На што сте алергични?

  • Креатор на темата black angel
  • Време на започнување

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Мислам дека не сум алергичен на ништо, или па не сум бил во контакт со таков продукт или материјал.
 
N

n/a

Гостин
Alergicen sum na glupi i mizerni lugje.

p.s Ako treba da pojasnam...pod mizerni ne podrazbiram bedni,nego onakvi na koi sto cel svet da im go dades pak malku ke im bide i ke ja kobat svojata `nesrekja`.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Јас имам сува кожа (сува егцема) тоа ми е во гените. И не смеам да јадам конзервирани работи. Во спротивно целата кожа ми се суши и мала гребаница отвара голема рана. Исто така и ако се нервирам се чешам многу на сувите места и ги праем рана. Пием 2 вида на апчиња и плус ставам маст и кога ќе престанем да ги пијам пак повторно ми се суши кожата =/
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
најверојатно сум алергичен на Gillete производи, значи пена за бричење after shave и така натаму. мислам дека сум алергичен зашо коа ќе стаам нешто такво на кожа одма се исфрлам :toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
vaka sea, treba da idesh da te ispitaat sto tocno e pricinata za urtikarijata zosto ima nekolku a toa se:
-autoimuna urtikarija (se ispituva dali imash specificni antitela)
-infekciona urtikarija (kako posledica na hronicna infekcija)
-Intolereanc urtikarija (alergija na lekovi ili na hrana,razni substancii itn, treba da se ispita koj e alergenot i da se izbegnuva)
Ми правеа секакви алерго тестови и имав позитивна реакција само на некои треви, кучешки влакна и ореви.Се друго испадна негативно.
И иако се влечев и низ државните и низ две приватни здраствени установи никој не не спомена тестови за аутоимуна или инфекциона уртикарија. Ми предлагаа некои алтернативни озон терапии, антидепресиви и што уште не, за на крај да ми речат дека ете веројатно било на нерва база.
Сепак после твојов совет ќе отидам кај општ лекар и ќе побарам упат за дерматологија и ендокринологија, затоа што ми е смачено од анти-хистаминициве, а и искрено ме фаќа паника за јетрава која секојдневно морам да ја оптоварувам со апчиња. Како и да е, ти благодарам за советот:smir:
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
едно време бев во заблуда дека сум на јагоди, ама мислам дека сум алергична на глупави луѓе:pos2:
 
V

Viktoranius

Гостин
Јас сум алергичен на многу работи....На памук, волна, се на такви синтетички работи.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
На ептен повеќе работи сум алергична и тоа многу ме нервира. Алергична сум на : јајца, пилешко, млеччни производи, мајонез и сите такви други производи кои што содржат јајца. Всушност кога ќе видиш на најосновните работи сум алергична.
 

WindChill

3NitY
Член од
13 февруари 2008
Мислења
138
Поени од реакции
2
Алергична сум на жолчки од јајца, на липи, на овчо сирење(т.е било што произведено од овчо млеко), на железо(у сирупи, апчиња бла-бла) поради што никако неможам да си ја поправам крвната слика, и на уште милион ствари и најлошото е што алергијата не ми се појавува со чешање на кожа или исипи него внатрешно се исфрлам, најчесто на дишните органи и не можам да дишам :toe:
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Алергична сум на penicilin :toe:затоа во животов само еднаш имам примено инекција воопшто:pipi:
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Алергичен сум на школо:wink:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
jas sum na polen ali toa kako da mi se izgubi minatata godina,recisi uopste da ne kivav i nemav problemi.
a isto sum alergicen na andol i aspirin..........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom