Нееднаквоста во светот

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.598
Поени од реакции
26.110
Нема што да ми помини, тие истите што ги величаш за толкави достигнувања, сега во моментов те третираат како африканско племе. Вклучително и Русија.
Тоа не значи дека не е вистина тоа што го збори.
Автоматски споено мислење:

Ми кажува некој работи, некој ги гледам што ги објавува на фесјбук, но, не е ни битно, затоа што ти си створи некоја приказна која јас не ја кажав :)

Јас ти зборувам дека има конзерви и таму кој што можат да си дозволат вакво стампедо не многу поразлично од муслиманите што го прават.

Нема разлика нели?

Иначе има многу либерални луѓе меѓу Еверите, про ЛГБТ, про абортус, про БЛМ, со еден збор Либтарди.
Ти кажав има секакви во Израел, но ти не ја сваќаш поентата. Секој има своја улога во Израел и за секој има место. Никој не е маргинализиран, никој не е осуден, никој не е исмејуван. Во Израел постои и буквално комунистичко општество и буквално тежок капитализам. И све тоа коегзистира и све тоа е во симбиоза... Ако имаш доволно Еврејски пријатели и ако доволно долго си се дружел со нив и ако си бил барем неколку пати на гости кај нив, ќе сватиш. Не само на гости кај твојот либтард Евреин, туку и на гости кај некој ортодоксен во сабота и во некој Кибуц цела недела.

Со правење муабет еднаш на 6 месеци со некој либтард, неможеш да го осетиш Еврејското општетво, туку можеш да го пренесеш личното мислење на тој либтард.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
Тоа не значи дека не е вистина тоа што го збори.
Абе остај тие глупости за напредок, само се заебавав. Безврска е муабетото дека европјаните се носители на развојот.

Дискутиравме претходно знеш дека не мислам, дека само белците се носители на развојот на човештвото.

Не разбирам, а не ни пробувам да разберам, што пробуваш да дискутираш сега, оти очигледно измеша пак еден куп работи, ама нема да се расправам со расист како тебе.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.598
Поени од реакции
26.110
Абе остај тие глупости за напредок, само се заебавав. Безврска е муабетото дека европјаните се носители на развојот.

Дискутиравме претходно знеш дека не мислам, дека само белците се носители на развојот на човештовото.

Не разбирам, а не ни пробувам да разберам, што пробуваш да дискутираш сега, оти очигледно измеша пак еден куп работи, ама нема да се расправам со расист како тебе.
Не реков дека белците се носители на развојот. Никаде не сум го кажал тоа. Во белци спаѓаат и блиски и среден исток и Индија, Арабија и Северна Африка. Јасно и гласно кажав. Носител на научниот и социолошкиот развој во денешниот свет е Европската цивилизација. Прво цел останат свет живее по нивни правила (правен систем) и сите научни стандарди, единици мерки, образовен систем итн. се поставени од Европската цивилизација.

Тоа се општи факти, тука нема расизам. Тоа е нешто што е невистинито само за либатрдите, кои уствари живеат во некој замислен свет :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
Не реков дека белците се носители на развојот. Никаде не сум го кажал тоа. Во белци спаѓаат и блиски и среден исток и Индија, Арабија и Северна Африка. Јасно и гласно кажав. Носител на научниот и социолошкиот развој во денешниот свет е Европската цивилизација. Прво цел останат свет живее по нивни правила (правен систем) и сите научни стандарди, единици мерки, образовен систем итн. се поставени од Европската цивилизација.

Тоа се општи факти, тука нема расизам. Тоа е нешто што е невистинито само за либатрдите, кои уствари живеат во некој замислен свет :)
Ти кажав, најбитниот дел на 20 век, се фијат валутите, а тие се измислени од Кинезите.

Развојот на човештвото до овај степен е дело на многу различни човечки цивилизации и не е ексклузивно дело на Европејците.

Ама ај, не си расист :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.862
Сметаш дека по америчките затвори лежат невини љуѓе?Добро бе имаш гледано некое рап видео?Се шо се промовира во нив е криминал,дрога,макроа и кучки.И шо треба да направат со овие од по гетава?Како да им го сменат менталитетот?
22% од сите робијаши на светот се амери, а имаат помалку од 4% население, ова се нивоа на советските гулази. А најголем дел биле за ненасилни дела. Нешто не штима.
Автоматски споено мислење:

Ево вака.Абориџините,Индијанците Црнците од Африка илјадници години не мрднале од мртва точка.Да не беа белците тие уште ќе беа во првобитно општество.Главен пронајдок ќе им беше огнот и уште ќе жртвуваа девици.Ова не е расизм туку реалност.Колумбо,Коперник,Исак Њутон,Бетовен ,Никола Тесла,Чајковски,Фројд,Форд,Јуриј Гагарин,Амстонг,Ајнштајн итн.Едноставно белците ја обликувале цивилизацијава таква кава шо е.Најреволуцинерни,најнапредни,со идеи далеку понапред од другите.Дали е ова расизам?Не бе реализам е.Кажи ми еден Абориџин шо сменал нешто,пронашол некој изум,накој научник?Нема.Зошто не знам,ама едноставно фактите се тие.Е сеа белците направиле и многу неправдини ама факт е дека за развојот на човештвото се најзаслужни.
Абориџините имаат :D најстариот музички инструмент во познатата историја е токму нивен, се вика Диџериду, може си чул каков звук испушта на некоја емисија...
Автоматски споено мислење:

Тоа не значи дека не е вистина тоа што го збори.
Автоматски споено мислење:


Ти кажав има секакви во Израел, но ти не ја сваќаш поентата. Секој има своја улога во Израел и за секој има место. Никој не е маргинализиран, никој не е осуден, никој не е исмејуван. Во Израел постои и буквално комунистичко општество и буквално тежок капитализам. И све тоа коегзистира и све тоа е во симбиоза... Ако имаш доволно Еврејски пријатели и ако доволно долго си се дружел со нив и ако си бил барем неколку пати на гости кај нив, ќе сватиш. Не само на гости кај твојот либтард Евреин, туку и на гости кај некој ортодоксен во сабота и во некој Кибуц цела недела.

Со правење муабет еднаш на 6 месеци со некој либтард, неможеш да го осетиш Еврејското општетво, туку можеш да го пренесеш личното мислење на тој либтард.
Све е јако, ако не си Гојим.
Автоматски споено мислење:

Нема што да ми помини, тие истите што ги величаш за толкави достигнувања, сега во моментов те третираат како африканско племе. Вклучително и Русија.

Мислам во ред ти се размислувањата и јас се согласувам, ама поинаку ги гледам причините/последиците.

Има причина зошто најголемиот развој се случува во меритократски општества, а за воља на вистината тоа се или големите империи или модерните либерални општества.
И мене ова ми е чудно меѓу размислувањата на луѓето, величањето на запад или Русија, кој како е расположен. Па 1991-2011 имавме тотално визно гето, обични ситни чиновничиња од амбасади се изживуваа врз овдешно население. Настрана милион потези и отсуство на потези коа е во прашање Грција, и еден куп други работи за кои треба нова тема.
Некои разочарани од односот на запад ја величаат Русија а третманот е исти.

Никогаш не сфатив зошто луѓево се идентификуваат со запад, коа запад не не запишуе :angel: Толку негативна, потценувачка и одвратна политика имаат према РМ што е срамота. Па сите загрижени коа некој нинџа се рокне на сред западен град. Греота е вака да се каже, но додека запдните граѓани не осетат на своја кожа последиците од политиката од нивните избрани претставници по светот, ништо нема да се промени.
Засраа цели региони, зацрнеа цели земји, загадија се и сешто.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
22% од сите робијаши на светот се амери, а имаат помалку од 4% население, ова се нивоа на советските гулази. А најголем дел биле за ненасилни дела. Нешто не штима.
Дали во затвор треба да се оди само за насилни дела? Такви идеи имаа и неколку кандидати за претседатели на САД и се крајно глупави (посебно со примерот за гладните и кражбите). Законот е закон. Кои закони не ви се допаѓаат? Трговијата со наркотици или опојни дроги? Кражбите може да бидат ненасилни, па и кражбата на идентитет (што станува се почесто). Често е и даночното затајување.

Заборави да кажеш и дека законите се расистички затоа што диспропорционално црнците прават повеќе криминал и се почести гости во затворите отколку останатите.

Има разлика од советските гулази. Во гулаг се одело и по директна наредба на Сталин само затоа што бил доста параноичен. Ги кршиш неговите правила! Во САД се оди во затвор откако ќе прекршиш некој закон (т.е. однапред си запознаен со содржината на тој акт) и ти е овозможена одбрана.

И кај нас еден случај дигна голема прашина- кражбата на ќебапи! А замисли тој лежеше за стек! :D Имал и претходно направено кривични дела, како кражба на моторно возило (и уште неколку други). Не може да се правда кражбата (или 2 ненасилни кривични дела). ;)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Е па тука идиме до моментот на гето. Ние сме гетоизирани. Тоа ти е најдобар начин да разбериш како функционира гетото и сиот криминал поврзан со него.

Во поглед на Финска тоа се глупости, не знам како можат да бидат најсреќна нација со најголем број на самоубиства во светот :pos:

Ваљда се среќни дури се пијани, па после кога ќе се отрезнат и видат кај се наоѓаат си го тргаат пиштолот.
Не бе Финците се најнесреќни ние сме најсреќните.:cautious:Не знам од кај ти е податоков дека Финциве се нација со најголем број на самоубиства?
Автоматски споено мислење:

Хмммм, ама да не се слушам со пријател во Тел Авив на секој неколку месеци.

Со другиот евреин се слушам секој ден :)

Јас не сакам конзерви кои и не се нешто религиозни, ама се упорни во наметнување на некој нивни правила.
Во моментов се либералите тие шо наметнуваат нивни правила и едноумие.Кој е тој либерализам кога фудбалериве во Премиер Лига мора да клечат на колена ради BLM и Џорџ Флојд?Зошто не клечат на колена поради жртвите на престрелки меѓу бандите во Чикаго,пример?Колку деца се погинати во тие нивни престрелки или нивните животи не се бројат, или колатерална штета се,а?Нема поголеми лицемери од нео-либераливе.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не бе Финците се најнесреќни ние сме најсреќните.:cautious:Не знам од кај ти е податоков дека Финциве се нација со најголем број на самоубиства?
Skandinavija opshto.... samci na stari godini pa se rokaat od osamenost.... a samci se poshto se ligavki se povekje pa ili ne vleguvaat u brak ili razvod sega vekje ushte posle godina dve u brak... ova mi e info od prva raka od kolega nashinec vo finska pa sega kje se vrakja tuka kaj sho ima duh seushte vo lugjeto, nareci go iskra.... i tuka kje bide srekjen zemajki im gi parite na fincite onlajn a mesto tamu da se zaduzi na 30 godini kredit za da si kupi stan kako i sekoj finec, tuka za dve godini u kesh kje go plati so finskata platicka zarabotena da poftoram... onlajn....
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Skandinavija opshto.... samci na stari godini pa se rokaat od osamenost.... a samci se poshto se ligavki se povekje pa ili ne vleguvaat u brak ili razvod sega vekje ushte posle godina dve u brak... ova mi e info od prva raka od kolega nashinec vo finska pa sega kje se vrakja tuka kaj sho ima duh seushte vo lugjeto, nareci go iskra.... i tuka kje bide srekjen zemajki im gi parite na fincite onlajn a mesto tamu da se zaduzi na 30 godini kredit za da si kupi stan, tuka za dve godini u kesh kje go plati so finskata platicka....
Во Авганистан се рокаат и со себе земаат на душа уште стотици љуѓе заради девиците во рајот.Секој се рока ради свои причини.Ама гарант љуѓето во Авганистан се посреќни од овие во Финска или?:cautious:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Во Авганистан се рокаат и со себе земаат на душа уште стотици љуѓе заради девиците во рајот.Секој се рока ради свои причини.Ама гарант љуѓето во Авганистан се посреќни од овие во Финска или?:cautious:
Sigurno ne se, oni se nisko na skalata na civilizaciski razvoj, kaj niv pod vlijanie na islamot se drzi plemenska poredenost na rabotite.

A skandinafcite otidoa daleko u drugiot ekstrem, neli oni sekogash se prvi so inovacii i treba da se gleda shto posledici ima i toa, pa posle da ne se pravi samo kopi pejst na nivnoto tuku da se prilagodi.

Za sega od niv uvidovme deka srekjata ne e vo parite, deka ne e fintata od mama i tatae posle drzavata da ti e kertejker tuku samiot ti.

E sega zavisi i koj kolku moze da uvidi.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.598
Поени од реакции
26.110
Абориџините имаат :D најстариот музички инструмент во познатата историја е токму нивен, се вика Диџериду, може си чул каков звук испушта на некоја емисија...
И кај нас е пронајдена окарина, па од таму излегле, зурли, труби туби тромбони флејти и чуда. Па се појавила стандардизација, ноти. Цела наука излегла од тоа...

Како напреднал Диџеридуто и абориџанската музика во тие 5000 години колку што постои?



Све е јако, ако не си Гојим.
Па гледам еве нас либералното размислување и толеранцијата кај не однесе... Општо цел западен свет пати заради таа толеренција и вбризгување на чувство на вина. Па така сведоци бевме, како разулавени толпи на црнци демолираат цели градови и тепаат и убиваат невино население низ Америка, сведоци сме на секојдневни тепања на наши деца по автобуси, па дури и убиства кај што убијците не смееме да ги затвориме, и има масовни протести за нивно ослободување. Сведоци сме на секојдневни силувања по западна Европа и ослободителни пресуди на силувачите и така натаму...

Паметните се учат, глупавите остануваат глупави. Нееднаквоста е нешто во светот, што нема никогаш да се надмине. Може ти да го тртиш гзот колку сакаш, на крај ќе излезеш и тепан и ебан. Израел е успешна приказна, доколку сакаме да бидеме успешна приказна, треба да ги следиме успешните приказни.


И мене ова ми е чудно меѓу размислувањата на луѓето, величањето на запад или Русија, кој како е расположен. Па 1991-2011 имавме тотално визно гето, обични ситни чиновничиња од амбасади се изживуваа врз овдешно население. Настрана милион потези и отсуство на потези коа е во прашање Грција, и еден куп други работи за кои треба нова тема.
Некои разочарани од односот на запад ја величаат Русија а третманот е исти.

Никогаш не сфатив зошто луѓево се идентификуваат со запад, коа запад не не запишуе :angel: Толку негативна, потценувачка и одвратна политика имаат према РМ што е срамота. Па сите загрижени коа некој нинџа се рокне на сред западен град. Греота е вака да се каже, но додека запдните граѓани не осетат на своја кожа последиците од политиката од нивните избрани претставници по светот, ништо нема да се промени.
Засраа цели региони, зацрнеа цели земји, загадија се и сешто.
Ова нема никаква врска со фактите што ги кажува @stratUs . Ова е колку да се каже само нешто, во недостаток на контрааргументи. Он не рече дека ја обожава западната цивилизација, туку рече дека е носител на целокупниот развој на денешната цивилизацијата и од социолошки и од научен аспект. Нема тука никаков навивачки тон, туку тоа е гол факт. Цел свет се води по правилата што ги изградила западната цивилизација, освен во разни моменти одредени групации попут ИСИД и Боко Харам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
Во Авганистан се рокаат и со себе земаат на душа уште стотици љуѓе заради девиците во рајот.Секој се рока ради свои причини.Ама гарант љуѓето во Авганистан се посреќни од овие во Финска или?:cautious:


Гледај го Медитеранот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom