Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
На пластичарска има Панелки-Инвертер...и со гратис пегла одат....@klima ured gi probal i e zadovolen...nemoj da se zeznete da izbrzate, ke ide promocija so peglata gratis destilrana ke davaat...za Nova Godina :D
Neznam sto ti e celta ama jas barem davam licen sovet ne se ismejavam kako tebe namesto da se ismejuvas na sekoj moj post podobro spodeli tvoj sovet ako go imas ako ne kutisi popameten si ;):)[DOUBLEPOST=1509436236][/DOUBLEPOST]
Мислам дека го решив проблемот со мојот Нео инвертер.Кога сум ги местел филтрите изгледа сум го турнал сензорот за топлина кој е поставен помеѓу филтерот и некои вертикално поставени метални листови,кои не знам како се викаат.Го поставив сензорот повторно на неговиот држач и сега одлично си работи.Ви благодарам за сите дадени совети.
Sigurno si ja izmestil sondata za merenje temperatura vo sekoj slucaj milo mi e sto si go resil problemot pozz
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Прегледај го приврзокот 178263
Citaj gi brojkite posle -15 i -10. (2,5, 1,81 i 2,40)
Prvata dava 2,5Kw na -15C a vtorata 1,8Kw na -15, tretata do -10 e predvidena da raboti i dava 2,4Kw na -10C (na -15 ne e merena).
Od trive gore Panasonikot e najslab so samo 1,81kw na -15C.
Ispagja deka najdobra e Cariierot od ovie 3 megjutoa e na kapilara i ke trosi mnogu povekje.
Lomoto dava 2,45Kw na -15 no ima COP od 2,45 t.e podobar od Carierot vo smisol ekonomicnost , pomalku struja e trosi i mesto kapilara ima Expansionen Ventil.

Vo toj cenoven rang Lomo ti najdobar izbor...ima plus greac na tacna i WiFi vgradeno...za drugive samo markata ke ja platis nema nisto povekje topllina da dobies, a ni garancija od 10god.[DOUBLEPOST=1506926806][/DOUBLEPOST]
Ja ti pisav odamna:
koga predlagas klima da objasnis ZASTO taa a ne nekoja druga....ti samo linkovi pustas do klimi go stavas neizbezniot tvoj edinstven fakt "ova e moe mislenje".
Imaj si ti mislenje ama ko nerazbiras Zasto e nekoja poslaba ili podobra od druga i toa ne go iskazes drzi si go za sebe mislenjeto zasto prvo steta pravis, baska sto site postovi ti se isti, ja mislam ja mislam, toa e moe mislenje...mislitelot :)

Друже застрелан, овде викаш дека мојот Carrier е подобар од твоето омилено Lomo, а од друга страна викаш дека Carrier-от е полош од Ломо Еко.

И не се плаши толку од Еуровент. Плаши се ако некад Gree се согласи да бидат тестирани неговите клими, е тек тогаш ќе ви падне продажбата(или цената).

Ма да, немој да мислиш дека не разбирам, и ти треба лебот да си го извадиш некаде.
Или клима гратис или слично. Како и на секој форум што има некој од вашиот ендемски вид што си шитка одреден бренд.

П.С. Ломо нема вградено вифи, а гаранцијата од 10 години кошта 8000 денари доплата.


Затвори врата, те лупа промаја. Поздрав.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.146
Поени од реакции
32.231
Мислам дека го решив проблемот со мојот Нео инвертер.Кога сум ги местел филтрите изгледа сум го турнал сензорот за топлина...Го поставив сензорот повторно на неговиот држач и сега одлично си работи.Ви благодарам за сите дадени совети.
Sigurno si ja izmestil sondata za merenje temperatura vo sekoj slucaj milo mi e sto si go resil problemot pozz
Captain Obviuos дава „стручни“ совети... :rolleyes:
(ПОСЛЕ решавањето на проблемот)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.146
Поени од реакции
32.231
Човекот: Го открив проблемот, сум го поместил сензорот за топлина кога ги чистев филтрите. Го вратив назад сензорот и сега се е во ред.
^^
Oдговор од Captain Obviuos (клима-неред): Sigurno sija izmestil sondata zamerenje temperatura pozz

:LOL:


 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Haier tundra ima MITSHUBISI kompresor no me interesira dali i haier tide modelot ima MITSHUBISHI kompresor ?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
П.С. Ломо нема вградено вифи, а гаранцијата од 10 години кошта 8000 денари .
Јас неколку пати барам да се изјаснт околу ова но нема одговор, и ќе пишувам секој втор ден се додека не кажат јавно како е
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Јас неколку пати барам да се изјаснт околу ова но нема одговор, и ќе пишувам секој втор ден се додека не кажат јавно како е
Бидејки ги нема официјално да кажат еве јас да пробам да кажам нешто на оваа тема.

Според оваа што го читам во гаранцијата, гаранцијата е условена со годишен сервис од официјален сервис.и тоа да се направи пред истекот на годината.
Не пишува дека треба да платеш некоја сума но знаеме дека тој сервис не е бесплатен ;). Што значи сумата може и да е поголема зависно од цената на сервисот.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Ако гаранцијата е условена било како и со што тоа треба јасно и гласно да се каже/напише а не вака да се манипулира со потрошувачите, што ако некој ја купи онлајн и пресуден услов му е гаранцијата?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Eve konecno se montira vo spalna i pomaliot brat po ime Hiro po prezime Toyotomi, po tatko Japanac po majka Kinez ama ke da e ista majka :)
005.jpg 001.JPG 002.JPG 003.JPG 004.JPG
Profesionalno obaveno ama prebrzo, nemav prostor za cepidlacenje (ne deka ke imase zasto) morav da izlezam na pola saat i duri se vrativ veke pogolemiot del od rabotata bese zavrsen od doktor @kodus i negoviot kolega pa prisustvuvav samo na vakumiranjeto koe traese okolu 22-23min. Poziciite na moja radost zahtevaa 6m dolzina na cefkite koi btw si se veke odnosno fabricki so izolacija na niv ko sto se gleda na slikite a istotaka se gledaat i gumenite baferi...
Ete @Strelec sega sfakjas zasto "nebare stanuvav naucnik" za dali bliznak na Hirovo mu e Lomo Eco ili Cozy, znam sto istraziv morav i da go poluhaknam italjanskiot sajt na toyotomi za servisnoto i na veke kupena klima bitolskiot me izmrda za moment pa zatoa dosagjav :) i fala za tel na gorespomenatiot maher ;)
Inace vo izborot na ovaa klima prioritetni bea tri uslova, prviot da ima dovolno pozitivni korisnicki iskustva, vtoriot da bide poeftina od 350€ za da pomine regularno granica poradi toa sto ja kupiv od Grcka i tretiot da e 9000btu. Ja nacekav na popust za 329€ i bez ddv mi iskoci 265€. Zimava poleka si stega pa ke gi spodelam prvite iskustva naskoro...

P.S Se otkaza planot za selidba pa zatoa i Daikinot nema da go prodavam sega za sega iako mislam deka zajacan so vtorava klima ke bide prejak za prostorov ..
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Eve konecno se montira vo spalna i pomaliot brat po ime Hiro po prezime Toyotomi, po tatko Japanac po majka Kinez ama ke da e ista majka :)
Прегледај го приврзокот 179622 Прегледај го приврзокот 179623 Прегледај го приврзокот 179624 Прегледај го приврзокот 179625 Прегледај го приврзокот 179626
Profesionalno obaveno ama prebrzo, nemav prostor za cepidlacenje (ne deka ke imase zasto) morav da izlezam na pola saat i duri se vrativ veke pogolemiot del od rabotata bese zavrsen od doktor @kodus i negoviot kolega pa prisustvuvav samo na vakumiranjeto koe traese okolu 22-23min. Poziciite na moja radost zahtevaa 6m dolzina na cefkite koi btw si se veke odnosno fabricki so izolacija na niv ko sto se gleda na slikite a istotaka se gledaat i gumenite baferi...
Ete @Strelec sega sfakjas zasto "nebare stanuvav naucnik" za dali bliznak na Hirovo mu e Lomo Eco ili Cozy, znam sto istraziv morav i da go poluhaknam italjanskiot sajt na toyotomi za servisnoto i na veke kupena klima bitolskiot me izmrda za moment pa zatoa dosagjav :) i fala za tel na gorespomenatiot maher ;)
Inace vo izborot na ovaa klima prioritetni bea tri uslova, prviot da ima dovolno pozitivni korisnicki iskustva, vtoriot da bide poeftina od 350€ za da pomine regularno granica poradi toa sto ja kupiv od Grcka i tretiot da e 9000btu. Ja nacekav na popust za 329€ i bez ddv mi iskoci 265€. Zimava poleka si stega pa ke gi spodelam prvite iskustva naskoro...

P.S Se otkaza planot za selidba pa zatoa i Daikinot nema da go prodavam sega za sega iako mislam deka zajacan so vtorava klima ke bide prejak za prostorov ..
So zdravje da se koristi po lik e identicna so gree lomo
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Fala vi zdravje da imate..
Koga barav sto da zemam u Gr vnimanieto mi go privlece ovoj model:
http://www.mediamarkt.gr/el/product/_hitachi-ras-l10eag-1199699.html
Edna od serijata so R32 koja od 2017 se prodava vo Evropa.
https://www.hawco.co.uk/en/media/bluelogic/legacyproducts_uploadfiles/h/i/hitachi-technical-catalogue-r32-rak-rac.pdf
Cenovno bese nad limitot od 350€ sto go barav, korisnicki iskustva ni edno nikade i najcudno (pred mesec i pol koga istrazuvav za klimava sega moze se promenila situacija) dostapna edinstveno i samo vo mediamarkt vo Gr i ni na edno drugo mesto i prodavnica bilo kade niz svet, barem spored google search...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom