Најефтин супермаркет

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.639
Поени од реакции
5.625
jaden ti neznam ti kaj zivees ama kaj mene u maalo si ima pekari i si kupuvam leb od tamu koga sum u mkd. poubav leb pravat.

industriski pekari imas sekade. tie proizveduvaat samo za golema pordazba ne e toa nekoj nov koncept.

toa sto tebe te mrzi da si najdes pekara u naselba toa e tvoj problem. na kraj krajeva ova ke pottikne otvaranje na takva ako nema kaj tebe.

vo sekoja normalna drzava koga davas subvencii se potpisuva dogovor. toa sto ovie se nepismeni eden dogovor ds napravat ne e moj problem. gledas pekarite im opnaa tuzba sto normalno prvo ke ja izgubat doma a posle ke ja dobijat u nekoj evropski sud kako sto toa go napravi okta.
Bla bla bla
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.576
Поени од реакции
38.709
не знам што уште се дискутира, секоја нормална држава ги ограничи цените на основните продукти, само тука ги дигнаа забраните и цените отидоа у курац. Устата ќе ја очепите да браните некои профитерчиња.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
...ја гледам сликата „Ostrerrrch Mishbrot“ што би било сличноста или разликата со „Brot“ и „Mishbrot“?

... мишброт е германски леб направен од мешавина на пченично и 'ржано брашно со кисело тесто или квасец, ознат е како „Сив леб“ во некои региони на Германија или како „црн леб“ во јужна Германија, Австрија и Швајцарија.

Bel-leb-folija.png polubel-rolovan-na-parcinja.png

-полубел леб се приготвува од пченично брашно со збиена структура.

-бел леб направен од пченично брашно со мека структура и крцкава кора.

- брашното се произведува главно од сорти на житни култури како пченица, 'рж, јачмен, спел, овес, хељда, пченка, просо и ориз.

... разликата помеѓу сортите р'жано брашно и пченичното брашно е во содржината на трици, степенот на мелење и количината на производот во излезот, колку помалку трици во 'ржаното брашно, толку е полесен, кога се прави тесто, ржаното брашно впива повеќе течност од пченичното брашно.

... Лебот направен од 'ржано брашно излегува дека е црно и густо, сиво тесто, кога ќе се замеси,

...па според сево ова, за да биде споредбено со нашиве во МКД што ја смрзнаа цената на лебот за 33 денари и твојата цена на фотографија, би требало и изработката и брашното да биде исто, ти покауваш леб со мешавина на пченично и р'жано брашно, а овде кај нас се зборува за бел и полубел леб ШТО Е ЧИСТО ПЧЕНИЧНО БРАШНО.

...да сликнеше леб или Breat ама изработен САМО од пченично брашно, а не од мешавина, да видиме која цена има? :pipi:

П.С.
смеј се, смеј се, тука ми покажуваш слика на леб со цена со шкљ квалитет на брашно мешавина, за да ми оправдаш цената за најдобар квалитет на бел и полубел леб со чисто пченично брашно да биде 33 ден, кај нас што е проблематиката со смрзнување на цената, первезно нели?
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2017
Мислења
510
Поени од реакции
742
2 evra e 500g leb vo avstrija. Ne znam slikata od kaj ja vadite.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.639
Поени од реакции
5.625
...ја гледам сликата „Ostrerrrch Mishbrot“ што би било сличноста или разликата со „Brot“ и „Mishbrot“?

... мишброт е германски леб направен од мешавина на пченично и 'ржано брашно со кисело тесто или квасец, ознат е како „Сив леб“ во некои региони на Германија или како „црн леб“ во јужна Германија, Австрија и Швајцарија.

Прегледај го приврзокот 370118 Прегледај го приврзокот 370119

-полубел леб се приготвува од пченично брашно со збиена структура.

-бел леб направен од пченично брашно со мека структура и крцкава кора.

- брашното се произведува главно од сорти на житни култури како пченица, 'рж, јачмен, спел, овес, хељда, пченка, просо и ориз.

... разликата помеѓу сортите р'жано брашно и пченичното брашно е во содржината на трици, степенот на мелење и количината на производот во излезот, колку помалку трици во 'ржаното брашно, толку е полесен, кога се прави тесто, ржаното брашно впива повеќе течност од пченичното брашно.

... Лебот направен од 'ржано брашно излегува дека е црно и густо, сиво тесто, кога ќе се замеси,

...па според сево ова, за да биде споредбено со нашиве во МКД што ја смрзнаа цената на лебот за 33 денари и твојата цена на фотографија, би требало и изработката и брашното да биде исто, ти покауваш леб со мешавина на пченично и р'жано брашно, а овде кај нас се зборува за бел и полубел леб ШТО Е ЧИСТО ПЧЕНИЧНО БРАШНО.

...да сликнеше леб или Breat ама изработен САМО од пченично брашно, а не од мешавина, да видиме која цена има? :pipi:
Ova za tebe e dobar leb???
IMG_20230304_152853.jpg

Za mene e Djubre Made in Zhito Luks so trici od Soja i Kup otrovi.

Toj Avstriskiot e toj takanareceniot Polubel Leb i slabo koj ovde go kupuva.

I kako shto pisha @kano pogore, ovde jadime pokvalitetni lebovi kako ovaj na slikava podolu, Crn leb od Rzhano brascho, malce belo i so KVAS aa ne so kvasec i aditivi.


Screenshot_2023-03-04-15-21-58-272_com.opera.browser.jpg
Автоматски споено мислење:

2 evra e 500g leb vo avstrija. Ne znam slikata od kaj ja vadite.
Slikano nekni direkt vo Penny


Jas jadam samo vakov leb od Pekarata do mene 3,,50€ Kg Rzhan leb racno izraboten od Mastor vo pekara so 150 godini tradicija.
Sami ne e toa muabetot.

IMG_20230304_154114.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
Ova za tebe e dobar leb???
Прегледај го приврзокот 370124

Za mene e Djubre Made in Zhito Luks so trici od Soja i Kup otrovi.

Toj Avstriskiot e toj takanareceniot Polubel Leb i slabo koj ovde go kupuva.

I kako shto pisha @kano pogore, ovde jadime pokvalitetni lebovi kako ovaj na slikava podolu, Crn leb od Rzhano brascho, malce belo i so KVAS aa ne so kvasec i aditivi.


Прегледај го приврзокот 370125
Автоматски споено мислење:


Slikano nekni direkt vo Penny

Jas jadam sami vakov leb od Pekarata do mene 3,,50€ Kg
Sami ne e toa muabetot.

Прегледај го приврзокот 370126
... мешан леб направено со р'жано брашно, сакаш да споредиш со леб направен од чисто пченично брашно, па да има иста цена, не може да оправдаш со ништо!
бај де веј,

 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.639
Поени од реакции
5.625
... мешан леб направено со р'жано брашно, сакаш да споредиш со леб направен од чисто пченично брашно, па да има иста цена, не може да оправдаш со ништо!
бај де веј,

Shto sakas da kazhis be?

Koj e za tebe pokvaliteten , poskap i poubav?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
Да се тепавте вака за побитните работи, ќе бевме подобри од Швајцарија.

Бел леб, а и сите други слични варијации е поарно да ги прескокнете, отколку да ги јадете, без разлика на земјата во која живеете.
Самите треба да барате да се дигне цената на нездравата храна (бели лебови, пецива, благо и сл.).

Еве за што ви зборувам, без разлика колку да не се согласувам со Грегор, за лебот му држи вода:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.176
Поени од реакции
21.289

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.282
Поени од реакции
22.508
Абе овие се најниски квалитет што се продава. Не дека не се јаде ама леб во пекара е многу поквалитетен, нема за Евро туку 3-4 Евра нагоре.
mnogu jasno, i toj leb sto go postira e podobar od poveketo u mkd samo pak ne e 33 den nego 1,6e ako ne e na akcija. kako i da go vrtis osven rabotnata raka koja e relativno minorna stapka vo industrisko proizvodstvo sve e gore dole slicno u smisla na trosoci. jas bi rekol deka germanija ili austria i poeftini materijali ima nego mkd zasto si gi proizveduvaat, imaat subvencii preku EU plus imaat pogolem obrt industriskite pekari i kupuvaat pogolemi kolicini. zavisi od toa kako ste organizirani nisto cudno i pekarite da ne drzat golemi kolicini/rezervi na brasno pa pobrzo koristat namalena cena na svetskite pazari u odnos na nasite koj mora da drzat zalihi zasto drzavata ednostavno ne ja biva.

se na se koga ke zemes u predvid toa se trosocite i cenata treba da ja odluci na kraj pazarot. ako zabegaat pekarite pazarot toa si go regulira so toa sto ke otvorat novi ili ke pocne da stanuva isplatlivo da ima uvozen leb ili ke se prosiri nekoja pekara od sosedstvoto i u mkd. ova kade teraat sekoja pekara da im proizveduva leb po nivni parametri e cista glupost, pogotovo ako ne zele ni subvencii ni proizveduvaat na struja. ludnica, neznam kako mislat da se branat na sud, ova e totalno nesfatlivo za nikoj sto zivee u pazarna ekonomija.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.232
Поени од реакции
4.662
Не постои такво нешто како „цена на лебот“ во Австрија. Од една страна има лебови кои не чинат многу повеќе од едно евро за килограм (како овој на сликава), од друга страна за некои лебови понекогаш може да потрошиш и повеќе од 10 евра за килограм.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.639
Поени од реакции
5.625
Polubeliot od slikata pogore e standardna cena 72 Denari za Kilogram i vo sekoj slucaj e daleku podobar od toj na Zhito Luks shto go stavi @bijons (Samo koj znaj da procita )
Toj Crniot shto e na Akcija standard e 1,69€ a sega e vo Akcija i e 1,09€ ZA 1 KG i e podobar od Polubeliot shto go postirav.
A toj tretiot shto go koristam doma e Najubaviot i kosta 5,50€ za Kliogram, samo jas go dobivam za 3,50€ zaradi komshilukot!

I site moi postirani lebovi se edno 30-40% pozdravi od toj na Zhito Luks,



Автоматски споено мислење:


Абе овие се најниски квалитет што се продава. Не дека не се јаде ама леб во пекара е многу поквалитетен, нема за Евро туку 3-4 Евра нагоре.

Da vo pravo si,
Muabetov celo vreme e za toj beliot vo kesi shto skoro nikoj vo Germanija, Avstrija nikoj ne go kupuva!

Inace Polubel se kupuva vo Kaufland mislam deka 1Kg okolu 1,30 e sega a do Noemvri beshe 1,10€

Ovde se jadat 99% Crvi lebovi, so Rzhano i Jacmenovo i Pcenicno Brasno vo razni procenti ama najcesto so preku 50% Rzhano brasno. Screenshot 2023-03-04 at 18-35-47 SPEZIALBROTE - Bäckerei.png
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.232
Поени од реакции
4.662
Во Австрија, белиот леб (сè уште) чини повеќе од мешниот (полубел) леб, иако трошоците за суровините се приближно исти.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Абе овие се најниски квалитет што се продава. Не дека не се јаде ама леб во пекара е многу поквалитетен, нема за Евро туку 3-4 Евра нагоре.
И пекарите во Германија работат со полуфабрикати. Мислиш дека им се исплаќа да држат толку богат асортимент со слатки плус 30 различни видови леб и сето тоа да е тазе приготвено а да не е полуфабрикат? За тоа на пекарот му треба минимум 10 луѓе а не 3 пекарки кои истовремено работат и како продавачки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom