Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Што да ти објаснам?
На -7 деклариран капацитет 3.63kw
На -10 3.58kw
На -15 3.49kw и овај капацитет сигурно ќе успее да го задржи до -21 што и е operating limit.
Додека кај Грее после -10 капацитетот на греење ќе паѓа многу брзо.
Климава има надворешна 49 кг
в×ш×д 734×954×401мм огромна
Двореден изменувач на внатрешна и надворешна
Два клипа компресор
Фреон 1.15кг...
И ти ја споредуваш со Грее? :)

А за цената вистина е многу.
Клима од ИЦС се купува само Јуни-Јули и Септември-Октомври кога имаат 10% попуст и плус 5% за купување со кредитна.
Цената од 155785 ќе падне на 132417.
Види.. факт е дека дајкинот поминува и како нордик. Ќе задржи капацитет, точно!
Ама кое фајде од тоа кај нас?!

Од друга страна цената е пресуден фактор.
Нема модулација или пластика што ќе оправда два пати повисока цена! (Во пракса и повеќе од х2 е).

А надворешни од 50 кила.. одамна заврши таа приказна. Дури и на темава кај што со години само во килограми се расправаа клими..
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
339
Поени од реакции
492
@PticaSelica така секој си има право на сопствено мислење и за свои пари да купи што сака. Јас никој ништо не убедувам, не сум продавач на клими.

@Strelec ај да споредиме нордик модел на Даикин пример мојата конзолна 3.5kw :)
Вака е кај неа деклариран капацитет.
+7°С 1.27kw
-7°С 2.66kw
-10°С 3.00kw
-15°С 3.58kw
-22°С 3.05kw
-25°С 3.02kw
Некако многу ниски температури а висок капацитет на греење како за 3.5ка? Што велиш :)
Тbivalent -15 што значи до -15°С задоволува Pdesignh без backup
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.202
Поени од реакции
2.245
А надворешни од 50 кила.. одамна заврши таа приказна. Дури и на темава кај што со години само во килограми се расправаа клими..
So ova ne se slagam.
Pretezno ako e poteska nadvoresnata edinica znaci ima pogolema povrsina na nadvoresniot izmenuvac,a i poveke redovi na bakarni cevki vo istiot izmenuvac so toa da poke ke moze da odzeme toplina od nadvor.
Edna Tundta 18btu so tezina od 32kg,i eden daikin od 18btu so tezina od 50kgr nadvotesna ne e isto.
E sega fintata e sto tundrata imala 4kw na -7c pa duri i na -15c a i Daiknot 4kw kw na -7.
Demek treba odma da se izlazime i da pomislime po eurovent deka Tundrata e pomokna od Dikinot.
Zar veruvas vo seto toa?
I zatoa so nadvoresna od 50kila nikogas nema da zavrs taa prikazna,sem ako ne e na freo od R-22 kade samo kompresorot mu tezese 20-25kgr.
Jas mislam deka Dikinot e najmalce 20% pojak od tundta i ako po eurovent e poslab.
Samo vo situacijava Daikinot ne ja kazal sopstvenata neevidentirana rezervna snaga nego prikazal pomala mok za da prikaze povisok COP,a ne mi se veruva deka daikinot e poslab od Tundrata i ako e taka napisano vo Eurovent.
Toa e moe licno ubeduvanje,sem Tundrata da ima nekoja si pojaka tehnologija od Dikinot,ta so pomala nadvoresna edinica da vadi pogolema mok.
Se razbira deka tuka igraat i obrtajte na kompresorot,pa elektronikata softverot itn.
Zatoa i velam sekogas Eurovent ne moze da ja dade vistinskata slika.
Sepak masa je mama a i povrsinata na izmenuvacot ,polesno ke se spravi vo poekstremni uslovi,pomalce defrosti i tn.
Sem Tundrata da ima bnatresno ozlebeni - nazlebeni navojni cevki,pa taka da so pomalce bakar uspee da izvadi pogolema povrsina so pomalce redovi na bakarni cevki.
Ova e samo primer zemen pomegu eden Dikin i edna Haier Tundra,i ne mi e cel da go forsitam Daikinot a da ja omalovazam Tundrata.
Samo sakam da kazam pokraj eurovent treba i drugi paramatri da se gledaat kako bi prepoznal dobar klimatizer.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
339
Поени од реакции
492
@filipinec Tundra 18btu со 32кг надворешна?
Па новата Perfera од 2kw 7btu има надворешна од 36кг
в×ш×д 610×923×367мм скоро едно метро широка
Двореден изменувач
Фреон 0.95
Лимит и е -21
Не верувам дека има друг производител на клими што прави толкави надворешни за 2kw клими.

Јас зедов Comfora 2kw
FTXP20N / RXP20N. Скапа ми се виде Perfera-та ај реков ќе заштедам малце.Грешка :(
За споредба оваа мојата е пердув лесна
Надворешна 24кг со 0.55кг фреон
Мала надворешна 556×740×343
Али сепак капацитет на греење и е солиден
+7 0.91kw
-7 1.95kw
-10 1.99kw
-15 2.05kw
Иако по малку али сепак капацитетот постојано и расте како темперстурата опаѓа
Арно вели @PticaSelica Даикинот задржува капацитет.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Koj što go sledi redovno forumov verojatno znae deka mi treba nova klima za prostorija/ prostor od 14/25 m2 iza ladenje i za greenje i kako raboten prostor i kako spalna soba, za sin mi koj raboti od doma.
Mestoto za klimata na zidot e mnogu tesno, edvaj 700 mm desno od prozorot do bočniot zid, sega e tuka On/ Of NEO baš tolku široka....
Najbitna rabota vo slučajov mi e samo niska modulacija i tivka rabota, nebitno dali e 9- ka ili 12-ka, nebitno dali na -30C će dava isto kolku na -20C , dovolno će e da dava i 1.5 kW na -10C. Barav prvin japonska normalno, ispadna deka so taa širočina ne postoi, nema ni kineska.
Mi se zapali sijalička deka postojat i parapetni klimi i toa baš so ovaa dimenzija što i ne e bitno bidejći taa si ja bere i pod prozorot neli, a red e da se proba i vakvo greenje/ladenje.
Japoncite ispadna deka se od tri do četiri pati poskapi od kineskite, a pošto nemam namera da prodavam bubreg za parapetna klima ostanaa vo igra kinezite.
Se se sveduva na VIVAX 12- ka 40.000 den, GREE 9- ka i 12- ka za 44 do 46.000 den, HAIER 9- ka i 12- ka za 51-53.000den i MIDEA 12- ka za 54.000 den.
HAIER - ot znam deka 1000% nema da raboti pod 400w i toa pomaliot, vo ovoj prostor e nedozvolivo.
MIDEA- ta e skapa i nedokažana za modulacija....
Ostana VIVAX koj e od R dizajn gi ima mal milion po fasadi i ne se loši so modulacija i GREE pomalata koja e sosema dovolna .
Celoto pisanie go pravam so edna cel ( ne ni moram VIVAX- ot će zadovoli gore dole, monterot i prodavačot za Tetovo mi e prijatel) da prodavačive na GREE prisatni na forumov ednaš vo životot napišat edna poštena recenzija i me uverat deka nivnava parapetna raboti kako što im stoi vo prospektot i deka min troši 150 w na greenje.
Ako se spremni na toa eve jas sum spremen da go prekršam vetuvanjeto deka nema nikogaš da kupam ništo od GREE, nivnata klima mnogu poveće mi bendisuva od site drugi ama samo ako se potvrdat vrednostite od prosektot.
Ako se malce pametni da si napravat edna recenzija kako ukraincive i rusive, eden monter, kamerička i spotče pa na YT i tuka, partal da napravat so prodažba....
Da se kladime deka ništo od toa polesno e omalovažuvanje, kleberenje i navredi, samofalenje i nerazbirliv za mene marketing.
A baš ne mi se kupuva VIVAX.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
358
Поени од реакции
470
I pokraj toa sto ni Gree nema verojatno nikad da raboti so 150w i prodavacite ovde prisatni se takvi kakvi sto se, mora da se priznae deka e firma za Vivax.Kolku sto znam, Vivax voopsto nemaat proizvodni pogoni (pa ni samo za montiranje) tuku se trgovska marka (na pr. kako ST samo pogolemi) i kvalitetot na seriite mnogu varira, za razlika od Gree koja e medju najgolemite svetski proizvoditeli. Iako goleminata sama po sebe ne e dovolna za kvalitet, sepak si ima tezina preku kontinuiran razvoj, pobrzo ispravanje na greski, standardni golemi serii... Moe mislenje.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
.Kolku sto znam, Vivax voopsto nemaat proizvodni pogoni
Nebitno. LESNINA od Slovenija nemaše proizvodni pogoni, samo magacini i tehničko tehnološki i dizajnerski oddelenija, a beše br.1 vo ex Yu.
Vivax ne se voopšto hendikepirani poradi nemanje proizvodstvo, dovolno e da imaat stručen kadar za dogovaranje i kontrola na naračanoto, a imaat i go imaat najbitnoto vo prikaznava toa e PAZAROT, plus MIDEA stoi zad niv što ne e voopšto za potcenuvanje.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.192
Koj što go sledi redovno forumov verojatno znae deka mi treba nova klima za prostorija/ prostor od 14/25 m2 iza ladenje i za greenje i kako raboten prostor i kako spalna soba, za sin mi koj raboti od doma.
Mestoto za klimata na zidot e mnogu tesno, edvaj 700 mm desno od prozorot do bočniot zid, sega e tuka On/ Of NEO baš tolku široka....
Najbitna rabota vo slučajov mi e samo niska modulacija i tivka rabota, nebitno dali e 9- ka ili 12-ka, nebitno dali na -30C će dava isto kolku na -20C , dovolno će e da dava i 1.5 kW na -10C. Barav prvin japonska normalno, ispadna deka so taa širočina ne postoi, nema ni kineska.
Mi se zapali sijalička deka postojat i parapetni klimi i toa baš so ovaa dimenzija što i ne e bitno bidejći taa si ja bere i pod prozorot neli, a red e da se proba i vakvo greenje/ladenje.
Japoncite ispadna deka se od tri do četiri pati poskapi od kineskite, a pošto nemam namera da prodavam bubreg za parapetna klima ostanaa vo igra kinezite.
Se se sveduva na VIVAX 12- ka 40.000 den, GREE 9- ka i 12- ka za 44 do 46.000 den, HAIER 9- ka i 12- ka za 51-53.000den i MIDEA 12- ka za 54.000 den.
HAIER - ot znam deka 1000% nema da raboti pod 400w i toa pomaliot, vo ovoj prostor e nedozvolivo.
MIDEA- ta e skapa i nedokažana za modulacija....
Ostana VIVAX koj e od R dizajn gi ima mal milion po fasadi i ne se loši so modulacija i GREE pomalata koja e sosema dovolna .
Celoto pisanie go pravam so edna cel ( ne ni moram VIVAX- ot će zadovoli gore dole, monterot i prodavačot za Tetovo mi e prijatel) da prodavačive na GREE prisatni na forumov ednaš vo životot napišat edna poštena recenzija i me uverat deka nivnava parapetna raboti kako što im stoi vo prospektot i deka min troši 150 w na greenje.
Ako se spremni na toa eve jas sum spremen da go prekršam vetuvanjeto deka nema nikogaš da kupam ništo od GREE, nivnata klima mnogu poveće mi bendisuva od site drugi ama samo ako se potvrdat vrednostite od prosektot.
Ako se malce pametni da si napravat edna recenzija kako ukraincive i rusive, eden monter, kamerička i spotče pa na YT i tuka, partal da napravat so prodažba....
Da se kladime deka ništo od toa polesno e omalovažuvanje, kleberenje i navredi, samofalenje i nerazbirliv za mene marketing.
A baš ne mi se kupuva VIVAX.
не знам дали ја виде оваа 704mm е
Screenshot_20240421_150952_Chrome.jpg Screenshot_20240421_150952_Chrome.jpg
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
339
Поени од реакции
492
Koj što go sledi redovno forumov verojatno znae deka mi treba nova klima za prostorija/ prostor od 14/25 m2 iza ladenje i za greenje i kako raboten prostor i kako spalna soba, za sin mi koj raboti od doma.
Mestoto za klimata na zidot e mnogu tesno, edvaj 700 mm desno od prozorot do bočniot zid, sega e tuka On/ Of NEO baš tolku široka....
Najbitna rabota vo slučajov mi e samo niska modulacija i tivka rabota, nebitno dali e 9- ka ili 12-ka, nebitno dali na -30C će dava isto kolku na -20C , dovolno će e da dava i 1.5 kW na -10C. Barav prvin japonska normalno, ispadna deka so taa širočina ne postoi, nema ni kineska.
Mi se zapali sijalička deka postojat i parapetni klimi i toa baš so ovaa dimenzija što i ne e bitno bidejći taa si ja bere i pod prozorot neli, a red e da se proba i vakvo greenje/ladenje.
Japoncite ispadna deka se od tri do četiri pati poskapi od kineskite, a pošto nemam namera da prodavam bubreg za parapetna klima ostanaa vo igra kinezite.
Se se sveduva na VIVAX 12- ka 40.000 den, GREE 9- ka i 12- ka za 44 do 46.000 den, HAIER 9- ka i 12- ka za 51-53.000den i MIDEA 12- ka za 54.000 den.
HAIER - ot znam deka 1000% nema da raboti pod 400w i toa pomaliot, vo ovoj prostor e nedozvolivo.
MIDEA- ta e skapa i nedokažana za modulacija....
Ostana VIVAX koj e od R dizajn gi ima mal milion po fasadi i ne se loši so modulacija i GREE pomalata koja e sosema dovolna .
Celoto pisanie go pravam so edna cel ( ne ni moram VIVAX- ot će zadovoli gore dole, monterot i prodavačot za Tetovo mi e prijatel) da prodavačive na GREE prisatni na forumov ednaš vo životot napišat edna poštena recenzija i me uverat deka nivnava parapetna raboti kako što im stoi vo prospektot i deka min troši 150 w na greenje.
Ako se spremni na toa eve jas sum spremen da go prekršam vetuvanjeto deka nema nikogaš da kupam ništo od GREE, nivnata klima mnogu poveće mi bendisuva od site drugi ama samo ako se potvrdat vrednostite od prosektot.
Ako se malce pametni da si napravat edna recenzija kako ukraincive i rusive, eden monter, kamerička i spotče pa na YT i tuka, partal da napravat so prodažba....
Da se kladime deka ništo od toa polesno e omalovažuvanje, kleberenje i navredi, samofalenje i nerazbirliv za mene marketing.
A baš ne mi se kupuva VIVAX.
Види, јас немам искуство со Грее али врати една страна две има мој пост каде што ја споредував Грее парапетна со стар модел на Даикин. Изгледаат исто само Грее-то има еднореден изменувач Даикинот двореден на внатрешна.
Сепак би требало да имаат иста технологија на проток на воздух Turbo Fan. Ќе ставам слика како изгледа таа турбина и кај Даикин е многу тивка.
Е сега кога ќе дојде време за чистење немам искуство како тоа се отвора.
Таква Грее парапетна има @ts01 па можи ќе сподели искуство
Друго можиш да разгледа и Toyotomi парапетните им се потполно исти а цените можеби се поефтини не знам.
Бител од Битола фирмата ги носи можиш да провериш. Можиш и да ги прашаш случајно да не имаат попусти летово да почекаш
20240421_080733.jpg
20240330_123633.jpg
20240418_165559.jpg

Гледам исто и Мидеа не заостанува зад копирањето на Даикин :)
Опасни се кинезиве за правење копија на производ.
20240421_090616.jpg
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
@dastan. Ne ni gleav klimi na GREE, pogotovo ne vlezni modeli, treba da sum mazohista za da kupam nešto nivno od poznati pričini.
Ako napravat kako što im predloživ togaš da inače ne.
Goran iljada % sum siguren deka toa što izgleda od nadvor kako DAIKIN sepak ne DAIKIN tuku e po običaj paligasi GREE. TOYOTOMI e samo klon na GREE.....
Inače nebitno dali vozduhot se gura so aksijalen ventilator kako kaj tvojot model ili so dva radijalni ventilatora kako kaj drugite za postiganje kontinuirana rabota so niska modulacija.
Klima se kupuva sega von sezona, nikako srede leto ili zima.
Автоматски споено мислење:

@Goran^^^
Eve kako raboti ventilatorot na Perfera kako tvojata. Zema vozduh aksijalno po oskata na vrtenje a go isfrla turbulentno radijalno gore i dole namesto nazad aksijalno vo pravec na oskata na vrtenje... interesno što uspeale pri tolku otpori da ostane tivko, verojatno ne se vrti brzo, ima golem dijametar, dobro e balansirano, pricvrsteno na amortizeri i dobro zaptivaat kanalite i se e izraboteno so glatki površini.
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3
Поени од реакции
2
Здраво на сите, бев тука на почетоците на форумов, кога името уште беше „Најекономично ладење и греење“, и добив супер совети за клима за греење да земам / благодарност до долгогодишните членови, од кои гледам многу сѐ уште се активни.

Одамна не ги пратам климите, а моите се селат во нов стан во Ист гејт, и сега би сакал совет за добра клима првенствено за ладење, бидејќи имаат парно во станот. Не сум заинтересиран за добрите (и скапи) брендови, Даикини, Тошиби и сл. - ми треба нормална, reliable клима, да не е бучна, да не е ураган во дневната и да ги има нормалните особини како инвертер, вифи, 7 брзини на дување (најмалата да е стварно мала) и да може да се насочува вертикално надолу да дува.

Би требало изолацијата да е одлична во зградата (бар маркетингот им беше таков), се работи за мал стан од 48 квадрати, дневна со кујна и спална, гледа на исток. Има веќе припрема за клима, значи надвор држачи, цевки се пуштени внатре и за жал ја лупнале над просторот за ТВ (обележав со сино), директно да дува во луѓето (затоа вертикално дување и минимален издув ми е поважно од SEER, SCOP итн).

plan na stan.png Однапред благодарен на сите.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Eve nekoj sovet od mene:
-Mnogu e loša poz, treba da e postavena da duva po dolžina na dnevnata, nikako poprečno
-Ako imaš možnost za nadolžno postavuvanje, batali cevkite stavi si drugi cevki, odberi ako treba druga pozicija na nadv. edinica, nosačite se vadat lesno....
-razmisli za parapetna, eve jas sum pred realizacija na stavanje vakva
- taa si duva nagore od gorniot otvor na ladenje taka da nema da ti smeta
- dovolna e bilo koja 12- ka za kaj tebe za cel stan
-jas se odlučiv za VIVAX parapetna, ima četiri brzini no i ECO mod vo dva stepena na ladenje, znači mnogu mala promaja.
Nevrzano so tebe, kako info:
Greačive na tacna kaj VIVAX- ov da ti bile PTC cevni greači. Čestitki na MIDEA ili ćerka i MDV na ova svarno genijalno rešenie so greačive. Imeno, koga e laden greačot ili e pokrien so voda ili mraz toj razviva polna snaga, da rečeme 150 W, kako što se zagreva, otporot mu raste bidejći e so PTC pozitivna karakteristika, a so toa se namaluva snagata na greačot, taka da koga e suv će vleče 10- tina W i da raboti celo vreme pod 2C nadvorešna T nema da e problem, čim će dojde defrost će si ja zgolemi snagata.
Stvarno genijalno i ednostavno rešenie.
E sega dali e točno će dade bog će ispitam dali stavaat vakvi greači i će prezentiram tuka.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.777
Здраво на сите, бев тука на почетоците на форумов, кога името уште беше „Најекономично ладење и греење“, и добив супер совети за клима за греење да земам / благодарност до долгогодишните членови, од кои гледам многу сѐ уште се активни.

Одамна не ги пратам климите, а моите се селат во нов стан во Ист гејт, и сега би сакал совет за добра клима првенствено за ладење, бидејќи имаат парно во станот. Не сум заинтересиран за добрите (и скапи) брендови, Даикини, Тошиби и сл. - ми треба нормална, reliable клима, да не е бучна, да не е ураган во дневната и да ги има нормалните особини како инвертер, вифи, 7 брзини на дување (најмалата да е стварно мала) и да може да се насочува вертикално надолу да дува.

Би требало изолацијата да е одлична во зградата (бар маркетингот им беше таков), се работи за мал стан од 48 квадрати, дневна со кујна и спална, гледа на исток. Има веќе припрема за клима, значи надвор држачи, цевки се пуштени внатре и за жал ја лупнале над просторот за ТВ (обележав со сино), директно да дува во луѓето (затоа вертикално дување и минимален издув ми е поважно од SEER, SCOP итн).

Прегледај го приврзокот 414068Однапред благодарен на сите.
Za taa pozicija na klima samo Gree AIRY modelot ke zavrsi rabota zaradi perfektniot swing. Pojdi do nekoj salon na Gree i ke vidis. Mislam deka 9k ke ti bide sosema dovolna.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3
Поени од реакции
2
Eve nekoj sovet od mene:

-razmisli za parapetna, eve jas sum pred realizacija na stavanje vakva
- taa si duva nagore od gorniot otvor na ladenje taka da nema da ti smeta
- dovolna e bilo koja 12- ka za kaj tebe za cel stan
-jas se odlučiv za VIVAX parapetna, ima četiri brzini no i ECO mod vo dva stepena na ladenje, znači mnogu mala promaja.
Фала на советот, ама парапетна е пред сѐ за греење нели, поради тоа што топлиот воздух од нагоре. Не би пуштал ни нови цевки, нема зошто да ја оштетувам и фасадата и изолацијата...
Инаку која Вивакс парапетна ја одбра и цена?

Za taa pozicija na klima samo Gree AIRY modelot ke zavrsi rabota zaradi perfektniot swing. Pojdi do nekoj salon na Gree i ke vidis. Mislam deka 9k ke ti bide sosema dovolna.
Фала на инфо, не знаев дека AIRY имаат вертикален свинг. 9к за жал немаат на лагер, а 12ка е 40000, плус мотажа ќе дојде над буџетот за клима само за ладење, ама ме замисли сега :)
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
339
Поени од реакции
492
@bart13 баш таква клима каква што бараш да дува вертикално надолу не ти треба.
Велиш ти треба само за ладање и кога е на ладење климата се мести да дува хоризонтално паралелно со таванот па ладниот воздух ќе си паѓа самиот надолу.
Вертикално се мести да дува при греење.

@tzlatko ваква е внатрешната?
Значи кинезиве се чудо. Да не видат нешто одма копија прават.
Ај барем резервни делови ќе има.
20240423_091555.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom