Најекономично греење и ладење

Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
...
Nema potrebe da mi hladan zrak puše po kući ..Kopčaš
Не може да се чувствува ладен воздух, ако куќата е добро изолирана (како твојата), Субјективното чувство на топлина е различно кај слабо и добро-феноменално изолираните згради (како твојата).
Tako je ..Gree No1... Nisam lud da kupujem Mitsu , pa skoro sam opremio komplet kuću za cijenu jedne mitsu , to je klima za naivčine ..
Во право си... Да ти кажам искрено, да давав 23, 24к за изолација, немаше каубојски да ставам обични сплит клими, ни Gree, ни Mitsubishi, .. туку нешто многу многу помодерно, што не е класичен сплит. На ѕидот сплит изгледа многу многу грдо. За тоа сите се согласуваме.
...
Ti sad meni pričaš o COP ? Ček da ti uslikam SS godišnje potrošnje ...
...Ukupno za dva sprata , za treći imam drugi mjerač prazi samo 6 mjeseci unazad , no tu je u okvirima ..
Не ми е јасно ...Некогаш велиш моја клима, а некогаш моите клими...Не ми е јасно дали имаш само еден уред, или повеќе. Пошто прочитав на друг форум пред некое време, дека се грееш и на пелет. Не ги барав твоите постови (да не биде забуна), го читав форумот за други информации. И на ES форум спомнуваш само една клима, Lomo Regular, и за котли и пелети цела инсталација за 300m2. Ако си во толку добро изолирана куќа, инсталира два типа на греење, тогаш тоа е многу многу лошо. Како што реков, фрлени пари. Енергетски ефикасните куќи не се греат така. Па не ми е јасно, на овие дијаграми се гледа и потрошувачката на пелети?
... najniza T s kojom radi je 35°
Истото го кажав и за мојите lowbugget климите. Можеби 35 степени во твојата клима е потопло од 35 код мојата.
Alena da slušaš kad ti objašnjava , ne pričaj narodu besmislice da se " lepo greješ s dvesta wati "..
Ok
Не слушам сериозно никој што мислам дека тој не е искрен. Само ако сакам да се забавувам. :). Би сакал да ти верувам, а имаш една клима. A јас 4. :) Никогаш не си видел како работат јапонските клими и бараш од мене да те слушам. :). Плус, изгледа дека греењето во твојата пасивна куќа е лошо испланирано. Жал ми е, но не можам да те слушам.
Но, хммм ..
Еве, ако одлучам да го инсталирам пелетот, веќе можам да те слушам. Малку.

Се извинувам што не ги цитирам цели твоји постови, туку само најважните делови.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.553
Поени од реакции
5.170
Дечки да препорачате вифи контролер за клима со пристојна цена
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Дечки да препорачате вифи контролер за клима со пристојна цена
Фрлање пари за глупости..На самата клима има програмирање неделно кога да се вклучи и искључи секој ден во седмицата..
А и плус клима ја палиш во есен и гаснеп на пролет ,па тогаш зошто плус пари.
Оваа е мое лично мислење..
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.553
Поени од реакции
5.170
Фрлање пари за глупости..На самата клима има програмирање неделно кога да се вклучи и искључи секој ден во седмицата..
А и плус клима ја палиш во есен и гаснеп на пролет ,па тогаш зошто плус пари.
Оваа е мое лично мислење..
За малку ќе речев потполно се сложувам со мислењето, работам од дома и ретко идам накај канцеларија, ама па од друга страна доста патувам и обично за викенди не сум дома.
Размислувањето ми беше дека во тие случаи можам да ја намалам пред да излезам и место да е 21 да дојде пример 18. Али не можам да ја подесам за кога ќе се вратам да биде пак 21 од проста причина што не знам дали ќе се вратам у недела дали у понеделник дали сабајле дали вечер. Па чисто ми беше да ставам контролер за да можам да ја подесам и кога би стигнал да е на нивото што сакам.

баш поради тоа што е глупаво и лимитирано оправдување не сакам да ги платам цените кои ми ги бараат тука па мислев ако знаете некој ефтин контролер што би ја бркал работата, ама ако не најдам ефтин секако нема да платам 80+ евра за ова :)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
Што може да ми текне као за најевтина варијанта.... можеш да пробаш со едно вакво.... 10тина евра од кај чичко Али.

Ова уствари ти е infrared wifi уред што можеш да го научиш да команда се што е на IR далечинско преку мобилна апликација од телефон.
Лошо е што ако не си дома нема да знаеш дали фатило или не.... ќе си видиш коа ќе си дојдиш :P
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
За малку ќе речев потполно се сложувам со мислењето, работам од дома и ретко идам накај канцеларија, ама па од друга страна доста патувам и обично за викенди не сум дома.
Размислувањето ми беше дека во тие случаи можам да ја намалам пред да излезам и место да е 21 да дојде пример 18. Али не можам да ја подесам за кога ќе се вратам да биде пак 21 од проста причина што не знам дали ќе се вратам у недела дали у понеделник дали сабајле дали вечер. Па чисто ми беше да ставам контролер за да можам да ја подесам и кога би стигнал да е на нивото што сакам.

баш поради тоа што е глупаво и лимитирано оправдување не сакам да ги платам цените кои ми ги бараат тука па мислев ако знаете некој ефтин контролер што би ја бркал работата, ама ако не најдам ефтин секако нема да платам 80+ евра за ова :)
Па не ја намалувај..нека тера на 21степен..што би добил со тие 2степени за 2-3дена..
Автоматски споено мислење:

Само да додадам..и кога ќе дојдеш од 19степени до 21степен ќе затопли брзо -ако добро ти е димензионирана климата .
Автоматски споено мислење:

И во просек ако со секој степен добиваш 7%-10 намалување на потрошувачката и доколку просечно ти троши по 15kw на ден тоа ти е заштеда од 3kw грубо 15денари..кои потоа наредниве денови ќе ги потроши климата за да загрее до 21 со повисока модулација
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.553
Поени од реакции
5.170
Па не ја намалувај..нека тера на 21степен..што би добил со тие 2степени за 2-3дена..
Автоматски споено мислење:

Само да додадам..и кога ќе дојдеш од 19степени до 21степен ќе затопли брзо -ако добро ти е димензионирана климата .
Автоматски споено мислење:

И во просек ако со секој степен добиваш 7%-10 намалување на потрошувачката и доколку просечно ти троши по 15kw на ден тоа ти е заштеда од 3kw грубо 15денари..кои потоа наредниве денови ќе ги потроши климата за да загрее до 21 со повисока модулација
не се правам паметен и не ти правам пресметки што како зашто, ама пример мене цената на струјата ми варира секој саат во зависност од понудата/побарувачката па знае да иде и на над 1€ за киловат али океј, поштувам мислење и го ценам советот.
Исто како што ќе ја разгледам опцијата што ја предложи Златко па да видам што може од тоа да се изведе
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Здраво,пред 3 месеца земав vivax Aeri+ ACP-18CH50AERI+ R32,
1.прашање
Кога ја уклучувам апликација од мобилен температура Внатрешна(outdoor)не е вистинска со таа во соба па не реално се уклучува и исклучува т.с ладен воздух па млак,па топол и т.н РЕШЕНИЕ?
Па користам IFEEL на далечинско и многу добро работи со него.е сега и тоа IFELL се уклучува но не можам да го исклучам,освен кога ќе ја исклучам климата и повторно морам да го уклучувам IFEEL?
2.Прашање
Слабо забележувам кондензација тс од цревото да истекува вода,дали е тоа нормално на греење?
И кога ја укл.апликацијата на мобилен
Nethome plus одам на check таа про еру а фали се сите функции Ок,но ми кажува,
the evaporator temperature limit frequency
Но не секогаш некогаш го снемува и нема грешки на апликацијата.
Во прилог слика,прв пат користам клима но тоа што читав малку по форуми и што забележувам да го пренесам фала однапред за секој одговор.
 

Attachments

Член од
6 април 2014
Мислења
5.057
Поени од реакции
6.383
Здраво,пред 3 месеца земав vivax Aeri+ ACP-18CH50AERI+ R32,
1.прашање
Кога ја уклучувам апликација од мобилен температура Внатрешна(outdoor)не е вистинска со таа во соба па не реално се уклучува и исклучува т.с ладен воздух па млак,па топол и т.н РЕШЕНИЕ?
Па користам IFEEL на далечинско и многу добро работи со него.е сега и тоа IFELL се уклучува но не можам да го исклучам,освен кога ќе ја исклучам климата и повторно морам да го уклучувам IFEEL?
2.Прашање
Слабо забележувам кондензација тс од цревото да истекува вода,дали е тоа нормално на греење?
И кога ја укл.апликацијата на мобилен
Nethome plus одам на check таа про еру а фали се сите функции Ок,но ми кажува,
the evaporator temperature limit frequency
Но не секогаш некогаш го снемува и нема грешки на апликацијата.
Во прилог слика,прв пат користам клима но тоа што читав малку по форуми и што забележувам да го пренесам фала однапред за секој одговор.
На апликацијата ти ја покажува надворешната темп. Тоест темп на сензорот на надворешната и до неа ја покажува внатрешната, апп доколку ти е оклучено ифеел ја покажува темп што ја покажува на далечинското ако не ти е оклучено ти ја покажува темп на сензорот на внатрешната. А по повод млак/ладен/врел значи кога претискаш ифеел и го вклучуваш далечинското стави го подалеко од внатрешната или на др страна од собата и да биде насочено кон внатрешната за да има контакт и климата ќе работи повеќе а пошто сега е топло и брзо ќе постигне темп па ќе изгаси постави ја на најак фан и ќе работи подолго. Друго кога климата се гаси лептирот се дига нагоре и дува млак воздух. Ифеел се вклучува и исклучува на исти начин со задржување 2 3секунди на копчето. Кога климата е на грење послабо има кондензација скоро ич, кога е на ладење тогаш има повеќе. За апликацијата незнам повеќе да ти објаснам зошто јас само користам од неа он/офф и фан да поставам најак или ауто друго не сум ја ни гледал а и не ме заинтересирало.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
На апликацијата ти ја покажува надворешната темп. Тоест темп на сензорот на надворешната и до неа ја покажува внатрешната, апп доколку ти е оклучено ифеел ја покажува темп што ја покажува на далечинското ако не ти е оклучено ти ја покажува темп на сензорот на внатрешната. А по повод млак/ладен/врел значи кога претискаш ифеел и го вклучуваш далечинското стави го подалеко од внатрешната или на др страна од собата и да биде насочено кон внатрешната за да има контакт и климата ќе работи повеќе а пошто сега е топло и брзо ќе постигне темп па ќе изгаси постави ја на најак фан и ќе работи подолго. Друго кога климата се гаси лептирот се дига нагоре и дува млак воздух. Ифеел се вклучува и исклучува на исти начин со задржување 2 3секунди на копчето. Кога климата е на грење послабо има кондензација скоро ич, кога е на ладење тогаш има повеќе. За апликацијата незнам повеќе да ти објаснам зошто јас само користам од неа он/офф и фан да поставам најак или ауто друго не сум ја ни гледал а и не ме заинтересирало.
Истиот начин за IFEEL држам 7 сек.така и го активирав и да го деактивирам исто е 7 сек.копче турбо но не се декатвира освен ско ја искл.климата и укл тогаш е се одново.
Кога не сум на IFEEL,внатрешната единица ми покажува секогаш од 24с до 29с варира а релано е 20с во просторијата па неможе реално да работи така кажано културно но ќе видам јас ја укл 5 пати до сега ќе залади ќе испитувам.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
972
Поени од реакции
1.029
За малку ќе речев потполно се сложувам со мислењето, работам од дома и ретко идам накај канцеларија, ама па од друга страна доста патувам и обично за викенди не сум дома.
Размислувањето ми беше дека во тие случаи можам да ја намалам пред да излезам и место да е 21 да дојде пример 18. Али не можам да ја подесам за кога ќе се вратам да биде пак 21 од проста причина што не знам дали ќе се вратам у недела дали у понеделник дали сабајле дали вечер. Па чисто ми беше да ставам контролер за да можам да ја подесам и кога би стигнал да е на нивото што сакам.

баш поради тоа што е глупаво и лимитирано оправдување не сакам да ги платам цените кои ми ги бараат тука па мислев ако знаете некој ефтин контролер што би ја бркал работата, ама ако не најдам ефтин секако нема да платам 80+ евра за ова :)
Секоја клима за пола саат ќе затопли, влези , вклучи ја, додека измиеш нозе , лице , чорапи да смениш , нели од пат, ќе затопли.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.207
Поени од реакции
2.252
Секоја клима за пола саат ќе затопли, влези , вклучи ја, додека измиеш нозе , лице , чорапи да смениш , нели од пат, ќе затопли.
Potpolno se slozvam sem ako e pod pod 0c,a klimate e na ramniste dimenzionirana ili e pod dimenzionirana,pa i treba vreme.E togas i dva dena ke i trebaat.Seto zavisi od moknosta na uredot prema prostorot.Ako e predimenzionirana kako mojava ic nema da ima problem,i na -10c da ja startuvam,a ambientalnata mi e 15c.
Jas sum siguren deka za 5h ke postignam 24c.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
972
Поени од реакции
1.029
Potpolno se slozvam sem ako e pod pod 0c,a klimate e na ramniste dimenzionirana ili e pod dimenzionirana,pa i treba vreme.E togas i dva dena ke i trebaat.Seto zavisi od moknosta na uredot prema prostorot.Ako e predimenzionirana kako mojava ic nema da ima problem,i na -10c da ja startuvam,a ambientalnata mi e 15c.
Jas sum siguren deka za 5h ke postignam 24c.
Сега стрелец, Ален, и овој гревот, ќе ти реплицираат дека, ајде на минус дваесет и пола , четвртина нека постигне. Се е голема шминка, освен квалитетот. Тоа неможат да го замачкаат.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
Секоја клима за пола саат ќе затопли, влези , вклучи ја, додека измиеш нозе , лице , чорапи да смениш , нели од пат, ќе затопли.
A ako mesto samo noze nekoj saka da se istusira ama da ne nastine koga ke izleze kolku vreme ke i treba na tvojata klima?
Imas nekoi presmetki za ova ?? :)

A primetlivo e deka nikoj ne spomnuva sobna temperatura ni tini toj pred tebe. Ja toa sum go pominal i sum go napisal na temava, sum imal situacija da se vratam od pat i nacekam vnatresna 12c(togas nemase wifi) a nadvor minusna temperatura, i toa najskapiot model na Mitsubishi go imav za toa vreme Fh35 reklamirana kako jaka (bozem 4kw). 24casa pominaa dur stana 20c, Mitsu + Parnoto.
Da ne bea radijatorive i kotelot na struja nemase klimata sama da digne ni 5c za 24casa od tie pocetni 12c jer usis od 12/14c ne e isto so usis od 20/25, i e mnogu prosta formula da se presmeta, bez vasive boza konstatacii sta bi bilo kad bi bilo.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.207
Поени од реакции
2.252
A ako mesto samo noze nekoj saka da se istusira ama da ne nastine koga ke izleze kolku vreme ke i treba na tvojata klima?
Imas nekoi presmetki za ova ?? :)

A primetlivo e deka nikoj ne spomnuva sobna temperatura ni tini toj pred tebe. Ja toa sum go pominal i sum go napisal na temava, sum imal situacija da se vratam od pat i nacekam vnatresna 12c(togas nemase wifi) a nadvor minusna temperatura, i toa najskapiot model na Mitsubishi go imav za toa vreme Fh35 reklamirana kako jaka (bozem 4kw). 24casa pominaa dur stana 20c, Mitsu + Parnoto.
Da ne bea radijatorive i kotelot na struja nemase klimata sama da digne ni 5c za 24casa od tie pocetni 12c jer usis od 12/14c ne e isto so usis od 20/25, i e mnogu prosta formula da se presmeta, bez vasive boza konstatacii sta bi bilo kad bi bilo.
Citaj ubavo,spomnav.Velam na nadvoresna -10c,a ambientalna startna 15c za 5h ke imam co mojot nordik bez greaci RAS 24 Toshiba EDGE bez problem 24c na termometar.Do tolku sum siguren vo nea,vo 40m2 so cetiri vrati e dnevniot prestoj,sekoj od nekade ke otvori.Slabicki se ovie Tosibite ,ne greele mmmmm.
Pa ti smeskaj se:).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom