Најекономично греење и ладење

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Drugar ako sakas da odberes klima koja ke vredi za parite najdi vreme i izcitaj nanazad barem 100 strani posto si iskusen forumdzija ke znaes da gi eliminiras trolanjata i favoriziranjata od realnite iskustva..
Za pocetok procitaj nekolku i ke uvidis deka bez da navedes prvenstveno za koja namena ti e klimata, za kolkav i kako izoliran prostror ti e, kukja sprat stan vo zgrada etc nikoj nemoze da ti kaze mislenje!
Се рaбoти зa сoбa oд 16 квaдрaтa. Стaн сo дoбрa изoлцијa.

Moze info da ti dadam, pomos drugite neka ti dadat poso mene mi e zabraneto da sugeriram
Link1 Link2 Link3
Не работат линковите, слободно пиши какво мислење имаш за овој тип на Вивакс, не ме интересира другите какво мислење имаат во вркса со твоето познавање/пристрасност.
 
Член од
9 јуни 2016
Мислења
33
Поени од реакции
8
Ne Gi biva ovie Toshiba artik po 44 kg se nadvoresnite sigurno imaat staveno zelezo :)[DOUBLEPOST=1465940484][/DOUBLEPOST]
http://forum.kajgana.com/posts/7537511/
Eve ti Ucrown vo zivo. Mozis da kontaktiras so lugeto dali i kako gree., I so monterot isto taka od prva raka da ne bidi rekla kazala.
Druze ti so opcionalen stanbay sam si kaza kolku poznavanja imas okolu temata.Ti da ne doplati pa kaj tebe e 1 w akaj mene 4 w posto ne doplativ.A ako klimite kako nekoi laici samo gi cenite po kilazata se gleda kakvi strucnjaci ste.Tolku od mene nema sto da se nauci ovde.Ovde komentiraat polupismeni vraboteni vo firmi za prodazba na klimi i monteri, koi samo lajat za nivnite modeli sto ne gi biva a mora da gi prodavaat.I uste nesto Jas nikade ne napisav deka sum go kupil Hansolot 40000 den.I pak potvrduvas deka rabotis tamo negde i me prasuvas kaj go najde tolku eftino 40k i povtorno go reklamiras bozem bil evtin.Kolku providno.Toa e mizerija i na forumov.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
E pa toa e problemot sto ne gi nosat kaj nas inace cenata vo litvanija,Estonija im e okolu 1100 evra so se danok.Pa i 80k da kostaat bolje toa ke go zemam nego u crawnot.Kako sto razbrav do pred izvesen period nemase prodsdeno nitu eden vo mk.I toj e macka vo vreka kako Hansolot
Mnogu zboris, malce citas
Da citase kako sto pisuvas i ke na ucese poveke i ke procitase deka se prodavaat kaj nas nordic klimi po otprilika klku gorespomenatata cena za koja bi ja kupil
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јуни 2016
Мислења
33
Поени од реакции
8
Mnogu zboris, malce citas
Da citase kako sto pisuvas i ke na ucese poveke i ke procitase deka se prodavaat kaj nas nordic klimi po otprilika klku gorespomenatata cena za koja bi ja kupil
Dovolno nauciv od forumot nema potreba poveke.A koi se tie endemicni nordici.Reklamiraat nekoi odi kupigo ke ti recat cekaj treba da se naraca.Uste sme pioneri vo taa oblast.Eve strelec odma i cena mu stava .Mora stotce da e kaj nas mora da e poskapo.I toa e klima ne e satelit.Tolku ne pisuvsm vise samo ke citam da naucam nesto od vas.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pak velam, ne citas,
Mitsubishi se prodava kaj nas, za rabota vo debel minus

Mnogu gluposti se pisuvaat na forumov, ama i mnogu raboti mozat da se naucat, ama mora da se procita.

A kakvi se tie endemicni nordici???
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Druze ti so opcionalen stanbay sam si kaza kolku poznavanja imas okolu temata.Ti da ne doplati pa kaj tebe e 1 w akaj mene 4 w posto ne doplativ.A ako klimite kako nekoi laici samo gi cenite po kilazata se gleda kakvi strucnjaci ste.Tolku od mene nema sto da se nauci ovde.Ovde komentiraat polupismeni vraboteni vo firmi za prodazba na klimi i monteri, koi samo lajat za nivnite modeli sto ne gi biva a mora da gi prodavaat.I uste nesto Jas nikade ne napisav deka sum go kupil Hansolot 40000 den.I pak potvrduvas deka rabotis tamo negde i me prasuvas kaj go najde tolku eftino 40k i povtorno go reklamiras bozem bil evtin.Kolku providno.Toa e mizerija i na forumov.
Kaj tebe se sto pisi na upatstvoto od Samsungot se ima vo klimata, kaj mene vo upatstvoto za Lg pisi I nekoi drugi raboti za drugi pazari I modeli znaci deka ne e vo red klimata.
Ti rekov vidisi go katalogot na gree 2016 se sto e so zeleno e opcija.
Trosele tolku okolku kazi kako toplese zimata vo januari toa e bitno vo odnos na Samsungot.
Pisis autoclean nema jas ti velam lazis go imam istiot model ima druze.
Ne se pravi lud I da siris dezinformacii, mozis da gi lazis drugite sto go nemaat ovaj model pa da ti poveruvaat, mene nemozis go imam istiot model.
Pisis nemalo Ucrown eve na forumot ima sliki kade e namesten.
Pisis ne trosi 120 w min eve imam slikano 120 w deka trosi ili jas sijalica merev mozebi.
I kako mozi na turbo na 20 stepeni nadvoresna da kreni na maksimum koga nema sega potreba toa na -7 ke vidis kolku ke kreni., sega mi probvas turbo na +20 a vo januari neproba,cudna rabota.
Sega probaj turbo na ladenje ili mozi nema takva opcija :)
 
Член од
9 јуни 2016
Мислења
33
Поени од реакции
8
Pak velam, ne citas,
Mitsubishi se prodava kaj nas, za rabota vo debel minus

Mnogu gluposti se pisuvaat na forumov, ama i mnogu raboti mozat da se naucat, ama mora da se procita.

A kakvi se tie endemicni nordici???
Pisi mi go modelot koj go ima kaj nas na lager da go razgledam.[DOUBLEPOST=1465974080][/DOUBLEPOST]
Kaj tebe se sto pisi na upatstvoto od Samsungot se ima vo klimata, kaj mene vo upatstvoto za Lg pisi I nekoi drugi raboti za drugi pazari I modeli znaci deka ne e vo red klimata.
Ti rekov vidisi go katalogot na gree 2016 se sto e so zeleno e opcija.
Trosele tolku okolku kazi kako toplese zimata vo januari toa e bitno vo odnos na Samsungot.
Pisis autoclean nema jas ti velam lazis go imam istiot model ima druze.
Ne se pravi lud I da siris dezinformacii, mozis da gi lazis drugite sto go nemaat ovaj model pa da ti poveruvaat, mene nemozis go imam istiot model.
Pisis nemalo Ucrown eve na forumot ima sliki kade e namesten.
Pisis ne trosi 120 w min eve imam slikano 120 w deka trosi ili jas sijalica merev mozebi.
I kako mozi na turbo na 20 stepeni nadvoresna da kreni na maksimum koga nema sega potreba toa na -7 ke vidis kolku ke kreni., sega mi probvas turbo na +20 a vo januari neproba,cudna rabota.
Sega probaj turbo na ladenje ili mozi nema takva opcija :)
Lele pak ovoj.Pa jas gi citam opciite za kaj nas ne za Afrika.Toplese vo januar.Kako nema da topli koga 2kw moze da trosi.Termo pecka uste malce 2.5.Energetska klasa C C-.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Pisi mi go modelot koj go ima kaj nas na lager da go razgledam.[DOUBLEPOST=1465974080][/DOUBLEPOST]
Lele pak ovoj.Pa jas gi citam opciite za kaj nas ne za Afrika.Toplese vo januar.Kako nema da topli koga 2kw moze da trosi.Termo pecka uste malce 2.5.Energetska klasa C C-.
Lele pak ovoj: so da prajme koga lazis mnogu!!!!!!!! Mora da te oprajme
Kupisi aparatce drugo netici ova olimpia
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
249
Поени од реакции
853
Pocituvani,

Vo vrska informacijata deka od 01 Juli GREE Vi podgotvuva iznenaduvanje, istoto se odnesuva na slednoto:

1. GREE HANSOL Hyper Inverter two stage compressor , od -30C do + 54C , so Wi-Fi funkcija , cena promo 49'990,00
2. GREE Inverter Console model , od -20C do + 43C , cena promo 41'990,00

So pocit,


Greemak Group
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Bobo 5 gi iscitav tvoive postovi nanazad,hansol vaka,hansol taka,a sega pak eve sakas nansol da isprobas kako da klimata e 100 evra pa ce pravime eksperimenti,dobra e ili ne e dobra.znaci hansolot 50000,imas za 56000 fuji luca,imas za 57000 mits 35ef serija,imas za 60000 mits fh35ve serija,kade sto i po drugite forumi za mits i fuji samo dobri komentari moze da procitas.posto se iznacitav i tuka i po drugi forumi mislam deka mits fh e najdobra varijanta za vlozeno dobieno.
 
Член од
9 јуни 2016
Мислења
33
Поени од реакции
8
Bobo 5 gi iscitav tvoive postovi nanazad,hansol vaka,hansol taka,a sega pak eve sakas nansol da isprobas kako da klimata e 100 evra pa ce pravime eksperimenti,dobra e ili ne e dobra.znaci hansolot 50000,imas za 56000 fuji luca,imas za 57000 mits 35ef serija,imas za 60000 mits fh35ve serija,kade sto i po drugite forumi za mits i fuji samo dobri komentari moze da procitas.posto se iznacitav i tuka i po drugi forumi mislam deka mits fh e najdobra varijanta za vlozeno dobieno.
Ova poslednoto bese poveke sala.Me interesiraat modeli sto se do-20 i poveke za da na -10 kaj nas nema gubitok i moze da raboti so poln kapacitet.Tie modeli ne gi znam i ne znam dali se -20.Toa me izlaza kaj Hansolot i zatoa go kupiv.Ama malce mi e cuden so opciite i potrosuvackata.Nemoze kola na koja pisuva 220 ti da si ja vozis 200.Zatoa ke zemes nekoja koja e gravirana 280-300 pa ke bides komoten na 200 km/h.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Bobo 5 neznam tocno koj modeli se do minus 20,ali mits fh 35ve e do minus 15 i na minus 10 dava 3.6 gledano od eurovent,sto znaci deka ima gubitok od nominalna 4kw,samo 10 procenti do minus 10.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Ama epten ja zilavite ova so mala potrosuvacka. Ova nema kraj. Ako vo momentot ti pokazuva 150W mislis deka si srecen i si ja potrefil klimata i ce se zgrees so tie 500-600W na izduvot? Vo princip TOSHIBA odi so ovie pomali potrosuvacki za da prikaze pogolem COP, dodeka FUJITSU e vo drugata krajnost- cel im e da zagreat za smetka na polos COP, dodeka MITCU-to e poizbalansirano i e pomedju ovie dve. Ova e gore dolu poznato, no ne znaeme kako se ponasa DAIKIN, kako HITACHI, kako SAMSUNG ili LG ili BEKO..... se zaradi ovie prazni muabeti za GREE i HANSOL koj odat vo beskraj.
Inace gorniot komentar na @matej2007 e ona vistinskoto sto se bara tuka, a ne samo bla, bla, bla za GREE. Site razbravme deka e najdobra i pak toa prodolzuva do nedogled, pak ce prasam ima li pilot vo avionov?
Pred godina, godina i pol se pojavi eden pilot(ka) i prasa nesto za paleti i toa bese se. Ovde mozes da se vredjas da zakrpuvas majki, da se reklamiras, samoreklamiras i nikomu nisto, nema banovi, nema restrikcii, raj za trolovi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom