На автопат без патарина

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако са престапили закона треба да платат казна.Во това нема самнение.Па за полицаj - 200 евро ми се види малце.Тук во БГ платата им е некаде около 350 евро.
Имат привилегии во телекомите и во банките.Имат пари за храна или одат во стол каде им е много евтино.Пари за дрехи,униформи от военните магазини.
 
Член од
25 јули 2008
Мислења
53
Поени од реакции
6
abe nema veze kolku im e plata, oni se plateni za da go sproveduvaat zakonot. si pisuva ubavo i nema tuka ja vaka mislam, ti onaka. se znae se kako treba da se postapuva
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Интересно пријатели, од АВТОПАТ БЕЗ ПАТАРИНИ, преминавте на тоа колку им била платата на КУТРИТЕ полицајци. Што тоа треба да значи? Дека ако платата им е 12000/13000 не трба да плаќаат патарина? Тогаш знаете ли колкав % од македонскиот народ има плата под 12000/13000? Следователно на ПРАКСАТА полицајска, скоро НИКОЈ не треба да плаќа патарина.

Она што мене ме ЈАДЕ е глупоста наречена патарина која е МНОГУ голема. При регистрација на возило се плаќа околу 3000 денари. Плус патарина (кој колку патува, разбира се). Зарем не може во оваа за жал ЛУДА држава да се воведе ВИЊЕТА/ЛЕПЕНКА за одредено време? Најновото што го слушнав за Словенија е дека се плаќа 35 евра за 6 месеци користење авто патишта. Во Швајцарија ова е 40 франци. Нека кај нас биде 50 евра за година (и така веќе плаќаме кога регистрираме). И мирно ти море. Ни корумпирани полицајци, ни ЗМИЈСКИ ОЧИ.

Или, :kesa: пријатно
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
а бе и зашо да се плаќа патарина???дупките да ги плаќаме???
 
R

reactive89

Гостин
Во нашава држава најјака плата е 350 евра... земено во предвид ДРЖАВНА работа...!!!
Па ништо чудно полицаец да земе 13000 денара...
Инаку сум за тоа при регистрација да си платиш едно 50 евра повеќе и да си имаш слободен автопат без никакви исклучоци и што ти друго знам...
Ама па од друга страна се поставува прашањето, ако се деси тоа што ќе биде следно со оние на патарина што работат...
Сите знаеме дека има недостаток на работа во нашава држава... и дека можеби и пола народ е на улица и бара работа, која и така неможе да ја најде...
Да кажеме, на една патарина работат 18 луѓе... (три патарини во еден правец, и три во друг правец, тоа се 6, во втора смена уште 6, и трета смена сто посто имаат, ете уште 6...) е сеа, колку патарини има во нашава земја? Јас како што знам кога идам до Охрид минам 3-4 патарини...до Струмица мислам оти има 4-5 или една помалку... не сум баш сигурен... значи веќе во две дестинации имаме некаде околу 10 патарини... а другите дестинации???
Кажи речи ќе се отпуштат некаде 5000 луѓе (можеби претерав... може мање или више....незнам, зборам отприлика)... и како тие луѓе ќе се прехранат, ќе ги прехранат своите деца...?
Да збориме рационално и да ги согледаме сите можни ситуации и за нас, но и за нив... Последна информација како што знам едно добри 500 000 се без работа... уште овие 5 000... и што ќе биде со нашава држава... знам и така не ја бива многу ама па тогаш ни контролирање на автопат, ни се знае кој јаде кој пие,... буквално ништо... и така како што ни пропаѓа државава, со тоа отпуштување ќе пропадне уште толку...:toe:
Размислете малку рационално.... размислете и во двете насоки... за нас подобро ќе е така да, не викам не, и се согласувам со тоа... но од другата страна, они ќе губат и ќе шетаат по улици... и ќе се преврти на една многу лоша слика за државава... 5 000 души на улица...??? не би сакал никој да ги има, да ги глеаш на секој твој чекор, како питаат и молат за ронка леб...:toe:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Во нашава држава најјака плата е 350 евра... земено во предвид ДРЖАВНА работа...!!!
Па ништо чудно полицаец да земе 13000 денара...
Инаку сум за тоа при регистрација да си платиш едно 50 евра повеќе и да си имаш слободен автопат без никакви исклучоци и што ти друго знам...
Ама па од друга страна се поставува прашањето, ако се деси тоа што ќе биде следно со оние на патарина што работат...
Сите знаеме дека има недостаток на работа во нашава држава... и дека можеби и пола народ е на улица и бара работа, која и така неможе да ја најде...
Да кажеме, на една патарина работат 18 луѓе... (три патарини во еден правец, и три во друг правец, тоа се 6, во втора смена уште 6, и трета смена сто посто имаат, ете уште 6...) е сеа, колку патарини има во нашава земја? Јас како што знам кога идам до Охрид минам 3-4 патарини...до Струмица мислам оти има 4-5 или една помалку... не сум баш сигурен... значи веќе во две дестинации имаме некаде околу 10 патарини... а другите дестинации???
Кажи речи ќе се отпуштат некаде 5000 луѓе (можеби претерав... може мање или више....незнам, зборам отприлика)... и како тие луѓе ќе се прехранат, ќе ги прехранат своите деца...?
Да збориме рационално и да ги согледаме сите можни ситуации и за нас, но и за нив... Последна информација како што знам едно добри 500 000 се без работа... уште овие 5 000... и што ќе биде со нашава држава... знам и така не ја бива многу ама па тогаш ни контролирање на автопат, ни се знае кој јаде кој пие,... буквално ништо... и така како што ни пропаѓа државава, со тоа отпуштување ќе пропадне уште толку...:toe:
Размислете малку рационално.... размислете и во двете насоки... за нас подобро ќе е така да, не викам не, и се согласувам со тоа... но од другата страна, они ќе губат и ќе шетаат по улици... и ќе се преврти на една многу лоша слика за државава... 5 000 души на улица...??? не би сакал никој да ги има, да ги глеаш на секој твој чекор, како питаат и молат за ронка леб...:toe:
E sto cudo od matematika upotrebi pa da dojdes do brojka od 5000 "patarinadzii"?! Alal neka ti e , so tebe Mekedonija pobrojna od Kina ke bide...
 
R

reactive89

Гостин
E sto cudo od matematika upotrebi pa da dojdes do brojka od 5000 "patarinadzii"?! Alal neka ti e , so tebe Mekedonija pobrojna od Kina ke bide...
Земав бројка која ја впишав туку така... а и не е толку голема по се... со оглед на тоа дека секоја патарина има најмалку 18 души... и со оглед на тоа оти во нашава земја има на секој чекор што се вика патарина... :smir:
Ете земи го патот Скопје - Тетово... како што знам има 1 или 2 патарини... Скопје - Куманово 2 патарини и тоа на 38 км... па сеа ти види...

Инаку сепак знам оти бројката која ја пишав е голема... ама тоа е земено како впредвид како претпоставка која и не е точна... сто посто има помалку, ама збор ми беше оти сепак се расте инфлацијата и да бидат 3 000 души... :smir:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ете земи го патот Скопје - Тетово... како што знам има 1 или 2 патарини... Скопје - Куманово 2 патарини и тоа на 38 км... па сеа ти види...
Од Скопје до Гостивар 4
 
R

reactive89

Гостин
Тоа ми е зборот... на кратки дистанци дури по 4 патарини има... по најмалку 18 души... ете ти ги најмалку 72... и тоа во еден правец... и што ќе стане со нив... ете и тие 72 само да се... не се малку како што знам...:smir:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
Ќе ги запослат за одржување на патиштата за иста плата и готово!Ќе имаат доста работа со гаранција!А леши може уште сега да собира хартивчиња поред автопат за да си ги плати сите неплатени патарини до сега!
 
R

reactive89

Гостин
Ќе ги запослат за одржување на патиштата за иста плата и готово!Ќе имаат доста работа со гаранција!А леши може уште сега да собира хартивчиња поред автопат за да си ги плати сите неплатени патарини до сега!
ДА, тогаш ќе треба да ги глеаме сите поред автопат како збираат хартивчиња... а успат да внимаваме со брзина од минимум 120 да не бапнеме некој... :pos:
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Извиньаваjте за невежеството, но какво е това "патарина"? Застраховка "Гражданска отговорност" или некакав вид државен данок за автомобили? В смисал нешто като магистрална такса ли е?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Извиньаваjте за невежеството, но какво е това "патарина"? Застраховка "Гражданска отговорност" или некакав вид државен данок за автомобили? В смисал нешто като магистрална такса ли е?
Не бе застраховка.
Paytoll
Autobahngebuhr
Kога возиш по автопат, оние куќичките кадешто ти земаат пари :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom