Најсигурен оперативен систем

operativni systemi sigurnost


  • Вкупно гласачи
    210
Член од
30 јуни 2005
Мислења
25
Поени од реакции
0
linux

ич да не правиме муабет за ова кој систем е најстабилен и најдобар без пардон се знае LINUX !!! 8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
301
Поени од реакции
4
Мене Windows-от ми е ептен лејм. Пробав да користам Ubuntu, но некако не се најдов у тоа, и си останав со бедниот XP. Да, планирам наскоро да пробам нешто друго, па ако има некој што да ми препорача, слободно. :)

Ubuntu-то е океј, но не е баш за мене. Нешто боље?

Инаку, ги имам користено повеќето Windows-и, од 3.11 до XP, и не сум воопшто задоволен.

Ех, 3.11, ви текнува ли? :)
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
predmet

Класика моабети според мене секој од овие ОС си има предности во одредени полиња и лузерски е да се каже кој е подобар.Линух да ама за мрежна околина
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Locutus of Borg напиша:
Ех, 3.11, ви текнува ли? :)
Кога се запослив првпат, ме седнаа на машина со 3.11! :) Не беше толку одамна, пред 4 години, ама машината се користеше само за материјално сметководство. Ретро муабети! :)

Него, да дефинираме дали разговараме за сигурност, стабилност или? :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Линукс е најадаптибилен за high-security и најлесно е да постигнеш висока безбедност. Инаку, постојат и UNIX-и кои се еталон за сигурност и стабилност (нпр. Tru64 Unix со NonStop кернел).

Windows можеш да го обезбедиш само ако го исклучиш од мрежа и да го ставиш во сеф. Додека за Новел едно време важеше дека - еднаш инсталиран - можеш да го зацементираш слободно, само остави му дупка за мрежен кабел. Штета што времето го прегази.

Инаку не држи муабетот дека кога Линукс ќе биде популарен колку Windows ќе има исто толку црви, вируси, тројанци итн. Едноставно концепцијата на unix-оидните системи не дозволува извршување на таков тип скриени кодови, освен ако корисникот екслицитно не ги претвори во извршни фајлови и да ги изврши. Потешки се нападите од други страни од типот на buffer/stack overflow ама тоа е веќе друго ниво на сигурност.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
:)

Не би тврдел со сигурност дека Линуксот е толку сигурен оперативен систем,има подобрувања во последно време кое што се должат на тоа што претходно беше многу "бушен".Колку ли само кернел левел багови извадија а во последно време хит се и драјвер баговите.Претпоставувам дека и самиот знаеш дека xp sp2 веќе има заштита од напади од типот на
stack overflow и уште низа други подобрувања.Да не споредуваме па апликациите што работат базирани врз овие оперативни системи.Како што кажав излишно е да се тврди дека некој оперативен систем е посигурен од другиот
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Не знам само зошто толку гласате за Linux и го форсирате :? :? :? :? :?

Според мене Unix-от т.е. ULTRIX-от е каде каде побезбеден. Знам кај мене на факс серверите и осталите важни компјутери се под ULTRIX
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Mac OS bez razlika dali X ili classic e sea so treba da se pomacis za na pc da ti ojt treba
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
LINUX!!!
ем е стабилен
ем глава ке дигнете од вирусите и слични ср*ња
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
абе зошто вака сте направиле. Сте го забравиле макинтошот на листата. Иако линуксот е стабилен и нема вируси проблемот е во тоа што има некои функции што вие треба сами рачно да ги вклучете за да ви работат па дури и тоа да е хард дискот. А макинтошот е 100 пати посигурен и постабилен од линуксот(без раслика дали е X или класично)
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Боље од WINDOWS нема.Се разбира најпопуларен е и сите што чепкаат и пробуваат да хакнат нешто тоа го прават на Windows.Сигурно нема на Linux.За Linux само една работа мрежа.
Само за тоа го користам кога си ги кратам потрошените GB на интерњецов.Поздрав користете си XP а ако сакате мрежа да хакнете ондак Linux.
 

vp

Член од
5 април 2007
Мислења
236
Поени од реакции
0
Windows Vista еве го има инсталирано скоро еден месец лудница е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom