Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.052
Ako e vistinski inverter so dovolna niska modulacija togas posle postignatata barana temperatura nema da izgasni nego so niska modulacija ke ja odrzuva baranata temperatura.E sega ako potrebite na prostorot se pomali a inverterot ne mozi duri i so namalena modulacija ja precekoruva posakuvanata temperatura togas kompresorot ke se izgasne,a pri toa turbinata na vnatresnata edinaica ke vrti uste izvesen period,zaradi potreba da go susi izmenuvacot pri ladenje ili monitoring pri greenje.Barem taka e kaj Toshibata.
Znaci seto zavisi od minimalnite toplinski potrebi pri ladenje i greene na samiot prostor i moznosta na samiot inverter kolku ke moze minimalno da ja spusti na najnisko modulacijada i da isporaca najmalce energija t.e. da isporaca namalce toplina da gi nadoknaduva zagubite vo prostorot,bilo ladenje ili greenje.
Muabetov e dali isklučuva kompesorot pri ladenje, DOBRO UTRO, normalno deka isklučuva i pak uklučuva. Što vrska ima dali e inverter ili ne e. Razlikata e vo kulturata na rabota, eve mojava parapetna se spušta do 80W, ako e i toa premnogu kompresorot se gasi i si vrtat samo dvete turbini i trošat od 15-20W, se dodeka pak ne trgne kompresorot....
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Muabetov e dali isklučuva kompesorot pri ladenje, DOBRO UTRO, normalno deka isklučuva i pak uklučuva. Što vrska ima dali e inverter ili ne e. Razlikata e vo kulturata na rabota, eve mojava parapetna se spušta do 80W, ako e i toa premnogu kompresorot se gasi i si vrtat samo dvete turbini i trošat od 15-20W, se dodeka pak ne trgne kompresorot....
Dobo vecer .
Eve mojava ne isklucuva na ladenje kompresorot a ja postigna temperaturata od 24c i odrzava.
E aj kazi zosto mojava ne isklucuva a tvojata isklucuva.
Izgleda ti popusta koncentracijata so starosta Zlatko.
Ubavo ti pojasniv vo prethodniot post vo koj slucaj ke go iskluci kompresorot,ako si svatil arno ako ne svati tvoj problem.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.195
Поени од реакции
5.107
Kako moze da ne gasi kompresorot, vo zabludasi, si se zbrkal nesto, turbinite ne se gasat, kompresorot MORA da izgasi po postiganje na baranata T!
Inverter model ne go gasi kompresorot na Ladenje tuku koga ke ja postiigne baranata zadadena temperatura togas Kompresorot namaluva so vrtezi i potrosuvacka i togas ja odrzauva taa zadadena temperatura so nuska potrosuvacka modulacija no nema gasenje dodeka kaj on-off Modeli ima gasenje no kaj inverter ne
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.052
@filipinec
Zatooa što ladi samo 13 m2, nema kade da namali poveće i što će pravi tuku na zadadeno 24 C i dobieno 24 C MORA i TREBA da iskluči, a za mojata starost ič ne se sekiraj.
@најубав
Nemoj da širiš dezinformacii, aj razmisluvaj malce. Gleaš deka ima kup inverteri što ne možat da slezat pod 300W na ladenje, vo mali i izolirani prostori što pravat što misliš?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
@filipinec
Zatooa što ladi samo 13 m2, nema kade da namali poveće i što će pravi tuku na zadadeno 24 C i dobieno 24 C MORA i TREBA da iskluči, a za mojata starost ič ne se sekiraj.
@најубав
Nemoj da širiš dezinformacii, aj razmisluvaj malce. Gleaš deka ima kup inverteri što ne možat da slezat pod 300W na ladenje, vo mali i izolirani prostori što pravat što misliš?
E vide sega,znaci ke iskluci kompresorot so 80w modulacija,a mojava so 150w modulacija ne isklucuva.
I jas a ja stavam vo 13m2 ozi ke iskluci kompresor.
Inverter model ne go gasi kompresorot na Ladenje tuku koga ke ja postiigne baranata zadadena temperatura togas Kompresorot namaluva so vrtezi i potrosuvacka i togas ja odrzauva taa zadadena temperatura so nuska potrosuvacka modulacija no nema gasenje dodeka kaj on-off Modeli ima gasenje no kaj inverter ne
Zavisi od modulacijata a i od toplotnite dobivki i volumenot na prostorot.
Mozi da gasi a moze i da ne gasi i da si odrzava.
Ete kaj Zlatko gasi,a kaj tebe i mene ne gasi.
Nema pravilo deka ke gasi ili ne gasi,zavis kako e dimenzionirana prema prostorot i od niskata modulacija.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.195
Поени од реакции
5.107
@filipinec
Zatooa što ladi samo 13 m2, nema kade da namali poveće i što će pravi tuku na zadadeno 24 C i dobieno 24 C MORA i TREBA da iskluči, a za mojata starost ič ne se sekiraj.
@најубав
Nemoj da širiš dezinformacii, aj razmisluvaj malce. Gleaš deka ima kup inverteri što ne možat da slezat pod 300W na ladenje, vo mali i izolirani prostori što pravat što misliš?
Zlate nema dezinformacii ete ti ubavo objasni ako e vo mala soba i postignuva 24°C togas ke raboti na minimum nekoe vreme posle mozebi ke iskluci kompresorot NO ako e vo pogolema prostorija togas na ovie vrukini nema gasenje tuku namaluvanje na potrosuvackata Inaku 300 W e za greenje a na ladenje 90 % rabotat so mnogu niska modulacija Ti imas kazuvano deka Tundra-ta vo 40m2 e top za ladenje bez gasenje
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.074
Поени од реакции
1.188
Член од
8 октомври 2015
Мислења
248
Поени од реакции
851
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
320
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.915
Може ли да си отворите нова тема, пример "Грее клими"?
Кој го интересира ќе отвори, ќе прочита, ќе праша...
Зошто вака многу досадни сте
Izvini ama koja e potrebata od nova tema?
Objavija slikicka i clenot si pobara link do taa klima da si sporedi specifikacija, cena i slicno, istite odgovorija sosema korektno

Pre bi baral nova tema za glupite dosetki na del od nivnite promoteri nego za toa sto u tema nameneta za klimatizacija (ok de ne e klimatizacija ama samo za toa se zbori tuka) si postiraat po nekoe reklamce. Se dodeka ne spamiraat po 7463892742389 posta na saat i se drzat do nekoj vakov marketing so post tek tuk e lesno da se skokne bez da ti smeta ako ne te interesira toa vo momentov.


Pak ke ti pisam ne sum im promoter, kako sto gledas i ne gi sakam nesto najmnogu ama od site profili sto gi imaat na forumov ovoj e edini koj pravi nesto korisno bar za niv.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.052
VIVAX-ov se poveće i poveće prijatno me iznenaduva pokraj :
-Epten niskata modulacija, go fativ i na 75 W kako raboti na ladenje
-nečujna rabota na vn. edinica
-epten mirna i nečujna rabota na nadvorešnata i koga raboti so 1200W
Kupeno deneska Wi- fi modul za 990 den, za dve minuti se e upareno i se si raboti besprekorno....se čudev zošto ima vgradeno senzori za vlažnost i za T, vo vn. edinica, sega gleam deka gi koristi za aplikacijava NETHOME PLUS, si meri T i vlažnost vnatre i T nadvor točno i precizno. Vaka se dobiva dneven, nedelen tajmer so site parametri, može da se nacrta kakov sakaš dijagram za slip mod, site funkcii od daljinskoto si gi ima duri i pologično raspredeleni, T ja zadava na pola stepen, T ja meri vo decimala.... prekrasno napraveno i se si funkcionira. Stvarno MIDEA treba da se pofali za napravenoto.
Paralela HAIER, vednaš kupiv modul za Wi fi mislam beše 2000 den, ne ni uspeav da se konektiram ( dobro ne se ni trudev mnogu ama znam od iskustvo se što odi so guranje taka i će si prodolži) i go vrativ kade što go kupiv.
Moja topla preporaka za parapetna VIVAX od potpisot dole, možebi e poskapička ama sekako vredi.
Ladenjevo go položi so čista 10-ka, greenjeto će vidime zdravje bože....
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.074
Поени од реакции
1.188
Може ли да си отворите нова тема, пример "Грее клими"?
Кој го интересира ќе отвори, ќе прочита, ќе праша...
Зошто вака многу досадни сте
за разлика од агресивните и ај да не речам досадни 2-3 членови на форумов кои ги: бранат, преставуваат (како N°1), нудат...климите на gree, овие од официјалниот профил овде присутни се многу по коректни и ја имаат мојата целосна поддршка
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
VIVAX-ov se poveće i poveće prijatno me iznenaduva pokraj :
-Epten niskata modulacija, go fativ i na 75 W kako raboti na ladenje
-nečujna rabota na vn. edinica
-epten mirna i nečujna rabota na nadvorešnata i koga raboti so 1200W
Kupeno deneska Wi- fi modul za 990 den, za dve minuti se e upareno i se si raboti besprekorno....se čudev zošto ima vgradeno senzori za vlažnost i za T, vo vn. edinica, sega gleam deka gi koristi za aplikacijava NETHOME PLUS, si meri T i vlažnost vnatre i T nadvor točno i precizno. Vaka se dobiva dneven, nedelen tajmer so site parametri, može da se nacrta kakov sakaš dijagram za slip mod, site funkcii od daljinskoto si gi ima duri i pologično raspredeleni, T ja zadava na pola stepen, T ja meri vo decimala.... prekrasno napraveno i se si funkcionira. Stvarno MIDEA treba da se pofali za napravenoto.
Paralela HAIER, vednaš kupiv modul za Wi fi mislam beše 2000 den, ne ni uspeav da se konektiram ( dobro ne se ni trudev mnogu ama znam od iskustvo se što odi so guranje taka i će si prodolži) i go vrativ kade što go kupiv.
Moja topla preporaka za parapetna VIVAX od potpisot dole, možebi e poskapička ama sekako vredi.
Ladenjevo go položi so čista 10-ka, greenjeto će vidime zdravje bože....
Poleka poleka …Vox i Favorit ke ti stanat milenici…..hahahaa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom