Најекономично греење и ладење

Член од
8 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ве читам внимателно и горе-доле сте во право што се однесува до квалитетот на Vivax климите, посебно за инвертерите кои веќе 4-5 години по ред се доминантни на пазарот во однос цена-квалитет, а дури слушнав информација и дека како бренд имаат добиено маркица BestBuy односно за тие пари што се вложуваат дека се добива максимален квалитет. Е сега, како и со сите работи што се произведуваат во Кина знае да има по некој дефект или слаба страна но тоа се ретки случаеви и претежно се случува кога лошо ќе се процени состојбата во куќата/станот во смисла на изолација, страна на која гледа собата каде што се лади/загрева, спрат итн. Затоа, мој совет ви е прво да си повикате монтер или постручно лице за да го види теренот и да ви помогне подетално околу изборот.

Од 3,5ките GEYI веќе нема а нема ни да има, ама од 5ките мислам дека уште нешто може да се најде на лагер и затоа побрзајте вие што сте неодлучни бидејќи не чека долго и топло лето, а после тоа уште подолга зима :) AEHI е исто солидна серија, со по некој новитет и мислам дека во 95% е иста како и претходната GEYI.

Поздрав до сите, прашувајте за Vivax се што ве интересира бидејќи сум во таа сфера и навистина можам да ви помогнам. Може и на приватни пораки, чисто темата да не страда од постови само за овој бренд. :ROFLMAO:[DOUBLEPOST=1431945559][/DOUBLEPOST]

Се сложувам со се напишано но сепак мала пажња тука дека AEHI слично како и GEYI e за до -20 температура (а тоа секако не значи дека е строго до -20 туку може и подолу) така да воопшто не верувам дека ќе стигне да замрзне :)

Zdravo,zainteresiran sum za vivax,ako moze sovet imam potkrovje od okolu 40m2 vo kuka od site 4strani nadvoreshni zidovi bez izolacija so krovna izolacija samo i termopan stolarija,kako glavno greenje bi go koristel klima uredot.......
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Јужна страна на денови со сонце е за неколку степени потопла не е исто да загреваш од -5 или од 0 .И да оти е на кров повеќе грее заради истото што го пишав погоре. Поздрав.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk[/q
Јужна страна на денови со сонце е за неколку степени потопла не е исто да загреваш од -5 или од 0 .И да оти е на кров повеќе грее заради истото што го пишав погоре. Поздрав.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Po tvojava logika site klimive na krov stavajte gi i tie so se po fasadi[DOUBLEPOST=1444674578][/DOUBLEPOST]
Zdravo,zainteresiran sum za vivax,ako moze sovet imam potkrovje od okolu 40m2 vo kuka od site 4strani nadvoreshni zidovi bez izolacija so krovna izolacija samo i termopan stolarija,kako glavno greenje bi go koristel klima uredot.......
Posto si nov a go vidov vivax napred samo edna sugestija ke me.jade posle inace ,imam drugar sum pisuval ponazad na forumov kupi vivax ACP-18CH50AECI i e ubo toa ama pred nekoj den ja pocnal grejnata sezona koga mi se javue da dojdam mu tropala nadvoresnata se slusala duri vnatre i stvarno taka duri me zacudi.Go viknal coekot so mu ja mestel mu rekol toa e toa taka rabotele koga bile na greenje.Mu rekol duri i deka i pomalata 3.5kw rabotela isto taka na greenje.Cista sugestija da go odbegnes modelot toj a ne firmata mada ako me prasas mene ja firmata ne bi ja biral
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Po tvojava logika site klimive na krov stavajte gi i tie so se po fasadi[DOUBLEPOST=1444674578][/DOUBLEPOST]
Posto si nov a go vidov vivax napred samo edna sugestija ke me.jade posle inace ,imam drugar sum pisuval ponazad na forumov kupi vivax ACP-18CH50AECI i e ubo toa ama pred nekoj den ja pocnal grejnata sezona koga mi se javue da dojdam mu tropala nadvoresnata se slusala duri vnatre i stvarno taka duri me zacudi.Go viknal coekot so mu ja mestel mu rekol toa e toa taka rabotele koga bile na greenje.Mu rekol duri i deka i pomalata 3.5kw rabotela isto taka na greenje.Cista sugestija da go odbegnes modelot toj a ne firmata mada ako me prasas mene ja firmata ne bi ja biral

nov da,i navistina zbunet shto da odberam,vo sekoj slu4aj fala na odgovorot
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Posto si nov a go vidov vivax napred samo edna sugestija ke me.jade posle inace ,imam drugar sum pisuval ponazad na forumov kupi vivax ACP-18CH50AECI i e ubo toa ama pred nekoj den ja pocnal grejnata sezona koga mi se javue da dojdam mu tropala nadvoresnata se slusala duri vnatre i stvarno taka duri me zacudi.Go viknal coekot so mu ja mestel mu rekol toa e toa taka rabotele koga bile na greenje.Mu rekol duri i deka i pomalata 3.5kw rabotela isto taka na greenje.Cista sugestija da go odbegnes modelot toj a ne firmata mada ako me prasas mene ja firmata ne bi ja biral
Po tvoja preporaka se resill drgarti za AECI ? :)
Aj verovatno ne ama za tie isti pari kako ne go ubedi drugarti ti mesto toa da zeme edno Lomo 18ka ?
Em pola Daikin ke imase em nemase da mu tropa ko traktor sea na +10 :)
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Pa najverovatno e i maksimalnata za taa nadvoresna od +10 ili +13 :)
Tenkite linii na toj dijagram se pikovi max/min a isprekinata linija e taa nekoja sredna vrednost, ama pak e ograniceno od sofverot i elektronikata kolku maksimalno smee da bide T na izduv pri takvi uslovi.
Eve od Toshiba edno objasnuvanje za toa, moze ina @Quinitus malce da mu gi pojasni rabotite deka ne e sve do kompresorot tuku deka pritisokot t.e temperaturite se tie sto komanduvaat kako raboti i kolku trosi klimata.
Прегледај го приврзокот 130576
Toshiba Suzumi plus 2015 (E1)
Na kraju su kapaciteti min-nom-max ( st 30 )

http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/RAS _ gamme résidentiel domestique/DataBook/DB_TCTC-E15-RAS002_RAS-B10-13-16-18-22N3KV2-E1_EN.PDF
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
383
Поени од реакции
177
Po tvojava logika site klimive na krov stavajte gi i tie so se po fasadi[DOUBLEPOST=1444674578][/DOUBLEPOST]
Posto si nov a go vidov vivax napred samo edna sugestija ke me.jade posle inace ,imam drugar sum pisuval ponazad na forumov kupi vivax ACP-18CH50AECI i e ubo toa ama pred nekoj den ja pocnal grejnata sezona koga mi se javue da dojdam mu tropala nadvoresnata se slusala duri vnatre i stvarno taka duri me zacudi.Go viknal coekot so mu ja mestel mu rekol toa e toa taka rabotele koga bile na greenje.Mu rekol duri i deka i pomalata 3.5kw rabotela isto taka na greenje.Cista sugestija da go odbegnes modelot toj a ne firmata mada ako me prasas mene ja firmata ne bi ja biral
ме уплаши бе друже јас ист модел односно 3,5ка чекам деновиве ќе ми монтираат па ќе пренесам искуство дали ќе тропа како трактор
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Po tvoja preporaka se resill drgarti za AECI ? :)
Aj verovatno ne ama za tie isti pari kako ne go ubedi drugarti ti mesto toa da zeme edno Lomo 18ka ?
Em pola Daikin ke imase em nemase da mu tropa ko traktor sea na +10 :)
Abe strelec strelec se zezas a dobro,ti ko neznaes so imam .Ja ubeduvav ubeduvav ama drugar ako ne ti go spopika koj bozem poznat i cena mu naparaiv boli glava u daikin ama sudbina.[DOUBLEPOST=1444681379][/DOUBLEPOST]
ме уплаши бе друже јас ист модел односно 3,5ка чекам деновиве ќе ми монтираат па ќе пренесам искуство дали ќе тропа како трактор
Ne mislev be druze da te isplasam , samo ako ne kazev ke mi bese neubavo[DOUBLEPOST=1444681668][/DOUBLEPOST]
Abe strelec strelec se zezas a dobro,ti ko neznaes so imam .Ja ubeduvav ubeduvav ama drugar ako ne ti go spopika koj bozem poznat i cena mu naparaiv boli glava u daikin ama sudbina.[DOUBLEPOST=1444681379][/DOUBLEPOST]
Ne mislev be druze da te isplasam , samo ako ne kazev ke mi bese neubavo
Abe strelec vika pola daikin bil lomoto ne vidov ne samo pola daikin i pola mitsubisi taka izlaga deka e gree.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Abe strelec strelec se zezas a dobro,ti ko neznaes so imam .Ja ubeduvav ubeduvav ama drugar ako ne ti go spopika koj bozem poznat i cena mu naparaiv boli glava u daikin ama sudbina.[DOUBLEPOST=1444681379][/DOUBLEPOST]
Ne mislev be druze da te isplasam , samo ako ne kazev ke mi bese neubavo[DOUBLEPOST=1444681668][/DOUBLEPOST]
Abe strelec vika pola daikin bil lomoto ne vidov ne samo pola daikin i pola mitsubisi taka izlaga deka e gree.
Pa bas zaradi i go kazav, znam deka si za Daikin a ko so Gree i Daikin si go imaat zaednicki biznisot treba da si i za Gree poprvo nego za vivax ;)
Kako na prijatel si trebal da mu sugeriras Gree kako prvo najslicno na Daikinot a ne sea da si ja ima makata ;)
A toa deka e pola Daikin ne sum go izmislil ja....na povekje mesta moze da se procita, posebno kaj bugarite koj vikaat ako sakas evtin Daikin zemi si Gree :) cak cela tema imaat za toa...
Pa uste ako ti se pogodi Daikin so Zhunai kompresor pa epten se u pravo Bugarive ;)

 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Pa bas zaradi i go kazav, znam deka si za Daikin a ko so Gree i Daikin si go imaat zaednicki biznisot treba da si i za Gree poprvo nego za vivax ;)
Kako na prijatel si trebal da mu sugeriras Gree kako prvo najslicno na Daikinot a ne sea da si ja ima makata ;)
A toa deka e pola Daikin ne sum go izmislil ja....na povekje mesta moze da se procita, posebno kaj bugarite koj vikaat ako sakas evtin Daikin zemi si Gree :) cak cela tema imaat za toa...
Pa uste ako ti se pogodi Daikin so Zhunai kompresor pa epten se u pravo Bugarive ;)
Toshiba je dobra klima.Kompresor Proizvode Kinezi ASM89D16.....
GMCC kompanija
http://www.chinagmcc.com/en/upload/file/20131220/20131220135632.pdf
Toshiba service
http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/RAS _ gamme résidentiel domestique/Manuel de service/SM_SVM-15006_RAS Hi-wall heat Pump splits_EN.PDF
Mnogi proizvodjaci koriste ovaj kompresor ali je mnogo vazno i ostalo od delova koji se ugradjuju.Vazna je i podesenost klime.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Neznam kolku ste vo tek....voopsto ne e na tapet Toshiba....razgovarame za toa deka kompresorot sam po sebe (bez drugite komponenti, elektroniki, sotver, izmenuvaci...) ne dava konecen COP pa i SCOP ako sakate na klimata, i e sekogas razlicen od toj naveden samo za kompresorot, koj iskreno da kazam neznam ni kako se meri, verovatno vo laboratoriski uslovi.
Vo toj PDF za suzumi neznam sto bi komentiral koga prvo ne kazuva model na kompresor ima samo za klimata kako celina.
Bi sporeduval i so Daikin, samo za kompresor na Daikin tesko se naogja podatoci.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Pa bas zaradi i go kazav, znam deka si za Daikin a ko so Gree i Daikin si go imaat zaednicki biznisot treba da si i za Gree poprvo nego za vivax ;)
Kako na prijatel si trebal da mu sugeriras Gree kako prvo najslicno na Daikinot a ne sea da si ja ima makata ;)
A toa deka e pola Daikin ne sum go izmislil ja....na povekje mesta moze da se procita, posebno kaj bugarite koj vikaat ako sakas evtin Daikin zemi si Gree :) cak cela tema imaat za toa...
Pa uste ako ti se pogodi Daikin so Zhunai kompresor pa epten se u pravo Bugarive ;)
Jas sugerirav samo orginal t.s daikin, e ama (prijatelot) negov mu dal dobra cena duri za 5000 poniska od daikinot so mu go srediv(strasno).Baska lomoto i ne bese izlezeno se uste ama i da bese nemase da mu go preporacam.Pre mu preporacav mitsubisi.Inace nibeto koristi mitsubisi kompresori toa zaboraiv da ti kazam.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Ovaj Daikin RXB - C , Evo podataka za ovaj model tu je i oznaka kompresora.
http://daikin.kh.ua/wp-content/uploads/2015/06/EEDEN15-100_RXB-C.pdf
http://www.neosolar.cz/userfiles/technická data FTXBC, RXBC.pdf

Ima podataka bas dosta za Daikin kao i za sve Japance.
Nisam dugo ovde na temi , ali zbog jezika nemogu bas sve da razumem.
Hvala na sliku nalepnice :)
Taj servisni manual kaze da RXB35C ima 30Kg NETO tezine....na slici vidimo da je tezina samo 28Kg !!
Gde li su samo nestala ona 2 kila :)
Ovakav servisni ni mnogo slabije marke ne prave....slucajno ili namerno nedostaju podatci...
koji je model kompresora 18tice tjest RBX50-C...tezine nema...itn itn
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Toshiba je dobra klima.Kompresor Proizvode Kinezi ASM89D16.....
GMCC kompanija
http://www.chinagmcc.com/en/upload/file/20131220/20131220135632.pdf
Toshiba service
http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/RAS _ gamme résidentiel domestique/Manuel de service/SM_SVM-15006_RAS Hi-wall heat Pump splits_EN.PDF
Mnogi proizvodjaci koriste ovaj kompresor ali je mnogo vazno i ostalo od delova koji se ugradjuju.Vazna je i podesenost klime.
A i ovde greske....GMc po nomenklaturi kaze da u oznaci kompresora t.j slovo S u oznaci ASM....znaci Singl Rotary(od twina nema nista)....dok servisnia kaze da je tip kompresora, citiram:
( T w i n rotary type with DC-inverter variable speed control to single rotary type with DC-inverter variable speed control)
Sta znaci ovo? prevni pa naopako pa nakraju opet singl ? Sto nepise fino lepo i jasno da svaki normalan covek razume da je singl rotary....dok ima ovaca bice i vune !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom