Најекономично греење и ладење

Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Zdravo dechki koj ja ima Fujitsu 12LLCC da pishi neshto za nea, vi blagodaram pozdrav
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Zdravo,vlezen model na Fujitsu,jas imam dve Klimi Fujitsu,ednata Leca 12,5 godini,a drugata Lmce pred mecec dena ,prezadoven sum od klimite,Fujitsu llcc pdesign 3,40kw,na minus 7 -2,83kw,na minus 15 -3,00kw,japonec provereno koj probal znae,begaj podaleku od kineski Klimi
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Pretpostavljam da je "SNB130FGYM2" , ali nisam siguran
Dali se raboti za Toshiba ili MITSUBISHI kompresor ili druga marka na kompresor ?[DOUBLEPOST=1510398080][/DOUBLEPOST]
Во продавници за бела техника :))) ќе го добиеш уредот за кој ќе види продавачот дека си најмногу заинтересиран(може да е нео и СТ и Фуего, а може да е и некој поскап уред на панасоник,самсунг,ЛГ) во секој случај продавачот ќе го има истиот уред кај него дома или кај брат му и тој уред ќе работи совршено...На темата на овој форум можеш да научиш многу како да одбереш соодветен клима уред за твоите потреби,се разбира не мислам на препукувањата кои постојат меѓу членовите за еден или друг бренд, и секако не мислам дека од тебе лично може да се добие корисен совет за избор на клима уред..Давај информации како ти работи виваксот дома, колку троши тие информации може да помогнат на некој дали да одлучи да земи или не земи клима уред како твојот...А другите совети кои ги даваш се неиздржани и бескорисни и штетни...особено не во кавгата во која се вклучуваш и ти!!!
Поздрав
Vo prodavnica za bela tehnika mozes da odberes kvaliteten ured no ovde na forumov definitivno od nekoj clenovi ne moze da se zeme predlogot kako realen bidejki postojano i postojano se favoriziraat brendovi a toa vodi do nekvalitetna diskusija a toa deka jas sum favoriziral brendovi ne e tocno bidejki jas licno osven vivax predlagam i drugi marki carrier toshiba haier i drugi a ne kako nekoj clenovi sto osven gree nisto drugo ne predlagaat i mislat deka od gree nema pokvalitetna klima cista prevara.
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Zdravo,vlezen model na Fujitsu,jas imam dve Klimi Fujitsu,ednata Leca 12,5 godini,a drugata Lmce pred mecec dena ,prezadoven sum od klimite,Fujitsu llcc pdesign 3,40kw,na minus 7 -2,83kw,na minus 15 -3,00kw,japonec provereno koj probal znae,begaj podaleku od kineski Klimi
I jas vekje imam edna Fujitsu 18LFC i sum mnogu zadovolna, sega mi treba ushte edna pomala i sigurno kje bide Fujitsu pak. LMCE od tuka ja kupi ili od sosednite drzavi ?, pozdrav
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Od tuka ja kupiv,Nov model prezadovolen potrosuvacka za 11 dena ,24/7 za noemvri 50 kW,imas na eurovent za Fujitsu llcc,nema da pogresis klima na dolgi stazi se sto e japonsko vredi koga imas znaes sto znaci greenje
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Па и јас се сомневав дека климата е лош примерок, врати се назад на форумов ќе видиш што имам изјавено. Но ако ГрееМАК кажувале дека нема грешка, дека работењети на климата е во рамките на спецификациите, дека е нормално да има потрошено над 4000ден за нешто над половина месец, дека сервисот била само проверка дали дува топло на рака, без мерење на притисоци, напони и слични елементи, мора да го почитуваме "професионализмот" на ГрееМАК.
Мене сеуште ми е чудно како дозволил твојов пријател да го влечат за нос тие од гримак. Ај тоа што е чудно, туку чудно е и што кажува дека од државниот пазарен инспекторат целосно го игнорирале... Две чудни работи во исто време на ист човек? Чудна коинциденцијава некако... :confused:

Скраја да се ваквите искуства, но мене ми е незамисливо да не им се качам на глава и на продавачот, и на ДПИ, и на секоја друга институција што ќе ми текне... Па најголеми кретени да се, ќе им текне дека полесно им е да ми ја испочитуваат гаранцијата отколку да ги пријавувам по институции и да ги мочам по форуми и социјални мрежи. На крају краева при таков однос (ако навистина е така), зарем е морална дилема ако му се „помогне“ на уредот целосно да се расипе. Ако ме следиш. :sneaky:


Затоа да те прашам, ама да не ми се лутиш: Да не не ти кажува баш се тој пријателот твој?
Знаеш, некогаш луѓето се склони малку да ги филуваат работите, и да не признаваат некои грешки. Чисто како можност го спомнувам ова, не тврдам дека е така.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Во продавница за бела техника можеш да купиш кваклитетен клима уред секако,ако претходно знаеш што бараш и си решен да го купиш тоа што го сакаш и знаеш дека ќе ги задоволи твоите потреби(за клима зборувам) ако незнаеш што сакаш точно,продавачот може и камин-шпорет на дрва да ти продаде и да те убеди дека тоа е најдобриот избор за тебе( имал тој дома клима не го греела па си го купил тој камин што сега ќе те убеди и ти да го купиш!) . Добро ти за разлика од продавачите на бела техника "нудиш" само клими...Оваа е последен пат ти го кажувам и повеќе нема да влегувам во расправа со тебе ако имаш корисничко име на форумот @Klima ured (сега те преименуваа во неред,со право или не?!) ти неможеш да даваш совети да нудиш нешто што воопшто (ај да не биде воопшто знаеш како грее твојата вивакс клима) не го познаваш( ова е увидено не само од мене туку од голем број на членови..Ако на некого не му се допаѓа како стрелец ги фаворизира gree(барем со докази,дали се сосема точни не влегувам во дебата и расправа со него не сум толку искусен), мене воопшто не ми се допаѓаат твоите постови т.е. совети..Јас имам Грее Хансол клима и Вивакс Аеци двете 12ки и го кажувам она што го гледам и можам да го споредам, тоа дека Грее Хансол е многу подобар од Вивакс Аеци (сега истиот е прекрстен во Аери)...
Се извинувам на останатите членови, но ова навистина е последен пат да реплицирам или да влегувам во расправа со клима уред или неред,одлучете сами
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Od tuka ja kupiv,Nov model prezadovolen potrosuvacka za 11 dena ,24/7 za noemvri 50 kW,imas na eurovent za Fujitsu llcc,nema da pogresis klima na dolgi stazi se sto e japonsko vredi koga imas znaes sto znaci greenje
Значи во просек на ден ти троши 4.5 киловати или на час околу 188 вати ?
Постави некоја слика или видео да видиме потрошувачката.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Во продавница за бела техника можеш да купиш кваклитетен клима уред секако,ако претходно знаеш што бараш и си решен да го купиш тоа што го сакаш и знаеш дека ќе ги задоволи твоите потреби(за клима зборувам) ако незнаеш што сакаш точно,продавачот може и камин-шпорет на дрва да ти продаде и да те убеди дека тоа е најдобриот избор за тебе( имал тој дома клима не го греела па си го купил тој камин што сега ќе те убеди и ти да го купиш!) . Добро ти за разлика од продавачите на бела техника "нудиш" само клими...Оваа е последен пат ти го кажувам и повеќе нема да влегувам во расправа со тебе ако имаш корисничко име на форумот @Klima ured (сега те преименуваа во неред,со право или не?!) ти неможеш да даваш совети да нудиш нешто што воопшто (ај да не биде воопшто знаеш како грее твојата вивакс клима) не го познаваш( ова е увидено не само од мене туку од голем број на членови..Ако на некого не му се допаѓа како стрелец ги фаворизира gree(барем со докази,дали се сосема точни не влегувам во дебата и расправа со него не сум толку искусен), мене воопшто не ми се допаѓаат твоите постови т.е. совети..Јас имам Грее Хансол клима и Вивакс Аеци двете 12ки и го кажувам она што го гледам и можам да го споредам, тоа дека Грее Хансол е многу подобар од Вивакс Аеци (сега истиот е прекрстен во Аери)...
Се извинувам на останатите членови, но ова навистина е последен пат да реплицирам или да влегувам во расправа со клима уред или неред,одлучете сами
Sekako deka toj sto saka da kupi klima za greenje koga odi vo prodavnica za bela tehnika go naglasuca toa ima i vo samite prodavnici luge vraboteni sto kolku telku se educirani na kraj kraeva obratise vo servisite za montaza spodeli iskustvo i sekako deka ke odberes soodveten ured ne e gree svet na klimatizacijata ima i poslabi no ima i pojaki marki
Problem vo forumov e sto sve se sveduva na 2-3 brendovi nikoj nema na primer za samsung spodeleno iskustvo za panasonic i za red drugi marki osven gree vivax MITSUBISHI drugi soveti i nemozes da najdes
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Мене сеуште ми е чудно како дозволил твојов пријател да го влечат за нос тие од гримак. Ај тоа што е чудно, туку чудно е и што кажува дека од државниот пазарен инспекторат целосно го игнорирале... Две чудни работи во исто време на ист човек? Чудна коинциденцијава некако... :confused:

Скраја да се ваквите искуства, но мене ми е незамисливо да не им се качам на глава и на продавачот, и на ДПИ, и на секоја друга институција што ќе ми текне... Па најголеми кретени да се, ќе им текне дека полесно им е да ми ја испочитуваат гаранцијата отколку да ги пријавувам по институции и да ги мочам по форуми и социјални мрежи. На крају краева при таков однос (ако навистина е така), зарем е морална дилема ако му се „помогне“ на уредот целосно да се расипе. Ако ме следиш. :sneaky:


Затоа да те прашам, ама да не ми се лутиш: Да не не ти кажува баш се тој пријателот твој?
Знаеш, некогаш луѓето се склони малку да ги филуваат работите, и да не признаваат некои грешки. Чисто како можност го спомнувам ова, не тврдам дека е така.
сакаш ли да провериме дали ДПИ и ОЗП дали си ја вршат работата еве ти поднеси пријава дека од грее не даваат детално објаснување за прости купувачи како мене дека треба да доплаќаат наредните години за да ја добијат полната 10 год. гаранција или членот нека даде принт скрин од пријавата каде се жали на погоре посочените, да видиме дали нешто ќе се смени на подобро или пиши им како мене тука на форумов на продавачите дека треба да дадат детално појаснување за истата или нека стават една напомена барем тоа е многу лесно, па тогаш да видиме и твое мислење за инсистуциите кои ги споменуваш, ако нешто се промени браво од мене а истото ќе биде добивка за сите купувачи ако не се промени ќе престанеш да ги браниш важи?
целиот млабет ми е дека најчесто е во право финансиски помоќниот, односно за една клима ќе се најде некој инспектор да прогледа низ прсти или да рече дека е се во ред со уредот и купувачот неосновано приговара ;-)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Дастан, ај за гримак, сакале да го заебат, чудно (лош публицитет и се тоа) ама можно.
Ама и ДПИ? Јас лично во тие неколку прилики во кои само сум го спомнал ДПИ, веднаш сум видел разлика во односот. Еднаш ситуацијата бараше и да се јавам во ДПИ, во врска со мојот договор со телефонски провајдер, не само што за пар денови ми се јавија од провајдерот дека поплаката ми е уважена, туку и од ДПИ ми се јавија за followup. Затоа велам дека е чудно што од ДПИ не се јавиле барем да му кажат дека нема основа за поплака, или било каква повратна информација да му дадат. Имаат некој систем со внатрешни контроли, макар проформа ќе му се јавеле.

Нејсе. Макар и сето тоа да е вистина (можеби е, не знам), признај нели е чудно @dastan ?
И пази, еве кажи искрено, кој може да те спречи да му помогнеш на таков уред - целосно да се расипе?
(употреби фантазија малку, да не објаснувам се)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Дастан, ај за гримак, сакале да го заебат, чудно (лош публицитет и се тоа) ама можно.
Ама и ДПИ? Јас лично во тие неколку прилики во кои само сум го спомнал ДПИ, веднаш сум видел разлика во односот. Еднаш ситуацијата бараше и да се јавам во ДПИ, во врска со мојот договор со телефонски провајдер, не само што за пар денови ми се јавија од провајдерот дека поплаката ми е уважена, туку и од ДПИ ми се јавија за followup. Затоа велам дека е чудно што од ДПИ не се јавиле барем да му кажат дека нема основа за поплака, или било каква повратна информација да му дадат. Имаат некој систем со внатрешни контроли, макар проформа ќе му се јавеле.

Нејсе. Макар и сето тоа да е вистина (можеби е, не знам), признај нели е чудно @dastan ?
И пази, еве кажи искрено, кој може да те спречи да му помогнеш на таков уред - целосно да се расипе?
(употреби фантазија малку, да не објаснувам се)
чудно е затоа и реков ти поднеси пријава до ДПИ и ОЗП а членот до грермак исто ќе го потврдите со принтскрин па ќе видиме како финкционира системот како што велиш ти или како што е посочено од членот, заради вакви работи јас инсталирав апликација која ми го снима секој разговот на телефонот по афтомитизам и мирна бачка нема јас реков вака ти си разбрал така а зс комуникацијс по меил веќе сме на чисто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom