Најекономично греење и ладење

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ironicno toa go kazav deka Toshiba e tapa, zatoa prasav napisete mi koi klimi se tie sto se prodavaat kaj nas i imaat kapacitet od nad 3kw, na -15C, za da ne promasime vo kupuvanjeto, neli.

Druze imas google translate, prvo procitaj pa napisi.

Sta bi ti kupio da je Lt vise od duplo skuplja od Hansola, a hansol je proveren da greje

Jel znas da kod nas Vehz je jeftiniji od Lt, a valjda znas koja je razlika izmedju ove dve. Zato molim te ne spomiji Fujitsu ovde

Nadam se da si razumeo
Ja nemam nikakav problem sa Hansol. Da je takva situacija i da sam u Makedoniji verovatno da bih i ja kupio Gree Hansol , ali razika je u tome sto ja nikada ne bih lupetao i obmanjivao ljude da je moja klima kupljena u Makedoniji ista kao u Norveskoj.
A ovde neki imaju bas taj problem.[DOUBLEPOST=1445608275][/DOUBLEPOST]Pa jos i postavljaju nekakve testove i rezultate tih testiranja.To sve ne vazi za Hansol u Makedoniji.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.770
Поени од реакции
31.712
To su NOMINALNI kapaciteti .Pogledaj ovde
http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/RAS _ gamme résidentiel domestique/DataBook/DB_TCTC-E15-RAS002_RAS-B10-13-16-18-22N3KV2-E1_EN.PDF
Na kraju ( na zadnjem listu ) ovog dokumenta imas minimalni - nominalni - maksimalni kapacitet koje daje Toshiba.
Кои се условите за „минимален“ капацитет - висока влажност во воздухот?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
7 dana si ovde i samo delis pamet i ti ke kazes deka treba da prosirimo svoje znanje, ja i nemam Hansol ali ti si toj koj lupeta deka klimite tamu i vamu ne se isti, mozebi e taka mozebi ne. Pred da tresnes nesto treba da go potkrepis so fakti i argumenti, zasto ne se , po sto se razlikuvaat i sl.

Kao sto gree klima se razlikuje od Lt, tako se i Vehz razlikuje od lt, pa sto nisi kupio Vehz

I ne zamaraj poveke, ako imas nesto pametno da napises slobodno napisi i ne se raspravaj i ne deli pamet kao nie da sme operirani i ne serazbirame nisto pa dojde ti da ne prosvetlis.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Interesno e slednovo: vo edna soba da ima 10 makedonci i eden sto nee Makedonec, 10-te Makedonci, ako znaat makar i eden zbor od jazikot na stranecot ce probaat da go kazat i zboruvaat so nego. A ako po nekoj slucaj toj stranec e Srbin, nemu ni na kraj pamet nema da mu bide da proba da zboruva makedonski. Toa e samo stvar na osnovna kultura BRATE.
So tebe Zorane se bi bilo vo red, koga vo prviot svoj post se izvinese kako sto e red, na primer ne go vladees jazikot, pa poradi toa ce pisuvas na za nas stran jazik, a pri toa imas nesto epten vazno da ne naucis sto nie ete ne go znaevme....
Vaka ispadja deka "ovi dole na jugu su sisali vesla" sega jas ce gi prosvetlam. Na primer jas pred mojata pecina nema sto da naucam od tebe i da se zgream vo nea poeftino. Ti si snob koj ima pari i nikakvi tehnicki poznavanja, pa zatoa kupuva ona sto e skapo ( tvojte tri skapi klimi go dokazuvaat toa) i po onaa starata gledajte me cudite se kolku sum pameten.
Stosot za nas makedoncite e kako da kupime nesto sto ce bide poprifatlivo po cena, no sepak dobro ce si ja izvrsi zadacata. Dali ce bide toa GREE ili neznam sto drugo e nebitno. Ako si cital sto sum pisuval na forumov za GREE bi videl deka jas sum glavniot razotkrivac na nedostatocite na GREE a ne niven glasnogovornik.......
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Kao sto gree klima se razlikuje od Lt, tako se i Vehz razlikuje od lt, pa sto nisi kupio Vehz
.[/quote]



Fujitsu LTCN, Mitsubishi VEHZ, se razlikuju od LTCA i VE samo po nacinu i problemu hladjenja kompresora.To je potpuno isti kompresor samo sto ima " injektor " kroz koji se ubacuje deo rashladnog fluida kako bi se rashladio kompresor posto je rad takvih uredjaja predvidjen do - 25 c.Fujitsu LTCN i LT imaju identican kapacitet do - 20 c.To je isto i za Toshibu nordic i ovu koja se prodaje kod nas.
Od ostalog je dodat grejac tacne i poboljasna toplotna zastita kompresora.
Kod Hansol postoje razlike u potpuno razlicitim kompresorima preko inverterskog sklopa ...itd.[DOUBLEPOST=1445610999][/DOUBLEPOST]Da li je ovde zabranje da se iznese svoje misljenje o Gree ili svi moraju da imaju isto misljenje kao i vi.[DOUBLEPOST=1445611793][/DOUBLEPOST]Meni ni u dzep ni iz dzep.Ko hoce da veruje neka veruje a ko nece bas me briga .[DOUBLEPOST=1445612087][/DOUBLEPOST]
tzlatko

A mislis te razbra,

Odi na nivni forum i pisi na naski, odma ke se javi administratorot
To nije tacno , ti pokusavas da siris mrznju i laz.Ima ljudi koji pisu i iz Srbije , Bosne , CG,Hrvatske i iznose svoje misljenje i iskustvo.
Sam nivo diskusije je na mnogo visem nivou nego ovde.[DOUBLEPOST=1445612132][/DOUBLEPOST]I ima sta da se nauci , pametno.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
I nie znaeme sto e EVI tehnologija, znaeme i koja e razlikata, tuku zasto ne si kupil Vehz koja je bolja za grejanje od Lt, nego si se odlucil za Fujitsu

Sekoj moze da iznese mislenje za sekoja klima vklucitelno i Gree, ali ne i da nametnuva mislenje[DOUBLEPOST=1445612570][/DOUBLEPOST]Kod Hansol postoje razlike u potpuno razlicitim kompresorima preko inverterskog sklopa ...itd.

E bas me interesira koj kompresor se koristi vo Norveskiot Hansol a koj vo Hansolot koj go pravat za Makedonija
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
I nie znaeme sto e EVI tehnologija, znaeme i koja e razlikata, tuku zasto ne si kupil Vehz koja je bolja za grejanje od Lt, nego si se odlucil za Fujitsu
Pa zato sto meni nije potrebna klima za rad - 25 c.Kapacitet grejanja je potpuno isti za te dve klime do - 20 c.LTCN- LTC.Da li razumes,potpuno isti kapacitet do - 20 c , nema razlike.
A to sto ti mislis da je neka posebna nauka " EVI " , pa tome pridodajes nekakva posebna svojstva.To sam ti vec napisao.To je potpuno isti kompresor samo postoji jedan " krug " gde se ubrizgava deo rashladnog fluida u cilju rashladjivanja kompresora.
Isto je i za VEHZ i VE.
Dodatni grejac i bolja toplotna zastita i korozivna zastita.
Nije meni potrebna klima da radi do - 25 c.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
To nije tacno , ti pokusavas da siris mrznju i laz.Ima ljudi koji pisu i iz Srbije , Bosne , CG,Hrvatske i iznose svoje misljenje i iskustvo.
Sam nivo diskusije je na mnogo visem nivou nego ovde.

Da ali trude se da pise na Srpskom jeziku, ili kao sto je reko Zlatko prvo se izvinis pa produzis

A za nivo i znanje znam citao sam, dva troje od vas samo je Fujitsu vrh a sve drugo je ostalo smece
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ne lupetaj, pa Bosanci pisu jarane,bolan i ...ostalo a Hrvati pisu tjedan , zrak...i ostalo.......i zato nemoj da siris ovde laz i da plasis ljude kako ce administrator da ih izbaci sa foruma.Treba ljudi da nauce i prosire svoje znanje a ne da ih vi ovde lazete kao su sve Gree klime iste i nema razlike.
Fujitsu u Srbiji ima dobar odnos cena =kvalitet.
Prestani da siris mrznju i laz .[DOUBLEPOST=1445613714][/DOUBLEPOST]Rekao sam ti " meni ni u dzep ni iz dzepa ".
Mrzime da se vise raspravljam i da nekome fografisem dvoredni izmenjivac kako bih dokazao da klima Daikin rxb 35 c ima dvoredni izmenjivac.Zasto bih to radio ,zbog necijeg neznanja .
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Aj probaj na makedonski da pisuvas! Nema da ti se smeeme na pravopisnite greski. Vaka epten e nekulturno, necivilizaciski i arogantno.
Izvini ama morase nekoj i ova da ti go kaze, sepak e ova makedonski forum na kraj kraista.....
Ne bidi ogranicen Koj saka i kako saka neka si pisuva. Ova e forum.İma administratori koi ocenuvaat deka e vo red i ne go brisat a i covekov nisto loso nitu kaza nitu napravi. Ako ne go razbiras ti ne go citaj. Nevkusno e da se shiri negativna energija megju clenovi od forumot.

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Te cene za Fujitsu su bas preterano visoke kod vas.Tako da nije bas prikladno bilo sta uporedjivati .

Ja imam dve skupe klime ali sam zato sada kupio klimu za 500 E jer meni treba takva klima.Kupio sam Daikin rxb 35 c i postavio je u sobu od 19 m 2.Izabrao sam Daikin jer po mom misljenju odgovara za tu povrsinu grejanja.Evo klima radi sa potrosnjom struje od 0. 185 - 0.220 kw ( 185 - 220 wati ) struje.U specifikaciji Daikina pise da je minimalni input struje 0.300 kw.A to su vrednosti koje daje Daikin pod nominalnim kapacitetom.
Daikin,Toshiba imaju jako dobru modulaciju rada na manjem kapacitetu , tako su podesene.
Mitsubishi recimo nema bas takvu modulaciju rada,on je podesen drugacije.
Postoje i razlike od proizvodjaca do proizvodjaca.Zato treba izabrati adekvatnog proizvodjaca za svoje potrebe.Po nekom mom misljenju za vece povrsine Fujitsu ,za srednje povrsine Mitsu , a za manje povrsine Daikin ,Toshiba.
Kupio sam uredjaj za 500 E , naravno da moze i za taj novac da resis problem grejanja.
Mnogo je vazno ispravno dimenzionisati uredjaj i proizvodjaca.
Iskreno ja nikada nisam razmatrao kupovinu Gree klime.Pre par godina se pojavio taj model Gree Hansol i shvatio sam da to sto se prodaje u Norveskoj i model Hansol u Srbiji nisu iste klime.[DOUBLEPOST=1445600762][/DOUBLEPOST]

To su NOMINALNI kapaciteti .Pogledaj ovde

http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/RAS _ gamme résidentiel domestique/DataBook/DB_TCTC-E15-RAS002_RAS-B10-13-16-18-22N3KV2-E1_EN.PDF

Na kraju ( na zadnjem listu ) ovog dokumenta imas minimalni - nominalni - maksimalni kapacitet koje daje Toshiba.
Od kaj ti padna idejava deka daikin bil za mali povrsini za toshiba nejkam da komentiram (nemam).Po klimive so gi imas nevidov iskustvo da imas so daikin osven sea so si ja kupil novata.Ete jas veke ja koristam 3godini u golem prostor 60m2 odlicno tera neznam zasto pausalni moabeti se teraat na forumov.Praksa malku praksa od iskustvo ne lupetanje samo.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mrzime da se vise raspravljam i da nekome fografisem dvoredni izmenjivac kako bih dokazao da klima Daikin rxb 35 c ima dvoredni izmenjivac

ALO niko nije osporio da Daikin nema dvoredni izmenjivac, ali mene interesuje na osnovu cega tvrdis da je Hanol I Vivax koje se prodaje u skandinaviji nisu isti kao ovi ovde.Pa i jos smo mi idioti sto ti neverujemo
Mozda i nisu, ali ne mozes to tako, prosirite vase znanje itd itd. Daj argumente cinjenice pa da dskutujemo zasto to tako mislis i dodjimo de neko misljenej koje bude u benefit svima

zbog necijeg neznanja

Eden profesor na fakultet vikase so pismen ke se razberes, so nepismen ke se razberes, ama so polupismen, mnogu tesko
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mrzime da se vise raspravljam i da nekome fografisem dvoredni izmenjivac kako bih dokazao da klima Daikin rxb 35 c ima dvoredni izmenjivac

ALO niko nije osporio da Daikin nema dvoredni izmenjivac, ali mene interesuje na osnovu cega tvrdis da je Hanol I Vivax koje se prodaje u skandinaviji nisu isti kao ovi ovde. Mozda i nisu, ali ne mozes to tako, prosirite vase znanje itd itd. Daj argumente cinjenice pa da dskutujemo zasto to tako mislis i dodjimo de neko misljenej koje bude u benefit svima

zbog necijeg neznanja

Eden profesor na fakultet vikase so pismen ke se razberes, so nepismen ke se razberes, ama so polupismen, mnogu tesko
 

Kajgana Shop

На врв Bottom