Најекономично греење и ладење

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Moeto licno iskustvo so Simens protocen bojler e najpozitivno. Prviot so starava go donese od germanija na vremeto mislam deka bese pred 20god ako ne i 25 i togas ziveevme u stan i pamtam deka nekojsi 10 i kusur god rabotese besprekorno. Istiot go ima i drugar i oni utepaa nekojsi 10god pred da mu rikne edna membrana i pagjase u nesvest i kobese pa se ispostavi deka mozes sam da ja smenis ako malce znaes da cepkas i mu ja najdov i kupiv u aerodrom u eden dukjan kaj so imaat rezerva delovi za 500den i eve go seuste si go koristi nema spomnato za muka nesto da ima. E sega vajda te informiraa deka se mnogu osetlivi na pritisok na voda i toj prviot prestanavme da go koristime so preseluvanjeto vo kukja bas poradi toj poslab pritisok i ne uklucuvase tretiot klik odnosno tretata faza poradi toa. Proveri si propisano e vo upastvo koj e minimumot i optimumot . Inace stariot uste go cuva i se kune u nego sreden ocisten vika moze ke zatreba nejke ni da cue za prodavanje. Denesnive neznam kakvi se ama ako i simens pocnal da pravi skart togas otide svetov u pm..
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Aj da pojasnime koj e Vlavot....ti preku nokj evoluirase vo Specimen - Guru za Figotehnika koj vo januari go pisuvase ova
Прегледај го приврзокот 177893
Odkoga za celi 10 dena prostudira sve zivo od Klimatizacija pocna da davas soveti za klimi iako klima nemas videno i na nea nemoze da se gree coek :)
Прегледај го приврзокот 177894
Koga ti bese prezentiran izduv od 63C na Hansol
Прегледај го приврзокот 177898
Tvojata dilema sto da se zeme dali Hansol ili Mitsu
Прегледај го приврзокот 177899
Rezultira so vlashka odluka vo Mart mesec da se zeme Mitsu....neceli 2 meseca odkako se cudese kako se great lugeto na klima :)
Прегледај го приврзокот 177897
https://www.youtube.com/watch?v=SGdYC6bXaOk
Snima video koe za negovo razocaruvanje nedava 65C na izduv tuku samo 58C(mereno i pokazano od mene i na -12C nadvoresna) i izduvot od 58C trae neceli 15sekundi posle sto potrosuvackata pagja drasticno a sekako i izduvot. No sepak go pokazuva i se fali so toa...koj videl i procital deka ocekuval 63 neli ? ;)


Licno mislenje....tvoeto nepoznavanje na rabotite i vlashkiot mentalitet da ne se zahebes za parite te vodi na Mitsuto, baska stedis 10.000den od cenata na Hansolot od 5,5Kw.
Za da si gi opravdas parite sve drugo ne ti cini pa ni Hansolot a do vcera mislese da go zemes....pocnuvaat tvoi bespotrebni analizi na Hansolot...pa neli zema podobra ?? so ne zanima tvoeto mislenje za drugata klima ?
Odma posle toa kako "iskusen" pocnuvas da vlagas vo konflikt i sporis so luge koi dolgi godini se na klimi vo greenjevo pa si go dobi ova
Прегледај го приврзокот 177895
3000evra za 3 klimi druze ne e ekonomicnost nikakva....inaku sekoja cest deka imas tolku pari za frlanje....nekoj so tie pari 6 klimi ke si kupi i 2ta sprata od kiukja kako tvojata ke gi gree.
Ocekuvame da stignes do brojka od 6000evra bez toa nisto od tvoevo falenje :)
Ja za taa klima sum pisuval i sum merel i sum pokazuval.....klimata Ok gree no ima eden kup falinki vo smisol na upravuvanjeto na klimata, pred se mislam na limitiraniot AutoFan na slab izduv. Eve gi ima dosta tuka sto mislat deka ja lazam ama posto pratis forumi stranski bidi ti iskreniot pa posoci go i ovoj forum i temava kaj Bugarite koi istoto go kazuvaat za AutoFan
Климатик Mitsubishi Electric MSZ FH35VE / MUZ FH35VE проблем с автоматичнија режим на вентилатора и неговото решение.
So vaka podesen AutoFan funkcionalnosta na klimata se namaluva barem 50% i mnogu potsetuva naiskustvoto so ova Neo, samo sto ovaa kosta 1000evra a Neoto 300 :D

Прегледај го приврзокот 177900
Ako nekad sllucajno se smenis od falbagija (sto se somnevam) i stanes realen lik ke ni bide od golema pomos ako snimis uste edno video vo koe ke se vidi deka taa klima moze da napravi izduv vo 3ta ili 4ta brzina na AutoFan. Odma ke ti kazam deka nemoze ;)
Uzivaj si so klimata i saltaj cel den brzini na dalecinskoto so 4tajmera i Okono a duva kako ventilator od 500den:)
p.s Onie 63C gi vadi Hansolot na Sanyo kompresorot sto e do -20 i edno vreme bese 40.000....pa i taa ja jade tvojata Mitsa od 60.000 :)[DOUBLEPOST=1506291140][/DOUBLEPOST]

Koga mi davas kvalifikacii iskazi se dokraj....vo koj del e mojata necesnost ?

Ako mojata necesnost se dolzese na sporedbata Innova-Hansol..prvo treba da ja imas i znaes da ja napravis sporedbata, a znaes li ?

Svedskava Nutela-Innova ima 2-stepen kompresor Landa (nivniot flaer) i ista elektronika
Прегледај го приврзокот 177902
, ima MainBoard iso ist ProductKod kako sto ima i Hansolot do -30 (slika podole)
https://www.ahlsell.se/10/kyl/varmepumpar/luftluft/reservdelar-innova/7145537/
https://www.ahlsell.se/10/kyl/varmepumpar/luftluft/reservdelar-innova/7146311/
Прегледај го приврзокот 177903

E bas taa kombinacija na MainBoard plus ElectricBoxAssy ja ima samo kaj Hansolot so oznaki S3DBA3E nordiskata verzija od toa servisno
Kaj nas se nosi S3DBA3E taka da toa e istata svedska Nutella ;)
Ima i test za Inovata no ovoj pat na 740m3 izduv koj go rusi zaklucokot na Vlaot deka e slaba...ama so ke te zamaram so info bezplatno :)
Најпрвин и најбитно, постот ти е полн со омраза и дискриминирачки. Нешо си напатен од власите изглеа.
На овој форум би требало да има модератори и администратори да реагираат и контролираат расизам кон националност.

Самото тоа што тимот на кајгана не реагира е доказ како што се зборува дека се у придружба на GREE машинеријата за препорака на GREE како број 1 избор климатизери во МКД и балканот.

Чисто ради членовите, она што го одговорив на членот од другиот форум и овде ќе го постирам.

Најинтересно е што стварно се манипулира со постови, извадоци од мислења, сечени, издвојувани.
Браво.







Исто имам и постови каде рачунам топлотна загуба и планирам што и колку е потребно за да се затопли просторија на соодветна температура.
Тоа е и нај, нај, најбитната ствар коа се купува климатизер. Ама овде секој одговор на прашање за клима е: Купи GREE, најдобри се ;)




Коа станува збор за GREE и целото фалење и тролање за греачи на тацна, 2-3 степен ме потсеќа на примеров.

Пред неполни 2 месеца татко ми купи ( иако со претходни предупредувања да не купува) ingco батериска штрафилица со 18v ли 20v со резервна батерија, брашлес мотор со тон опрема додатоци, шрафцигерчиња. Пред некој ден после едвај 2 зашрафени турбо штрафови низ панел во профил, претпоставуваме зупчаниците во главата се скршија бидејќи испушта. Едвај 2 месеци има наполнето. Сеа ingco не се лош бренд воопшто, одлична е за заштрафување штрафови во кисело млеко, и понекогаш сирење. Но барајќи од неа да заштрафи турбо низ панел во профил е исто како да барам од златна рипка да ми зашие копче на кошулата. Мое мислење е дека рипката има поголеми шанси.

За среќа овде се најде вујко ми со околу 7-8 години стара избледена, како што можев да прочитам 14v Milwaukee, кој знае коолку пати е падната, трескана удирана, едвај се читаше нешто на нес од преработеноста.
И за неверување турбо штрафовите влегуваа како низ питер. Штрафилицата не се ни закашла.

И еве сум јас кај шо на момент помислив како се заебал тој што дал за едно тело и батерија Millwaukee 200-300eur. Коа има за 40-80 еур супер топ кинеска али добро позната марка штрафилица.


А кога сме веќе кај селење, манипулирање на постови, еве што се пишува на српските форуми. Ако земам да издвојувам постови, нема да собере темава. Еве еден за пример :)
Код:
Svako ko cita ovu temu mislim da treba da isprati "ovo", ako zeli da nesto nauci.Ja sam malo pratio rad ove ekipe po Bugarskim forumima i relativno dugo su uspeli da ih zaludjuju, odnosno obmanjuju.U Makedoniji su jos uvek dosta aktivni ali taj uspeh je direktno povezan i sa ekonomskim prilikama u drzavi ali i .........!!!!!!!
Meni su fascinatne njihove informacije -- obicno je to KRATKA FORMA -jedna slika , jedan detalj izvucen iz necega i iskoriscen za jednokratnu upotrebu.Nema tu kompletne dokumentacije , odnosno potpune informacije.....itd -- plasiraju klasican marketing ali dobro doziran i kontrolisan tacno toliko koliko je potrebno dati PROSECNOM KUPCU, koji se uklapa u njihov profil.
Imaju dobru opremu i znanje foto montaze i jos drugih tehnika.................
Meni je drago da na ovoj temi " koja klima " , moze nesto da se i NAUCI................ko zeli neko novo znanje , neka isprati ovo


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Aj da pojasnime koj e Vlavot....ti preku nokj evoluirase vo Specimen - Guru za Figotehnika koj vo januari go pisuvase ova
Прегледај го приврзокот 177893
Odkoga za celi 10 dena prostudira sve zivo od Klimatizacija pocna da davas soveti za klimi iako klima nemas videno i na nea nemoze da se gree coek :)
Прегледај го приврзокот 177894
Koga ti bese prezentiran izduv od 63C na Hansol
Прегледај го приврзокот 177898
Tvojata dilema sto da se zeme dali Hansol ili Mitsu
Прегледај го приврзокот 177899
Rezultira so vlashka odluka vo Mart mesec da se zeme Mitsu....neceli 2 meseca odkako se cudese kako se great lugeto na klima :)
Прегледај го приврзокот 177897
https://www.youtube.com/watch?v=SGdYC6bXaOk
Snima video koe za negovo razocaruvanje nedava 65C na izduv tuku samo 58C(mereno i pokazano od mene i na -12C nadvoresna) i izduvot od 58C trae neceli 15sekundi posle sto potrosuvackata pagja drasticno a sekako i izduvot. No sepak go pokazuva i se fali so toa...koj videl i procital deka ocekuval 63 neli ? ;)


Licno mislenje....tvoeto nepoznavanje na rabotite i vlashkiot mentalitet da ne se zahebes za parite te vodi na Mitsuto, baska stedis 10.000den od cenata na Hansolot od 5,5Kw.
Za da si gi opravdas parite sve drugo ne ti cini pa ni Hansolot a do vcera mislese da go zemes....pocnuvaat tvoi bespotrebni analizi na Hansolot...pa neli zema podobra ?? so ne zanima tvoeto mislenje za drugata klima ?
Odma posle toa kako "iskusen" pocnuvas da vlagas vo konflikt i sporis so luge koi dolgi godini se na klimi vo greenjevo pa si go dobi ova
Прегледај го приврзокот 177895
3000evra za 3 klimi druze ne e ekonomicnost nikakva....inaku sekoja cest deka imas tolku pari za frlanje....nekoj so tie pari 6 klimi ke si kupi i 2ta sprata od kiukja kako tvojata ke gi gree.
Ocekuvame da stignes do brojka od 6000evra bez toa nisto od tvoevo falenje :)
Ja za taa klima sum pisuval i sum merel i sum pokazuval.....klimata Ok gree no ima eden kup falinki vo smisol na upravuvanjeto na klimata, pred se mislam na limitiraniot AutoFan na slab izduv. Eve gi ima dosta tuka sto mislat deka ja lazam ama posto pratis forumi stranski bidi ti iskreniot pa posoci go i ovoj forum i temava kaj Bugarite koi istoto go kazuvaat za AutoFan
Климатик Mitsubishi Electric MSZ FH35VE / MUZ FH35VE проблем с автоматичнија режим на вентилатора и неговото решение.
So vaka podesen AutoFan funkcionalnosta na klimata se namaluva barem 50% i mnogu potsetuva naiskustvoto so ova Neo, samo sto ovaa kosta 1000evra a Neoto 300 :D

Прегледај го приврзокот 177900
Ako nekad sllucajno se smenis od falbagija (sto se somnevam) i stanes realen lik ke ni bide od golema pomos ako snimis uste edno video vo koe ke se vidi deka taa klima moze da napravi izduv vo 3ta ili 4ta brzina na AutoFan. Odma ke ti kazam deka nemoze ;)
Uzivaj si so klimata i saltaj cel den brzini na dalecinskoto so 4tajmera i Okono a duva kako ventilator od 500den:)
p.s Onie 63C gi vadi Hansolot na Sanyo kompresorot sto e do -20 i edno vreme bese 40.000....pa i taa ja jade tvojata Mitsa od 60.000 :)[DOUBLEPOST=1506291140][/DOUBLEPOST]

Koga mi davas kvalifikacii iskazi se dokraj....vo koj del e mojata necesnost ?

Ako mojata necesnost se dolzese na sporedbata Innova-Hansol..prvo treba da ja imas i znaes da ja napravis sporedbata, a znaes li ?

Svedskava Nutela-Innova ima 2-stepen kompresor Landa (nivniot flaer) i ista elektronika
Прегледај го приврзокот 177902
, ima MainBoard iso ist ProductKod kako sto ima i Hansolot do -30 (slika podole)
https://www.ahlsell.se/10/kyl/varmepumpar/luftluft/reservdelar-innova/7145537/
https://www.ahlsell.se/10/kyl/varmepumpar/luftluft/reservdelar-innova/7146311/
Прегледај го приврзокот 177903

E bas taa kombinacija na MainBoard plus ElectricBoxAssy ja ima samo kaj Hansolot so oznaki S3DBA3E nordiskata verzija od toa servisno
Kaj nas se nosi S3DBA3E taka da toa e istata svedska Nutella ;)
Ima i test za Inovata no ovoj pat na 740m3 izduv koj go rusi zaklucokot na Vlaot deka e slaba...ama so ke te zamaram so info bezplatno :)
Најпрвин и најбитно, постот ти е полн со омраза и дискриминирачки. Нешо си напатен од власите изглеа.
На овој форум би требало да има модератори и администратори да реагираат и контролираат расизам кон националност.

Самото тоа што тимот на кајгана не реагира е доказ како што се зборува дека се у придружба на GREE машинеријата за препорака на GREE како број 1 избор климатизери во МКД и балканот.

Чисто ради членовите, она што го одговорив на членот од другиот форум и овде ќе го постирам.

Најинтересно е што стварно се манипулира со постови, извадоци од мислења, сечени, издвојувани.
Браво.







Исто имам и постови каде рачунам топлотна загуба и планирам што и колку е потребно за да се затопли просторија на соодветна температура.
Тоа е и нај, нај, најбитната ствар коа се купува климатизер. Ама овде секој одговор на прашање за клима е: Купи GREE, најдобри се ;)




Коа станува збор за GREE и целото фалење и тролање за греачи на тацна, 2-3 степен ме потсеќа на примеров.

Пред неполни 2 месеца татко ми купи ( иако со претходни предупредувања да не купува) ingco батериска штрафилица со 18v ли 20v со резервна батерија, брашлес мотор со тон опрема додатоци, шрафцигерчиња. Пред некој ден после едвај 2 зашрафени турбо штрафови низ панел во профил, претпоставуваме зупчаниците во главата се скршија бидејќи испушта. Едвај 2 месеци има наполнето. Сеа ingco не се лош бренд воопшто, одлична е за заштрафување штрафови во кисело млеко, и понекогаш сирење. Но барајќи од неа да заштрафи турбо низ панел во профил е исто како да барам од златна рипка да ми зашие копче на кошулата. Мое мислење е дека рипката има поголеми шанси.

За среќа овде се најде вујко ми со околу 7-8 години стара избледена, како што можев да прочитам 14v Milwaukee, кој знае коолку пати е падната, трескана удирана, едвај се читаше нешто на нес од преработеноста.
И за неверување турбо штрафовите влегуваа како низ питер. Штрафилицата не се ни закашла.

И еве сум јас кај шо на момент помислив како се заебал тој што дал за едно тело и батерија Millwaukee 200-300eur. Коа има за 40-80 еур супер топ кинеска али добро позната марка штрафилица.


А кога сме веќе кај селење, манипулирање на постови, еве што се пишува на српските форуми. Ако земам да издвојувам постови, нема да собере темава. Еве еден за пример :)
Код:
Svako ko cita ovu temu mislim da treba da isprati "ovo", ako zeli da nesto nauci.Ja sam malo pratio rad ove ekipe po Bugarskim forumima i relativno dugo su uspeli da ih zaludjuju, odnosno obmanjuju.U Makedoniji su jos uvek dosta aktivni ali taj uspeh je direktno povezan i sa ekonomskim prilikama u drzavi ali i .........!!!!!!!
Meni su fascinatne njihove informacije -- obicno je to KRATKA FORMA -jedna slika , jedan detalj izvucen iz necega i iskoriscen za jednokratnu upotrebu.Nema tu kompletne dokumentacije , odnosno potpune informacije.....itd -- plasiraju klasican marketing ali dobro doziran i kontrolisan tacno toliko koliko je potrebno dati PROSECNOM KUPCU, koji se uklapa u njihov profil.
Imaju dobru opremu i znanje foto montaze i jos drugih tehnika.................
Meni je drago da na ovoj temi " koja klima " , moze nesto da se i NAUCI................ko zeli neko novo znanje , neka isprati ovo


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.404
Поени од реакции
5.311
Абре ебете си сојките со ова скриншоти од телефон. Не ве збира ко луѓе да седнете на компјутер :P

Него сакав овде да споделам искуство.
Купив 12CH35AERI. После неколку прашани мајстори кончено успеав да најдам монтер што прави вакумирање. Обично ми беше поставувано прашањето. "Дечко ти нова или половна клима купуваш?? Па новите клими се фабрички вакумирани нема гајле тоа. Јас имам местено стотици клими. Јас сум тој што треба да ти гарантира после ако се расипе нешто."
Инаку што друго да се каже. Ја наместија климата за некој си 3-4 часа. Беше малку лоша позиција. Надворешната единица е прилично изложена на атмосверски влијаниа ама повеќето тврдат дека нема гајле од дожд и снег па претпоставувам и дека е така.
Внатрешната единица е позиционирана повисоко од надворешната. бакарните цевки ги обвиткуваа со нешто бело, што ти знам ја. Е сега да. Одалеченоста е помала од 3 метри одокативно има незнам 2-2.5 па можда и има 3 метри ама не ми се верува... Знам дека викате да не се цевките подолги од 5-6 метри ама викаат и да не се пократки од 3 метри е јебига можда штедеше на бакар ама толкаво е цревото праволиниски иде од ѕид нема заокружувања и такви некој ствари.
Глеав нешто цевките ги спојуваа вареа со оксигенска боца. Па после пуштија тоа вакумирањето. Тоа траеше некој 10тина минути додека ја затна дупката од ѕидот, стави розетна се тоа па пушти фреонот да профункционира... Ме советуваа да не го пуштам мајсторо да си иде додека не видам кондезација да протече од црево ама временските прилики и не се така најповолни за да проверам тоа... немам врска околу клими ама баш ништо. Ми рече за топло тече од тука за ладно од некое друго дупче под надворешната клима.
Сега уште се јаде некако времево. Не ја пуштам. Два три пати пробав на пола час на heat на 24'C чисто да видам како функционира сето тоа.
Ептен е тивка морам да признаам, посебно надворешната. Се плашев дека ќе се слуша пошто е навртена према комшиски прозорец ама преде како маче. Нема гумици и такви ствари. Рече нема потреба од тоа. За бучава можам да потврдам VIVAX AERI се екстра тивки.
Што ми препорачувате Каков режим да користам на работа за оптимална искористеност?
Да се држам до тоа правило кога ќе стегне зима да се пушти да и не се гаси воопшто па само да се менаџира со температурата?
Опција auto или опција heat? Ми рекоа дувањето да го насочам што е можно повертикално надоле... ваљда за да го брка ладниот воздух одоздола нагоре. Се плашам да не не можам да затоплам 30квадрати со оваа клима. Ќе купам една панелка за недај боже.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
И ја купив вивакс аери 18ka на ладно беше тивка навистина многу тивка ,ама еве во моментов на топло дава лош звук како хеликоптер одвреме навреме, па после се губи тој звук и се е нормално пак тивка па пак како хеликоптер па пак во нормала. фан спидот ми е на нула и пак загреваше и ладеше ептен бргу... до што би било тоа со звукот? брзо гледам ја достигнува температурата па почнува да дува ладен -млак воздух, норнално ли е тоа... секој совет од некого што има аери нека каже... друго мајсторот што ми ја монтираше ми рече да некористам освежувачи, не го разбреав зошто....
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Ејј. После 7-8 доаѓам пак на форумов и уште истите препукувања, со истите безпредметни аргументи.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
И ја купив вивакс аери 18ka на ладно беше тивка навистина многу тивка ,ама еве во моментов на топло дава лош звук како хеликоптер одвреме навреме, па после се губи тој звук и се е нормално пак тивка па пак како хеликоптер па пак во нормала. фан спидот ми е на нула и пак загреваше и ладеше ептен бргу... до што би било тоа со звукот? брзо гледам ја достигнува температурата па почнува да дува ладен -млак воздух, норнално ли е тоа... секој совет од некого што има аери нека каже... друго мајсторот што ми ја монтираше ми рече да некористам освежувачи, не го разбреав зошто....
Zemi si merac na potrosuvacka, taka ke uvidis.
Koga buci = ili na mnogu mali obrtai raboti kompresorot (togas ima najgolemi vibracii) ili pa raboti na maximum kompresorot... i na maximum moze da buci samo podrug zvuk e toj
ke vidis na meracot kolku trosi koga buci.
taka posle po zvukot ke znaes dali vlece minimum ili maximum
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
И ја купив вивакс аери 18ka на ладно беше тивка навистина многу тивка ,ама еве во моментов на топло дава лош звук како хеликоптер одвреме навреме, па после се губи тој звук и се е нормално пак тивка па пак како хеликоптер па пак во нормала. фан спидот ми е на нула и пак загреваше и ладеше ептен бргу... до што би било тоа со звукот? брзо гледам ја достигнува температурата па почнува да дува ладен -млак воздух, норнално ли е тоа... секој совет од некого што има аери нека каже... друго мајсторот што ми ја монтираше ми рече да некористам освежувачи, не го разбреав зошто....
Za bucavata mozes da stavis i gumici kaj sto se drzacite na nadvoresnata edinica za da se namalat vibraciite i bucavata retko koj od monterite gi stavaat tie gumici ama pomagaat pri bucava taka da najubavo nabavi od tie gumici
 
B

Bafra

Гостин
Koga mi davas kvalifikacii iskazi se dokraj....vo koj del e mojata necesnost ?

Ako mojata necesnost se dolzese na sporedbata Innova-Hansol..prvo treba da ja imas i znaes da ja napravis sporedbata, a znaes li ?
Јасно кажав за нечесноста, во првиот дел, јас како што сфатив од постот на некој начин се фалиш дека си го зафркнал vlavot . И да е така, тие работи не се кажуваат ;) .

А за споредбите не се мешам, оти не се бавам со таа проблематика. Но сум бил во Кина и јасно ми е, дека за 1 долар можеш да купиш 10 кошули, но и 1 кошула може да чини 100 долари се зависи што бараш нормално.
Еве сега и јавно има дека исти производи за Германија и Хрватска биле со различен квалитет. Исто сигурно е и со техника.
Неможе Кинезот 3 пати поевтин а да биде со еднаков квалитет на Јапанац. Јапонците зашто ги кошта 2.000 еур како што кажа во еден претходен пост, сигурно не се глупи...
Не треба и името/брендот да се претплатува ама јасно е "колку пари толку музика".
Битно е соодносот пари/квалитет да одговара.

Не го оспорувам твоето знаење, туку начинот на кој го користиш. Јасно ми е дека треба да се заработува ама сепак тоа би требало да биде на ниво.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Mislam deka bi trebalo da prodiskutirame za vrakjanjeto na dvata casa eftina tarifa do 14-16h ako razbrav ubavo?! Dali so nejzinoto vrakjanje ke se zahuhtaat i predlozite za TA peckite kako opcija za ekonomicno greenje. Ponatamu procitav razmisluvanje da se pojaca klimata na max vo tek na tie dva casa ama ne mi e logicno deka nesto poseriozno bi se dobilo vo smisol deka zidovite i mebelot bi ja akumulirale tolku mnogu taa toplina pa posle bi ja poleka otdavale vo prostorot plus ako nekoj boravi vo prostorijata bi mu stanalo mnogu toplo i neudobno. Na prva so mi teknuva deka e poisplatlivo da se provetri ubavo bas koga e eftinata tarifa :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Eve kako raboti edna original Midea18 ka. - slicno bi trebalo da rabotat I Vivaks i toa koga ke odi vo defrost ladno ke duva nekoe vreme. Tuka e problem I toa sto imaat kapilara namesto EEV.
Toa sto ima na primer Lomoto 12 LCLH EEV ventil e najgolema prednost vo odnos na vivaks AERI 12
@Klima ured I kaj tebe vaka raboti Aezi modelot


Ja sam se danas igrao sa Mission 18. Nema šanse da ode ispod 382W. Sa druge strane "modulacija" joj nije jača strana. Fujitsu u modulaciji glatko šeta snagu po par vati, a ovde sa 900W skoči na 400W, pa nakon nekog vremena na 1000W. Algoritam ko da ga je sastavljao pijani kinez. Druga loša stvar je da kad postigne temp, prvo ugasi kompresor, unutrašnja nastavi da duva dok ne krene da duva "hladan" tj neugrejan vazduh, pa onda podiže krilca i dalje duvajući istim intenzitetom, pa tek onda smanji duvanje na minimum. E sad, ono duvanje "hladnog", tj nedogrejanog vazduha dok podiže krilca se oseti kao hladan tuš.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Moeto skromno mislenje e deka ne e poradi kapilarata tuku poradi softverska nesovrsenost ili mozebi bag. Zasto za istiot model e navedeno deka:
  • The mission has an intelligent anti-cold air function which very carefully regulates the temperature movement when raising and lowering temperatures. This prevents and sudden sharp rise in temperature or fall in temperature which can cause discomfort.
Ima razni modeli od razni brendovi koi nosat kapilara a sepak ne duvaat neudobno ladno pred i posle defrost.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Eve kako raboti edna original Midea18 ka. - slicno bi trebalo da rabotat I Vivaks i toa koga ke odi vo defrost ladno ke duva nekoe vreme. Tuka e problem I toa sto imaat kapilara namesto EEV.
Toa sto ima na primer Lomoto 12 LCLH EEV ventil e najgolema prednost vo odnos na vivaks AERI 12
@Klima ured I kaj tebe vaka raboti Aezi modelot


Ja sam se danas igrao sa Mission 18. Nema šanse da ode ispod 382W. Sa druge strane "modulacija" joj nije jača strana. Fujitsu u modulaciji glatko šeta snagu po par vati, a ovde sa 900W skoči na 400W, pa nakon nekog vremena na 1000W. Algoritam ko da ga je sastavljao pijani kinez. Druga loša stvar je da kad postigne temp, prvo ugasi kompresor, unutrašnja nastavi da duva dok ne krene da duva "hladan" tj neugrejan vazduh, pa onda podiže krilca i dalje duvajući istim intenzitetom, pa tek onda smanji duvanje na minimum. E sad, ono duvanje "hladnog", tj nedogrejanog vazduha dok podiže krilca se oseti kao hladan tuš.
VIVAX-OT AEZI kaj mene koga vleguva vo defrost odma prestanuva da duva a koga zavrsuva so defrost-ot poleka pocnuva da duva i potoa za edno 30 sekundi odma se zasiluva topol vozduh
A za toa koga postignuva temperatura prvo isklucuva kompresorot pa potoa vnatresnata edinica isto okolu 30 sekundi
Moe mislenje e deka poradi softverot e toa taka a ne poradi kapilarata
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
VIVAX-OT AEZI kaj mene koga vleguva vo defrost odma prestanuva da duva a koga zavrsuva so defrost-ot poleka pocnuva da duva i potoa za edno 30 sekundi odma se zasiluva topol vozduh
A za toa koga postignuva temperatura prvo isklucuva kompresorot pa potoa vnatresnata edinica isto okolu 30 sekundi
Moe mislenje e deka poradi softverot e toa taka a ne poradi kapilarata
Kapilarata e vinovnikot sto na primer kaj vivaksot AERI 12 kata ako nekoj izmeri na merac ne moze da sleze so potrosuvacka pod 400w I na ladenje i na greenje. - Toa e problemot
Za 18 kite I normalno e da imaat kapilara. I povisok minimum.[DOUBLEPOST=1506452295][/DOUBLEPOST]https://forum.kajgana.com/posts/7516407/

Eve uste e eden primer za vivaks Midea koga odi vo Defrost I duva ladno
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Moeto skromno mislenje e deka ne e poradi kapilarata tuku poradi softverska nesovrsenost ili mozebi bag.
Sofrverot ne da im e ne slab tuku e nikakov :)
Fujitsu u modulaciji glatko šeta snagu po par vati, a ovde sa 900W skoči na 400W, pa nakon nekog vremena na 1000W. Algoritam ko da ga je sastavljao pijani kinez.
Ubavo e napisano deka kaj Fujitsu (a i site drugi normalni klimi) potrosuvackata se pokacuva mnogu popoleka po 10W~ 15W bez golemi skokovi i bez zaletuvanje odma na maksimum, a i nikako nepravi random skokovi od pogolema na pomala potrosuvacka po 500W kako vo primerov 900 -> 400 ->1000W.
Skok od 900 na 400w nema nikakva logika za da vo sledniot moment kaci od 400 na 1000W :)
Toa e kako da sofverov si generira Random broj pa toj broj kolkav i da e tolku ke e i potrosuvackata, a kompresorov samo shalta obrtai...verovatno od tamu doagja i taa cesta promena na zvukot :)
Kaj ti e modeli so EXV mozda e podruga modulacijata na potrosuvacka ama kako sto Srbinov ja ima najdobrata Mission serija na Midea koja e mnogu podobra od Vivaxot sto e isto Midea kaj vivaxot moze da e samo beter modulacijava pa posebno na tie modeli sto se na kapilara :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom