец дена. Сакав да му кажам дека на државата и требаат способни образовани луѓе кои нема да мислаат да избегаат што побрзо. Му кажав што знам му дадов идеи што можам да направам и како можам да делувам , мојата психологија е во домен на социјална заштита да ги собереме децата од улица , да делуваме ментално на лица што имаат проблем со наркоманија, врсничко нсилство по училиштата...... он ме гледаше бледо и му беше важно да одам по куќи да му собирам гласовиииииииии.....Јас прочитав многу, не се жалам јас го сакав тоа но се чуствувам способна дека можам мн да дадам тука е мојот револт. Дали на некој му е гајле за мојата диплома мене не ми е гајле тоа е моја лична сатисфакција и ја знам дека ќе успејам овде или некаде...... имам 3 деца едното ми е бебе инаку немаше мн да се мислам. А за Германскиот тежок јазик е ама се учи. Негде имам прочитано дека за да научиш треба еден збор 7 пати да го напишеш ( учиш). Ја стигнав до Б1 и сум задоволна.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.201
Поени од реакции
5.097
Епа да не ти цитирам сеа одговори, прочитај наназад. Според коментарите заклучив.. кога некој ќе ти пише во смисол „ти што мислиш дека си завршил факултет па сега треба .... “.

А како сакаш да ги покрие кога 5 години ебал во учење, бубање, читање скрипти и остали глупости и нема ден искуство и пракса? Додека некој друг за тие 5 години, работел и го научил занаетот практично. И нормално, не важи во секоја струка ова „правило“.

А ти како работодавец, што очигледно го чуваш некој за таа плата, значи ти одговара неискусен за да не плаќаш некој што вреди. Ако не ти чини, едноставно е, тргни го, стави вработен што ќе ти ја заврши работата па плати го 25/30.
Друже(или другарице :))!
Незнам што имаш завршено, ама одговориве ти се како домашно на дете од второ одделение!
Дај смири топката, скоцкај саглам мислење, после ќе муабетиме!
П.С. Го плаќам 30 а заработува 12, за тФоја информација!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.412
Поени од реакции
15.285
Oвде си грешка. Познавам примери со познајнички кои добро се докажаа и покажаа со уста, ене ги сега која професорица, која во Општина вработена.
... апсолутно не сум грешка, ако таа не се партиски вработени, тогаш роднините како најблиски така и малку подалечни сигурно се партиски активисти на моменталната власт кога се вработиле... спомнуваш „уста“ ... малку двосмислено ... во смисол на конверзација со „уста“ или мислиш „уста“ за блоу џаб? инаку ДА, заборавив дека е можно такво вонпартиско вработување со камасутра пракса! :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.137
Поени од реакции
30.545
... апсолутно не сум грешка, ако таа не се партиски вработени, тогаш роднините како најблиски така и малку подалечни сигурно се партиски активисти на моменталната власт кога се вработиле... спомнуваш „уста“ ... малку двосмислено ... во смисол на конверзација со „уста“ или мислиш „уста“ за блоу џаб? инаку ДА, заборавив дека е можно такво вонпартиско вработување со камасутра пракса! :D
За блоу мислев :D
Така се докажале....И унапредувањата врз сличен принцип.
 
Член од
17 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
21
@fennel а зошто го плаќате толку земете некој што знае и сака да работи.(има еден куп незапослени). А Morbio си има право на свое мислење како и ти на твое, Речениците му се “убаво скоцкани” само разлика во размислувањата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom