Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Јас пак ќе ти речам! Држи се до препораките на производителот!

Плус да не останам недоискажан… ова што го спомна @zlatko_ti412 е точно, но во друг контекст од муабетот!
Пр. климата ми е збутана во ќош, а собата правоаголна/долгнавеста. Па нормално дека во спротивниот крај ќе имам разлика од 2-3ц од бараните, а кај климата ќе биде потопло и ќе гаси место да модулира.. и слични такви случаи… (такви жалби и поплаки сме имале еден тон тука..)
Ама целиот простор е во игра во овој контекст.

Јас и ти правиме муабет само дали на климата ќе и смета да работи на 3цм од плафон! Технички не. Мене не ми прави проблем. Мојот случај е специфичен и може да не важи кај тебе.
Автоматски споено мислење:

Сега ме натера да мерам :ROFLMAO:
Прегледај го приврзокот 395128
Кажува нешто над 8цм, ама земи предвид малце е заоблена озгора… така да 6цм сигурно ги има…
Želno isčekuvame da postiraš modulacija baš sega koga e nitamo nivamo T nadvor, posle koga će e ladno site dobro moduliraat.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Želno isčekuvame da postiraš modulacija baš sega koga e nitamo nivamo T nadvor, posle koga će e ladno site dobro moduliraat.
Тешко, без мерач сум…
Со ниет сум да земам некој од анхоч, па видечемо..
Инаку не е проблем и на ладно да се затворат врати и да се натера една клима на минимум…
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Тешко, без мерач сум…
Со ниет сум да земам некој од анхоч, па видечемо..
Инаку не е проблем и на ладно да се затворат врати и да се натера една клима на минимум…
A ne pod 5-6C nema da ti odi pod 400W.....
 
Член од
16 ноември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
26
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
2kw е за во спална така да и не мора баш максимум комфорт.
Па што знам баш во спална треба да нуди комфор.
Он-офф во спална, зимно време, крц-пао, фиу-миу цела вечер ќе те пукни ако си лесен на сон.

Da mi e da znam kako uspeale od GREE da mu prodadat na brat ti ne eden tuku dva Ambera, a ti si bil prisuten. Mora da ima nešto poradi što čovekot dva pati kupil isto. Ne treba mnogu za da se zakluči, koga nekoj po vtor pat kupuva isto, deka toa nemu mu vredelo. Ili negovata konfiguracija na prostorot plačela za takva klima ili e nešto drugo?
Ех во 2018 јас од клими знаев дa е бела, дека виси на ѕид се пали на дугме и дува топло.

Брат ми камионџија, клими гледа 2 дена во месецот, ако не му средам јас за гаранциите продолжување толку и ќе ги продолжи.
Иначе не му тријам сол на очи за чкартот на грее, ги даде парите нема што да се смени тука...
Успеав бар да го предумам да не зема 3та иста Амберка за во спална туку да си намести поасална влезна врата со парите и дека може цел спрат и тој да го грее со 2те што веќе ги има...
Иначе тој уште знае дека Амбер Нордик е најјача оти ко че ја пушти на 30 насабајле дува жешко и одма ја топли собата, и уште кога си легнува ја гасне... океј во последно ја намалува на 17 :)
Внуците бар се научија да ги оставаат 24/7 пошо тие се претежно дома кога тој е на пат.

I sto mi dokaza so toa sto gi imas garanciite ili smetkite ili sto sakas ima.
Ова подолу што бараше... колку точно беше "ефтин" Амберот во 2018 и 2019.
зашто тогаш ќе треба да бараме и колку бил конкурентот за да го видиме тоа малку (а амбер у 2018-2019 и не беше толку скап, круната им беше “коњ за трки”)

Koga tie 200 eur ke se samo za greenje potroseni od klimite vrati se da debatirame, 200 evra se od prilika 1750kw.
Ako zememe vo predvid deka normalen mesec so 30 dena ima 720 casa vo nego doagame za da stigneme do tvojava brojka treba da trosime po 2.44kw za greenje na saat.
Друже веќе има доста семејства со 2+ климатизери подома, дал во исти поголем простор како мене или бар втора соба за децата, за бабата...
25-30kw дневно се некоја рамка на нормална потрошна за еден клима уред кога надвор ќе држи испод 0С преку цел ден и ноќ.
5.5ka ставена во поголемка соба 35-40-45m2 без изолација знае да потроши и накај 50kw во такви денови.
Ако залегне поасална зима 2-3 недели до цел месец со температури дневни испод 0С и ноќни испод -15С како што знае да се деси еднаш на 6-7 години во регионов, веруј ќе има доста сметки со 200+еур само на греење.
Тоа средна цена 7МКД по 1kWh важи до 600kw на висока тарифа, што во куќа со 2+ клима уреди многу лесно ќе се надмаши во погоре наведените услови.
Е после тоа иде бричот...
+ ДДВ-то е вратено во полн износ од 18% веќе неколку месеца.

Eve ti edno polesno prasanje za tebe i te molam da mi go odgovoris onaka inzinierski so presmetki so dokazi so sve.
Цела демагогија одржа како не требало да убедувам луѓе да купувале скапи клими ако немале пари....
Ами што зеде ти кредит бе пич?
За да купиш еден Хансол и една поефтинка.... што не зеде 2 од поефтинките?


пс. Никого ништо не убедувам, само си излагам тука свое мислење и споделувам свои искуства.
До сега скоро на никој му немам предложено.... еве купи си го овој и овој модел.
Секој да си купи по свои размислувања.... и после ако си згреши сам да си кара мајката :)
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
346
Поени од реакции
454
Ретко глупаво и непрактично даљинско, пишав и порано. Се пали од страна со мало дугменце и имаш неколку секунди за давање команди, потоа се гаси и ако треба пак одново, а ни сензорските тастери не се нешто прецизни. Штета што кај овој понов модел не го смениле.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Ретко глупаво и непрактично даљинско, пишав и порано. Се пали од страна со мало дугменце и имаш неколку секунди за давање команди, потоа се гаси и ако треба пак одново, а ни сензорските тастери не се нешто прецизни. Штета што кај овој понов модел не го смениле.
Neli kupivme, kako beše, Toyo S09 ima opcija sam da napraviš dalečinsko za klimata.....
Gleam ovaa klima u Hrvatska e na EKUPI 950E .... ako e Hisens Energy pro, tuka se prodava za 50.000 den, ete mi mene možebi i nova klima.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
178
Поени од реакции
323
Друже веќе има доста семејства со 2+ климатизери подома, дал во исти поголем простор како мене или бар втора соба за децата, за бабата...
25-30kw дневно се некоја рамка на нормална потрошна за еден клима уред кога надвор ќе држи испод 0С преку цел ден и ноќ.
5.5ka ставена во поголемка соба 35-40-45m2 без изолација знае да потроши и накај 50kw во такви денови.
Ако залегне поасална зима 2-3 недели до цел месец со температури дневни испод 0С и ноќни испод -15С како што знае да се деси еднаш на 6-7 години во регионов, веруј ќе има доста сметки со 200+еур само на греење.
Тоа средна цена 7МКД по 1kWh важи до 600kw на висока тарифа, што во куќа со 2+ клима уреди многу лесно ќе се надмаши во погоре наведените услови.
Е после тоа иде бричот...
+ ДДВ-то е вратено во полн износ од 18% веќе неколку месеца.
Pred 10 strani me ubeduvase deka nema zima vo Makedonija, sega ke sme plakjale 200 evra za struja .
Kako sto kaza nekoj predhodno , imas tendencija da si gi spinuvash rabotite vo tvoja polza.

I da ne go tupime mnogu , eve brat ti ima 2 gree amber nordik , sporedi kolku plakjal struja za negovite m2 , vo sporedba so tvoite m2 i tvoite klimi .
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Какви се цените сега, која е најдобра до 500 еура за околу 30квадрата , кој би бил најдобар избор?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
34
Поени од реакции
1
Здраво, потребен ми е совет од поискусни за тоа кој начин на топлење а евентуално и ладење е најсоодветен и економичен.

Имам куќа која ја реновирам: приземје 80м2, спрат 60м2. Во оваа фаза имам можност да наместам и подно греење.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.210
Поени од реакции
5.123
Mislam Whirlpool-ot e oem Hisense New Comfort


Какви се цените сега, која е најдобра до 500 еура за околу 30квадрата , кој би бил најдобар избор?
VIVAX AERI +

HAIER TUNDRA

LG S12 EQ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom