Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Муабетот е дека треба да знам што купувам, за дадената клима gree lomo eco gwh12qb-k3dnc4d ако ја побараш на гугл, нема да најдеш ништо за неа освен на клими.мк или на тим компјутерс, или на овој форум овде. Не постои таков модел на за друг пазар освен за МК, не постои упатсво за употреба, не постојат карактеристики или сл. Се плашам дека е некоја кованица направена само да се постигне добра цена, или грешам. Дали ќе се заебам ако ја купам или не. Вивакс кои мислам дека се послаби кавлитет и карактеристики, и имаат достапна документација и повеке информации за моделите.
[/quote]
Kako nema informacija za Lomo economic vo Hrvatska go prodavaat toj model 2_3 godini i se e poznato za toj model od kompresorot I taka natamu I cenata mu e odlicna.
http://klimacentar.com/index.php/klima-uredjaji/proizvodjaci/gree-klima-uredaji.html


http://www.deltron.hr/wp-content/uploads/2015/07/Katalog-GREE-RAC-EU-V2.pdf

A za taa cena ima vivaksi so 24-25 kg nadvoresna I sto kompresor ima e nepoznato a najbitno e ako se gleda edna klima po pdizajn h togas Vivaksite poveke se 9 ki a se deklariraat kako 12'/ki.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.188
Kako nema informacija za Lomo economic vo Hrvatska go prodavaat toj model 2_3 godini i se e poznato za toj model od kompresorot I taka natamu I cenata mu e odlicna.
http://klimacentar.com/index.php/klima-uredjaji/proizvodjaci/gree-klima-uredaji.html


http://www.deltron.hr/wp-content/uploads/2015/07/Katalog-GREE-RAC-EU-V2.pdf

A za taa cena ima vivaksi so 24-25 kg nadvoresna I sto kompresor ima e nepoznato a najbitno e ako se gleda edna klima po pdizajn h togas Vivaksite poveke se 9 ki a se deklariraat kako 12'/ki.
моделот што го посочи членот gwh12qb-k3dnc4d го нема на ниту една од посочените страни или ти или тој сте грешка има слични но не со таа ознака еве погледај и сам



 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
моделот што го посочи членот gwh12qb-k3dnc4d го нема на ниту една од посочените страни или ти или тој сте грешка има слични но не со таа ознака еве погледај и сам



Bitnoto e vo oznakata 12 QB
A drugiot del od oznakata pokazuva koja e vnatresna ( postojat poveke modeli vnatresni edinici na raspolaganje)
Vo toa e razlikata.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.188
Bitnoto e vo oznakata 12 QB
A drugiot del od oznakata pokazuva koja e vnatresna ( postojat poveke modeli vnatresni edinici na raspolaganje)
Vo toa e razlikata.

може да е така, јас не ја пратам тематиката со климите многу.
и заради тоа членот неможе да се снајде, но убаво е ова да се знае.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@GT1

Kolku ova slatko mi bode vo oci "A za taa cena ima vivaksi so 24-25 kg nadvoresna I sto kompresor ima e nepoznato", a sto e poznato za GREE? Ima Mitsubishi, Toshiba?
I ova mi bode vo oci "Vivaksite poveke se 9 ki a se deklariraat kako 12" Jas kolku znam bas tzlatko bese vklucen vo komentarot I drugi a nemam namera serch da pravam deka lomoto 12ka e bas nabildana 9ka ili aj najdi mi razlika vo kompresorite pomedju lomo 9ka I 12ka http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiuksSQl9TRAhUtSJoKHZJHDzAQFggnMAI&url=http://gree.uk.com/pdf/Service%20manual-LOMO%2009-12K.pdf&usg=AFQjCNHseL-oRp_-TaY6TJ2MHKmNKO47zQ&sig2=p52CChR9y56JyyJ_xeFaLw

Deneska bas se iznenadiv vo eden market blizu mene imaja stari klimi 2 neo 5.5ki I gi zamenija za 2 favorit. Ja vidov kutijata od vnatresnata I ne vidov nikade inverter deka pisuva a mi e krivo sto ne go slikav natpisot, abe vecerva pominav kako fen toplo duvaja postaveni na 31c a nadvor -2, banja bese prostorot
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@goran0505
Aj poleka smiri se....koj vivaxi se tie za koi zboruvas sto imaat Toshiba i Mitsubishi ?
GMCC e ili Toshiba e ? A za Mitsubishi mozes da sanjas u vivax
Tie kompresori u Gree se =Daikin ako se onie od Guangzhou China ili GMCC za tebe =Toshiba....e tolku mozam da ti go plesnam ;)
Zlatko koga zborese za magnetite u kompresorite i Niobiumot da ti go linkam ili nema potreba ?
Ako tolku si siguren u Vivaxot so ne zemes be eden Vivax za u dukjan da se poraduvame site :D
Ili....na 31 zadaena znam deka e banja ama znaes kolku struja vlece??
Sakas bannja na Amber na -2 da vidis ?
31 zadadena vika :pos:
Ajde nekoj junak so Vivax da izmerime vecer ke bide ladno....Amberot ke digne 60C stava nekoj kladba ?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Strelec ne mozes da mi plesnes zasto ne si svatil, on vika vivax ne se znae sto kompresor ima a jas velam ko za Gree pa da se znae sto kompresor ima I deka od Gree ne se niti Toshiba niti Mitsubishi pa da se znae , ili I ednite I drugite se ist level kineski kompresori bas kako sto rece srbinot a toa za Daikin deka se mozes da sanjas, taka isto me lazea I od Zorba, ako e Daikin, Daikin neka pisuva na nego. Prasanje e dali poevtinite modeli na Daikin se Daikin a ne Gree se Daikin
Pa neli cop mop ima zasto da vlece mnogu struja? Trosi 1 dava 4 neli taka bese klima e toa ?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@Strelec ne mozes da mi plesnes zasto ne si svatil, on vika vivax ne se znae sto kompresor ima a jas velam ko za Gree pa da se znae sto kompresor ima I deka od Gree ne se niti Toshiba niti Mitsubishi pa da se znae , ili I ednite I drugite se ist level kineski kompresori bas kako sto rece srbinot a toa za Daikin deka se mozes da sanjas, taka isto me lazea I od Zorba, ako e Daikin, Daikin neka pisuva na nego. Prasanje e dali poevtinite modeli na Daikin se Daikin a ne Gree se Daikin
Pa neli cop mop ima zasto da vlece mnogu struja? Trosi 1 dava 4 neli taka bese klima e toa ?
Mislev na volumenot na kompresorot
Lomoto economic Ima nekade 10 cm3 kompresor
A.vivaksot najverojatno 8.9 cm3
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Каде може да се набави греач за олук што сам се пали под 0 рецимо за да се монтира на долниот дел од стара клима?

Или ќе и ставам рефлектор од 350-500w под неа свртен во неа за да и го стопи мразот два три пати месечно кога ќе испомрзне од доле.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@Strelec ne mozes da mi plesnes zasto ne si svatil, on vika vivax ne se znae sto kompresor ima a jas velam ko za Gree pa da se znae sto kompresor ima I deka od Gree ne se niti Toshiba niti Mitsubishi pa da se znae , ili I ednite I drugite se ist level kineski kompresori bas kako sto rece srbinot a toa za Daikin deka se mozes da sanjas, taka isto me lazea I od Zorba, ako e Daikin, Daikin neka pisuva na nego. Prasanje e dali poevtinite modeli na Daikin se Daikin a ne Gree se Daikin
Pa neli cop mop ima zasto da vlece mnogu struja? Trosi 1 dava 4 neli taka bese klima e toa ?
Ne ti ne si svatil....Aeri/Aesi/Aezi ima Vivaksi mnogu, definiraj koj e toj sto go ramnjas so LomoEco a postiras link od Lomoto koe ne e 19990 ama ti ne svakjas ni sto e razlikata pomegju 2te Lomoa...linkot na Uk ti e za drugoto Lomo so greacite do -20 so EEV i dvoredniot....ako toa go ramnjas so Vivaxite da si kupis Vivax najubo....za tvoe info (i na tzlatko) toa Lomo LCLH go ima na Eurovent ama dodeka svatite vie dvajca....ke vi kazeme odkoga ke si kupite vivaksi :D[DOUBLEPOST=1485038855][/DOUBLEPOST]
Да имав пари за клима со еуровент, ќе купев, туку ме итересира колку снага може да има оваа клима на -7 или -10 дали ке задоволи и ќе загрее на овие температури, бидејки знаеме декаи паѓа снагата на климата со пад на надворешната температура, Ме интересира дали на -7 снагата би била барем 2,5кW, или ќе земам поголема или подобра.
Eve kolku vadi LomoECO nepoznatata klima sto iljadnici ja kupija i ne se zalat.... 2,9KW na -7 i 3,2Kw na -10 dovolno li e za cenata?
Kolku dava Vivaxot za cenata za koj navodno "SVE SE ZNAE" si tropna eden i si ostana madro? Daj da vidime sto e toa "POZNATO" ? Kade e bre testot za Vivaxite ? ?Daj da vidime kolku vadi toa Toshibino kompresorce made in Guanzghou China.
LomoECOTestreport.jpg
Paneli vkupno 12(sto za mene e glupost), nadvoresna edna edinstvena(site navedeni vo TestReportot(dole e u atach))....modelot ja nosi oznakata sprema paneleot kazano tuka stopati na temava...zatoa guglate u prazno i ne ja naogjate...ako sakate site 12 paneli da vi se donesat tuka pa da izberete displej na levo ili desno podobro izvadete si karta za Kina pa tamu birajte vnatresna edinica. Ovde eden panel se nosi C4 ili K3DNC4D i toa e toa, zatoa i modelot e so naziv K3DNC4D no ona QB vo GWH12QB e ona bitnoto i ja definira serijata kako sto vi kaza i @GT1.Ona drugoto LomoLCLH so greacite e QC(GWH12QC) i toa ne e isto Lomo so ova QB LomoEco(GWH12QB).
Ecoservis.jpg Ecoservis1.jpg
I kako GWH12QB-K3DNA1D da ja barate i kako GWH12QB-K3DNA6D pak istite performansi ke gi dobiete, ista energetska nalepnica i ista nadvoresna edinica....razlikata e samo koj uvoznik kakov panel izbral, dizajnot e razlikata a ne performansite momentot na koj Gree treba ozbilno da poraboti....isti K* u 100 primerka na nikoj ne mu treba samo stvaraat zabuna.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@Strelec pa za toa lomo I mislev, ne za eco-to, deka LCLH ima ist kompresor 2.5ka so 3.5ka ama ne vi se pisuva za toa?
Ne da ne ni se pisuva....ama se umorivme
Aeri 9000btu ima kompresor ASN98D22UFZ
Aeri 12000btu ima kompresor ASN98D22UFZ
Koj gledas ti pojak kompresor u 3,5kata od 2,5kata, ISTIOT E ? ???????????
....se povtarame so informacii ili pojasno da ti kazam....Zamaras druze....1000 pati da ti povtoram nema da svatis.
So edna GOLEMA razlika vo kompresorite....ASN98D22UFZ tezi 8,86Kg vidi tuka u repriza linkov za nerazbrani kako tebe....kompresorot vo Lomo LCLH tezi samo 6,5Kg(pokazano).....sea @tzlatko prasaj go zasto e taka so tezinite, ili da ti pratam link kaj sto zbori za lesnite i retkite magneti od Niobium i Stroncium vo odnos na Feritenite-poteskite i poeftini magneti vo kompresorive?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
-12 In Your Dreams....ili samo na tvojot telefon.
Jas ne merev od telefon,orientacionata temperatura ja kazav od termometerot od kolata koja mi e nadvor.i bas togas se vrativ od gosti i na vrakanje bese -12.
Gledam deka uste nemozes da poveruvas na slikite sto gi postirav togas.ednostavno nemozes da se pomiris so realnosta.
Pak ke ti kazam toa sto go dobiv toa go postirav i nemam nikakva potreba da se dokazuvam ili ne lecam kompleksi.
boli me kurac dali ke veruvas ili ne.(morav :) I ako ne e moj stil )
Tie displejcinjata sto pokazuvaat temperatura sto jas naracav uste edno koe pisav deka go cekam,go naracav bidejki imav edno takvo koe uste koga mi stigna ne pokazuvase tocno.imase nekoja razlika od +5,6 stepeni.ene go vo podrum,novo.
Nikogas ne se vodam od temperatura od mobilen,znam deka ne e tocna.
Bas sakam da vidam 60C na amberot.
Ama na vlez od 23-24 pa na bilo koja nadvoresna temperatura.
moze i na +5.

Eve ja nadvoresnata
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Jas ne merev od telefon,orientacionata temperatura ja kazav od termometerot od kolata koja mi e nadvor.i bas togas se vrativ od gosti i na vrakanje bese -12.
Gledam deka uste nemozes da poveruvas na slikite sto gi postirav togas.ednostavno nemozes da se pomiris so realnosta.
Pak ke ti kazam toa sto go dobiv toa go postirav i nemam nikakva potreba da se dokazuvam ili ne lecam kompleksi.
boli me kurac dali ke veruvas ili ne.
Tie displejcinjata sto pokazuvaat temperatura sto jas naracav uste edno koe pisav deka go cekam,go naracav bidejki imav edno takvo koe uste koga mi stigna ne pokazuvase tocno.imase nekoja razlika od +5,6 stepeni.ene go vo podrum,novo.
Nikogas ne se vodam od temperatura od mobilen,znam deka ne e tocna.






Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Ti si prevartant druze i nisto pojse....boli i mene kurac kaj si gi pikal termometrite pred da gi slikas...ama prevara si po Default(zenojebac ti e komentarot na profilot i toa e dovolen dokaz...ebi nekoj drug ne nas tuka)....koj ti e kurac be na tebe....kupi LGinverter a se grees na kotle na struja od 24Kw???....meris termonetri AMA ne na LGto inverterot svercan od grcka tuku na eban Favorit 10god star On/Off i go meris stapot so sto??? so Gree ? A be goni se leci se na drugo mesto ako od Vivax bolji procent zimas zemi izmeri nekoja nivna klima ;)
Vivax sega e Midea....a Midea da ja napravis bolja od Gree tesko ke ti odi veruj ;)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom