Најекономично греење и ладење

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.312
Поени од реакции
15.547
Да, 24/7, 24-25Ц преку ден, 21-23Ц ноќ (до сега 21 навечер пошто е топло времето) во стан со топ изолација со еден надворешен ѕид, станот е е 50м2.
Одлични бројки. Знам, истиот распоред го имаме. Ќе те консултирам коа ќе дојде време.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Одлични бројки. Знам, истиот распоред го имаме. Ќе те консултирам коа ќе дојде време.
Aj da gi vidime i brojkite
ima 44000 Wati potroseni od prvi navaka, 27dena i tvrdi ja koristi 24/7
44000W/(27 x 24h) = 44000 /668 = 65,8W/h
Ti se veruva deka klimava moze da gree so 65,8W/h potrosuvacka ?

So merenjava se manipulira so terminot "Ne mi e ugasena" megjutoa ima golema razlika dali koga e vo "Ne mi e ugasena" situacija ima zadadena temperatura megju 18C~20C sto e potpolno isto so Ugaseno na topol den, ili pak e vo Ne ugasena situacija ama so zadadena 23~25C.
A ima razlika zasto na topol den nadvor i vnatresna T od primer 23, ke treba saati da pominat za da klimava pocne da duva, no za site tie saati koga neduva meracot ke detektira 15W i ke go sobere to vreme so vkupniot broj casovi koga klimata realno duva/gree.
Taka i Pero si dobil deka 99% ja koristel klimata, ama ko ke iskoci za na rabota ke ja namali na 20C ili manje i taa klima cel den nema da duva dur e na rabota, eve neka i porabotela nekoe vreme no sigurno nema da raboti celi 8casa so takva niska zadadena, no na meracot ke bidat izmereni site 8casa zaradi tie 15W sto nakrajot dava nerealna slika za procentot kolku e koristen uredot.
@vedar ubavo ja objasni rabotata so meracot Energenie na 717 strana, toj merac meri sve sto trosi nad 5W a klimite vlecat i po 15W na StandBy koga oni vistina ne se ugaseni, ama so zadadena niska T nema ni da duvaat/great.
Energenie.jpg
Samo @диме1978 ima realno merenje, ova drugovo frlite u voda, falbadzii tuka ne ni trebaat
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Просторијата што ја грееш гледам 36м2.Дали се работи за куќа или стан, каква изолација и прозори.
Се работи за куќа,пвц прозори ,изолација 5 см стиропол на ѕидовите и 10 см камена волна на таванот.
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Poranivte so info i iako resetiram na posledniot den vo mesecot aj da se priklucam so edna zivopisna reportazna fotka za noemvriskive 27 dena :)
Noemvri Report 1.jpg
Znaci zadadena T na daljinsko mi e 23C den nokj i samo na 2-3 pati do sega vo poladnoto ja pojacuvav na 24C po nekolku saata i pak ja vrakjav, celo vreme se odrzava 23-24C (na 1m od patos mereno) za da nema zabuna na slikata e na povisoko staven meracot maliov da ne go zamezi i zatoa pokazuva 25C :)
Na slikata MOMENTALEN MAKSIMUM e najverojatno proslata sreda vo 06:41h sabajle posle defrost povlekla 1790W vo eden moment i posle normalno spustila..
Ziveo MAKVENT :D
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Aj da gi vidime i brojkite
ima 44000 Wati potroseni od prvi navaka, 27dena i tvrdi ja koristi 24/7
44000W/(27 x 24h) = 44000 /668 = 65,8W/h
Ti se veruva deka klimava moze da gree so 65,8W/h potrosuvacka ?

So merenjava se manipulira so terminot "Ne mi e ugasena" megjutoa ima golema razlika dali koga e vo "Ne mi e ugasena" situacija ima zadadena temperatura megju 18C~20C sto e potpolno isto so Ugaseno na topol den, ili pak e vo Ne ugasena situacija ama so zadadena 23~25C.
A ima razlika zasto na topol den nadvor i vnatresna T od primer 23, ke treba saati da pominat za da klimava pocne da duva, no za site tie saati koga neduva meracot ke detektira 15W i ke go sobere to vreme so vkupniot broj casovi koga klimata realno duva/gree.
Taka i Pero si dobil deka 99% ja koristel klimata, ama ko ke iskoci za na rabota ke ja namali na 20C ili manje i taa klima cel den nema da duva dur e na rabota, eve neka i porabotela nekoe vreme no sigurno nema da raboti celi 8casa so takva niska zadadena, no na meracot ke bidat izmereni site 8casa zaradi tie 15W sto nakrajot dava nerealna slika za procentot kolku e koristen uredot.
@vedar ubavo ja objasni rabotata so meracot Energenie na 717 strana, toj merac meri sve sto trosi nad 5W a klimite vlecat i po 15W na StandBy koga oni vistina ne se ugaseni, ama so zadadena niska T nema ni da duvaat/great.
Прегледај го приврзокот 160523
Samo @диме1978 ima realno merenje, ova drugovo frlite u voda, falbadzii tuka ne ni trebaat
А што е толку битно колку работела? Битното е дека за 26-27 дена мојот стан од 50м2 биле потребни смешни 50kWh за да го згрејам 24/7 на некои 24ц дневна и 22 степени спална (тоа е на +7 и повеќе денска надворешна температура или најниска +1 ноќна).

Кај мене дома цело време има некој дома бидејќи имам две мали деца кои не одат во градинка.

Јас во ниеден момент не тврдев дека работи со минимум од 65w. Напротив минимумот на Хитачито е 350W и тоа го има кажано во неколку наврати.
Незнам каде се гледа манипулација со мојот пост, све е убаво напишано и немам намера ништо да кријам.

За мојот стан е таква ситуацијта, некој ако куќата или станот му е хотел промаја на топло време ќе му треба 400kWh, мене не !

Ама никој тука изгледа не ја гледа големата слика, а тоа е дека што подобро е изолиран некој простор, имаш многу мала топлотна загуба и дефакто го грееш со мала потрошувачка.

Затоа последен совет од мене, за сите пред да размислите да инвестирате 800+ евра вo клима, инвестирајте во ИЗОЛАЦИЈА, затоа што тоа е НАЈЕКОНОМИЧНОТО ГРЕЕЊЕ !
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.312
Поени од реакции
15.547
@mt07485
Кажи на која страна ти е станот и што стакла (термопан) имаш?
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
@mt07485
Кажи на која страна ти е станот и што стакла (термопан) имаш?
Западна, еден надворешен ѕид, прозорите се Трокал, мислам дека се 76мм ама не ме држи за збор со три стакла, внатре К стакло а надвор 4 сезони
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
@mt07485
Normano deka netrosi 65W ama nerealno e kolku imas potroseno i so 350W
Znaci brojkite se ovie:
44000W/350W=126h (ili...ako raboti samo na minimum za 126h ke gi postigne tie potroseni 44000Kw/h )
Problemot e sto 126h ne se 27dena tuku edvaj 5 dena, fakticki celoto 27 dnevno greenje se sveduva na samo 5dena, ili vo saati od 648h na 126h.
E sea kako da go svrtis a da preraspredelis ramnomerno 126h vo 27dena? :)
126h/27=4,67 h
Ili so minimumot od 350W vo 27dena klimata vo 24h bi ti rabotela samo 4,6h dnevno(ili po 11minuti na sekoj sat)....vo drugoto vreme(552h) ili bila OFF ili bila na Standby....kakva e taa izolacija sto ja imas stvarno neznaeme, ama da odrzuvas nonstop 24C doma so neceli 5casa greenje mi e nekako preoptimisticki, iako nevikam deka ne bi mozelo da se ostvari ama kaj nas toa....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
и мене ми е малку чудно околу потрошените киловати, ама пак од друга страна кога ќе размислам може и за верување да е, затоа што кога одам кај еден пријател што живее во зграда без никаква изолација Т секогаш е околу 20с а немаат пуштено никакво греење. Замисли сега да живееш во таква зграда ама нова да е со добро изолација и комшиите да се зимогрижни да греат убаво, Т сигурно и на 22с ќе биде
@mt07485 јас ти верувам за потрошеното ама пробај да намалиш на 21-22с преку ден да видиш дека климата нема ни да се уклучи
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Zasto ne se strpite so merenje od 01.12? Ete i jas go koristim changeto vo spalna pa uste ne sum napisal sto i kako zatoa sto ne se koristi klimata kako sto ce bide potrebno vo prava zima
 
Член од
23 јули 2016
Мислења
12
Поени од реакции
6
Sakam da prasam koe e najdobroto podesuvanje na klima za zatopluvanje. Imam Mitsubishi FH35VE, ja imam od sredinata na septemvri?
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
@mt07485
Normano deka netrosi 65W ama nerealno e kolku imas potroseno i so 350W
Znaci brojkite se ovie:
44000W/350W=126h (ili...ako raboti samo na minimum za 126h ke gi postigne tie potroseni 44000Kw/h )
Problemot e sto 126h ne se 27dena tuku edvaj 5 dena, fakticki celoto 27 dnevno greenje se sveduva na samo 5dena, ili vo saati od 648h na 126h.
E sea kako da go svrtis a da preraspredelis ramnomerno 126h vo 27dena? :)
126h/27=4,67 h
Ili so minimumot od 350W vo 27dena klimata vo 24h bi ti rabotela samo 4,6h dnevno(ili po 11minuti na sekoj sat)....vo drugoto vreme(552h) ili bila OFF ili bila na Standby....kakva e taa izolacija sto ja imas stvarno neznaeme, ama da odrzuvas nonstop 24C doma so neceli 5casa greenje mi e nekako preoptimisticki, iako nevikam deka ne bi mozelo da se ostvari ama kaj nas toa....

Точна ти е математиката, одприлика на секој саат работи на 350w 10-15 минути и после само вентилира со 5w потрошувачка.

Па кажав што изолација имам, 10цм стиропор фасада, ПВЦ со три стакла и еден надворешен ѕид према запад. Еве лани на пример Јан, и Феб. трошев во просек од 8-10 Kwh дневно.

Зарем е можно само јас да сум на форумов во нова зграда? Има некој искуство да пише со одлично изолиран простор...?

@yamaha10 ти кажа дека ти е топ изолирана куќата, колкава е потрошувачката кај тебе (знам дека не се споредува куќа со стан, ама чисто за информација)?
 
Член од
23 јули 2016
Мислења
12
Поени од реакции
6
Jas ziveam vo stara zgrada zidana so polna cigla. Zidot e sirok okolu 50cm, PVC dograma so 4 sezonsko staklo, juzna strana. So klima Mitsubishi FH35VE iako prva godina e sega, dosega odlicno zatopluva i mislam deka za oktomvri ima okolu 600 denari potroseno.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво форумџии :).

Дали имате некакво искуство со daikin - ururu sarara 5kw.

http://icsgroup.mk/icsgroup/files/SPLIT_jc8e9y50.pdf

Исто така ја гледав и на Toshiba - Super Daiseikai8 од 5kw.

http://energija.com.mk/wp-content/uploads/2014/11/resi_2014_MKD_Daiseikai-8.pdf

Потребно е за греење на дневна со кујна и трпезарија cca 55-60 квадрати отворен простор. Дограмата е солидна.

Дури тие што се занимаваат со оваа проблематика може и да дадат и замена за горе наведените клими.

Ви благодарам добри луѓе :).
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@yamaha10 ти кажа дека ти е топ изолирана куќата, колкава е потрошувачката кај тебе (знам дека не се споредува куќа со стан, ама чисто за информација)?
не сум меродавен јас бидејки не греам цел ден, на работа сум најизменично прва втора трета смена, ама колку за илустрација сметката за октомври е само 200ден. зголемена во споредба со август септември, За ноември очекувам некои 300-400ден за греење на 20м2 и тоа се уште со тоа обичното Нео, инвертерот одмара, чека минусни Т ако ги дочека :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom