Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.171
Поени од реакции
2.199
Zosto ja rabotis vo Dry mode ? Zosto ne ja rabotis vo Cool mode ?
Vo Dry izmenuvacot vnatresen raboti so ponizok izduv pod tocka na rosiste,na 7-9c temperatura,a vo drug mod temperaturata 12-13c na izduv e povisoka i ne odvlaznuva,i mi se kreva vlaznosta 55-% i mi smrdi vo prostorot.Vaka mi e po prijatno i raboti so pomal izduv i ne mirisa.
Taka mu go imam mademot najdeno,taka mi e najubo.
Sum probal sekako,ova najmnogu mi odgovara,so temperatura na izduv do 10c,togas najubo odvlaznuba,i obrtajte na ventilatorot se dosta niski,ne pravi golem provev.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.189
Taka ako gledas otide i do Belgrad, ako svrti otide do Solun..Sofija…Tirana.
повели читај сам


 
Член од
19 септември 2022
Мислења
252
Поени од реакции
352
Setirana na 24c vo mod na odvlaznuvanje
Ова ми е малце нејасно.
Кај мене на Даикинот кога е во мод одвлажнување се губат степените.
Не можи да се сетира температура...
Пробав на двете клими па и на Виваксот. Исто е...
20240715_115037.jpg
20240715_115949.jpg
20240715_115007.jpg
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.727
Поени од реакции
4.072
Parapetnava od potpisov VIVAX (MIDEA) ne prestanuva so prijatni iznenaduvanja.
Sosema slučajno otkriv deka nadvorešniot ventilator (koj e invertorski upravuvan i ima kontiunirana regulacija na vrtežite) na ladenje i odvlažuvanje (normalno na greenje e mokro saćeto i ne može) koga ja gasite klimata toj zastanuva i počnuva da vrti obratno na minuta dva so što ja izduvuva nalepenata prašina.
Ova stoi vo brošurata na MIDEA, znači nema laženja i falbi.
Na DRY mod se mesti T i odi vo auto mod fanot, dolniot otvor se zatvara, duva samo od gorniot, može da se odbere modot pirkanje i 1% na fanot, ne raboti ECO modot i ograničuvanje na procesorot.....
Ostana ušte da proveram dali greačite na tacna i kompresor se navistina PTC greači kako što stoi vo brošurata, ako e taka togaš toa e idealno rešenie, koga ima mraz rabotat so polna snaga, kako što se topi mrazot i se zagreva tacnata otporot raste, snagata se namaluva i so toa ekonomičnosta se zgolemuva. O tom potom zdravje bože na zima.
Ko što gleam sosema e opravdana povisokata cena na klimata.
Ušte nešto, MIDEA tesno i uspešno sorabotuva so TOSHIBA neli, ovde kaj ovoj model e baš vidlivo i so kulturata na rabota na ladenje (za greenje ne znam), samo odberi T i stavi fan na AUTO i samata si se regulira, raboti i so 75W koga će se približi do baranata T.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.171
Поени од реакции
2.199
Pa na ni
Znaci i Tosibite smrdat koga ladat a ne samo onie najeftinite on off klimi
Nigde ne napisav deka Toshibite smrdat vo rabota.Rekov ako pogresno ja setiras mozi da ne go odvlaznuva vozduhot i da smrdi vo prostorot.
Za sreka Dry modot solidno si ja brka rabotata kaj Toshibata,mozebi zatoa sto ima razni senzori za vlaznost izduvot go pravi dovolno nizok so temeratura od 6-8 selzi pod tockata na rosiste pri niska modulacija so nizok obrtaj na ventilatorot.Kako e kaj tebe i tvojot klimatizer ON-of so lepenka Inverter mozes da ni opisis.
Ова ми е малце нејасно.
Кај мене на Даикинот кога е во мод одвлажнување се губат степените.
Не можи да се сетира температура...
Пробав на двете клими па и на Виваксот. Исто е...
Прегледај го приврзокот 423820
Прегледај го приврзокот 423821
Прегледај го приврзокот 423822
Kaj mene pri Dry modot moze da se podesi i temperaturata,i mozam izduvot da go steluvam da duva so temperatura od 4 pa ce do 16 selzi,
Seto toa go pravi automatski.

Eve vidi vo tabelata na gorniot link za 24 btu vo Dry mod mozi da spusti izduv i do 385m3/h sto za 24 btu edinica e fenomen.
Zatoa mozi i so niska modulacija da duva so T od 5-6-7 stepeni i da odvlaznuva.
Ako duva so povisoka s temperatura normalno ke mirisa.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.225
Поени од реакции
5.187
Parapetnava od potpisov VIVAX (MIDEA) ne prestanuva so prijatni iznenaduvanja.
Sosema slučajno otkriv deka nadvorešniot ventilator (koj e invertorski upravuvan i ima kontiunirana regulacija na vrtežite) na ladenje i odvlažuvanje (normalno na greenje e mokro saćeto i ne može) koga ja gasite klimata toj zastanuva i počnuva da vrti obratno na minuta dva so što ja izduvuva nalepenata prašina.
Ova stoi vo brošurata na MIDEA, znači nema laženja i falbi.
Na DRY mod se mesti T i odi vo auto mod fanot, dolniot otvor se zatvara, duva samo od gorniot, može da se odbere modot pirkanje i 1% na fanot, ne raboti ECO modot i ograničuvanje na procesorot.....
Ostana ušte da proveram dali greačite na tacna i kompresor se navistina PTC greači kako što stoi vo brošurata, ako e taka togaš toa e idealno rešenie, koga ima mraz rabotat so polna snaga, kako što se topi mrazot i se zagreva tacnata otporot raste, snagata se namaluva i so toa ekonomičnosta se zgolemuva. O tom potom zdravje bože na zima.
Ko što gleam sosema e opravdana povisokata cena na klimata.
Ušte nešto, MIDEA tesno i uspešno sorabotuva so TOSHIBA neli, ovde kaj ovoj model e baš vidlivo i so kulturata na rabota na ladenje (za greenje ne znam), samo odberi T i stavi fan na AUTO i samata si se regulira, raboti i so 75W koga će se približi do baranata T.
Nadvoresniot Ventilator Mislam deka i vo mod na greenje so vrtenje duvanje vo obraten pravec ja izduvuva prasinata na nadvoresnata edinica ( no koga ke ja pustis na greenje spodeli info )
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.727
Поени од реакции
4.072
Nadvoresniot Ventilator Mislam deka i vo mod na greenje so vrtenje duvanje vo obraten pravec ja izduvuva prasinata na nadvoresnata edinica ( no koga ke ja pustis na greenje spodeli info )
Aj razmisli, na greenje kako može da ima prašina na saćeto, neli e 90 % od rabotenjeto vo zima ili mokra ili smrznata....
@filipinec
Sosema si vo pravo so tvrdenjeto deka na modot DRY se dobiva poprijatno čuvstvo vo prostorijata bidejći povisoki temperaturi so visoka vlažnost se mnogu neprijatni, so sušenje na vozduhot se e polesno, pa i kožata polesno si diše .... drugo mi beše muabetov, klimata vo ovoj mod mora da obezbedi najniski vrteži na turbinata kako tvojata, a ete i mojata ( može i na 1%, toa e baš malku) i izbor na T za da ima uspešno sušenje na vozduhot. Zošto e bitna mala brzina, zatoa što pri mali brzini izduvot e najladen, a so toa kondenzacijata e najgolema i sušenjeto na vozduhot e najbrzo. Kako primer meram na HAIER-ov na tivka brzina koja edvaj duvka, taka i raboti skoro celo vreme, izduvot e neceli 4 C, vo prva brzina e 7-8 C, vo vtora i treta nemam mereno no sigurno e ušte povisoka T, a so toa i kondenziranjeto e namaleno.
Da ne se čudite zošto pri pogolemi protoci saćeto e potoplo, normalno e toa pobrzo i mnogu poveće se odzema toplinata (vo slučajov ladnoćata) od saćeto.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.171
Поени од реакции
2.199
Ubavo e da se znae za tockata na rosiste.
Zosto?
Mozeme i da stedime energija a i zdravje.
Kako?
Pred se na naseto telo podobro mu e temperatura od 25selzi i 40% relativna vlaznost na vozduhot od kolku 23C so 60% vlaznost.
Em stedime enrgija da ne mora prostorot da go ladime na T od 23 a i nema da imame nekoj golemi stresovi so razlika na temperaturata na nadvor i vnatre.
Zatoa potrudete se sto poveke da go odvlaznite prostorot nego da go oladite.
Dokolku imate klimatizer toj lesno ke go odvlazni prostorot a pri toa i razladi do ogranicena temperatura na koja posakuvate normalno ako ima limitator na temperaturata.
Ne mora da kupuvate odvlaznuvac namenet za taa rabota.
Vo linkot ima i tabela na koja se naznacni temperaturite tockata na rosiste i moze da vi pomogne kako da go polesno odvlaznite prostorot.
Vazno e klimatizerot da duva so temperatura pod tockata na rosiste kako bi ja lepel vlagata i pouspesno bi ja kondeziral i isfrla nadvor kako voda.
Obidete se ke se uverite vo ova so go pisuvam.
PROBAJTE!
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.171
Поени од реакции
2.199
Ме изнасмеа со големиве букви како реклама топшоп ми дојде
Ако одвлажните во следните 15мин гратис ...
Ima samo 0,1% a i pomalce sto ona so go napisav im e poznato pa ubavo e da probaat.
Megu niv si i ti ,ama se nadevam tamu vo Skandinavijata i nema potreba da go znaes ,ne ti ni treba.:)
 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2008
Мислења
401
Поени од реакции
244
На ролерот кој врти во внатрешната единица на едно место има 2 ламаринчина поставено, кои кога вртат малку вадат звук кој не е баш нормален, дали да ги извадам ? Звукот не е цело време ,туку по некое време од кога ќе е пуштена климата.

Климата е Vivax и е 1 година стара.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.171
Поени од реакции
2.199
На ролерот кој врти во внатрешната единица на едно место има 2 ламаринчина поставено, кои кога вртат малку вадат звук кој не е баш нормален, дали да ги извадам ? Звукот не е цело време ,туку по некое време од кога ќе е пуштена климата.

Климата е Vivax и е 1 година стара.
Tie se tegcina za balans na ventilatorot,isto kako sto bandasite gi balansiraat kaj gumite na avtomobilite.
Fabricki si e balansirana i ne treba da se vadat.
Pricinata za zvukot e nesto drugo.
Ako zvukot e nepodnosliv povikaj servis i taka e pod garancija.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
401
Поени од реакции
244
Tie se tegcina za balans na ventilatorot,isto kako sto bandasite gi balansiraat kaj gumite na avtomobilite.
Fabricki si e balansirana i ne treba da se vadat.
Pricinata za zvukot e nesto drugo.
Ako zvukot e nepodnosliv povikaj servis i taka e pod garancija.
Фала за одговорот, имаче звукот го вади после некое време од кога ќе работи , не на старт.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.171
Поени од реакции
2.199
Фала за одговорот, имаче звукот го вади после некое време од кога ќе работи , не на старт.
Bi sakal da pomognam no ima stotici faktori od koj moze da se javi toj zvuk a posebno e problematicno i sto se javuva periodicno i tesko se utvrduva pricinata bez da se vidi na lice mesto(zatoa ti go predloziv i servisot).
Pusti barem video so zvuk na minuta dve pa mozebi e nekoja sitnica,a ovde na forumov ima i drugi luge pa mozi i ke pomognat vo nesto.
1.Dali se javuva samo na ladenje problemot?
2.Dali e vo site brzini na izduv?
Ima x pricini za zvukot.
Moze bi e negde nestegnata-nedozavrten strav,labava piksna,nenamestena pod vagres,dolzina na bakarna instalacija,lufta na difuzerot itn,pa duri i neiscisteni filteri.
Posledna faza e elektromotorceto na ventilatorot t.e. lufta na lagerite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom