Најнови трендови на интернетот

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
баки, тоа да ти ги решава некој друг проблемите не е продуктивност, него твоја неспособност. Сфаќаш што сакам да кажам? Не го користиш мозокот, само копи пејст не е некоја продуктивност. Продуктивност е сам да искодираш бот да ти брка некоја работа, а не некој друг да ти куца код што не го разбираш.
GPT е олеснување, GPT не е БОТ како што ти го замислуваш да му дадеш задача да ти искуца целосен софтвер. Истото што го имаш на GPT го имаш и на google, само што тука е олеснато да не нуркаш и губиш време за нешто што ти е потребно. Има еден процент на луѓе во кои спаѓаш и ти кои замислувате дека ова е Аладин со волшебната ламба, па ботов комплетен софтвер ќе ти накуца ти додека пиеш кафе.

Кодираш сам, никој програмер не го користи GPT за целосен проект. Не ни постои можност за нешто такво.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
баки, тоа да ти ги решава некој друг проблемите не е продуктивност, него твоја неспособност. Сфаќаш што сакам да кажам? Не го користиш мозокот, само копи пејст не е некоја продуктивност. Продуктивност е сам да искодираш бот да ти брка некоја работа, а не некој друг да ти куца код што не го разбираш.
Вака, еве бидејќи си исплашен за програмерите дека ни е загрозена работата. Еве ти пример, уклучен ти е ботот, му пишуваш tell me difference between let and var, и нема да имаш екстра кликови и неколку параграфи за читање за да ти излезе сумирано во една до две реченици резултатот. Јасно ти е зошто е продуктивен?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: y2k
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.599
Поени од реакции
38.753
Вака, еве бидејќи си исплашен за програмерите дека ни е загрозена работата. Еве ти пример, уклучен ти е ботот, му пишуваш tell me difference between let and var, и нема да имаш екстра кликови и неколку параграфи за читање за да ти излезе сумирано во една до две реченици резултатот. Јасно ти е зошто е продуктивен?
мене не ми е само за програмерите, општо зборам, за сите креативни и умствени професии се загрозени. Додека вие правите некои глупи квериња, ботот учи да биде подобар. Вие фактички му помагате во тоа. И наскоро ќе бидете заменети, сами работите на својата пропаст.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
мене не ми е само за програмерите, општо зборам, за сите креативни и умствени професии се загрозени. Додека вие правите некои глупи квериња, ботот учи да биде подобар. Вие фактички му помагате во тоа. И наскоро ќе бидете заменети, сами работите на својата пропаст.
Не ми е јасно зошто го пикаш носот кај што појма немаш од животот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.599
Поени од реакции
38.753
Не ми е јасно зошто го пикаш носот кај што појма немаш од животот.
брат, ти си како мајмунче у случајов смоки кога ќе му дадеш у зоолошка. Се радуваш, а не сфаќаш дека ќе те дупат после.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
882
Поени од реакции
1.404
Кој како сака нека рече, според мене ова е најѓаволскот нeшо за што книгите на мудростите ни имаат кажувано и предвидувано.




На краток рок, влијанието на вештачката интелигенција зависи од тоа кој ја контролира, но на подолг рок, зависи од тоа дали таа воопшто може да биде контролирана.




П.С: А да, и сега ми текна, и голема вода е господов начин за уништување на технологија и се можно :toe:
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
882
Поени од реакции
1.404
У најмала рака треба да сте многу наивни за да верувате дека ова ќе биде само алатка за помош на човекот и ништо повеќе. У вој уврнут свет кај шо се си иба мајката последниве 10 години од педерлана до воук до кансел култури до владеење на улави, да си најкул околу ова а да не си нималку скептик значи или си наивен и глуп или си испран мозок
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.730
Тоа со I ROBOT сценариа уште е рано да се збори , моментално со разниве АИ најголем проблем би бил супер скаминг и превари по нет за огромниот број постари или луѓе шо уште незнаат фишинг шо е , со комбинација на алаткиве од слики до клонови има парче да напраат и принцови и далечни роднини има да им станат пореални и лесно да ги збунат лековерните луѓе.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Тоа со I ROBOT сценариа уште е рано да се збори , моментално со разниве АИ најголем проблем би бил супер скаминг и превари по нет за огромниот број постари или луѓе шо уште незнаат фишинг шо е , со комбинација на алаткиве од слики до клонови има парче да напраат и принцови и далечни роднини има да им станат пореални и лесно да ги збунат лековерните луѓе.
Така е, до сеа немаше ни phishing ни scam и се беше розево. Сега се отвори темната страна на интернетот :pos:
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
434
Поени од реакции
710
Se e ova nadvor od kontrola za nekolku godini ke bide voopsto nedobro.... tatko mi mi vikase sine ajde po drva ajde vo sumatq ajde po gabi ajde.... imas vila na planina odi tamu.... ovoj bizarren svet... gi rwzbiram site sto lovat ribi imaat uzivaat na vikendici na celo, planina.... ovaj svet so monitori roboti socijalni mrezi i takvo sranja....... deep shit in colour...
Algoritmi sranja roboti vestacki neinteligenciii... koi se toa sranja ke bidat iskoristeni protiv nas smrtnicite...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.730
Така е, до сеа немаше ни phishing ни scam и се беше розево. Сега се отвори темната страна на интернетот :pos:
Кој кажа дека до сега немало тоа? и кој кажа дека било розево?
Ти

Може само да биде бетер и поусовршено каде нема да препознаеш така лесно фејк профили на пример,ако би бил скамер како главна окупацијае би се радувал на опцииве со АИ и новите можности за полесни превари преку нет.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ете Стивен Хокинг покојни се плашел од вештачка интелигенција ама извесен Гард од форум кајгана како и извесен y2k се лабави околу темата па споредуваат класична технологија као google пребарувач со вештачка факинг интелигенција, и сеа ние треба да сме као океј со тоа
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Ете Стивен Хокинг покојни се плашел од вештачка интелигенција ама извесен Гард од форум кајгана како и извесен y2k се лабави околу темата па споредуваат класична технологија као google пребарувач со вештачка факинг интелигенција, и сеа ние треба да сме као океј со тоа
И сега? Што да праиме? Штрајк со глад нешто или? Едноставно не го користи, исфрли го компјутерот од дома и не се замарај.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.599
Поени од реакции
38.753
И сега? Што да праиме? Штрајк со глад нешто или? Едноставно не го користи, исфрли го компјутерот од дома и не се замарај.
ти си глупав или тренираш? наскоро у секој виндовс ќе имаш преинсталирано чат гпт, и нажалост нема да можеш да го тргнеш, ова е само како бета тестинг вие што правите. Затоа е фората шо му праат на гугл, да го елиминираат од пазарот. Со еден удар и сите пари од маркетинг за нив, и нивната вистина да биде онаа правата вистина што чат гпт ќе ти каже у кверито.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom