Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Jas videovo go prikaciv kako sto rekov na muabetot od pred nekoe vreme, a ti ako ne svati deka e za na +T jas ne znam i togas sto se dokazuvase koga i togas ne si znael za sto pravis muabet. i da citam mislenja od forumov tebe dane ti preci toa, ili pa ne smeam da citam ima nekoj problem?
Mnogu fino razbiram zasto go prikaci videoto ti i togas go lajkase muabetot za On/Off ;)
Posto si na drva i kako site sto se na drva parnoto go palis sigurno samo posle 15h i jasno e deka tebe te zadovoluva takva matematika na "stedenje so negreenje". Tvojata logika e da vo toplive denovi grees edna soba so obicna klima a parnoto na drva da go koristis samo vo ladnite denovi. Ama ima i druga logika, zemi inverter i frli go parnoto i drvata ;)
Druga rabota, komocija, stabilna temperatura, cel den toplo....toj muabet so T go nema u prikaskata so istata potrosuvacka so On/Off.
A matematikata e glupa koga sobiras deka e isto 24casa rabota so 12+12casa rabota+nerabota, bitniot moment tuka (sto ti ne go gledas) e deka vo tie 12casa nerabotenje nema da produciras ista temperatura vo prostorot kako vo tie 12casa rabota!. Dali ke potrosat isto so vakva matematika e predmet na izolacija i pred se zivotni naviki a ne do klimite. Ili za pojasno, dali ti so parnoto imas OFF periodi i mu prais pali /gasi ili celo vreme dodavas drva u kjumbeto? :) Ozbilno razmisli za ovakvo stedenje, pola drva potroseni na den so e bitno sto ke e "malku" poladnicko :)
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Mnogu fino razbiram zasto go prikaci videoto ti i togas go lajkase muabetot za On/Off ;)
Posto si na drva i kako site sto se na drva parnoto go palis sigurno samo posle 15h i jasno e deka tebe te zadovoluva takva matematika na "stedenje so negreenje". Tvojata logika e da vo toplive denovi grees edna soba so obicna klima a parnoto na drva da go koristis samo vo ladnite denovi. Ama ima i druga logika, zemi inverter i frli go parnoto i drvata ;)
Druga rabota, komocija, stabilna temperatura, cel den toplo....toj muabet so T go nema u prikaskata so istata potrosuvacka so On/Off.
A matematikata e glupa koga sobiras deka e isto 24casa rabota so 12+12casa rabota+nerabota, bitniot moment tuka (sto ti ne go gledas) e deka vo tie 12casa nerabotenje nema da produciras ista temperatura vo prostorot kako vo tie 12casa rabota!. Dali ke potrosat isto so vakva matematika e predmet na izolacija i pred se zivotni naviki a ne do klimite. Ili za pojasno, dali ti so parnoto imas OFF periodi i mu prais pali /gasi ili celo vreme dodavas drva u kjumbeto? :) Ozbilno razmisli za ovakvo stedenje, pola drva potroseni na den so e bitno sto ke e "malku" poladnicko :)
Pa ako razbiras zosto e prikaceno videoto, togas se pravis na udren. Ti pojma nemas koga jas go palam kjumbeto, ti ppjma nemas kolkava povrsina i so kolku zagrevam. Ti samo konstatiras. mnogu e tesko da pravis muabet so covek sto se znae ili bar taka misli.
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo,

Potrebna mi e mala pomos okolu klima ured. Za nekoj mesec ke se selam vo nov stan pa potrebno mi e mislenje kakov klima ured da kupam za dnevnata, dali on/off klima ili inverter? Za stanovite od Adora se imam licno osigureno deka zimno vreme so parno e pretpolo vnatre pa bi sakal da me sovetuvate dali ima potreba od kupuvanje na inverter a ako ima da mi preporacate nekoja do 30-35000 bidejki sepak postoi mozno prva godina da nema kvorum za parno a doma ke bideme so dve mali deca.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Zdravo,

Potrebna mi e mala pomos okolu klima ured. Za nekoj mesec ke se selam vo nov stan pa potrebno mi e mislenje kakov klima ured da kupam za dnevnata, dali on/off klima ili inverter? Za stanovite od Adora se imam licno osigureno deka zimno vreme so parno e pretpolo vnatre pa bi sakal da me sovetuvate dali ima potreba od kupuvanje na inverter a ako ima da mi preporacate nekoja do 30-35000 bidejki sepak postoi mozno prva godina da nema kvorum za parno a doma ke bideme so dve mali deca.
Dali 30 ili 60000 zavisi kolku m2 e dnevnata i koja visina se tavanite?
Klima gree vozduh a toa se kubici taka da brojka treba za da ti se odgovori tocno. Za netocno eve imas neostvarena zelba na nekoi od forumgiive za 30k a dali ke ti vrsi rabota nemozam da ti kazam bez podatok za kvadratura:)
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Drugari, vase mislenje za modelov? Kako bi se kotiral ovoj vo sporedba so na pr. Hansol 12kbtu koj e ~9000den poskap? Demek vredi da se dadat tie pari ili ne mi e muabetot.

Edit: ah, da, detska, 16m2, visina 2.7m, juzna/zapadna strana, sendvic zid + termopan vo saglam drvena ramka sto ne duva od nigde :)
Po mene ako ne ti se problem tie 9000 ja bi gi dal za hansol, iako jas gree ne go mirisam bas bas ama za hansolot ima samo pofalbi i mora da im se veruva na nasite prijateli koi vece go imaat. Daikinot ima mal cop na -15 i ne dava bas kw, mislam deka bese okolu 2kw ama za cenata e dobra klima, se zavisi od tvojata kvadratura i izolacija pred se
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Drugari, vase mislenje z...
Edit: ah, da, detska, 16m2, visina 2.7m, juzna/zapadna strana, sendvic zid + termopan vo saglam drvena ramka sto ne duva od nigde :)
Druze ti nekako se nadovrza na @Kaj3erSo3e i pak ke stane kasa popara, ako ubavo razbiram ti samo za detska za 16m2 baras klima..? Daikinov i Hansolot bea sugestija za @Kaj3erSo3e a moe mislenje e deka vo toj slucaj ovie dva modela za koi prasuvas se premokjni..nekoja ubava 9ka top bi ti zavrsila rabota za sobata i bi ti ovozmozila i najdobra ekonomija dolgorocno e sega so izborot na tie pomali 9ki ili 2.5kw klimi kuburi malce skopje i mk ama neka kazat prijatelive ovde mozda znaat za nekoja dobra ponuda vo momentov..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
@vedar Sugestijata ti e sosema na mesto samo prasanje kolku e izvodliva u nasava drzava od 2 pricini, prvo 9kite (ili 25ki) retko gi nosat kaj nas zaradi mala razlika vo cena vo odnos na isti model 3,5ka, primer Daikinov FTXBC da go nosat 2,5ka ke bide primer 26-28k i nikoj nema da gi zeme za 2-3k razlika u cena. Ima nesto od Mitsubishi Heavi 2,5ki ama se mnogu jaki u performansi pa i cenite im se jaki t.e nad 45000. Od Mitsu Electric nosat od SF serijata za cena nesto nad 40k. Uglavnom od 2,5ki nosat za multisplit kako vnatresni edinici, ama nadvoresna za niv tesko se naogja.
Po performansite, ovie "poeftini" 3,5ki so cena od 30k realno se 2,5ki so mokjnost 2,5KW na -7 i 2KW na -15 pa kompromisot e deka odgovara za prostor od 25-30m2(stan) i prosecna zima ne premnogu ladna neli, iako nekoj bi rekol i deka sve nad 20m2 e nad moznostite.
Po jacinata na kompresorot sto gi ima vgradeno vo mojata klima a i vo Hansolot so Sanyoto, klimi koi se deklarirani kako 3,5ki no so vgradeni kompresori od 17-18000btu iskaca deka nikakvo cudo nema vo niv sto davaat tolku toplina na minusni T, fakticki cenata e isto kako za prosecen model 5,5ka a dobivas 3,5ka sofverski ogranicena od 5Kw na 3KW koja i pravi dobar COP, ke izvadi sigurna toplina 3/3,5Kw na -7/-15 kako sto i prosecna 5,5ka moze da gi izvadi tie 3Kw toplina na -7 pa a i na -15.
Znaci sakam da kazam deka 5,5ki od 45-50 ili 60k isto ke izvadat 3-4Kw na -7, e isto kako sto i nekoja "jaka" 3,5ka za slicna cena ke izvadi 3-4Kw na -7. Istiot kompromis so predimenzioniranje e i so 2,5kite....3,5ka od 30k ke izvadi sigurni 2,5KW na -7 i realno e 9ka(2,5ka).
Najtocno e deka brojot vo oznakata 35 (kaj 3,5kite) ili 50(kaj 5,5kite) se odnesuva samo na mod ladenje t.e PdesignC, za greenje se u 99% slucaevi poslabi od deklariranoto vo oznakata i treba da se proveruva kolku iznesuva PdesignH.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Drugari, vase mislenje za modelov? Kako bi se kotiral ovoj vo sporedba so na pr. Hansol 12kbtu koj e ~9000den poskap? Demek vredi da se dadat tie pari ili ne mi e muabetot.

Edit: ah, da, detska, 16m2, visina 2.7m, juzna/zapadna strana, sendvic zid + termopan vo saglam drvena ramka sto ne duva od nigde :)
Za 16m2, detska soba. Nikako 12-ka. I 9-ka e mnogu. Za vakva soba bi bila odlicna edna 7-ca. Ti si znaes kolku e ladna sobata, dali e na kosh na zgrada. No mislam deka sosema dovolna e 7-ca, max 9-ka, nikako 12-ka. E sega 7-ca kaj nas nema. A 9-kite iako se samo 2-3 iljadi razlika vo cena so 12-ki, pa malku li se 50eur ako ustedis?
Jas so Hansol 12-ka gream 42m2 a sakam od sledna sezona i 52 da probam i mislam deka ke bide vo red najgolem del od sezonata. Stanot mi e topol i e na jug i zapad, toa e od golema pomos na klimata.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Dali 30 ili 60000 zavisi kolku m2 e dnevnata i koja visina se tavanite?
Klima gree vozduh a toa se kubici taka da brojka treba za da ti se odgovori tocno. Za netocno eve imas neostvarena zelba na nekoi od forumgiive za 30k a dali ke ti vrsi rabota nemozam da ti kazam bez podatok za kvadratura:)
@Strelec zaboraviv da pisam se raboti za dnevna so kujna okolu 30m2 a visinata na tavanite e standard okolu 3m.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
@Strelec zaboraviv da pisam se raboti za dnevna so kujna okolu 30m2 a visinata na tavanite e standard okolu 3m.
Standard e 2,5~2,6 a 3m e vekje visoko, no lesno ke izmeris.
Inaku 30m2x3m=90m3
ako klimata na -7 dava 2500W toplina togas
2500 W / 90=28W toplina na 1m3
(so visina 2,6 imas 2500/78=32Wati na 1m3)
Adora za del od svoite zgradi imaat energetski sertifikati kolku iznesuvaat toplinskite zagubi po m2, pa samo obrati se kaj niv i prasj gi konkretno za tvojata zgrada dali 28W na m3 e dovolno. Toj sertifikat se odnesuva za vnatresna temperatura od 20C, pa racunaj deka za povisoka temperatura od 20C ke treba da dodades plus toplina. Imam procitano deka generalno se zima 50W/m3 kako Ok mokj za dobro grenje ama pak zavisi od toplinskite gubitoci i izolacijata.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Standard e 2,5~2,6 a 3m e vekje visoko, no lesno ke izmeris.
Inaku 30m2x3m=90m3
ako klimata na -7 dava 2500W toplina togas
2500 W / 90=28W toplina na 1m3
(so visina 2,6 imas 2500/78=32Wati na 1m3)
Adora za del od svoite zgradi imaat energetski sertifikati kolku iznesuvaat toplinskite zagubi po m2, pa samo obrati se kaj niv i prasj gi konkretno za tvojata zgrada dali 28W na m3 e dovolno. Toj sertifikat se odnesuva za vnatresna temperatura od 20C, pa racunaj deka za povisoka temperatura od 20C ke treba da dodades plus toplina. Imam procitano deka generalno se zima 50W/m3 kako Ok mokj za dobro grenje ama pak zavisi od toplinskite gubitoci i izolacijata.
pod 25kwh na m2
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom