На автопат без патарина

Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
Направиле контрола на автопат од Куманово до Велес и фатиле 30 возачи без фискална(т.е.платена патарина)Од нив 27 да ти биле Џандари.Еееее да не ти се верува ееееј а 30 000 плата земаат!Ама тоа ти е стипси и гагаџии!
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
61
Направиле контрола на автопат од Куманово до Велес и фатиле 30 возачи без фискална(т.е.платена патарина)Од нив 27 да ти биле Џандари.Еееее да не ти се верува ееееј а 30 000 плата земаат!Ама тоа ти е стипси и гагаџии!
Од каде ти е информацијава?
А последен пат кога проверив плата на полицаец беше околу 12.000 денари т.е извадена средна вредност од бруто платите во РМ.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.899
Поени од реакции
2.208
12.000 денари ми се види невазможно малко за полициja.
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.181
Поени од реакции
957
Од каде ти е информацијава?
А последен пат кога проверив плата на полицаец беше околу 12.000 денари т.е извадена средна вредност од бруто платите во РМ.
Можда мислел на инспектори(иако незнам колкава плата земаат):toe:
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
e aj ova se gluposti 27 policajci se pogodile i toa site bez platena patarina a tie trojcata sto bile ministri?:):):)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
12.000 денари ми се види невазможно малко за полициja.
Толку е...нецели 13000...без храна и превоз. За оние обичните униформирани полицајци.


Ако е информацијата точна, не ме чуди воопшто.
Значката на полицајциве им заменува се. Фискална од патарина, возачка дозвола, сообраќајна дозвола...Кога треба да завршат некаде работа се појавуваат униформирани...
Се разбира, има понекој чесен исклучок, но...така стојат работите.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
61
Се разбира, има понекој чесен исклучок, но...така стојат работите.
Исклучоци има,но не онака како што мислиш ти.Најголемиот дел од полицајците свесно и совесно си ги извршуваат работните обврски.Оној мал дел кои ја злоупотребуваат службата треба да се искорени но факт е дека тоа ке иде релативно тешко со плата која одвај стига само за сметки.

Немојте да плукате и паметувате за луѓе кои се одлучиле да го посветат животот на професија која ви овозможува мирно да спиете.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Исклучоци има,но не онака како што мислиш ти.Најголемиот дел од полицајците свесно и совесно си ги извршуваат работните обврски.Оној мал дел кои ја злоупотребуваат службата треба да се искорени но факт е дека тоа ке иде релативно тешко со плата која одвај стига само за сметки.

Немојте да плукате и паметувате за луѓе кои се одлучиле да го посветат животот на професија која ви овозможува мирно да спиете.
Дали е мал дел или не, во работава воопшто и не е битно. Битно е дека постои... И се однесува пред се за оние постарите, полицајци „од времето“

Оние погорните примери...И, уште многу други со кои сум се сретнал.
Не плука никој, туку сите укажуваме на нешто кое се случува без срам и перде.
Хммм...украдени бакарни предмети да неможе да се најдат? А тоа е толку лесно на пр. што сам успеав да ги најдам, а колегите ваши се правеа луди кога ги повикав за да си ги вратам, па заради нивното „заеби“ си ги откупував од отпад?
Што е тоа? Треба да помислам на корупција? Или да ги гледам арогантните сељаци кои се нарекуваат инспектори како се курчат по градов како да е нивни?
Ова е добронамерна критика, со цел да се подобри работењето. Не плаќам данок за такви. А за мои пари, имам морално право да барам квалитетна полиција.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
61
Имаш бе машко внатрешна контрола,презентирај го твојот случај пред нив.Нивна работа е да ги чистат тие ѓубриња.Пак ке кажам,не генерализирајте поради мал број кои до пред да дојде нивната политичка партија на власт не ни можеле да сонуваат дека ке станат полицајци.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
260
Дали е мал дел или не, во работава воопшто и не е битно. Битно е дека постои... И се однесува пред се за оние постарите, полицајци „од времето“
Ама ситничарите бре! :icon_lol:
Па луѓето си ги прошириле овластувањата од бесплатен превоз у автобус (бар на времето) накај бесплатна патарина. И тоа е превоз, али на подолги стази. :pos:
Ова на овие "твоиве од времето" им е добро познато!
 
Член од
18 ноември 2005
Мислења
271
Поени од реакции
4
Celata sloboda za pominuvanje na patarini ja imaa zaradi odnosot na vrabotenite na patarina. Cela drzava znaese deka se korumpirani isto taka i policijata znaese. I nekako normalno bese da se propustaat policajcite od strana na patarindziite, ne te cepkam, ne me cepkas. Cirkusi. Neznam sega inace kako e so patarinite, dali se uste drumski razbojnici?
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.476
Поени од реакции
208
Затоа кај нас има две опции што да направиме. Или како некои држави патарината да ни биде платена со регистрација и да не застануваме. Или пак како англија стај камери на секој метар. Во градовите за да намалат сообраќај ги поделиле на зони и да си плаќаш ако влезеш таму. И на патарини исто, се им е автоматизирано моментот штом камерата те снима си влегол таму се пишува во компјутер и на крај на месецот добиваш сметка да си платиш тоа.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
12.000 денари ми се види невазможно малко за полициja.
Има плус дежурства теренска работа ова онаљ испаѓа многу повеќе меѓутоа ова и не е битно за темава!Битно е дали и тие ќе платат по 200еу колку што е и казната или ќе пројдат со укор!
 
На врв Bottom