Најсигурен оперативен систем

operativni systemi sigurnost


  • Вкупно гласачи
    210

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Јас слабо се разбирам ама од кај што имам читано се најдобро за линукс.

BTW ај некој ак мојт некој стар виндовс да данлоадирам како 3.11 на пр.
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Точно Vistata e лудница , многу брзо бутира ,подобро работи , едноставно пцто како да ми е ново побрзо работи.Само имам еден проблем не ми ги наоѓа драјверите за мрежа иначе се друго е топ немам зборови.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Jaс незнам зошто MacOS не е ставен во анкетата.... ама според мене мене MacOS е наjсигурниот ОС..... дури пред 2 години за MacOS за прв пат беше напишан вирус за сериозна сигурностна дупка, и дупката во системот беше санирана од MacOS- тимот за една недела....... според мене наjсигурен дефинитивно MacOS(Macintosh)

Пиши ми на ПП .... имам Win3.11, Win 1.0 дури :P.... почни од RedHat 7.2 нагоре сите линукс дистрибуции, Suse 8, Suse 9.3, Suse 10.2, Mandrake 7.2, Mandriva 2006 Power Pack, Mandriva 2007 Power Pack+, Ubuntu 5,Fedora Core, Gentoo....
Orion2 нема што нема
Win 1.0,Win3.1, Win3.11,Win95, Win96, Win98 -BootDisk, Win2000, WinMe,WinXP,Win2003,Win Tablet PC,Win Medium Center,
Windows Vista на DVD со 7 верзии Ultra, Home, Home Ultra ......
Наjново Black WinXP update 2007 ;)
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Orion2 напиша:
Jaс незнам зошто MacOS не е ставен во анкетата.... ама според мене мене MacOS е наjсигурниот ОС..... дури пред 2 години за MacOS за прв пат беше напишан вирус за сериозна сигурностна дупка, и дупката во системот беше санирана од MacOS- тимот за една недела....... според мене наjсигурен дефинитивно MacOS(Macintosh)

Пиши ми на ПП .... имам Win3.11, Win 1.0 дури :P.... почни од RedHat 7.2 нагоре сите линукс дистрибуции, Suse 8, Suse 9.3, Suse 10.2, Mandrake 7.2, Mandriva 2006 Power Pack, Mandriva 2007 Power Pack+, Ubuntu 5,Fedora Core, Gentoo....
Orion2 нема што нема
Win 1.0,Win3.1, Win3.11,Win95, Win96, Win98 -BootDisk, Win2000, WinMe,WinXP,Win2003,Win Tablet PC,Win Medium Center,
Windows Vista на DVD со 7 верзии Ultra, Home, Home Ultra ......
Наjново Black WinXP update 2007 ;)
Кажи кој користи MacOS па да прават вируси за него.
Затоа тие што користат MacOS се многу малце на прсти да ги броиш.нема потреба да се мачи некој вирус да прави на 2-3ца да види што имаат у компјутер мислам нема логика.За разлика од Windows кој се користи во милиони примероци е за него вреди вирус да се направи.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Orion2 напиша:
Jaс незнам зошто MacOS не е ставен во анкетата.... ама според мене мене MacOS е наjсигурниот ОС..... дури пред 2 години за MacOS за прв пат беше напишан вирус за сериозна сигурностна дупка, и дупката во системот беше санирана од MacOS- тимот за една недела....... според мене наjсигурен дефинитивно MacOS(Macintosh)

Пиши ми на ПП .... имам Win3.11, Win 1.0 дури :P.... почни од RedHat 7.2 нагоре сите линукс дистрибуции, Suse 8, Suse 9.3, Suse 10.2, Mandrake 7.2, Mandriva 2006 Power Pack, Mandriva 2007 Power Pack+, Ubuntu 5,Fedora Core, Gentoo....
Orion2 нема што нема
Win 1.0,Win3.1, Win3.11,Win95, Win96, Win98 -BootDisk, Win2000, WinMe,WinXP,Win2003,Win Tablet PC,Win Medium Center,
Windows Vista на DVD со 7 верзии Ultra, Home, Home Ultra ......
Наjново Black WinXP update 2007 ;)
Dobar si, dobar si:)) Decko, te molam nemoj takvi komentari od leva komora na mal mozok vazhi?
Najsiguren nema. "Siguren" ne postoi.. nikogash i nema da postoi. Zadovolni? Surova realnost.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
можи се два тројца шо користат Mac OS пошто е веке застарен ама Mac OS X верувај има многу повеке
 

vp

Член од
5 април 2007
Мислења
236
Поени од реакции
0
Abe sekoj operativen sistem si ima svoja namena ne mozi da korisi sekoj doma Mac za domasna upotreba ili Windows na primer za server da drzi itnnn.....
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
па оти да не можи да користи мац не се толку скапи да се скапи мац про
ама шо кур тие таков мац мини е доволен
 

vp

Член од
5 април 2007
Мислења
236
Поени од реакции
0
abe ne e do toa dali se skapi ili ne tuku to si e rutina site se naviknati na windows tema da mu smenis na win ne ke mozat da se snajdat pa zamisli os
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
torrent напиша:
па оти да не можи да користи мац не се толку скапи да се скапи мац про
ама шо кур тие таков мац мини е доволен
ууууу Голема разлика не сум пишал X ппппсссс, глупости .... добро требаше да пишам MacOSX Panther 10.3 .... jас чисто онака информативно пишав а не и да се курчам .....
 
Член од
18 април 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
колку сигурно толку..теско е да се казе кој е најсигурен доста е релативноо...само погледни за win има 5876576343095865 илјади вируси а за некој оперативни системи можеш на две раце да ги изброиш па ајде ти сега биди паментен и кажии кој е посигуренн.....ништо не е сигурно на интернет:angry2:...сигурно е како евакуација во авион со полурасипан мотор на 10 000 метри надморска височина (добро де претерувам ама цитат ми е од фајт клуб со да правам....) се е :drk:
 
Член од
3 август 2006
Мислења
76
Поени од реакции
1
Гну/Линукс и Бсд се најстабилни, Соларис и Дарвин(основата на мек ос 10) не се користат толку но и они се стабилни. Виндоусот е беден обид да се копира робусноста и безбедноста на униксите, виста не е нишо подобро од нт, а мек ос 10 е дарвин со дрм и заебан интерфејс
 

CLOUD

boriseto
Член од
7 август 2006
Мислења
14
Поени од реакции
5
Јас сум на Suse 10.1 и уживам... Имам WindowsEmulator и се што ми е потребно ако сакам да користам некоја Windows-шка програма.
И мислам дека е најбезбеден Линуксот... Сепак за него (скоро) и не се прават вируси.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Orion2 напиша:
Win 1.0,Win3.1, Win3.11,Win95, Win96, Win98 -BootDisk, Win2000, WinMe,WinXP,Win2003,Win Tablet PC,Win Medium Center,
Windows Vista на DVD со 7 верзии Ultra, Home, Home Ultra ......
Наjново Black WinXP update 2007 ;)
Кога е излезен Win 96? Прв пат слушам за него...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom