Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Здраво, потребен ми е совет од поискусни за тоа кој начин на топлење а евентуално и ладење е најсоодветен и економичен.

Имам куќа која ја реновирам: приземје 80м2, спрат 60м2. Во оваа фаза имам можност да наместам и подно греење.
Ako mozes da si dozvolis voopsto ne se misli, stavaj podno.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Дали имаш ориентација колку пари е од квадрат подното и која би била потрошувачката на струја?
Nekade od 22 - 25 Eur/m2 so se razvodni tabli i el.ventili. Na 80m2 grubo okolu 65-70m2 racunaj.
Smetka ne poveke od 1500 den, komfor nezamenliv.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Nekade od 22 - 25 Eur/m2 so se razvodni tabli i el.ventili. Na 80m2 grubo okolu 65-70m2 racunaj.
Smetka ne poveke od 1500 den, komfor nezamenliv.
Како ли само човек може да се изгори, ако слуша вакви рандом ликови на форум…
Па уште и “сметка не повеќе од 1500ден”!?!

Второ не ни прочита убаво колку квадрати има ликот, ама битно сметката ја знаеш?!

Учебник си за “Герила маркетинг”!
Автоматски споено мислење:

@Mr.Sulko бегај шта даље од совети тука!
За клими да, ама ако се одлучиш да заглавуваш 10-15000€ за подно/фенкојлери/ТП или др. Само фирма со дебело портфолио!
Не за друго… за утре да имаш кој да го фанеш за врат оти ти ставиле термостатски вентили на подното…
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Pred 10 strani me ubeduvase deka nema zima vo Makedonija, sega ke sme plakjale 200 evra za struja .
Kako sto kaza nekoj predhodno , imas tendencija da si gi spinuvash rabotite vo tvoja polza.

I da ne go tupime mnogu , eve brat ti ima 2 gree amber nordik , sporedi kolku plakjal struja za negovite m2 , vo sporedba so tvoite m2 i tvoite klimi .
Лани на таа "зима" што ја имавме, највисока сметка имав 5200мкд
Братот (грее само 2 соби x20m2 со двете клими) вика 7-7500мкд во Јануари кога сите беа дома скоро цел месец и се грееа активно двете соби.
Спомнав братот камионџија, а внуците студенти во други градови.
Е сега тоа се сметки со се вклучено, али греењето е некои 70-80%, ем лани беше со 10% ддв и нешто помали цени од сегашниве.

Види јас се трудам да сум објективен не знам што вртам на моја полза... и искрено не верувам дека во иднина ќе имаме често такви тешки зими, ама мора да сне реални дека е возможно.... како и што е пракса во изминативе 20 години еднаш на секои 5-6 да има појака зима.

Затоа и отворено споделувам мое мислење дека е подобро стандард не-нордик варијанти на клими кај нас.
Ако дојде до така тешка зима и моите 2 (не-нордик) клими со максимален капацитет од преку 10kw заедно не успеат да го стоплат цел спрат не е ништо страшно да припуштам панел/калорифер навечер на ефтина тарифа да им помога на климите или дополнително ми останува варијантата да затворам врата кон спалната која е на северна страна од куќата и е најладна.
Автоматски споено мислење:

Уше нешто да препрашам, не требаше да е 24 часа евтина тарифа во Недели и Државни празници.
Чунки денес државен празник... ама изгледа никој не им јавил во ЕВН :/
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
322
Затоа и отворено споделувам мое мислење дека е подобро стандард не-нордик варијанти на клими кај нас.
Јас малку поинаку размислував, можеби и грешам.
Во тие нордик модели производителот го ставил најдоброто што го нуди.
Значи најдоби компресори, топлински изменивачи, турбини, вентилатори, електроника, софтвер...се со цел да стигне до тие нордик перформанси.
И затоа тие модели се и најскапи.
Ама па од друга страна си велам штом тоа е она најдоброто би требало по некоја логика и да потрае да не се расипува и слично.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Јас малку поинаку размислував, можеби и грешам.
Во тие нордик модели производителот го ставил најдоброто што го нуди.
Значи најдоби компресори, топлински изменивачи, турбини, вентилатори, електроника, софтвер...се со цел да стигне до тие нордик перформанси.
И затоа тие модели се и најскапи.
Ама па од друга страна си велам штом тоа е она најдоброто би требало по некоја логика и да потрае да не се расипува и слично.
Абе одличен модел имаш земено нема збор...
Баш ме занима дали кај Даикин или еве конкретно на твојот модел греачот на тацна ќе работи цело време штом падне темпертурата испод 0С, или како кај Мицу нордик само во текот на дефрост циклусите.
Се надевам зимово ќе се потрудиш и да измериш како ќе оди со потрошна, минимална модулација и перформанси штом залади а и да споделиш тука со нас.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
322
Абе одличен модел имаш земено нема збор...
Баш ме занима дали кај Даикин или еве конкретно на твојот модел греачот на тацна ќе работи цело време штом падне темпертурата испод 0С, или како кај Мицу нордик само во текот на дефрост циклусите.
Се надевам зимово ќе се потрудиш и да измериш како ќе оди со потрошна, минимална модулација и перформанси штом залади а и да споделиш тука со нас.
Нема греач. На тацната е отстранет онај делот испод изменувачот за веднаш водата да истекува. Многу едноставно решение ќе видиме дали ќе биде ефикасно.
Ќе се потрудам, најмногу ме интересира температурата на издув дали ќе може да го премине твоето LN хехе.
20231021_084053.jpg
20230917_141620.jpg
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Mozi tolku da potrosi ako se great vnatre Svegani na 18-20c.
Hm mm stan,znaci malce komsjata od dolu,pa komsijata od gore,pa levo pa desno.
I ako se pogodi godinata topla kako lani,i pod uslov da ne go fati Bitolska zima.
Inace zimi laktovo so ke se stopli.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom