Најекономично греење и ладење

Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
е за „попатно јонизирање“ преку водената пареа. ;)
Kinez kinezosan e ovlaznuvacot toa nema muabet ama ko da ima pojako motorce zasto apla isfrla poveke parea vo odnos na drugite poobicni sto sum gi videl kaj drugari na dve mesta. Jonizatorot e od dolnata strana mal vlez vo koj vleguva vozduhsto znaci valjda se mesa posle vnatre so ladnata parea ama ne veruvam deka postignuva nekoj znacitelen efekt i od ona sto imam istrazuvano ako se sekjavam i ne me fakjaj za zbor muabetot bese deka generalno site ovie jonizatori sto se prodavaat za po doma ustvari nemozat tolku mnogu vozduh da iz-joniziraat za da bi nastanala znacitelna razlika vo domot koja bi se pocuvstvuvala i deka se raboti za pomodarski marketing..
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
882
Поени од реакции
923
Пошто почнавме со навреди, редно е да вметнеме и малку политика па да се испцуеме како луѓе. :)

Сметката за прошлиот месец ми беше вкупно 5000 денари со Даикинот. Сеуште ја немам пуштено цел месец без гасење бидејќи имаше топли денови.
Се на се за клима од 600 евреја одлично сум задоволен со топлината во станот.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
A bas me zamisli, klimava na Hitachi vika 1520Kw ke potrosi godisno....dilemata e za 1400 ili za 4910 casa?
Zasto ako SCOp i e 4.3 toa se 6536 u toplina predadeni. Tie 6536 deleni na 1400h iskaca 4,6KW na saat sto e mnogu, poverovatno mi e da tie 6536 gi raspredelat na site 4910h potrebni za greenje u godinata sto doagja 1,3Kw/h koi neli prema T nadvor ke se raspredelat soodvetno, na poladno 3~5Kw nekad 1Kw itn itn, ama 4,6 mi se mnogu nekako i kaj se drugite casovi do 4910.
Ете сам си одговори на прашањето.
Дизајнираната моќност на уредот е 4,7kW, пресметаниот scop e 4,3. Значи дека просечно при работа на номинална моќност за еден час ќе потроши 4,7/4,3=1,09kw/h.
1,09*1400=1530 киловати годишно, односно 1520. Разликата е најверојатно заради заокружувањата.
1400 часа се зема просек затоа што уредот нема да работи сите 4900 часа со полна сила. Годишно вкупно треба да предаде 6500 киловати, односно во просек 1,3kW топлина секој час при што ќе троши околу 330W/h струја.
Е сега како е дојдено до 1400 часа во сезоната да се земе за просек, тоа не знам. Можеби е тоа обајснето во европската регулатива 14825, каде се дефинира пресметувањето на референтните SCOP i SEER. Тоа е документ на 80-90 страни, а проблемот е што чини околу 300 евра, а го нема да се симне бесплатно, барем јас не успеав да го најдам. Ако некој го најде, нека сподели.

upload_2016-2-11_14-27-58.png


Ај не заебавај, а лабораторија каде ќе правиме - имаш доволно голем подрум за работилница? ;)
„Сложни браќа куќа градат. Несложни и дворот го расипуваат.“ - Народна поговорка ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Ете сам си одговори на прашањето.
Дизајнираната моќност на уредот е 4,7kW, пресметаниот scop e 4,3. Значи дека просечно при работа на номинална моќност за еден час ќе потроши 4,7/4,3=1,09kw/h.
1,09*1400=1530 киловати годишно, односно 1520. Разликата е најверојатно заради заокружувањата.
1400 часа се зема просек затоа што уредот нема да работи сите 4900 часа со полна сила. Годишно вкупно треба да предаде 6500 киловати, односно во просек 1,3kW топлина секој час при што ќе троши околу 330W/h струја.
Е сега како е дојдено до 1400 часа во сезоната да се земе за просек, тоа не знам. Можеби е тоа обајснето во европската регулатива 14825, каде се дефинира пресметувањето на референтните SCOP i SEER. Тоа е документ на 80-90 страни, а проблемот е што чини околу 300 евра, а го нема да се симне бесплатно, барем јас не успеав да го најдам. Ако некој го најде, нека сподели.

Прегледај го приврзокот 138877



„Сложни браќа куќа градат. Несложни и дворот го расипуваат.“ - Народна поговорка ;)
I na tolku mudruvanje iskoci deka tie 1520Kw/h sto se navedeni na Energetskata nalepnica se odnesuvaat za potrosuvacka za cela grejna sezona (7meseci=4910casa) a ne samo za tretina od nea kako sto prvicno kaza. Koj kako ke gi trosi i dali ke gree cela sezoa negova rabota. Sto samo zabuni vnesuvate neznam, koj obicen kupuvac go interesira kako e racunato proseci i nominali i sto formuli se koristeni.
 
Член од
5 август 2015
Мислења
11
Поени од реакции
26
Ја да си ја пофалам мојата Toshiba Suzumi+, и оваа зима (5та по ред) одлично не грее. Сметките исто многу пристојни, еве ви ги прикачувам за Ноември, Декември и Јануари.
Мајка ми зема од Gree Lomo, прва зима сега за сега супер, одлично грее а сметкиве ни се за овие месеци +-100/200 денари разлика од моиве..
 

Attachments

Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@Strelec Bi se nadovrzal koga si veke kaj OBICNIOT KUPUVAC dali bi se slozile deka fakticki obicniot kupuvac (koj ne saka da se zamara mnogu ama sepak ke sedne malku da zachita da prouci sto znaci sto i kako se cita za da odbere pravilno) sto planira da se gree so klima treba da najde idealen spoj pomegju cenata, uslovite, garancijata, (zaokruzenoto podole) za modelite sto gi merka i analogno dimenzioniranjeto.
HeatDesign1.jpg

Licno ne se fokusirav na proekciite na sezonskite casovi na potrosuvacka bas zasto se nekoj saati rabota na nekoj prosek na nekoi klimatski uslovi na nekakva izolacija na nekakva kvadratura koja se naogja na nekakva nadmorska visocina na nekakov sprat na razlicni vlaznosti na vozduh itn itn i sigurno e deka site ke imame nekoj svoj razlicen prosek (Qhe kWh/y) za edna godina..
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
:D:D:D Ko po dogovor podatokot sto go prikaciv e bas so otvotena strana od tvojava suzumi :D:D:D
Uste da se nadovrze i cenata na edniot ured(58000) i drugiot ured (30000) pa da bide celosno kompletirana slikata. Great i slicna kvadratura, so suzumito koj by the way e 13ka(a ne 16kata od slikata) great edna dnevna so 10cm izolacija i PVc prozori, Lomoto gree isto edna soba na potkrovje bez izolacija i isto PVC prozori.
Nemam ceni kolku e sega toa suzumi sto pred 5 god bilo 58k no sigurno togas nemase mnogu izbor kako sto ima denes, tie bea cenite i toa e toa....iako dosta strucnjaci na temava i sega bi frlile poprvo na suzumi "3,5ka" nego na lomo samo zatoa sto ednava ima EV sertifikat so 3KW PdesignH i samo 2,65KW na -7. Za tie pari i najeftina 18ka 20k poeftina ke dade 3,5~4Kw toplina na -7 ama so e bitno toa neli samo EV se vazi :)
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
:D:D:D Ne me sfati druze ne mi e muabetot za modelite na toshiba koi sto se gledaat na slikava slucajno e otvorena bas na suzumito i se pogodi da liman postira istovremeno za istata ko po telepatija pa dodadov komentar koj ocigledno i napravi zabuna. Sega go smeniv da ne buni, my bad :) Se odnesuva slikata na zaokruzenite parametri vo smisol obicniot kupuvac deka treba da gi proveri i zeme vo predvid.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2011
Мислења
222
Поени од реакции
67
Eve, da spodelam i jas iskustvo. Poseduvam klima Panasonic inverter 12 hke veke 8 godini i sum prezadovolen . 6 god. Se greev samo na nea, imase problemi samo vo vlazni periodi so pocesti defrost (ako znae nekoja finta da se namalat tie odmrznuvanja neka kazi), a za temp. Ima raboteno i na -20 c . bez nikakov problem. Gream 35 m2. Smetkite vo najladnite meseci mi bea okolu 5000 den, a vo potoplite 3500 den. Dve god poradi prekin na struja bev primoran da kupam kamince od Plamen Trek i od negu sum prezadovolen. Lani potroshiv za januari i fevruari nesto poveke od kubik drva , a i godinava isto taka pocnav da se gream na drva od nova godina i imam namera da prodolzam se do postopluvanje na vremeto. Mislam deka na nesakanje pdobro resenie so toa sto vo poladnite dva tri meseci da se zatopluvam na drva , a drugite so klima, so toa sto em ke bidam poveke stoplen em nema da ja optovarvam klimata : )
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Uste da se nadovrze i cenata na edniot ured(58000) i drugiot ured (30000) pa da bide celosno kompletirana slikata. Great i slicna kvadratura, so suzumito koj by the way e 13ka(a ne 16kata od slikata) great edna dnevna so 10cm izolacija i PVc prozori, Lomoto gree isto edna soba na potkrovje bez izolacija i isto PVC prozori.
Nemam ceni kolku e sega toa suzumi sto pred 5 god bilo 58k no sigurno togas nemase mnogu izbor kako sto ima denes, tie bea cenite i toa e toa....iako dosta strucnjaci na temava i sega bi frlile poprvo na suzumi "3,5ka" nego na lomo samo zatoa sto ednava ima EV sertifikat so 3KW PdesignH i samo 2,65KW na -7. Za tie pari i najeftina 18ka 20k poeftina ke dade 3,5~4Kw toplina na -7 ama so e bitno toa neli samo EV se vazi :)
Aj da si koristel toshiba, aj barem da si videl na delo toshiba, aj da si koristel lomo,aj da si videl lomo na delo, pa aj da razberam sto se pravis strucnjak. Seidis po cel den pred monitor, guglas po cel den i se pravis nesto pameten, a po mene se dokaza deka nemas logika da soberes dva so dva. Koj si pa ti merodaven da sudis za nekoi klimi so koi si nemal nikakov kontakt. Koj ima lomo, ima pravo da ja fali ili kudi, koj ima toshiba isto taka, ti ako imas mitsubishi kazi si sto mislis za nea i fakaj magla, ne se pravi pop tuka.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Aj da si koristel toshiba, aj barem da si videl na delo toshiba, aj da si koristel lomo,aj da si videl lomo na delo, pa aj da razberam sto se pravis strucnjak. Seidis po cel den pred monitor, guglas po cel den i se pravis nesto pameten, a po mene se dokaza deka nemas logika da soberes dva so dva. Koj si pa ti merodaven da sudis za nekoi klimi so koi si nemal nikakov kontakt. Koj ima lomo, ima pravo da ja fali ili kudi, koj ima toshiba isto taka, ti ako imas mitsubishi kazi si sto mislis za nea i fakaj magla, ne se pravi pop tuka.
Ja gi sobiram 3 so 3, ti si toj na 2 i 2 plateni ko 3 so 3 :)
Izvini sto ti smetam so konstatacijava deka isto trosat 2te klimi, ti smeta sigurno i sto pamtam ili znam da najdam koj sto kazal sto gree kako gree kade gree pa da napravam sporedba i toa go prezentiram, ne zaradi kontra na tebe ili nekoj, tuku za ater na temava i tie sto treba da se odlucat, procitaj sto e naslovot na temava ponekogas.
 
Последно уредено:
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Кга правите муабет за грее како е најдобар во сооднос цена-квалитет исто е ко да кажиш абе и минг има порцелан ама и порцеланка велес исто прави сервис за кафе и топ е за тие пари. Прекините да фаворизирате штом веќе викате дека немате некој процент. Јас лично прашав за чистење на клима еден одговор добив а ако напишев дека грее не ги бива десет експертски постови ќе напишевте. Мислам дека форумов е да си помогниме а не да фаворизирате и да се јавувате за мислење ако ви одговара нешто. Знам дека го иступив малку повеќе ама ќе ми извините.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Кга правите муабет за грее како е најдобар во сооднос цена-квалитет исто е ко да кажиш абе и минг има порцелан ама и порцеланка велес исто прави сервис за кафе и топ е за тие пари. Прекините да фаворизирате штом веќе викате дека немате некој процент. Јас лично прашав за чистење на клима еден одговор добив а ако напишев дека грее не ги бива десет експертски постови ќе напишевте. Мислам дека форумов е да си помогниме а не да фаворизирате и да се јавувате за мислење ако ви одговара нешто. Знам дека го иступив малку повеќе ама ќе ми извините.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Ima cistenje i CISTENJE sto ti ne precizirase i zatoa ne dobi odgovor barem od mene.
Nova klima imas znam i za filtri obicni ako prasuvas kako se cistat....ako e toa problem :)
Ako e za obicni standardni filtri cistenje gi vadis i so usisivac, a moze i so mlaka voda posle usisivacot ama da se isusat ubavo pred da se vratat.
ili sakas nekoe cistenje so tecni sredstva za izmenuvacot ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom