Најсигурен оперативен систем

operativni systemi sigurnost


  • Вкупно гласачи
    210
M

MacedoniaGirl

Гостин
Најсигурен се разбира е Линукс, но и Виндоус би бил сигурен ако имате добар антивирус :)
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
И Windows 7 е многу сигурен, посебно ако имаш пасворд на администраторот и да си работиш со лимитиран account, тешко дека некој ќе ти го поремети системот и да проба ти ќе знаеш нели :) , исто како root ка линуксо. :cool:
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Линукс > Windows...барем во сигурност
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Линукс > Windows...барем во сигурност
И јас така мислам, од моето скромно искуство!
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Се разбира дека Windows нема да биде толку безбеден за корисниците бидејќи одприлика 91% го имаат од пазарот и секој хакер има повеќе шанси да најде некој глуп корисник што не знае како да си го заштити компјутерот од тие 91% одколку тие другите 9% кои што користат Linux-Unix за професионална работа. И да одкога користам седмица немам никаков проблем со вируси со или без антивирус.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
13
Поени од реакции
12
Мене Windows-от ми е ептен лејм. Пробав да користам Ubuntu, но некако не се најдов у тоа, и си останав со бедниот XP. Да, планирам наскоро да пробам нешто друго, па ако има некој што да ми препорача, слободно. :)

Ubuntu-то е океј, но не е баш за мене. Нешто боље?

Инаку, ги имам користено повеќето Windows-и, од 3.11 до XP, и не сум воопшто задоволен.

Ех, 3.11, ви текнува ли? :)[/quote
Не е лош и линукс Мандрива...Ама се е навика на кој оперативен систем си се науцил
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Mac OS мислам дека е нај безбеден, од овие за комерцијална употреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom