Најекономично греење и ладење

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Абе што ќе ти е таа батерија ??
ќе ни даваш инфо колку те греат комшиите ?
шала на страна, ама и да е одена батеријата имаш во секое време моментална потрошувачка, тое е најважното
знаеме дека си во стан и дека трошиш малку, не се мачи да не убедуваш :D
дојди кај мене во ГВГ, тука под 5с. не паѓа Т зима, ама затоа за 5 саати кај мене во собата ако нема греење паѓа и повеќе од 4-5с Т (северо-запад) прозор со 3-ка стакло обично правено пред 40 год, кога дува бегај од прозор да не те фати ишијас :D
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.103
@zelenko
Klasicna baterija NEMA vo ovoj ured. Ima mal KONDENZATOR koj igra uloga na baterija 15-20 min dodeKa e poln so struja, ako se isprazni samo go stavas na steker i pak e poln. A ako ne se polni i displejot se gasi cim ce go izvadis od napon, togas e NEISPRAVEN kondenzatorot. Vakva e koncepcijata na proizvoditelot koj predvidel uredot da stoi non stop na steker, a ako snema kratkotrajno struja da ne se izgubat podatocite koj gi ima zapamteno.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Decki edno prasanje imam problem so daljinskoto od klimata,dali podpaga pod garancija?
Se raboti na nego samo kopceto za T ne saka, e sega dali e do kopceto ili nesto drugo pojma nemam.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Decki edno prasanje imam problem so daljinskoto od klimata,dali podpaga pod garancija?
Se raboti na nego samo kopceto za T ne saka, e sega dali e do kopceto ili nesto drugo pojma nemam.
За каква клима се работи? Дали добиваш звучен сигнал кога ќе притиснеш зна Т, а ништо не ти се испишува на дисплејот?
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Za toshiba inverter , site kopcinja rabotat samo toa ne , najverojatno kontaktot mu e osteten se javiv vo energija pod garancija e taka da ke im go odnesam denovive
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Za toshiba inverter , site kopcinja rabotat samo toa ne , najverojatno kontaktot mu e osteten se javiv vo energija pod garancija e taka da ke im go odnesam denovive
Proveri vo koj mod ti e klimata, realno samo vo mod na greenje/ladenje ima potreba od T kopcinjata, ako si vo Auto mod, Dehumid mod ili Ventilacija togas T kopcinjata pretpostavuvam kaj tvojata kako i kaj red drugi klimi nemaat funkcija. Ne deka se praam pameten poso e glupo ova....ama ipak proveri vo koj mod ti e klimata pred da se javuvas za servis na daljinskoto.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
na koj mu treba maticna ploca,displej,motorce za perkite od vnatresna edinica Gorenje klima

imam i nekolku dalecinski upravuvaci:
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
I ti vaka mudro mislis da go nadopolnis muabetot od pred nekoja nedela ?
So pametot tvoj so srekja da si kupis edna fuego za 100eu On/Off i da ti e mnogu toplo cela zima :)
Kaj ima takva klima za 100 evra? Jas ne sum mudar kako tebe pa da sovetuvam nekogo da vidi na sto mod mu e daljinskoto.. ili go mislese glup covekot. Nejse, mene me gree parno a klima me dogreva. Pozz.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Kaj ima takva klima za 100 evra? Jas ne sum mudar kako tebe pa da sovetuvam nekogo da vidi na sto mod mu e daljinskoto.. ili go mislese glup covekot. Nejse, mene me gree parno a klima me dogreva. Pozz.
Mnogu mudrues ti...ova za daljinskoto..... +20 e nadvor, moze i da mu e smenet modot...i sam napisav deka e glupo toa sto go napisav ama da si proveri ne e na odmet.
Nego na drugarti sto testira klimi mu gi izgleda li drugite videa ?
Primer so plinot ova ;)

Znaes sto, na temava ima tolku kvalitetni i izdrzani postovi potkrepeni so mnogu materijal da eden vakov petparacki i prost post kakov tvojov samo ja ruga cela tema.

Merel nekoj idiot na +14C nadvor i ti zaljucok izvadi deka On/Off e podobro ? :)
Eve ti slikava podole e od videoto pogore so plinot, od istiot tip(moron) pa izvedi si uste pojak zakljucok zasto gree glavno so inverterot (nesto sto ti go nemas prikazano) a Fuegoto moze i za 70Eu...ja go sitkam, na R22 i gree na +14C podobro i od toa na videoto :)
Ja citam ova slikava i si mislam...tebe kako iskusen mudrec sigurno te impresioniral momentov sto tipov na T "ispod 0C" ja pustal drugava hahahaha koe idiotsko video....jaka rabota On/Off klima za minusni temperaturi :)
1234.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Mnogu mudrues ti...ova za daljinskoto..... +20 e nadvor, moze i da mu e smenet modot...i sam napisav deka e glupo toa sto go napisav ama da si proveri ne e na odmet.
Nego na drugarti sto testira klimi mu gi izgleda li drugite videa ?
Primer so plinot ova ;)

Znaes sto, na temava ima tolku kvalitetni i izdrzani postovi potkrepeni so mnogu materijal da eden vakov petparacki i prost post kakov tvojov samo ja ruga cela tema.

Merel nekoj idiot na +14C nadvor i ti zaljucok izvadi deka On/Off e podobro ? :)
Eve ti slikava podole e od videoto pogore so plinot, od istiot tip(moron) pa izvedi si uste pojak zakljucok zasto gree glavno so inverterot (nesto sto ti go nemas prikazano) a Fuegoto moze i za 70Eu...ja go sitkam, na R22 i gree na +14C podobro i od toa na videoto :)
Ja citam ova slikava i si mislam...tebe kako iskusen mudrec sigurno te impresioniral momentov sto tipov na T "ispod 0C" ja pustal drugava hahahaha koe idiotsko video....jaka rabota On/Off klima za minusni temperaturi :)
Прегледај го приврзокот 139693
Pa tebe pola od lugevo na forumov ti
kazuvaa deka za temperaturi nad 0 nema razlika dali e inverter ili obicna a ti objasnuvase deka obicnata klima za 24 casa ke potrosela duplo poveke od inverterot a i ti samiot znaes deka skoro isto ke potrosat. Kontradiktoren si ama ne i prost tuku poveke od toa...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Pa tebe pola od lugevo na forumov ti
kazuvaa deka za temperaturi nad 0 nema razlika dali e inverter ili obicna a ti objasnuvase deka obicnata klima za 24 casa ke potrosela duplo poveke od inverterot a i ti samiot znaes deka skoro isto ke potrosat. Kontradiktoren si ama ne i prost tuku poveke od toa...
Pa ti kazi deka za na+T go postirase videovo, vaka ja i nekoj drug ke te svatime deka i "ispod nule" em moze so On/Off em poeftino i deka 65m2 se great...vise ko postiras objasni deka gree edna spalna na +14 i nelazi narod pogresno da te svati .
Me zagolica mnogu sto kazuvale drugite, tie cim zaladi Termo pecki pustaat i ne snimaat videa kako drugarti od jutjub ;)
Glej si tamu ti sporetot i drvata vise ko ti e poarno so parnoto....ili mislis na klima d ase prefrlis pa citas i tuka :)
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Pa ti kazi deka za na+T go postirase videovo, vaka ja i nekoj drug ke te svatime deka i "ispod nule" em moze so On/Off em poeftino i deka 65m2 se great...vise ko postiras objasni deka gree edna spalna na +14 i nelazi narod pogresno da te svati .
Me zagolica mnogu sto kazuvale drugite, tie cim zaladi Termo pecki pustaat i ne snimaat videa kako drugarti od jutjub ;)
Glej si tamu ti sporetot i drvata vise ko ti e poarno so parnoto....ili mislis na klima d ase prefrlis pa citas i tuka :)
Jas videovo go prikaciv kako sto rekov na muabetot od pred nekoe vreme, a ti ako ne svati deka e za na +T jas ne znam i togas sto se dokazuvase koga i togas ne si znael za sto pravis muabet. i da citam mislenja od forumov tebe dane ti preci toa, ili pa ne smeam da citam ima nekoj problem?

Kakov ono frizider imase? :facepalm:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom