Невиноста

M

marsovka

Гостин
Губењето невиност е индивидуална работа и врз неа влијаат многу фактори. Некои тоа го прават од љубов, некои под притисокот" да го направиме тоа или не сме повеќе заедно...", некои зошто "Другарките го имаат искусено па зошто да бидам црна овца..."
Граници повеќе и не ни можат да се повлечат, секоја година се намалува годишната возраст кај младите девојки кои ја загубиле невиноста , според мене патријархалноста која како што напоменавте е активна кај нас нема некое големо влијание гледајќи по тоа што во некои помали места во Македонија девојките дури и порано се мажат...
Оптималното според мене е 17-18 години кога и самото тело е подготвено, зошто секако подоцна и поболно е.
Поздрав за темава:smir:
Kon boldot добро бе до кога ќе слушам ќе читам и слушам бабини деветини од типо колку покасно толку поболно....
тоа нема везе ако предвреме ќе биде поболно и гинеколозите велат не пред 16 години секс а све останато е индивидуален избор

Да му се серам купувајте таа и онака едниствените страници кои вредат да се прочитаат од тоа списание е баш во врска со ова прашање .
 

FlOwEr gIrL

ҳҲҳlove my sunshineҳҲҳ
Член од
8 август 2008
Мислења
344
Поени од реакции
13
Kon boldot добро бе до кога ќе слушам ќе читам и слушам бабини деветини од типо колку покасно толку поболно....
тоа нема везе ако предвреме ќе биде поболно и гинеколозите велат не пред 16 години секс а све останато е индивидуален избор

Да му се серам купувајте таа и онака едниствените страници кои вредат да се прочитаат од тоа списание е баш во врска со ова прашање .
Добро, го имав прочитано тоа некаде некогаш затоа и го пишав, не знам дали е вистина така зошто и не ни можам веќе да се уверам дека е така... И болката е индивидуална зошто има и различни врсти на химени...:toe:
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Тогаш твојата невиност значи многу,бидејќи си решен првиот пат да биде со вистинската.Како ќе ја познаеш дека е вистинската е малку проблематично прашање,но верувам дека нема да бидеш повреден и искористен,а потоа озборуван.
Не сум налетала на вакво машко размислување,затоа прости ми што сум љубопитна:smir:

Епа ваљда ако по извесен период во врската со некоја девојка ми е убаво и забавно а воедно и девојката ми значи и секој момент поминат без неа би ми бил потежок отколку со неа, сигурно дека ке ја сметам за вистинска. А ова со искористувањево е приказни за мали деца, грешки се прават од наивност, брзање и неинформираност. Во животов сум запознал многу карактери и сигурно сум препознал и би препознал доколку налета некоја Дрољи4ка. И уствари баш постоењето на дрољичките ми е причина плус првото задоволство како и секое после првото да си го зачувам за вистинската. ;)


Нормално дека губењето невиност има поголемо значење кај женските отколку кај машките. Убаво е да се има граница, значи не претерано многу да се цени и да се чува како роза под стаклено ѕвоно, но не и да се даде на било кого. Ептен ми е глупаво кога некоја ја величи невиноста ко кој знае што да е. Али нормално е, пред тоа повеќето мислат така, после тоа и самите согледуваат дека не биле во право. :smir:

Тоа што култот на губењето на невиност им значи повеќе на женските од машките, незначи и дека за сите машките овој култ не претставува ништо. Мислам сепак дека се зависи од карактерот на самата личност а не од полот. И убаво си кажа Flower Girl дека на губењето на невиноста влијаат многу фактори.
 

swety_girl

целосно заљубена
Член од
1 април 2009
Мислења
28
Поени од реакции
1
Е да бе, мора една година да одеш и да му дадеш. Ма немој. Тоа повеќе важи за кај помалите да не речам. Ај 19 годишни да чекаат една година по правило за да му даде :uvo:. Ќе се чекаме со години, ко кој знае што да чува една година. Што ако се сакаат, и не треба да имаат односи пошо треба да помине една година и да му дадеш?? До кога со вакви мислења бре алоо.
Извини ама то не е кај помалите...туку во спротивно...баш тие нивниот прв пат го даваат на мувачи или со типој шо одат 2 месеци...Па ако тебе не ти се чека година...слободно...мислам дека е така зошто многу врски се раскинуваат од кога ке дадеме...малите уште не знаат да мислат...даваат па после плачат...ако тие прв пат зошто да му дадеш некому што за неколку месеци уште не го познаваш...зошто после тоа ке ти каже кој е и каков е...добро ама зависит тебе колку ти значит невиноста...изгледа ич...
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Извини ама то не е кај помалите...туку во спротивно...баш тие нивниот прв пат го даваат на мувачи или со типој шо одат 2 месеци...Па ако тебе не ти се чека година...слободно...мислам дека е така зошто многу врски се раскинуваат од кога ке дадеме...малите уште не знаат да мислат...даваат па после плачат...ако тие прв пат зошто да му дадеш некому што за неколку месеци уште не го познаваш...зошто после тоа ке ти каже кој е и каков е...добро ама зависит тебе колку ти значит невиноста...изгледа ич...
Чек прво... :pos: :pos: :pos: типично македонско заостанато 14 годишно мислење. :pos:Али да имаше толку оправдано ќе беше, јас на 14 мислев до брак ке се чувам. :pos:
Е сеа.Читај внимателно и не скокај одма.
Не, нееее. Ќе се чуваме до брак, срамота е пред тоа. А најсрамота е да му дадеш на некого шо си во врска и шо го сакаш, а не знам каква е таа врска од повозрасни што една година ќе се маткараат со бакнежи, а нема секс. Па ти се читаш шо глупости си изнапишала бре ало, значи пред една година ние не знаеме да мислеме а по една година оп наеднаш знаеме да мислиме и му даваме. Ќе се водиме по правила. :uvo: Девојко, се дава ко ке се сака, и ко ке се осека човек спремен дека сака тоа да биде со таа личност, сега и во овој момент, а не со планирање!!
 

swety_girl

целосно заљубена
Член од
1 април 2009
Мислења
28
Поени од реакции
1
Чек прво... :pos: :pos: :pos: типично македонско заостанато 14 годишно мислење. :pos:Али да имаше толку оправдано ќе беше, јас на 14 мислев до брак ке се чувам. :pos:
Е сеа.Читај внимателно и не скокај одма.
Не, нееее. Ќе се чуваме до брак, срамота е пред тоа. А најсрамота е да му дадеш на некого шо си во врска и шо го сакаш, а не знам каква е таа врска од повозрасни што една година ќе се маткараат со бакнежи, а нема секс. Па ти се читаш шо глупости си изнапишала бре ало, значи пред една година ние не знаеме да мислеме а по една година оп наеднаш знаеме да мислиме и му даваме. Ќе се водиме по правила. :uvo: Девојко, се дава ко ке се сака, и ко ке се осека човек спремен дека сака тоа да биде со таа личност, сега и во овој момент, а не со планирање!!
Можеби ти си мислела така на 14год....а сега на тие години за недела можеш да ги свртиш...кога сакаш и како сакаш...и тие се впуштаат во тоа...зарем убаво е ова што се случува?Муабетот ми е дека многу млади и многу брзо се даваат на секој што "ке им симне ѕвезди"Атоа за брак сите знаеме дека не е така веке...Добро па и секој е различна личност и различно се чувствува...зборувам за овие ај над 18 шо веке имаат некоја свест...ма да и тоа не е некоја граница....и тоа една година не го земај буквално или како правило....јас така напишав за мене...зошто тоа мене ми се случи...и таа година е релативна работа....знам парови кои идат неколку месеци а се чувствува како години да се заедно...:toe:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Во првиот пост си напишала "зошто да му се даде некому што за неколку месеци не го познаваш" ... Па ако не го запознам јас во тие први месеци нема ни да одам со него.
И пази, зборуваме за повозрасни, за секс на 14 години не зборувам пошто тогаш не доаѓа во обѕир. А тебе муабетот ти беше општо и за поголема возраст дека треба една година да се чека, од каде тоа правило? Во другиот пост веќе почна да извртуваш во твоја корист, и кажа нешто слично на моето мислење. Значи ете, и самата виде дека е индивидуално, и дека врска без секс не може,(и пак да потсетам), кога годините се соодветни за тоа.И јас имав 2 годишна врска кај 15, 16 години, но немав секс пошо не бев спремна и мала за секс. Но сега на 19 години имам врска каде што првите месеци изгубив невиност, зошто знаев дека е тој тој што го барав, и сакам. Е сеа, и да дојде до раскинување, боже мој здравје, не ќе се земаме со првиот. И таке :pipi:
 

swety_girl

целосно заљубена
Член од
1 април 2009
Мислења
28
Поени од реакции
1
Не да се чека една година...напишав дека од секогаш сум мислела дека околу 20 год се доволни...ни премногу ни премалку за тоа...сигурно дека тоа не е правило...само мене ми се случи тогаш...непланирано...Добро тоа во ред што се случило кај тебе...знам како е тоа...кога ке се појави вистинскиот:wink: и мене тоа ми се случи...а ништо невртам во моја корист само изгледа не се разбравме....
 
Член од
5 август 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
nevinosta trebada se svati ko najnormalna stvar,,,lugjeto (osobeno devojkite) dodeka se nevini razmisluvaat so kogo , kako, kade, na koj nacin....... da ja izgubat nevinosta i toa mozebi mnogu im znaci, no ete imam citano, nekade devojcinjata uste koa ke se rodat gi "kinat" (glup zbor) za da podocna ne se optovaruvaat so ovie dilemi, trilemi i td... taka da nisto strasno =]]]]]:toe:
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Чекај го вистинскиот заслужниот бла бла.... Колку иронично и смешно е тоа дека првиот секогаш е бог во сексот нормално нема со кој друг да се спореди...
Слушам често од родители демек со првиот напрај го од многу љубов зашто тоа останува во сеќавање демек после него ако имаш и други немало да биде што ти ја знам таму толку убаво...
Колку не ми држи некако муабетот. Ок ете ќе го сакаш многу и уште кога ќе му дадеш невиност ќе го засакаш уште толку. И кога ќе те остави што правиме ? Треба да кршиш глава од ѕид ? Скоро повеќето што ги знам веќе си имаат направено филмче дека ќе се земат затоа што имаат долга врска прв им е итн да не ја тупам. Каде бе со тој памет ? Ок е да се сака ама секое сакање треба да има граница. Не значи дека ако некој дотичен е прв дека треба да биде и последен. После демек ако му дадеш порано а тоа не е после година идење големи се шансите да те остави. Како па да не. Во пракса имам видено многу случаеви обратни. Му дала невиност во првите месеци па останале подолго или сеуште се во врска него некоја си таму што чекала година и нешто па ја заебал после некој месец. Се е релативно значи. Ако осетиш дека е моментот тој/таа те пали имаш чувства, имаш стекнато до некое ниво доверба зошто да не? Вистинскиот не секогаш значи дека е оној што ќе ја земе невиноста. Едноставно се погодил тој во одреден период кога требало и за кој сме сметале дека задоволува одредени критериуми за да бидеме интимни. И како одат годините се менуваат критериумите и начинот на размислување... Ама битно е периодот кој си го поминал да биде ок и да остане во добро сеќавање...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Јас сум невин во душава исто како што Боки 13 е добар пример за младите :icon_lol:.
Сексот или водењето љубов го сметам за нешто магично, а не партерна гимнастика или или вежба на колк :icon_lol:. Имам чувство ако продолжам на темава да пишувам многу лигушки ќе изгледа а не ме личи. Прочитав во воведниот пост губење на невиност иницијација во свет на возрасни, нема врска тоа не е банда па да се влези преку одреден ритуал, се зависи од човек до човек :toe:.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
19
Поени од реакции
0
iskreno mislam deka za prviot treba podolgo da se poceka a ne koga ke osetis deka treba da go napravis toa.Najprvo za devojkata da ne bide povredena i da ne pati zasto maskite znaat mnogu da im go svrtat pametot na devojcinjata koj mislat deka se e rozovo a maskite od 14-22 god razmisluvaat so glavata na kurot :( Mislam deka idealna vozrast e nekade okolu 17 godini koga znaeme poveke raboti za sex i nema da bide trauma,i bi trebalo so prviot da se bide podolgo vreme zaedno najmalku 5 meseci za vistinski da se upoznae so coek e...a za narednite e sosem druga prica...vreme,mesto...ponataka nema granici no pak se razmisluva so glava ne so srce,kolku se pomalku tolku podobro :D!
 
Член од
28 август 2009
Мислења
19
Поени од реакции
0
A zaso site zborat za zenskoto koa ke izgubi nevinost a ne za mashkoto ?????

e ova i mene ne mi e jasno stvarno ubavo prasanje do maskite..btw zenskoto koa ke izgubi nevistonst odma se zbori i zaso i so, i drolja ova ona a so e so maskite so prvata im e najcesto kurva ne e ponizuvacki??? ili so prviot pat 100% svrsile za 2 sekundi zaso niv nikoj ne gi ruga i ne zbori za NIVNIOT PRV PAT ja mislam pointeresni se :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom