Незапослени магистранти

Член од
17 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
21
Потрошив 10 год во образование стручност, професионалност, тежок воркохолих. Имам овде се освен кариера каква сакам...... работам и на проекти во невладина не сум џаболебар ама утре кога ќе бидам баба- тапа. Затоа и зборуваме, Ви благодарам на сите одговори и добри и реални и лоши се осеќам ко памук прима се а испушта кај што треба......
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
25.664
Поени од реакции
43.530
Луѓе учите факултет 5 години и магистратура уште 2-3 години.....формирате семејство и 1-2 години пракса пошто немате работен стаж ( нормално ). Одите на интервју прекфалификувани сте, стари сте , или еве ви 15000 ден плата ( не можеме повеќе ). И најжално кога не се пронаоѓање овде вадите уште 3-4 год Е.У пасош. 9-10год отидоа по непознатото.Колку Македонија води грижа за образованиот кадар како гледа да избега, и во ред ли е да останат пензионери, администрација и неписмени граѓани....

Не сакам да сум груб, ама посебна категорија сте ми вие кои со 10.00 просек и магистратури, не знаете еден пост да составите.

 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.465
Поени од реакции
39.191
Имам понуда за Германија за почетна понуда со b1гермнски за 5000€. Ја сакам МАКЕДОНИЈА тука пораснав ,имам пријателки и родители кои ги сакам најмногу на свет. ( и брз кои не можам). Не го сакам системот кај нас- ѓубрето , викањето непрофисеоналностса , законот.....
Сигурно имаш понуда. :pos:

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.201
Поени од реакции
5.097
Имам понуда за Германија за почетна понуда со b1гермнски за 5000€. Ја сакам МАКЕДОНИЈА тука пораснав ,имам пријателки и родители кои ги сакам најмногу на свет. ( и брз кои не можам). Не го сакам системот кај нас- ѓубрето , викањето непрофисеоналностса , законот.....
Се убаво, само уште едно неприфаќање на реалноста!
Имам јас еден пример како тебе, близок поблизок здравје. Проба, не еднаш, да биде дома и во Мк, сега веќе скоро две години е со семејството во НЗ.
 
Член од
17 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
21
Имам понуда за Германија за почетна понуда со b1гермнски за 5000€. Ја сакам МАКЕДОНИЈА тука пораснав ,имам пријателки и родители кои ги сакам најмногу на свет. ( и брз кои не можам). Не го сакам системот кај нас- ѓубрето , викањето непрофисеоналностса , законот.....
Имам , минатата недела бев таму. Треба да оставам се овде, таму има работа ОДМА ако имаш пасош признаена диплома и јазик Б1-Б2 i положен Гете. Роднини имам за почеток.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.414
Поени од реакции
15.308
Добро тролање удри ;)

Б2 и Б2 се потешки од факултетот и магистерските што ги „имаш студирано“, гратис на се во Германија доктори не земаат 5к плата нето месечно, не пак други професии.
 
Член од
17 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
21
Ајде напишете го истиот пост Вие како треба да е напишан ме насмеавте од срце
Автоматски споено мислење:

Добро тролање удри ;)

Б2 и Б2 се потешки од факултетот и магистерските што ги „имаш студирано“, гратис на се во Германија доктори не земаат 5к плата нето месечно, не пак други професии.
Драг кеплер јас имам завршено Б1. Платите се од 5 до 15 000 € за мојата професија ( со познавање јазик ).јас прашував во нивното Биро
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.306
Поени од реакции
12.426
Ајде напишете го истиот пост Вие како треба да е напишан ме насмеавте од срце
Автоматски споено мислење:Драг кеплер јас имам завршено Б1. Платите се од 5 до 15 000 € за мојата професија ( со познавање јазик ).јас прашував во нивното Биро
И ради пријателките и роднините ќе седиш тука без работа?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.201
Поени од реакции
5.097
Ајде напишете го истиот пост Вие како треба да е напишан ме насмеавте од срце
Автоматски споено мислење:Драг кеплер јас имам завршено Б1. Платите се од 5 до 15 000 € за мојата професија ( со познавање јазик ).јас прашував во нивното Биро
5000 со платен данок или не? Инаку роднините и не ти требаат, фурај соло од одма! Нормално ако се решиш да одиш, сега ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.664
Поени од реакции
9.858
Ајде напишете го истиот пост Вие како треба да е напишан ме насмеавте од срце
Автоматски споено мислење:Драг кеплер јас имам завршено Б1. Платите се од 5 до 15 000 € за мојата професија ( со познавање јазик ).јас прашував во нивното Биро
Najpoznatiot filozof tuka na forumot momentalno vo egzil ili so drug nik studirase filozofija po beliot svet so prosek u picku mater. Djabe se toa, vo realnosta oddamna si se prefrli na druga struka a filozofiranjeto go ostavi za tuka na forumot i raka na srce i ne ostavi nekoj vpecatok. Tuka mu se i drugarcinjata, koj od kojega filozofi, pametni sve toa ama da ne ti se pofalat deka imaat fakulteti so proseci 10. prv vpecatok ti ostavaat nesto kao sostori be kolku glupi ljuge, kako gi krepi zemjata.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.134
Поени од реакции
20.164
Ако ја дрма јака носталгија,тоа е посилно од се.И 100.000€ да има понуда џабе,сум видел луѓе што се вратиле после 2-3 месеци,еден на психијатрија заврши.Едноставно такви си се тие луѓе и точка
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.414
Поени од реакции
15.308
Ајде напишете го истиот пост Вие како треба да е напишан ме насмеавте од срце
Автоматски споено мислење:Драг кеплер јас имам завршено Б1. Платите се од 5 до 15 000 € за мојата професија ( со познавање јазик ).јас прашував во нивното Биро
15 000 годишно за оваа професија повеќе ќе поверувам :D
инженери не плаќаат нето повеќе од 2500 на почеток, бар провери пред да тролаш, а ти ако имаш б1 завршено не плачиш на форум оти си без работа туку ќе фатеше џадето досега ;)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.134
Поени од реакции
20.164
15 000 годишно за оваа професија повеќе ќе поверувам :D
инженери не плаќаат нето повеќе од 2500 на почеток, бар провери пред да тролаш, а ти ако имаш б1 завршено не плачиш на форум оти си без работа туку ќе фатеше џадето досега ;)
Тоа со фаќање џаде треба прво да пробаш,или да одиш пробно на некое време да видиш дали ке се пронајдеш
 
Член од
17 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
21
Јас не сум сум сама имам 3 деца и маж.и 34 год. Таму треба 3 месеци да работам и потоа со потврда да можам да земам стан да можам да ги повлечам сите. (Така ми кажаа) . Само ја сум со пасош другите уште никој не зема. Двете деца ми одат во училиште овде, едното градинка.....
Автоматски споено мислење:

@Кеплер јас бев минатата недела ако мене ме лажат Ве лажам и јас Вас. Јазик ОБАВЕЗНО !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom