Најекономично греење и ладење

Член од
29 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, би ве замолил за повторно мислење.
1. за дневната би ја избрал https://klimi.mk/product/452
2. за спалните се двоумам помеѓу две посебни на пример како https://klimi.mk/product/562
или мулти сплит, 18ка https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10304&product_id=75786
со две внатрешни 9ки или може 7ки
:unsure:
 

HSM

Член од
22 мај 2024
Мислења
27
Поени од реакции
36
Што да те прашам за совет бе другар што, не сум ти јас таргет група верувај
Кај мене само една клима ви е достапна нешто слично на грее кај што имаат само една достапна тука

Пример те гледам тука си нов и одма влезе да се расправаш со низок речник со веројатно најантипатичниот член тука

ако мене ме прашаш јас немам ништо од тоа да споделиш еве ние ја имаме оваа клима во тој ценовен ранг со вакви спецификации тестирана ваму таму онаму
а Не со братов да си го мериш зш секако он е најпаметно џабе се мачиш

Пример грее екипата сите податоци ги има нивните клими се од друг универзум незнам зашто има други производители кога не можат со нив, плус они се но1 особено у лажење и фалсификување
еве уште немам видено некоја агенција да успее нивни уред да тестира едноставно нема тестови што одговараат на нив
Kupi Klimi pred 10.god I Sega na sekoj Forum si "Strucnjak" ako ne se lazam U crown kako ke go bide
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.468
Поени од реакции
4.989
Koj slucaj si ti…..Gree tebe ke ti se dokazuva…..bolna rabota.
Mislam deka naskoro Gree ke podnese oficijalna tuzba kon tebe, da vidis kolku cini takvo oficijalno navreduvanje na brend….svedska bajagi ke te nagradi.
Слободно пријателе што ти треба за тужбата само кажи

и не заборавај да ги ставиш сите сертификации за кои тука јас лажам
ПС и можеш онака случајно да искоментираш за податоците кои сте ги претставувале
Kupi Klimi pred 10.god I Sega na sekoj Forum si "Strucnjak" ako ne se lazam U crown kako ke go bide
1. Не купив клима пред 10 години (а и да беше толку, за тоа време сигурно барем маркетинг ќе научев нешто што ти не си успеал)
2. Никогаш не сум купил У Кровн, никаде не сум скрил што сум купил во каков простор било ставено
3. Член сум само на кајгана форум
 

HSM

Член од
22 мај 2024
Мислења
27
Поени од реакции
36
Слободно пријателе што ти треба за тужбата само кажи

и не заборавај да ги ставиш сите сертификации за кои тука јас лажам
ПС и можеш онака случајно да искоментираш за податоците кои сте ги претставувале

1. Не купив клима пред 10 години (а и да беше толку, за тоа време сигурно барем маркетинг ќе научев нешто што ти не си успеал)
2. Никогаш не сум купил У Кровн, никаде не сум скрил што сум купил во каков простор било ставено
3. Член сум само на кајгана форум
Do Sega samo negativni komentari citam od tebe ako ti treba nekoja Specifikacija vo vrska so Hisense slobodno pisi mi za drugo nemam namera da komentiram.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.468
Поени од реакции
4.989
Do Sega samo negativni komentari citam od tebe ako ti treba nekoja Specifikacija vo vrska so Hisense slobodno pisi mi za drugo nemam namera da komentiram.
Да негативно е, зашто е напорно да те читам како пробуваш да се докажуваш лик што “знае се”

како што виде постојано ти потенцирам не се убедувај да се докажеш со некој со кој ни он самиот не излегол на крај

пристапот ти е погрешен, јас не се сеќавам дека пишав негативен коментар за некои уред на компанијата која ја претставуваш (ако сум пишал ти се извинувам) од проста причина што јас овдека споделувам корисничко искуство а не можам да кажам ништо позитивно или негативно за уред кој не сум го тестирал
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
115
Поени од реакции
279
//// Ako neko stvarno navreduva taj brend ----- to je deo grupe clanova koja ga tako "reklamira i zastupa" ovde na forumu. ///// Shodno tome ------ treba sve ovo linkovati i prevesti Kinezima ..... i direk poslati u centralu ..... ///// Njih treba brend da tuzi ----- jer ga oni najvise vredjaju svojim ponasanjem i bespotrebnim laganjem ---- a zive od njega i primaju plate od njega. ////
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
236
Поени од реакции
109
Имам клима конзолна Грее.
Ме интересира дали кога ќе ја постигни температурата се гасни сама како кога е на греење, пример постигмува 20 степени на греење се гасни и сама се пали, е кај ладење нее вака? Исто ме интересира како работи ова Saving Energy (SE$) и за што служи исто и X-Fan.
И уште нешто, надворешната единица е доста бучна некако, особено кога почнува со работа брчи како електрична локомотива да трга, после се стабилизира ама пак е побучна за разлика од други клими шо иам видено. Мајстов рече можно е да нее убаво нивелирана, требаше да дојди ама не дојде.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.723
Поени од реакции
4.062
Имам клима конзолна Грее.
Ме интересира дали кога ќе ја постигни температурата се гасни сама како кога е на греење, пример постигмува 20 степени на греење се гасни и сама се пали, е кај ладење нее вака? Исто ме интересира како работи ова Saving Energy (SE$) и за што служи исто и X-Fan.
И уште нешто, надворешната единица е доста бучна некако, особено кога почнува со работа брчи како електрична локомотива да трга, после се стабилизира ама пак е побучна за разлика од други клими шо иам видено. Мајстов рече можно е да нее убаво нивелирана, требаше да дојди ама не дојде.
Bukvalno site klimi na ladenje posle postiganje barana T go gasat kompresorot, a turbinite prodolžuvaat da vrtat i rabotat kako običen ventilator.
Za toa što brči kako lokomotiva ti treba najdobro da znaeš zošto e taka, nema slika kako e montirana, nema zvuk kako brči, ne znaeme kolku e stara i, neli GREE ima 10 godini garancija..... Fakt e deka MORA da raboti tivko, bez tropanja, pogotovo na ladenje koga e i sosema malce opteretena, najverojatno se raboti za loša montaža bidejći ( ne bi sakal da zvučam sarkastićno ) neli GREE e Br.1 na svetov.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
236
Поени од реакции
109
Bukvalno site klimi na ladenje posle postiganje barana T go gasat kompresorot, a turbinite prodolžuvaat da vrtat i rabotat kako običen ventilator.
Za toa što brči kako lokomotiva ti treba najdobro da znaeš zošto e taka, nema slika kako e montirana, nema zvuk kako brči, ne znaeme kolku e stara i, neli GREE ima 10 godini garancija..... Fakt e deka MORA da raboti tivko, bez tropanja, pogotovo na ladenje koga e i sosema malce opteretena, najverojatno se raboti za loša montaža bidejći ( ne bi sakal da zvučam sarkastićno ) neli GREE e Br.1 na svetov.
Климата е нова, 3 месеци е стара само. Задоволен сум до сега. Иначе да, сега забележав дека работи како обичен вентилатор.
Иначе не тропа, само кога почнува со работа особено на почетокот првите 30секунди звучи како електрична локомотива при тргнување, после се стабилизира ама пак е побучна за разлика од другите, еве долу исто имам 3.5 Грее тивка сие, ова 5.5 побучна е. Спрема мене имаат кариер исто 5.5 не се слуша дека работи како оваа 3.5 моја Грее. И јас мислам дека е до монтажата, лошо е монтирана.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.218
Поени од реакции
5.176
Bukvalno site klimi na ladenje posle postiganje barana T go gasat kompresorot, a turbinite prodolžuvaat da vrtat i rabotat kako običen ventilator.
Za toa što brči kako lokomotiva ti treba najdobro da znaeš zošto e taka, nema slika kako e montirana, nema zvuk kako brči, ne znaeme kolku e stara i, neli GREE ima 10 godini garancija..... Fakt e deka MORA da raboti tivko, bez tropanja, pogotovo na ladenje koga e i sosema malce opteretena, najverojatno se raboti za loša montaža bidejći ( ne bi sakal da zvučam sarkastićno ) neli GREE e Br.1 na svetov.
Zlate Ako e inveter model togas ne se gasi na Ladenje tuku kako se doblizuva do baranata temperatura kompresorot taka ja namaluva potrosuvackata i ja odrzuva temperaturata NO NE GASI bidejki e inverter Gasenje ima kaj on-off Modeli no ne kaj Inverter
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.439
Поени од реакции
2.725
Имам клима конзолна Грее.
Ме интересира дали кога ќе ја постигни температурата се гасни сама како кога е на греење, пример постигмува 20 степени на греење се гасни и сама се пали, е кај ладење нее вака? Исто ме интересира како работи ова Saving Energy (SE$) и за што служи исто и X-Fan.
И уште нешто, надворешната единица е доста бучна некако, особено кога почнува со работа брчи како електрична локомотива да трга, после се стабилизира ама пак е побучна за разлика од други клими шо иам видено. Мајстов рече можно е да нее убаво нивелирана, требаше да дојди ама не дојде.
Javi se vo servis i neka vidat sto, imas 10 god garancija.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.723
Поени од реакции
4.062
Zlate Ako e inveter model togas ne se gasi na Ladenje tuku kako se doblizuva do baranata temperatura kompresorot taka ja namaluva potrosuvackata i ja odrzuva temperaturata NO NE GASI bidejki e inverter Gasenje ima kaj on-off Modeli no ne kaj Inverter
Kako moze da ne gasi kompresorot, vo zabludasi, si se zbrkal nesto, turbinite ne se gasat, kompresorot MORA da izgasi po postiganje na baranata T!
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.166
Поени од реакции
2.193
Kako moze da ne gasi kompresorot, vo zabludasi, si se zbrkal nesto, turbinite ne se gasat, kompresorot MORA da izgasi po postiganje na baranata T!
Ako e vistinski inverter so dovolna niska modulacija togas posle postignatata barana temperatura nema da izgasni nego so niska modulacija ke ja odrzuva baranata temperatura.E sega ako potrebite na prostorot se pomali a inverterot ne mozi duri i so namalena modulacija ja precekoruva posakuvanata temperatura togas kompresorot ke se izgasne,a pri toa turbinata na vnatresnata edinaica ke vrti uste izvesen period,zaradi potreba da go susi izmenuvacot pri ladenje ili monitoring pri greenje.Barem taka e kaj Toshibata.
Znaci seto zavisi od minimalnite toplinski potrebi pri ladenje i greene na samiot prostor i moznosta na samiot inverter kolku ke moze minimalno da ja spusti na najnisko modulacijada i da isporaca najmalce energija t.e. da isporaca namalce toplina da gi nadoknaduva zagubite vo prostorot,bilo ladenje ili greenje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom