Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ако успееш да издржиш 10 секунди да ја држиш раката кога е на максимум топлата вода, ќе ти го дадам и бојлерот и климата.

Едит: на која мембрана мислиш?
Ovoj protocen izgleda mnogu podobro izrabotan od mojot poranesen siemens, celiot e so bakarni cevki za razlika mojot bese so plasticni a bakar samo na pocetokot i krajot na lavirintot. Ama pak so kw se tuka, nemam razlog tebe da ne ti veruvam ama nemas ni ti mene, za topla voda pustavme samo na topla i morav preku ventil da go namalam protokot da bide poslab za da ima topla kako treba da ne mora na slavina da se macime da koregirame. Membranata najverojatnov ti e ispod onoj rele so x3 kontakt platini i narandzast poklopec. Jas ne bi kupil povtorno protocen, prvo zasto se dosta skapi, matematik na potrosnja na struja za moj nacin na koristenje isto kako i obicen, zui strujata i imav feeling kako da sum na elektricna stolica, tri fazi se vrzuvaat bez nulata...

Mal edit, mene e mozno pozabrzano da mi nastradala membranata poradi koristenje na hidrofor a hidroforot znae da digne 6 bara pa da padne na 2.5 bara a koga ce padnese ispod 3 bara pocnuva membranata da gi isklucuva kontaktite i ja prekinuva faza po faza, e taa igra bese dosta cesta koga imase restrikcii na voda a toa e jako maltretiranje na membranata za razlika ako imate konstanten pritisok na vodovodnata mreza ne bi trebalo membranata da go trpi ova maltretiranje taka i vekot bi trebalo da i bide pogolem. Tetovo e Raqa najzagaden grad (denes samo 16.9 pati) i pod sarplanina a bez voda.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Jas vo kujna imam Tesy protocno bojlerce od 7kw. Toa mi vadi mlaka voda zimno vreme na jak protok na voda. Na minimum protok pred da iskluci vadi sigurno okolu 35-38 stepeni temperatura na vodata. Go zemav posto bese ista cena kako i 10 litarsko obicno boljerce, so golemina e kolku raka, i mislam deka trosi pomalku struja od 10litarsko boljerce. Go koristam veke godina ipol, za sega e se super, ke vidime kolku ke izdrzi (ima garancija 2 godini).
Jas znam lugje od Berovo so protocen siemens boljer se banjaat veke dobri 10-tina godini. Tamu temperaturata na vodata zimno vreme ne e nad 7-8 stepeni.

A bruce lee i nmarkovski, za kvadraturi nad 35m2 nikoja 3,5kw klima nema da uspee uspesno da zagree na pojaki minusi ako se gasi navecer.
Jas so istata GEYI-gree hansol zagrevam 42m2 i nemav nikakov problem denovite okolu nova godina normalno bez da ja gasam. Taa klima na -15 ima mok da generira toplina od nad 3kw.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
[quote="ogledaloogledalo, post: 71078]
Jas znam lugje od Berovo so protocen siemens boljer se banjaat veke dobri 10-tina godini. Tamu temperaturata na vodata zimno vreme ne e nad 7-8[/quote]

Kaj nas vo leto e tolku ladna vodata a sega ne se pie
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
18
Поени од реакции
5
Bez problem ce gree kako primarno telo prostor od prosecno dobro izolirani 37m2 do tamu nekade -15 C ( deklarirana e za -20), so razumno mala potrosuvacka. Toa ti e odlicen izbor so cena i kvalitet, bidejci se raboti za debrandiran GREE.
Mene bi me interesiralo koj ja prodava za 44.000 so montaza, moze i na PP, da ne reklamirame tuka nekogo, makar sto toa se pravi tuka na angro, pa ne mu smeta na nikogo.
Cenata od 43 990 e bez montaza, momentalno baram poniski ceni od istiot model, a dobiv nekoja najava deka vo mart ke ima nova pratka i nekoja korekcija na cenite (pretpostavuvam bi bile poskapi). Inaku koga gi citav prethodnite postovi povrzani so ovoj model vidov deka pred godina i nesto cenata bila 39750 den so montaza.[DOUBLEPOST=1423235640][/DOUBLEPOST]
Jas vo kujna imam Tesy protocno bojlerce od 7kw. Toa mi vadi mlaka voda zimno vreme na jak protok na voda. Na minimum protok pred da iskluci vadi sigurno okolu 35-38 stepeni temperatura na vodata. Go zemav posto bese ista cena kako i 10 litarsko obicno boljerce, so golemina e kolku raka, i mislam deka trosi pomalku struja od 10litarsko boljerce. Go koristam veke godina ipol, za sega e se super, ke vidime kolku ke izdrzi (ima garancija 2 godini).
Jas znam lugje od Berovo so protocen siemens boljer se banjaat veke dobri 10-tina godini. Tamu temperaturata na vodata zimno vreme ne e nad 7-8 stepeni.

A bruce lee i nmarkovski, za kvadraturi nad 35m2 nikoja 3,5kw klima nema da uspee uspesno da zagree na pojaki minusi ako se gasi navecer.
Jas so istata GEYI-gree hansol zagrevam 42m2 i nemav nikakov problem denovite okolu nova godina normalno bez da ja gasam. Taa klima na -15 ima mok da generira toplina od nad 3kw.
ogledaloogledalo me interesira kolku stepeni ti bese sobnata temperatura preku den i navecer vo najladnite denovi koga nadvor bese -15 na momenti -20 i imase magla?
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Pa togas nemoj da trcas po toa GEYI, eden gospod znae sto ima sega vo nego i sto ce ima vo slednata pratka. Podobra varianta e da go zemes originalot GREE HANSOL koj se prodava po slicna cena i siguren sum deka e mnogu podobar izbor i poradi podobrata podrska za servis.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Ako kako interesno podrazbiras poeftino ili nekoe ime sto na tebe ti e poznato togas si vo golema greska..... ocigledno ne si ja prelistal dobro temava i sto jadevme celo vreme ovde trici, jas ponatamu nema da te sovetuvam, izvini ......ubavo pocna .....
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Cenite na site klimi e normalno da se poskapi zatoa sto se trguva vo $$$ a $ otide na 55 denari, istoto se slucuva i so mobilnite telefoni site se poskapi za 20-40€
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Jas ti garantiram deka ovaa klima vo MOI RACE bi si ja zavrsuvala rabotata, ne zaboravaj deka vo stvari nejziniot kapacitet e vo stvari 18.000 BTU i taa bas togas ce dava kolku sto treba.
Normalno se zavisi od prostorot sto se gree, sepak mislam deka bilo koja druga 12-ka od vleznite modeli i na poznatite iminja bi se macele tuka.
Uostalom ima tuka dosta korisnici na GEYI i HANSOL GREE i tie mozat da gi podelat iskustvata tuka i da go potvrdat moeto mislenje.
ne se razbiram tolku za da tvrdam no ne mi e logicno 12000btu DA E U STVARI 18000BTU.
kako e toa mozno? objasni te molam?[DOUBLEPOST=1423242733][/DOUBLEPOST]
Jas vo kujna imam Tesy protocno bojlerce od 7kw. Toa mi vadi mlaka voda zimno vreme na jak protok na voda. Na minimum protok pred da iskluci vadi sigurno okolu 35-38 stepeni temperatura na vodata. Go zemav posto bese ista cena kako i 10 litarsko obicno boljerce, so golemina e kolku raka, i mislam deka trosi pomalku struja od 10litarsko boljerce. Go koristam veke godina ipol, za sega e se super, ke vidime kolku ke izdrzi (ima garancija 2 godini).
Jas znam lugje od Berovo so protocen siemens boljer se banjaat veke dobri 10-tina godini. Tamu temperaturata na vodata zimno vreme ne e nad 7-8 stepeni.

A bruce lee i nmarkovski, za kvadraturi nad 35m2 nikoja 3,5kw klima nema da uspee uspesno da zagree na pojaki minusi ako se gasi navecer.
Jas so istata GEYI-gree hansol zagrevam 42m2 i nemav nikakov problem denovite okolu nova godina normalno bez da ja gasam. Taa klima na -15 ima mok da generira toplina od nad 3kw.
koga mitsu kirigamine verzijata na -15 nadvoreshna temo, vnatre generira 3.2kw toplina (podatok od eurovent i prospekt), togash ne veruvam deka GEYkata :angel: ke dava toplina od nad 3kw (te citiram).
Od kade ti e ovoj podatok? Od rakav ili od nogav?
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Stvarno nemam sila povtorno da pisuvam isto, pobaraj nazad vo moite postovi se e ubavo napisano. Nakratko vazna e kol. na freon, goleminata na izmenuvacite, kako i moznosta kompresorot da raboti vo klasa C ,koga treba sirova snaga.........
Mene ne mi e jasno zosto tvoite 3.2Kw ne se dovolni za 37m2? Edinstveno ako ne rabotela 24/24 koga bese -15C.
HANSOLOT nema Eurovent sertifikat no toa istovremeno ne zaci deka ne moze da generira 3Kw na -15 C .
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.233
Поени од реакции
21.982
Ovoj protocen izgleda mnogu podobro izrabotan od mojot poranesen siemens, celiot e so bakarni cevki za razlika mojot bese so plasticni a bakar samo na pocetokot i krajot na lavirintot. Ama pak so kw se tuka, nemam razlog tebe da ne ti veruvam ama nemas ni ti mene, za topla voda pustavme samo na topla i morav preku ventil da go namalam protokot da bide poslab za da ima topla kako treba da ne mora na slavina da se macime da koregirame. Membranata najverojatnov ti e ispod onoj rele so x3 kontakt platini i narandzast poklopec. Jas ne bi kupil povtorno protocen, prvo zasto se dosta skapi, matematik na potrosnja na struja za moj nacin na koristenje isto kako i obicen, zui strujata i imav feeling kako da sum na elektricna stolica, tri fazi se vrzuvaat bez nulata...

Mal edit, mene e mozno pozabrzano da mi nastradala membranata poradi koristenje na hidrofor a hidroforot znae da digne 6 bara pa da padne na 2.5 bara a koga ce padnese ispod 3 bara pocnuva membranata da gi isklucuva kontaktite i ja prekinuva faza po faza, e taa igra bese dosta cesta koga imase restrikcii na voda a toa e jako maltretiranje na membranata za razlika ako imate konstanten pritisok na vodovodnata mreza ne bi trebalo membranata da go trpi ova maltretiranje taka i vekot bi trebalo da i bide pogolem. Tetovo e Raqa najzagaden grad (denes samo 16.9 pati) i pod sarplanina a bez voda.
И претходно имам пишувано за проточните бољери од сименс. Ти најверојатно си имал таканаречен со пластични цевки кај кој ако се скине мембраната отиде бољерот. Разликата во цена помеѓу тој модел и овај со бакарни цевки беше околу 2-3000 денари за иста снага. Инаку мембраната е потрошен материјал и досега ја имам менато незнам колку пати. Го имам бољерот незнам веќе колку се направија, можеби 30 години. Освен мембраната, затнато сито и нешто ситно што сам ке расипев кога ја менував мембраната друго ништо се нема расипано. Додуша и нема што друго да се расипи ама ај. А за тоа што не ти греел 21 кв проточен бољер не ке да било до водата дека била многу ладна. И кај мене е ладна па пак на зима ја ладам инаку нема шанси да се искапиш. Да не си купил 18 наместо 21 , пошто еден комшија мој така се заеба па си имаше слична мака како твојата. Или тоа или некој греач ти цркнал или склопката не ти правела добар контакт. Нема шанси да не ти греел дека водата ти била многу ладна. Сигурно низ вододов не ви течи вода која е поладна од 0 степени мада чисто се сомневам дека е пониска од 4 степени.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Stvarno nemam sila povtorno da pisuvam isto, pobaraj nazad vo moite postovi se e ubavo napisano. Nakratko vazna e kol. na freon, goleminata na izmenuvacite, kako i moznosta kompresorot da raboti vo klasa C ,koga treba sirova snaga.........
Mene ne mi e jasno zosto tvoite 3.2Kw ne se dovolni za 37m2? Edinstveno ako ne rabotela 24/24 koga bese -15C.
HANSOLOT nema Eurovent sertifikat no toa istovremeno ne zaci deka ne moze da generira 3Kw na -15 C .
taka de. zatoa velam od kade znaesh/tvrdish deka ke imash 3kw toplina vnatre na -15 nadvor?

Inace mene ne mi beshe dovolna na -15 nadvor bidejki imam stara dograma i bidejki navecer spustam na 18 za spienje a nautro obavezno provetruvanje i bidejki doma sakam 22-23 stepeni. So nova dograma mozebi ke e OK, no zadovolen sum od smetkite.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
taka de. zatoa velam od kade znaesh/tvrdish deka ke imash 3kw toplina vnatre na -15 nadvor?

Inace mene ne mi beshe dovolna na -15 nadvor bidejki imam stara dograma i bidejki navecer spustam na 18 za spienje a nautro obavezno provetruvanje i bidejki doma sakam 22-23 stepeni. So nova dograma mozebi ke e OK, no zadovolen sum od smetkite.
Potocno 3,1kw na -15,
3,35 na -10
3,65 na -7
a na -20 e 2,55kw
Ovie podatoci se od tehnicko upatstvo na proizvoditelot, so grafikon e ubavo prikazano kako se dvizi snagata so promena na temperaturata. Od moeto iskustvo do sega so klimata (2-ro zimo) ti kazuvam deka tolku topol vozduh ne sum ja osetil da duva kako tie veceri. Sigurno nema potreba na ponormalni temperaturi da duva tolku vruko.
Ova go ima negde porano i ovde postirano, otprilika Septemvri-Oktomvri-Noemvri 2013.

Bruce lee, ovaa zima ne ja namaluvam temperaturata navecer. Non stop mi e na 22 stepeni na 30-40cm od pod (so iFeel). Najladna vecer na 2 Januari vo dnevnata nokta mislam deka si ja odrza istata temperatura. Vo spalnata bese malku poladno od voobicaeno, stepen-dva maksimum.
Inaku cela zima spijam samo so edno kebe, i denovite okolu nova godina bese isto. Taa nok na 2-ri pred da si legnam proveriv temperatura na internet i pisuvase -13 okolu polnokj. Poradi toa me fati malku sube pa se pokrivme so zenami plus so frotirka. Sabajleto mi bese toplo, bev podzapoten.
Bebeto (7 meseci) go pokrivavme so edno kebe kako i nie plus edno letno kebence odozdola. Sega e samo so standardno kebe pokrien.

Ke zaboravev da pisam deka ne otvaravme prozori tie denovi, i taka bese zagaden vozduhot samo poloso ke napravevme ako otvaravme. I na ovie temperaturi denovive luftirame isklucivo okolu 12-14 casot, koga e najtoplo i koga e najmalku zagaden vozduhot.
Spored mene sabajle e najloso da se luftira bidejki e najzagaden vozduhot (koj ne veruva moze da proveri na http://airquality.moepp.gov.mk/?page_id=4) a i najladno e. Ne e fintata da se oladi doma i toa da znaci deka e procisten vozduhot. Naprotiv, zagaduvame doma so luftiranje sabajle.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Зависи кога за кој е наутро... ;)
Во 5-6-7 обично е најниската точка во кривата на загадувањето.

Tуку треба озбилно да се размисли и да се истражи малку на интернет за системи за вентилација со методи на филтрација на влезниот воздух. Проблемот со загадувањето на воздухот станува се полош, и не е ограничен само на неколкуте најзагадени градови Скопје, Тетово, (и кое беше градчето во источна Македонија, Кочани или Кавадарци?).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom