Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
:bravobe:za dvajcata gore... a sea malku istorija na vasi kvalitetni postovi ovde

Iskusniot klimagija se pofalil na malata potrosuvacka na suzumito...
Klimata prede i raboti na minimum od 190 vati, nema zgolemuvanje i namaluvanje na brzinata i za celi 6 casa od 15.00 do 21.00 na podeseni 20 stepeni :facepalm:ima potroseno 1.6 kv.
E sega pak duri tolku dobro ne ni ocekuvav iskreno, strava, ne se slusa deka uopste raboti klima vo sobata.

A vtoriot sto sega mu aplaudira mu odgovara na napisanoto:
Nekoj na 26 podesuva, nekoj na 20. Normalno deka site se razlicni, i na nekoj komotno mu e na 20 podesena temperatura na klimata, sto znaci na metar visina ke e okolu 18 maksimum.
Posle tie sto se "great" na 20 pisuvaat kako klimite im trosat po 200w.
A na 14 stepeni temperatura denes i ne bi trebalo da trosi voopsto. Mene, na primer, mi bese isklucena klimata od 11:30 do 18:00, pretoplo bese.

:facepalm::kuracc: Bidete si slozni i ponataka vo gluposta ama za da nema zabuni i da ne gi lazete llugeto 22ka i 3.5ka ke potrosat isto samo koga 22kava ke ima COP 7 ili vise tojest kad vrba rodi grozge....ili u makedonskive uslovi na stedenje edniot sto bozem gree so zadadena 20 drugiot garant na 15 ja namestil i seta so bunda unatre.
P.S Postovite se na 353 strana :D
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Ако е така како што кажувате дека сузуми 13ка има минимална потрошувачка од 200-230w тогаш што компресор имаат ставено кај мене во GEYI-to, кај мене на квадртура од 23квадрати минимално ми покажува 120w, штом падне под 100w тогаш се исклучува, обично пред да се исклучи покажува 98w и за 5-6сек се исклучува. Мерам со апаратче купено од Анхоч, а лани во јануари во најладното ми портоши околу 350kw на температура од 24стпени, а преку ноќ 22степени на висина од 30см од подот (мерев со термометар со издвоена сонда во висина на душечето од креветчето каде што ми спиеше детето). Ова сега ако е така излегува дека Виваксот кој јас го купив лани 38500ден без монтажа е поекономичен од Сузумито кое незнам колку кошта ама сигурно е доста поскапо од Виваксот.

Еве за ова со потрошувачката што пишав погоре за месец јануари да покријам и со слики и работни часови.
januar..jpg januar.jpg
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
:bravobe:za dvajcata gore... a sea malku istorija na vasi kvalitetni postovi ovde

Iskusniot klimagija se pofalil na malata potrosuvacka na suzumito...
Klimata prede i raboti na minimum od 190 vati, nema zgolemuvanje i namaluvanje na brzinata i za celi 6 casa od 15.00 do 21.00 na podeseni 20 stepeni :facepalm:ima potroseno 1.6 kv.
E sega pak duri tolku dobro ne ni ocekuvav iskreno, strava, ne se slusa deka uopste raboti klima vo sobata.

A vtoriot sto sega mu aplaudira mu odgovara na napisanoto:
Nekoj na 26 podesuva, nekoj na 20. Normalno deka site se razlicni, i na nekoj komotno mu e na 20 podesena temperatura na klimata, sto znaci na metar visina ke e okolu 18 maksimum.
Posle tie sto se "great" na 20 pisuvaat kako klimite im trosat po 200w.
A na 14 stepeni temperatura denes i ne bi trebalo da trosi voopsto. Mene, na primer, mi bese isklucena klimata od 11:30 do 18:00, pretoplo bese.

:facepalm::kuracc: Bidete si slozni i ponataka vo gluposta ama za da nema zabuni i da ne gi lazete llugeto 22ka i 3.5ka ke potrosat isto samo koga 22kava ke ima COP 7 ili vise tojest kad vrba rodi grozge....ili u makedonskive uslovi na stedenje edniot sto bozem gree so zadadena 20 drugiot garant na 15 ja namestil i seta so bunda unatre.
P.S Postovite se na 353 strana :D
Decko moze slobodno da bricis jajca, drugarot inace klimata ja mesti na 23-24 stepeni na greenje, tebe ako ti smeta nesto prosto ignoriraj. Citatot sto si go izvadil vo tvoite bolni insinuacii e za panasonikot sto go kupiv vo mart ovaa godina i nema veze so toshibata. Pocnuvas da mi licis na nekoja manijakalna osoba so ozbilni poremetuvanja, zemi sredi se, ne se izlagaj tolku i ne zaboravaj na apcinjata.[DOUBLEPOST=1442353697][/DOUBLEPOST]
Ако е така како што кажувате дека сузуми 13ка има минимална потрошувачка од 200-230w тогаш што компресор имаат ставено кај мене во GEYI-to, кај мене на квадртура од 23квадрати минимално ми покажува 120w, штом падне под 100w тогаш се исклучува, обично пред да се исклучи покажува 98w и за 5-6сек се исклучува. Мерам со апаратче купено од Анхоч, а лани во јануари во најладното ми портоши околу 350kw на температура од 24стпени, а преку ноќ 22степени на висина од 30см од подот (мерев со термометар со издвоена сонда во висина на душечето од креветчето каде што ми спиеше детето). Ова сега ако е така излегува дека Виваксот кој јас го купив лани 38500ден без монтажа е поекономичен од Сузумито кое незнам колку кошта ама сигурно е доста поскапо од Виваксот.

Еве за ова со потрошувачката што пишав погоре за месец јануари да покријам и со слики и работни часови.
Прегледај го приврзокот 128617 Прегледај го приврзокот 128618
Normalno e deka pred da se izgasi klimata ke ja namali potrosuvackata, nenormalnoto e sto uopste gasi ako e nadvor 0 stepeni, poentata e da raboti na tie 120 w i da ja odrzuva temperaturata, sekoe uklucuvanje e aktiviranje na kompresorot na maksimalna snaga i zgolemena potrosuvacka.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
131
Samo nekoj sto nemal kontakt so kvalitetni klimi i sto ustvari ne ja poznava u praksa nivnata rabota moze da kaze nesto kako predimenzionirana. Klima so kvalitet na hiperinverter koi rabotat i na minimum od 150 vati nikako ne moze da bide predimenzionirana. Prakticen primer ke ti kazam i tebe i drugite sto razmisluvaat bez nekoja praksa ili samo laicki gi gledaat brojkite za nominalna i maksimalna potrosuvacka. Jas koristam veke 2 zimi suzumi 13-ka za 25 kvadrata, nemam pvc tuku drvena dvojna stolarija stara 40 godini, nemam nikakva nadvoresna izolacija, i pokraj takva slaba izolacija lani merev za cela sezona greenje i imav 1.200kw potroseno. Drugar blizok koristi suzumi 22-ka i gree 45-50 kvadrata no ima nova pvc stolarija bez nadvoresna izolacija, podobro izoliran i pregraden skalicen prostor, u sekoj slucaj mnogu podobra izolacija. I sega edna bitna razlika vo dvete klimi e sto 13-ka e rotari kompresor, a 22-ka e tvin rotari kompresor i iako e mnogu pomokna od mojata pokazuva na momenti poniska potrosuvacka na odrzuvanje, mojata najnisko trosi 200-230 vati, negovata 160-190 vati. I STO E TUKA PREDIMENZIONIRANO. Mesecite koga jas imav 200 kw potroseno, toj imase 220. Najladnoto na -15 koga dnevnata potrosuvacka moja bese 15kw, negovata bese 20kw. Za ladenje da ne komentiram pak, raboti so 160 vati na odrzuvanje na zadadeni 25 stepeni. I da povtoram pak toj ja koristi za 50kv. otvoren prostor dnevna so kujna, jas za 25 kv. dnevna so kujna. Celta na forumot e da se pisuva od luge koi veke koristat klimi i merat potrosuvacka i ponasanje na klimite, a ne da se zboruva hipoteticki koj kako razmisluva i kako gi tumaci rabotite. Dajte mi sega 90.000 za hiperinverter, dali daikin, dali mitsubishi, dali fujitsu koj raboti na 150 vati minimum pa neka e 24-ka, pa da vidis dali nema da go stavam u 25 kvadrata, zaebi toa predimenzionirano bilo.
Предимензионирана претпоставувам во пари мислеа, не скокај одма. Зошто да даваш толку кеш кога можеш да поминеш и со 3,5-ка? Изолацијата ти е трајна инвестиција, ама ете кај дечкото не е изводливо.
По мене подобро е да си стави изолација и ПВЦ дограма, отколку да става клима од n-kw
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Ако е така како што кажувате дека сузуми 13ка има минимална потрошувачка од 200-230w тогаш што компресор имаат ставено кај мене во GEYI-to, кај мене на квадртура од 23квадрати минимално ми покажува 120w, штом падне под 100w тогаш се исклучува, обично пред да се исклучи покажува 98w и за 5-6сек се исклучува. Мерам со апаратче купено од Анхоч, а лани во јануари во најладното ми портоши околу 350kw на температура од 24стпени, а преку ноќ 22степени на висина од 30см од подот (мерев со термометар со издвоена сонда во висина на душечето од креветчето каде што ми спиеше детето). Ова сега ако е така излегува дека Виваксот кој јас го купив лани 38500ден без монтажа е поекономичен од Сузумито кое незнам колку кошта ама сигурно е доста поскапо од Виваксот.

Еве за ова со потрошувачката што пишав погоре за месец јануари да покријам и со слики и работни часови.
Прегледај го приврзокот 128617 Прегледај го приврзокот 128618
kolku sto gledam na slikata imas slikano 346.7 watti momentalna potrosuvacka na prvata i 710 kw potroseno za 742 casa ili eden mesec na vtorata, sto e tuka ekonomicnosta, ili pa ja sum greska, ili e obratno, momentalna potrosuvacka od 710 w so 346.7kw mesecna
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Aj bez vregjanje...koj imal mal kur ,koj bil glup i nemozel zenska da fati....
Pravete si muabet so nekoe nivo na tolerancija
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Decko moze slobodno da bricis jajca, drugarot inace klimata ja mesti na 23-24 stepeni na greenje, tebe ako ti smeta nesto prosto ignoriraj. Citatot sto si go izvadil vo tvoite bolni insinuacii e za panasonikot sto go kupiv vo mart ovaa godina i nema veze so toshibata. Pocnuvas da mi licis na nekoja manijakalna osoba so ozbilni poremetuvanja, zemi sredi se, ne se izlagaj tolku i ne zaboravaj na apcinjata.
Prostacino edna, ako go napravam toa sto go baras ke ti smrznat gamliite na tie tvoi 20 stepeni na kolku sto "grees". So izvinuvanje do drugite...nemislev da vrakjam na vakvi gluposti ama prethodno koga zborese za laici i nepoznavaci, nervozniov mislese na mene. A za da kako dokazan laik svatis sto e predimenzionirano idi pikni si go klimceto (kupeno vo mart-bitna informacija :) ) u spajz ili wc od 2m2 i proveri dali ne e predimenzionirano.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
kolku sto gledam na slikata imas slikano 346.7 watti momentalna potrosuvacka na prvata i 710 kw potroseno za 742 casa ili eden mesec na vtorata, sto e tuka ekonomicnosta, ili pa ja sum greska, ili e obratno, momentalna potrosuvacka od 710 w so 346.7kw mesecna

Лошо е сликано и не се гледаат убаво буквите, тоа 346.7 не е вати туку е киловати и тоа е вкупната потрошувачка за тој месец, а 1579 тоа е отприлика колку има потрошено во денари без ддв, бидејки има можност да внесеш денска и ноќна тарифа а јас кога ги внесував сумите на тарифите не и прерачунав ддв. А на втората слика тоа 742 е вкупно снимани часови од претходното ресетирање на апаратчето, истата бројка се повторува на двете слики прва од горе, а 710 е колку часа има работено климата, пошто ако ја исклучиш со далинско тие часови не ги бележи во вториот ред.



Normalno e deka pred da se izgasi klimata ke ja namali potrosuvackata, nenormalnoto e sto uopste gasi ako e nadvor 0 stepeni, poentata e da raboti na tie 120 w i da ja odrzuva temperaturata, sekoe uklucuvanje e aktiviranje na kompresorot na maksimalna snaga i zgolemena potrosuvacka.

А за тоа во претходниот пост дека пред да исклучи нормално е да работи на 120w, лошо ме имаш сватено, таа може да работи и по цел саат на 120w но штом падне под 100w тогаш се исклучува, и се има исклучувано и на пониски тем. од 0 па никогаш нема повлечено мах. при повторно вклучување. Тоа што ти ми го кажуваш се дешава кога јас ке ја исклучам и после одредено време ке ја вклучам е тогаш може да отиде приближно до мах. додека да постигне, но штом таа сама се исклучува при повторно вклучување си повлекува онолку колку што и е потребно, а и кај мене штом тем. падне под -3 автоматски се вклучува грејачот на компресор и цело време влече од 80w до 90w од мрежата па дури и кога климата постигнува внатре и се гаси, тие 80-90w си ги покажува на апартчето што значи кога повторно ке се стартува таа не стартува на ладен компресор како обична on-off клима. Таа опција сигурно ја има и твојата само неможеш да забележиш бидејки го немаш тоа апаратче за потрочувачка. А ако пак твојата воопшто не се гаси тогаш може и нема грејач на компресор па е така наместен софтверот да работи non-stop на мала потрошувачка.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
овој модел на даикин има ли грејачи?

и ако нема зошто нема?како се справува со ладен старт и дефрост

дали е подобра опција од грее ломо(со грејачи)-30000 ден.?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@macci Pretpostavuvam nema greaci, neznam, verovatno nema, sto ne gi prasas tie sto ja prodavat ?
A ke se spravuva u zavisnost od vremeto, drzi palci da ne e mnogu ladno na sekoe prvo pustanje u denot :)
Se zezam, pa izgleda nema da ja gasis tie denovi na mnogu ladno i nemas gajle za kompresorot, za tacnata pa e drug muabet.....ali i da ima fateno mraz na tacna prviot defrost ke go istopi....a deka ke pravi pocesto difrost ke pravi.
Stvarno nemozam da ti sugeriram koja od dvete, i dvete se dobri za 30000
Istoto i ja se mislam za greacite posto sega prvpat zemav klima bez greaci i prva zima ke teram so takva klima i stvarno neznam kako e.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Ako spored energetskata nalepnica potrosuvackata na godina bi bila 2421 kWh, po moja presmetka toa bi izleglo okoli 15 000 den godisno ili gresam? Spored uslovite vo prostorot, dali voopsto e pogodno da se grejam so klima ured, sepak zagubite, kako sto velite vie od 150W/m2 ne e malku!?[DOUBLEPOST=1442320278][/DOUBLEPOST]
Ti blagodaram "gigovit" za konkretniot odgovor. Dali kako i "strelec" i vie mislite deka uredot e predimenzioniran? Voopsto, sto mislite za samiot ured ili imate nekoja druga preporaka? Pozdrav.
Таа клима што ја посочи кога работи со полн капацитет оддава шест киловати топлина на -10 степени надворешна температура. Значи исто како термопечка 6-ка. Дали е предимензионирана зависи од топлинските губитоци на просторијата. Види со што е порано греена таа просторија и на која температура и направи груба калкулација колку енергија е потребно за да се добие таа температура. Така можеш да видиш дали е соодветна оваа клима или ќе е доволна некоја послаба или пак ќе треба појака.
Што се однесува до пресметката, таа е, но не значи дека и кај тебе ќе излезе истатата. Повторно зависи од топлинските загуби на просторијата...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
http://www.toshiba-aircon.co.uk/assets/uploads/product_assets/RAS 10-22SKV2-E Suzumi Plus.pdf[DOUBLEPOST=1442380933][/DOUBLEPOST]Tuka gore moze da vidite na koja snaga moze da raboti minimalno[DOUBLEPOST=1442381019][/DOUBLEPOST]Strelec80:

Cuvaj si go Geyi-to, takva klima za tie pari ne naogas poveke
Vidi nesporen e minimumot, no dali cel den konstantno moze taka da raboti i dali e dobro za kompresorot da raboti nonstop na minimum obrtai ?
Za da raboti dolgo vreme na minimum treba ili da ima niska zadadena vnatresna T, ili da e predimenzionirana za prostorot. Ama dali e bas taka.
Pri konstantno dolgo vreme rabotenje na minimum mislam deka poveke se zagreva kompresorot i imaat zastita da iskljuci pravi forced defrost so cel da oladi kompresorot koga e toplo nadvor (nema situacija so mraz na izmenuvacot).
Dali samo kaj pogolemite edinici po mokjnost ja ima zastitava ili i kaj pomalite 12 i 9ki neznam tocno, po servisnite gi ima ovie podatoci.
Ja zboram za mojata Gree 28ca koja pravese takvi vestacki defrosti zaradi zastitata, sea moze za nekoj moze e sranje kineska marka itn pa pravi taka...ama eve i vo servisnoto za 22jkata na @Baratel vo opisot za toa vo koi slucai nastanuva defrost se spomnuva pod tocka 5 situacija za defrost "During continuous compressor operation" pri uslovi koi se visha matematika da se razberat od X temperaturni uslovi pa se do 10 i poveke prateni komandi od vnatresnata za 0rps na kompresorot.
Sea da ne se fati nekoj deka kaj negovata nema takvi zastiti, mozno e sve, site upatstva i servisni nemoze da se procitaat pa za sekoj model da se znae kako raboti.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Се фативте за работа на минимум, како да е тоа најважната карактеристика за климиве. Камо да е времето цела зима такво па да ни треба само минимумот за греење. Кога е надвор влажно и под нула, мака мачат климите на максимум да ја постигнат потребната топлина, најмалку е важно колкав е минимумот. И на крајот, ако веќе и минимумот е преголем, едноставно ќе исклучи климата со работа одреден период.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom