Најекономично греење и ладење

Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
A ova so cenive ne bo se slozil so go terate moabetov po skapa klima podrazbiram klima nad 2000 evriki,neznam so ocekuvate za bez pari greenje nema nit ke ima
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Aj probaj na makedonski da pisuvas! Nema da ti se smeeme na pravopisnite greski. Vaka epten e nekulturno, necivilizaciski i arogantno.
Izvini ama morase nekoj i ova da ti go kaze, sepak e ova makedonski forum na kraj kraista.....
Voopsto ne e problemot vo toa sto Srbin pisuva srpski, problemot e sto Makedoncite mu odgovaraat na Srpski.
Treba da gi kritikuvas nasite, ostajte go covekot neka si pisuva kako saka.

Fakt 3...Za Makedonija Hansol ProductCode e CB148008300, toj model/verzija ide so SanyoKomporesor C-6RZ110H1A twin-roatary so Pdesign=5Kw i 17000btu u heating mod(18ka cista),
Moze li informacija, link, kade stoi deka Hansol e so twin rotary kompresor.
C-6RZ110H1A ovoj model nigde ne se naogja kako twin-rotary, ni pred dve godini koga barav jas a ni sega
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
17
Поени од реакции
39
Gree Hansol 3.5kw првични искуства:
Климата ја имам два дена и ја уклучувам по 2-3 часа кога сум дома, иако не е доволно ладно (6° надвор и околу 13-14° внатре) за да ја видам во право светло, во однос на температура постигнува бргу иако еспериментирам со ауто мод или мод на греење исто се постигнува температура од 25 степени. Има 5 брзини плус турбо и ауто значи вкупно седум како на проспектот. Она што ми смета е во одредени моменти бучи со некој длабок тон 40 dB кој ми смета и незнам дали е ова нормално бидејќи првпат имам клима дома. Овој длабок тон го снемува кога ја ставам на тивок мод но тогаш и дува помалку но е тивка како да ја нема во собата. Бучавоста ја мерев и е во рамки на декларираната. Има и некој Heаlthy мод кој незнам зошто е. Друго засега нема што да додадам, планирам да земам и мерач на струја па ќе пишам и за потрошувачката. За загревање повторувам рано е да се каже.
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
Zdravo na site. Da se pofalam deka go zemav planiraniot (MHI) SRK/SRC 63 ZM-S. E sega, monterot mi instalira bakar od 1.4 m, rece deka e sosema dovolno, bidejkji nadvoresnata edinica e podolu od vnatresnata I nema potreba od krugovi instalacija. Drugo sto voociv e deka kondenzatot (vodata) od nadvoresnata edinica prvite denovi ja imase mnogu (pred 5 dena), deneska cel den edvaj nekolku kapki kondenzacija, iako denes bese dosta poladno odkolku pred 5 dena. Dali e toa normalno?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.770
Поени од реакции
31.709
@Baratel тоа претпоставувам, зависи од моменталната влажност на воздухот...


Она што ми смета е во одредени моменти бучи со некој длабок тон 40 dB кој ми смета и незнам дали е ова нормално бидејќи првпат имам клима дома. Овој длабок тон го снемува кога ја ставам на тивок мод но тогаш и дува помалку но е тивка како да ја нема во собата. Бучавоста ја мерев и е во рамки на декларираната...
Хмм... јас сеуште само за тестирање ги имам користено климите, и беа исклучително тивки и Gree, и Тошибата. Во твојов случај што да ти кажеме - а од надворешната или од внатрешната единица се слуша буката?
Ај сликај ги носачите на надворешната, провери дали е се добро стегнато и нивелирано.

Ако пак буката е од внатрешната единица... Да пробаш да ставиш слој гума под долниот дел од внатрешната единица, таа обично како на закачалка виси на долг хоризонтален метален носач. Но во принцип големи вибрации не би смеело воопшто ни да има... да си го рекламираш проблемот, не ќе е лошо.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Пред некој ден ги разгледував, некако не ми влеваат доверба тие брендови што ги држат... Ама па избор не ни има, не сум видел калорифер од попознат бренд.
Od kaj ti padna idejava deka daikin bil za mali povrsini za toshiba nejkam da komentiram (nemam).Po klimive so gi imas nevidov iskustvo da imas so daikin osven sea so si ja kupil novata.Ete jas veke ja koristam 3godini u golem prostor 60m2 odlicno tera neznam zasto pausalni moabeti se teraat na forumov.Praksa malku praksa od iskustvo ne lupetanje samo.
Каков модел на даикин имаш? ја ја земав летово ftx35jv,загревам околу 45 м2 и сега за сега сум презадоволен, без проблем ги загрева 45м2, али ќе видиме кога ќе стигнат минусниуте температури
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Gree Hansol 3.5kw првични искуства:
Климата ја имам два дена и ја уклучувам по 2-3 часа кога сум дома, иако не е доволно ладно (6° надвор и околу 13-14° внатре) за да ја видам во право светло, во однос на температура постигнува бргу иако еспериментирам со ауто мод или мод на греење исто се постигнува температура од 25 степени. Има 5 брзини плус турбо и ауто значи вкупно седум како на проспектот. Она што ми смета е во одредени моменти бучи со некој длабок тон 40 dB кој ми смета и незнам дали е ова нормално бидејќи првпат имам клима дома. Овој длабок тон го снемува кога ја ставам на тивок мод но тогаш и дува помалку но е тивка како да ја нема во собата. Бучавоста ја мерев и е во рамки на декларираната. Има и некој Heаlthy мод кој незнам зошто е. Друго засега нема што да додадам, планирам да земам и мерач на струја па ќе пишам и за потрошувачката. За загревање повторувам рано е да се каже.
Mozda ti dale gree za nordiski uslovi tie se pobucni malku od ovie za balkanov po greska se razbira
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Каков модел на даикин имаш? ја ја земав летово ftx35jv,загревам околу 45 м2 и сега за сега сум презадоволен, без проблем ги загрева 45м2, али ќе видиме кога ќе стигнат минусниуте температури
FTXN50LV1B, ke siba nemaj gajle i na minusni bez nikakov problem[DOUBLEPOST=1445627880][/DOUBLEPOST]
Каков модел на даикин имаш? ја ја земав летово ftx35jv,загревам околу 45 м2 и сега за сега сум презадоволен, без проблем ги загрева 45м2, али ќе видиме кога ќе стигнат минусниуте температури
FTXN50LV1B, ke siba nemaj gajle i na minusni bez nikakov problem
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Moze li informacija, link, kade stoi deka Hansol e so twin rotary kompresor.
C-6RZ110H1A ovoj model nigde ne se naogja kako twin-rotary, ni pred dve godini koga barav jas a ni sega
Nema kompresor vo 12ka sto moze da izvadi 17-18000btu ako ne e twin, neli citas deka se po 9000btu vo 12ki....pisi na gugl C-6RZ110H1A twin rotary iskacaat kup linkovi, ni za pojaki brendovi sekade nepisuvaat dali e twin obicno stavaat samo rotary....eve ti go nacrtan vo 3D
sanyo.jpg
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Nema kompresor vo 12ka sto moze da izvadi 17-18000btu ako ne e twin, neli citas deka se po 9000btu vo 12ki....pisi na gugl C-6RZ110H1A twin rotary iskacaat kup linkovi, ni za pojaki brendovi sekade nepisuvaat dali e twin obicno stavaat samo rotary....eve ti go nacrtan vo 3D
Прегледај го приврзокот 131463
Ako go baram so twin rotary vadi podatoci, da. 326 linka.
No samo kompresorot bez twin rotary, vadi nesporedlivo poveke linkovi odnosno 24.400, i togas nigde ne pisuva deka e twin rotary.
Zatoa mi e malku cudno.
PS. Ok sega gledam negde go pisuva, iako retko. Valjda e sepak twin. :vozbud:
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Od kaj ti padna idejava deka daikin bil za mali povrsini za toshiba nejkam da komentiram (nemam).Po klimive so gi imas nevidov iskustvo da imas so daikin osven sea so si ja kupil novata.Ete jas veke ja koristam 3godini u golem prostor 60m2 odlicno tera neznam zasto pausalni moabeti se teraat na forumov.Praksa malku praksa od iskustvo ne lupetanje samo.
Ja nista ne pricam napemet .
Ti i sam znas na kojoj brzini moras da namestis ventilator i koja je to kolicina vazduha kada greje .Takve velike kolicine vazduha i turbulencije vazduha po meni nisu dobre i uticu na konfor grejanja.
Naravno da moze i Daikin da zagreje veliki prostor ali po mom misljenju takvi uredjaji su jako skupi.Ako hoces da zadovoljis i konfor i grejanje.Za nase uslove potpuno ne isplativo jer je struja jeftina.
Ja kada sam ovo pisao ja sam rekao da po nekom mom misljenju takva podela uredjaja Fujitsu,Mitsu,Daikin,Toshiba , to je moje misljenje a svako moze da ima i svoje misljenje.
Imam ja dovoljno iskustva i znanja , i tako da to sto ti sa osnovnim modelom Daikina grejes 60 m2 mene uopste ne interesuje.Te price ostavi za neke druge.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Ako go baram so twin rotary vadi podatoci, da. 326 linka.
No samo kompresorot bez twin rotary, vadi nesporedlivo poveke linkovi odnosno 24.400, i togas nigde ne pisuva deka e twin rotary.
Zatoa mi e malku cudno.
PS. Ok sega gledam negde go pisuva, iako retko. Valjda e sepak twin. :vozbud:
Pa ti go imas toj sanyo doma vo tvojot Hansol bidi ljubzen slikaj go pa dokazi deka ne e twin, sto drugo da ti kazam neznam, sakas veruj sakas ne...fincive vikaat deka e twin ako lazat oni lazam i ja :)
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
ali mene interesuje na osnovu cega tvrdis da je Hanol I Vivax koje se prodaje u skandinaviji nisu isti kao ovi ovde.Pa i jos smo mi idioti sto ti neverujemo
Pa ako vec citas i forum iz Srbije a vidim da si citao , verovatno si i procitao da vec svi znaju da Gree ima hiljadu razlicitih oznaka i brojeva za spoljasnje jedinice.
Ja sam se bas iznenadio kada sam video postavljen onaj cuveni test i manual iz Skandinavije za Hansol.
Pa to vec svi znaju da nisu isti uredjaji.
Ako tako hocete , vi verujte ja nemam nista protiv i opet kazem - meni ni u dzep ni iz dzepa.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom