Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
А инаку фујитсуто има двоен изменувач а и електрониката е врвна како што доликува на еден светски лидер во електроника..
IMG_1657.png
Сепак не ќе да е двоен изменувачот…
Што пак ќе речам, далеку од тоа дека е лоша клима или марка!
И кај мене (веројатно) надворешниот фан е фиксен… очигледно за влезни модели мора да се жртвуваат некои можности.
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
17
Поени од реакции
24
Me otepa znaci ovaj Df, koga e okolu 0 i vrnezlivo se uklucuva na pola sat / sat, koga e ladno kako denes na 2 sati, premrznav dali e ova normalno ili ima nekoe care ??
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Me otepa znaci ovaj Df, koga e okolu 0 i vrnezlivo se uklucuva na pola sat / sat, koga e ladno kako denes na 2 sati, premrznav dali e ova normalno ili ima nekoe care ??
За жал нормално е…
Малку да е послаба климата од што треба да биде за тој простор, и на вскво време одма се познава!
Инаку ДФ ти е нормална ствар. Сабајле еден прст слана и мраз имав на колата…
Е сега замисли ако самиот се нафаќа на такви ладни површини, што се случува со изменувачот што е бар 20 степена поладен!?
Автоматски споено мислење:

има некој искуство со hitachi 5kw? https://www.hidroset.mk/mk/12-hitachi/71-williams-12-inverter-5
мислам дека е најефтин јапонски бренд со цена од 1000еу за 18-ка
исто така секое искуство со нешто слично е добредојдено ;)
Мислам немаше никој хитачи тука…
Ама не би требало да е нешто поразлична од фуџитсуто на Роберт што го дискутиравме последниве неколку страни.
Разгледај, прочитај…
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Мислам немаше никој хитачи тука…
Ама не би требало да е нешто поразлична од фуџитсуто на Роберт што го дискутиравме последниве неколку страни.
Разгледај, прочитај…
Еве ти начитан, разгледај па кажи му...за 60м2 ке ја биде ли за греење?

Hitachi.jpg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Еве ти разгледај па кажи му...за 60м2 ке ја биде ли ?
Прегледај го приврзокот 401379
Ако има топлински загуби од 50w/м2 ќе ја биде…
А какви му се, само он си знае…

П.С. моментално сфаќам дека прочистувачот шалта повеќе брзини од климата :ROFLMAO:
Седам и го слушам: вууу, ваааа, вуууу, воооо :pos:
Ми требаше минута да сконтам што го прави звукот :ROFLMAO:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ако има топлински загуби од 50w/м2 ќе ја биде…
А какви му се, само он си знае…

П.С. моментално сфаќам дека прочистувачот шалта повеќе брзини од климата :ROFLMAO:
Седам и го слушам: вууу, ваааа, вуууу, воооо :pos:
Ми требаше минута да сконтам што го прави звукот :ROFLMAO:
Eve uste eden Japonec ....Hitachito ili ovaa e podobra :D ?
senjonara.jpg
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Во моментов во таа просторија е 15с, така е цела зима. Веројатно има топлина од самата куќа. Затоа и не ги зиам у предвид оние стандардни пресметки
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Eve uste eden Japonec ....Hitachito ili ovaa e podobra :D ?
Прегледај го приврзокот 401381
Меѓу Дајкинот и хитачито, ја би на хитачи…
Можда и митсу хеви ќе може да се најде за тие пари…
Електрик се улави скроз! За bt50 бараат 80 и кусур!?
Автоматски споено мислење:

Во моментов во таа просторија е 15с, така е цела зима. Веројатно има топлина од самата куќа. Затоа и не ги зиам у предвид оние стандардни пресметки
Земи си едно греалче, дали дувалка дсли кварцна сеедно, мада дувалките си имаат термостат и поарно така!
Уклучи си ја, еден термометар, и поседи си во собата.
Старомодно, ама најпрецизно :D
Сама така ќе ди ги израчунаш точно потребите…
За -7, -15 ќе се екстраполира лесно..

едит: @TaksistBt еве баш сега тестирав.. митсу дм35 пуштена на макс, точно 40мин и требаше да влезе во дефрост!
0c темп 84% влажност
Тоа е тоа!
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Во моментов во таа просторија е 15с, така е цела зима. Веројатно има топлина од самата куќа. Затоа и не ги зиам у предвид оние стандардни пресметки
Presmetkite se za 20C...ako na 15 ti e toplo ic ne mu ja misli...
P.S Ne se uci ova brzo, ke citas edno 1000 strani unazad na temava pa ke naucis so vreme sto ti treba za tvojot prostor, a za pobrzo da ubrzas vidi po m2 koj sto nudi :D
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Gi iam procitano cisto iskustva za ovie barav dali ima nekoj. Inaku ne sekogas ispaga spored citanoto i presmetanoto na papir. Epten treba da meris staromodno ko so spomna pticaselica
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Sega kaj mene na primer dnevnava vo 34 m2 na sprat bez izolacija za da odrzuva zadadena temperatura na rabota mitsubishi ln 35 na fix fan 4 i e odlicno , ako imam potreba za brzinsko stopluvanje vklucuvam 5ta brzina i duva mnogu jako i istovremeno i kompresorot potrosuvackata pojacuva .
E sega ne gi znam tocno koja brzina po kolku m3
no eve na ln 35 nekako ne mi se bas dobro rasporededni izmegu 4ta i 5ta brzina kako da mi fali izmegju brzina , verovatno e pogolema razlika megju niv dve i kako 4ta za malku da mi e nedovolna a 5ta pak e premnogu i zatoa setirana mi e na dva tri intervali da vklucuva po 20 min 5ta brzina i posle se vraka na 4ta.
A pak na auto fan ic ne mi e po kev kako da brka ekonomija i se kako na 2ra do 3ta da raboti tivko necujno i mnogu retko 4ta na kratko a 5ta kratko samo po provetruvanje ili aspirator i zatoa na fix odlicno .
zlatko_ti412 verovatno gi znae kolku m3 po brzini i ke kazi dali ima i toj cuvstvo kako da fali pretposledna brzina.
Да има малку преголема разлика меѓу 4та и 5та....
Еве ги протоците од 1 до 5 брзина кај Мицу LN35VG
258 / 342 / 426 / 510 / 822 (m3/h)
На поновиот LN35VG2 тоа е корегирано и се забрзани малку, особено 3та и 4та мислам на 450 со 650 беа зголемени.

Првата година јас додека бев со старата дрвена дограма и без изолација во 29м2 ја користев на ауто фан додека надвор беа во плус температурите, а кога фати минус свртив на фиксно 3ка преку ден ако е сончево или пак 4ка ако не е и навечер.
5ка пуштав ноќно време со отворена врата кон спална (вкупно ~45m2) као да ми турка натака топлина, така и ми се снимени оние видевцата кај што и мерам максимуми.

Сега со нова дограма и изолација, LN-от ми е цело време на ауто фан и си работи перфектно преку ден шалта 2ра и 3та, и при проветрување крава на 4та....
На 5ка не сум го видел откако ставив изолација, ама и немам оставено до толку да се олади просторот...
Е сеа за циркулација помага тоа што имам втора клима во истиот простор, па ауто фанот си работи перфектно и секаде е рамномерна температурата.

Електрик се улави скроз! За bt50 бараат 80 и кусур!?
Улави се... навреме си зеде DM гледам нема веќе залихи :)

Me otepa znaci ovaj Df, koga e okolu 0 i vrnezlivo se uklucuva na pola sat / sat, koga e ladno kako denes na 2 sati, premrznav dali e ova normalno ili ima nekoe care ??
Што модел имаш и во колкав/каков простор ја користиш?
Нормално е да прави почести дефрости кога надвор е околу нула и e висока влажноста... тука нема чаре....
Можеш да пробаш да ја од-напниш малку, да и намалиш барана температура на далечинското пример ако во собата е 18С ти на дајлинско задај и 20С и постепено ќе и зголемуваш ако успее да качува на секој полсаат-саат по 1 степен плус до саканата температура.
А ако не може да постигне и сега со дефрости на 2 саати тогаш загубите ти се преголеми и сериозно си ја под-димензионирал, така да или барај уште една клима за во просторот да си помагаат двете, или пак помагај и со греалка/панел бар кога е ефтина тарифа.

Или пак ја користиш климата како калорифер и ја гаснеш кога излегуваш од дома и кога си легнуваш да спиеш :D
Тогаш ти нема спас :P
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Me otepa znaci ovaj Df, koga e okolu 0 i vrnezlivo se uklucuva na pola sat / sat, koga e ladno kako denes na 2 sati, premrznav dali e ova normalno ili ima nekoe care ??
Мене ми предложија, но не се соглавив, а имаше простор, да ја тргнам пластичната цевка што е ставена за да има некој пад на водата. Така поретко се случувал defrost. Нека каже некој што повеќе разбира дали е ова валидно
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
има некој искуство со hitachi 5kw? https://www.hidroset.mk/mk/12-hitachi/71-williams-12-inverter-5
мислам дека е најефтин јапонски бренд со цена од 1000еу за 18-ка
исто така секое искуство со нешто слично е добредојдено ;)
Имав јас хитачи. 12ка, не истиот модел. Да кажам дека не сум задоволен е малку. Катастрофа. Модулира ниско без проблем ама заглавува со брзините. Имаше три брзини. Одеше на околу 250 вати на аутофан, а брзината не ја симнуваше, некогаш ќе останеше на трета а некогаш на втора, на прва никако. Со фикс фан, пак ќе измодулира ниско без разлика што ја оставав на втора или трета брзина и ете ти проблем. Прва брзина беше многу бавна за греење.
Подалеку од хитачи, барем за моделите кои се продаваат кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom