Нееднаквоста во светот

Член од
28 декември 2015
Мислења
1.933
Поени од реакции
2.993
Инспириран од книгата на Џаред Дајмонд "Оружје, микроби и челик" и од еден муабет на друга тема, го отварам прашањето зошто светот и ден денес во 2021 година е толку драматично различен во цивилизациска, политичка и економска смисла.

Кои се причините што постојат земји од прв, втор и трет свет?
Дали се работи за поделба на "супериорни раси" и "нижи раси" каде едните се на повисоко цивилизациско ниво од другите само и само поради нивните гени? Или тоа не е случај туку како што пишува Дајмонд, географијата игра пресудна улога при денешните состојби ширум светот.
Дали се во право разно-разните нови декадентни движења кои целата состојба ја сведуваат на кривица на екс-колонизаторите и бараат одговорност од денешните наследници на генерации кои држеле робови пред милион години?

Интересно е што различни етноси се на различно цивилизациско ниво иако живеат на иста географска територија.
Тука пример се албанците на Балканот. Балканот општо е дно на Европа, но не е јасно зошто албанците се дното на балканот. Некој тука би ги ставил ромите наместо албанците, но идејата е таа.

Кои се вашите размислувања околу ова?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.620
Поени од реакции
9.877
Мое мислење е дека светот во 20 век се трансформира по теркот на Англо-саксонците и нивната протестантска христијанска елита. Британска дипломатија и Американска војна бруталност, во служба на светските корпорации.

Светот поделен за да можи да се контролира. Во главно најбитниот детал е да се држи сиромаштијата што подалеку од секуларизам.

Израел постои само и само затоа што е модерна Крстоносна држава. Арапскиот секуларизам е уништен одма после втора светска војна и сега е многу полесно да се контролираат.

Само сега дојдовме до момент на Кина, најголемата секуларна држава, воедно и најбогата и најмоќна и експанзионистички расположена :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.620
Поени од реакции
9.877
Можеш да појасниш што сакаш да кажеш со ова?
Израел е созаден од христијанските конзервативци во САД и Британија, како исполнување на Стариот завет.

Сега во моментов ја игра улогата на Крстоносна држава. Претходните експерименти за Ерусалим да не биде под Исламска власт со правење на Крстоносни држави, пропаднаа. Израел успешно се носи со сите предизвици. Затоа е сесрдно помогнат од конзервативците кај Републиканците и од нео конзервативците кај Демократите.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
691
Инспириран од книгата на Џаред Дајмонд "Оружје, микроби и челик" и од еден муабет на друга тема, го отварам прашањето зошто светот и ден денес во 2021 година е толку драматично различен во цивилизациска, политичка и економска смисла.

Кои се причините што постојат земји од прв, втор и трет свет?
Дали се работи за поделба на "супериорни раси" и "нижи раси" каде едните се на повисоко цивилизациско ниво од другите само и само поради нивните гени? Или тоа не е случај туку како што пишува Дајмонд, географијата игра пресудна улога при денешните состојби ширум светот.
Дали се во право разно-разните нови декадентни движења кои целата состојба ја сведуваат на кривица на екс-колонизаторите и бараат одговорност од денешните наследници на генерации кои држеле робови пред милион години?

Интересно е што различни етноси се на различно цивилизациско ниво иако живеат на иста географска територија.
Тука пример се албанците на Балканот. Балканот општо е дно на Европа, но не е јасно зошто албанците се дното на балканот. Некој тука би ги ставил ромите наместо албанците, но идејата е таа.

Кои се вашите размислувања околу ова?
Одлична тема, браво.

Исто така можам да ги препорачам книгите:Мислам дека причината за нееднаквоста е микс од се горенаведено, гени, култура, географија.......

Што се однесува за супериорност неспорно е дека некои култури се дефинитивно супериорни во однос на други култури.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.975
Поени од реакции
10.624
Израел е созаден од христијанските конзервативци во САД и Британија, како исполнување на Стариот завет.

Сега во моментов ја игра улогата на Крстоносна држава. Претходните експерименти за Ерусалим да не биде под Исламска власт со правење на Крстоносни држави, пропаднаа. Израел успешно се носи со сите предизвици. Затоа е сесрдно помогнат од конзервативците кај Републиканците и од нео конзервативците кај Демократите.
Апсолутно неточно. Скоро сите политичари и кај Демократите се сплотени за Израел. Дел штрчат, како АОК+3 и уште неколкумина нови конгресмени од Њу Јорк (едниот е муслиман).

Како гласачко тело, Евреите се доминантно припоени за Демократската партија.

Историската анализа исто не ти е точна. :D

Листа на сенатори кои се Евреи:
Од 50 сенатори, 9 Демократи се Евреи и 1 независен (Сандерс). :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.620
Поени од реакции
9.877
Апсолутно неточно. Скоро сите политичари и кај Демократите се сплотени за Израел. Дел штрчат, како АОК+3 и уште неколкумина нови конгресмени од Њу Јорк (едниот е муслиман).

Како гласачко тело, Евреите се доминантно припоени за Демократската партија.

Историската анализа исто не ти е точна. :D

Листа на сенатори кои се Евреи:
Од 50 сенатори, 9 Демократи се Евреи и 1 независен (Сандерс). :)
Дај бе прочитај уште еднаш што имам кажано ...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.975
Поени од реакции
10.624
Дај бе прочитај уште еднаш што имам кажано ...
Кои неоконзервативци кога дел од овие се самата дефиниција за левите радикални политики?Неоконзервативци во 90тите, но не и денес.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.620
Поени од реакции
9.877
Кои неоконзервативци кога дел од овие се самата дефиниција за левите радикални политики?Неоконзервативци во 90тите, но не и денес.
Оти бајден не ја врати амбасадата назад во Тел Авив, туку ја потврди одлуката на Трамп?

Полна е владата на Бајден со неоконзервативци. Берни е единствен против тие политики иако е евреин.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.975
Поени од реакции
10.624
Оти бајден не ја врати амбасадата назад во Тел Авив, туку ја потврди одлуката на Трамп?

Полна е владата на Бајден со неоконзервативци.

Берни е единствен против тие политики иако е евреин.
Има само неколку (нео)конзервативци меѓу редовите на Демократите. Тоа се сенатори/конгресмени кои потекнуваат од традиционално црвените држави и со тој наратив привлекуваат гласачи кои традиционално гласаат за Републиканците. Другите се либерали или радикали, со оглед на тоа дека цел наратив е поместен лево.

Тоа ми е главната теза, сите се сплотени за Израел, дури и либералите со исклучок на неколкумина. Евреите 60-70% гласаат за Демократската партија.

пи.ес. Нели Трамп не беше конзервативец! :coffee:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.210
Поени од реакции
2.287
Израел е созаден од христијанските конзервативци во САД и Британија, како исполнување на Стариот завет.

Сега во моментов ја игра улогата на Крстоносна држава. Претходните експерименти за Ерусалим да не биде под Исламска власт со правење на Крстоносни држави, пропаднаа. Израел успешно се носи со сите предизвици. Затоа е сесрдно помогнат од конзервативците кај Републиканците и од нео конзервативците кај Демократите.
Mene pak mi e interesna teorijata deka Izrel e sozdaden od zionistite, pred da ja namerkaat starata zemja razgleduvale idrugi teritotrii za drzava... grenland im bilo ladno, argentina ne im se bendisala i napravile dil so anglija da im dozvolat vo palestina.... a radi toj dil germanija gubi prva svetska i mora da plakja visoki reparacii... nastapuva siromashtija... i oni taka gladni doznavaat sho im napravile nivnite sogragjani evrei... i se budi hitler....

E sea mene mi e interesno i deka koronava e so cel da se vakcinirame za da primime chip koj sho so pomosh na 5g kulite i satelitite na mask kje vrshi zapishuvanje na podatoci u nashata dnk.. poshto mora da ideme na kvantni kompjuteri a segashnata tehnologija na hdd nema da funkcionira... toa deka rijl lajf filmovi mi se pozabavni od holivudskite.....

Инспириран од книгата на Џаред Дајмонд "Оружје, микроби и челик" и од еден муабет на друга тема, го отварам прашањето зошто светот и ден денес во 2021 година е толку драматично различен во цивилизациска, политичка и економска смисла.

Кои се причините што постојат земји од прв, втор и трет свет?
Дали се работи за поделба на "супериорни раси" и "нижи раси" каде едните се на повисоко цивилизациско ниво од другите само и само поради нивните гени? Или тоа не е случај туку како што пишува Дајмонд, географијата игра пресудна улога при денешните состојби ширум светот.
Дали се во право разно-разните нови декадентни движења кои целата состојба ја сведуваат на кривица на екс-колонизаторите и бараат одговорност од денешните наследници на генерации кои држеле робови пред милион години?

Интересно е што различни етноси се на различно цивилизациско ниво иако живеат на иста географска територија.
Тука пример се албанците на Балканот. Балканот општо е дно на Европа, но не е јасно зошто албанците се дното на балканот. Некој тука би ги ставил ромите наместо албанците, но идејата е таа.

Кои се вашите размислувања околу ова?
Razgledaj spiral dynamics no probaj da go ignorirash nju ejdz bulshitot, razvojna psihologija... evolucija na svest.... razlicni kulturi razlicna kocnica za taa evolucija... nekoj plemenskoto posporo go napushta.....

:coffee:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.893
Поени од реакции
16.120
Еднаквоста е поврзана и со расата и со околината. Многу луѓе се раѓаат со капацитет, но дали ќе го исполнат тој капацитет не зависи само од нив, има многу социолошки фактори кои играат улога во животот на еден човек. Најчесто утепаните се такви зошто живеат со такви како нив, и тоа е ограничувачки фактор за нивниот напредок во општеството. Она ,,ским си такав си" не е искочено од никаде.

За прв пример ќе ги земам циганите. Мозокот им работи за триста на саат, но според нив само глупите учат и читаат од книги. Врвот у циганската хиерархија ја има тој што највеќе лаже и тој што смкнал највеќе палети денеска од некој дуќан. За нив не е престижно да добиеш петка у школо и да бидеш примерен. Кое циганче тоа ќе го направи е срам за циганлукот.
Друг пример се црнците. Ти како добар црнец ако не пушиш трава и не правиш пљачки немаш клаут во црнечкото општество, ти си срам за црнците околу тебе. Мора бар година дена у затвор да поминеш додека не стигнеш до 21 за да се искалиш кај нивните и да добиеш респект.

И така натаму, многу групи на ист начин функционираат, да го речам племенски менталитет. Мило ми е што ние не сме меѓу таквите реално. И сиот тој труд за инкорпорација во општеството на тие групи нема некој сврха кога коренот на проблемот не можеш да го пресечеш. Додека за нив книгите и образованието се агресорот и ако понатаму одбиваат да соработуваат и не се интегрираат во општеството, ќе пројдат векови додека малце од малце не се смени нешто за нив.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.933
Поени од реакции
2.993
Одлична тема, браво.

Исто така можам да ги препорачам книгите:Мислам дека причината за нееднаквоста е микс од се горенаведено, гени, култура, географија.......

Што се однесува за супериорност неспорно е дека некои култури се дефинитивно супериорни во однос на други култури.
Првата книга делува интересно ќе побарам по нет за неа, втората искрено ми делува на nonsensic drivel веројатно глорификација на војната како покретач на цивилизацијата (!?). Нема никаква поврзаност војната како феномен со тоа што денес помалку луѓе умирале насилно отколку пред 5000 години (доколку тоа е навистина така, би сакал да знам како доаѓаат до тие заклучоци). Настрана што денес има земји во кои се умира масовно поради убиства (Хондурас, Ел Салвадор кои биле во граѓански војни со децении, према оваа книга требаше да имаат вселенски програми до сеа, пошто војна развивала општества).

Најголемо влијание за денешнава цивилизација имаат машините, парни и со внатрешно согорување, телекомуникациите (од првиот телеграф до нетот), сметачките машини, комуналната инфраструктура пред и над се заедно со искоренувањето на ендемични болести, личната хигиена и здравствената инфраструктура.
Ништо од тоа нема врска со војна на било кој начин.

Да се задржиме на нашиве простори, би било интересно да се дознае каков цивилизациски напредок овозможиле екс-ју војните (91-01) цела деценија војни. Од временска дистанца од 20 години од последната овдешна војна, можеме да видиме што донесоа тие војни.
Автоматски споено мислење:

Еднаквоста е поврзана и со расата и со околината. Многу луѓе се раѓаат со капацитет, но дали ќе го исполнат тој капацитет не зависи само од нив, има многу социолошки фактори кои играат улога во животот на еден човек. Најчесто утепаните се такви зошто живеат со такви како нив, и тоа е ограничувачки фактор за нивниот напредок во општеството. Она ,,ским си такав си" не е искочено од никаде.

За прв пример ќе ги земам циганите. Мозокот им работи за триста на саат, но според нив само глупите учат и читаат од книги. Врвот у циганската хиерархија ја има тој што највеќе лаже и тој што смкнал највеќе палети денеска од некој дуќан. За нив не е престижно да добиеш петка у школо и да бидеш примерен. Кое циганче тоа ќе го направи е срам за циганлукот.
Друг пример се црнците. Ти како добар црнец ако не пушиш трава и не правиш пљачки немаш клаут во црнечкото општество, ти си срам за црнците околу тебе. Мора бар година дена у затвор да поминеш додека не стигнеш до 21 за да се искалиш кај нивните и да добиеш респект.

И така натаму, многу групи на ист начин функционираат, да го речам племенски менталитет. Мило ми е што ние не сме меѓу таквите реално. И сиот тој труд за инкорпорација во општеството на тие групи нема некој сврха кога коренот на проблемот не можеш да го пресечеш. Додека за нив книгите и образованието се агресорот и ако понатаму одбиваат да соработуваат и не се интегрираат во општеството, ќе пројдат векови додека малце од малце не се смени нешто за нив.
Не сме и премногу далеку, имаме жива среќа што сме географски во Европа и така со инерција и гравитација, заедно со квантниот скок за време на Југа наликуваме на општество. Real talk, инаку ќе бевме нешто како Сомалија.
Но ако се земе корупцијата, непотизмот, неписменоста и полуписменоста, социјалната свест и куп други фактори ние сме само малку над арнаутите и ромите, си играме општество 30 години.
Автоматски споено мислење:

Мое мислење е дека светот во 20 век се трансформира по теркот на Англо-саксонците и нивната протестантска христијанска елита. Британска дипломатија и Американска војна бруталност, во служба на светските корпорации.

Светот поделен за да можи да се контролира. Во главно најбитниот детал е да се држи сиромаштијата што подалеку од секуларизам.

Израел постои само и само затоа што е модерна Крстоносна држава. Арапскиот секуларизам е уништен одма после втора светска војна и сега е многу полесно да се контролираат.

Само сега дојдовме до момент на Кина, најголемата секуларна држава, воедно и најбогата и најмоќна и експанзионистички расположена :)
Израел е модерна Апартхејд држава која е цивилизациски срам и беда. Она што го прави Израел да биде гледан како нешто позитивно е анимозитетот на луѓето кон исламот, па така Израел е некаков си бедем пред исламските напади. Не навлегувам во причините и оправданоста на анимозитетот кон исламот (кој сам по себе е регресивен во најголема мера), поентата е дека Израел е брука за современиот свет. Имаш држава во која си повластен према религиозна припадност а дискриминиран ако не си припадник на неа. Имам познаници кои имаат работено таму, дури и према христијаните се односеувале потценувачки. Настрана расизмот кон сопствените сонародници, црните Евреи.
Автоматски споено мислење:

Има еден момент кој е битен а тоа е животот на просечниот човек во дадена средина во дадено време.
Пример, она што се нарекува Пакс Британика во 19.век кога Британија достига империјален зенит е истото време кога на среде Лондон обичните луѓе живеат ништо подобро отколку сиромасите во Индија. Лондон како центар на империјата е исто така центар на колера, тифус, ТБ и остали болести. На среде улици се слевале купишта говна и лепешки, криминал и проституција на сите страни, смртноста при пораѓање на ниво на Африка, насилство и убиства како секојдневие, деца искривени и болни поради недостаток на храна и хигиена.

Во контекст на квалитетот на живот на мнозинството граѓани во една земја, западот започнува да се издвојува тек после појавата на она што го нарекуваме социјална држава.
Капитално дело на оваа тема е https://en.wikipedia.org/wiki/Down_and_Out_in_Paris_and_London од Џорџ Орвел од 1933. Која беда и мизерија било граѓанството на овие два светски центри пред само 88 години е нестварно.
Дали западните земји започнале со тенденции за подобрување на животот на своите граѓани пост WW2 само поради стравот од советскиот комунизам? Дали стравот од комунистички револуции и преки судови одиграл огромна улога во наголемувањето на животниот стандард на запад.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.620
Поени од реакции
9.877
Да се задржиме на нашиве простори, би било интересно да се дознае каков цивилизациски напредок овозможиле екс-ју војните (91-01) цела деценија војни. Од временска дистанца од 20 години од последната овдешна војна, можеме да видиме што донесоа тие војни.
Не сме и премногу далеку, имаме жива среќа што сме географски во Европа и така со инерција и гравитација, заедно со квантниот скок за време на Југа наликуваме на општество. Real talk, инаку ќе бевме нешто како Сомалија.
Но ако се земе корупцијата, непотизмот, неписменоста и полуписменоста, социјалната свест и куп други фактори ние сме само малку над арнаутите и ромите, си играме општество 30 години.
Ова е тоа што треба најмногу да не интересира. Војните како такви ја поделија СФРЈ и сега е се полесно за контрола. Моја проценка од 20-50% од своите ресурси и пари, балканските држави ги трошат против своите соседи.

Плус сега иди клучното прашање е како да функционираме кога сме исправени пред новата блоковска поделба. Што да прават малите држави. Примерот со Ерменија која што малце мрдна од интересите на управителот на провинцијата и го јадеше со губење на војна.

Израел е модерна Апартхејд држава која е цивилизациски срам и беда. Она што го прави Израел да биде гледан како нешто позитивно е анимозитетот на луѓето кон исламот, па така Израел е некаков си бедем пред исламските напади. Не навлегувам во причините и оправданоста на анимозитетот кон исламот (кој сам по себе е регресивен во најголема мера), поентата е дека Израел е брука за современиот свет. Имаш држава во која си повластен према религиозна припадност а дискриминиран ако не си припадник на неа. Имам познаници кои имаат работено таму, дури и према христијаните се односеувале потценувачки. Настрана расизмот кон сопствените сонародници, црните Евреи.
Израел го спомнав како пример на мала земја која успешно се носи со предизвиците, понекогаш и против желбите на нејзините спонзори. Ова затоа што има некој кој често пробуваат да направат споредба со Израел, како на пример @jamajka. Затоа морав да ја напоменам уникатноста во која што се најдуваат како брана од Исламот. Цивилизацискиот срам и беда, е друга приказна, на Израел ќе му биде дозволено и повеќе. На Израел му треба територија 33% од населението се малолетници и сеуште примаат Евреи од цел свет. Нека дојди некоја по конзервативна влада на САД и ова што постои од Палестина нема да постои повеќе.

Пробувам да се држам настрана во муабетов со калимеро политики, дали е нешто неправедно или праведно не е ни битно. Посебно гледано од историски контекст е тотално нерелевантно.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.975
Поени од реакции
10.624
Да бидеме искрени никој нормален не би ги пуштил брадоњите во својата држава. Мислам на оние од појасот Газа.

Првиот голем проблем е што се арапи, вториот што се радикализирани и трето имаат точно нула квалификации ајголем дел од нив и ќе го цицаат бржавниот буџет т.е. ќе се зголемат социјалните трансфери. Тука се и социјалните немири и ризикот од терористички напади. Откако Израел го изгради ѕидот, терористичките напади паднаа за повеќе од 90%.

Најфер опција е одредена самостојност (макар и 2 state solution), и реализација на економскиот план за развој, кој под нос им беше тутнат. Но самите имаат одбиено 3-4 доста поповолни планови што чисто се сомневам дека ќе мрднат од статус кво состојбата. Не владее оптимизам кај мене дека ќе биде прифатен и последниов план.

За мене најголеми пречки се териториите на Сирија и Јордан што ги држат под окупација. Договорот на Трамп беше лош и нефер за Јордан. Фактички се изврши признавање на окупационите територии како Израелски! Мораа и Јордан да го вклучат во тој мировен процес со цел поголема стабилизација на регионот. Мислам дека Сирија во овој момент би прифатила сѐ.

Веќе ја начнавме темата за тоа како живеат арапите во Израел на темата за Ковид (не им даваат вакцини) и на темата за Џорџ Флојд каде забегавме во Историја (проблемот со водата и прогонот). Со таа сегрегација (не е апартхејд држава затоа што тоа е систем каде владее малцинството со дискриминирачки закони) нема да го придобијат светот. Но огромен прогрес беа тие 3-4 примија меѓу Израел и неколку арапски држави.

Редно беше јас и teneke да се сложиме со нешто. Само со неоконзервативците не можеме. И историски демократите ја имаат власта 48ма и денес не се неоконзервативци. :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom