Најекономично греење и ладење

Член од
2 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
1
Земав ова лето две клими 3.5 кв. од грее. Една fairy, a drugata g tech. Мислам дека fairy e две класи подобра од g tech. G tech не може да затопли соба од 30 квадрати на 24степени, а еве температурите сеуште не се минусни
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Земав ова лето две клими 3.5 кв. од грее. Една fairy, a drugata g tech. Мислам дека fairy e две класи подобра од g tech. G tech не може да затопли соба од 30 квадрати на 24степени, а еве температурите сеуште не се минусни
Автоматски споено мислење:
Дали да барам алтернативно греење или не знам да ракувам со климата. Моментално е 20 степени во собата со турбо мод
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.913
Земав ова лето две клими 3.5 кв. од грее. Една fairy, a drugata g tech. Мислам дека fairy e две класи подобра од g tech. G tech не може да затопли соба од 30 квадрати на 24степени, а еве температурите сеуште не се минусни
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:


Дали да барам алтернативно греење или не знам да ракувам со климата. Моментално е 20 степени во собата со турбо мод
Pisi povejke detali za g-tech kade sto tie montirana..detali za prostorijata podesuvajne itn...probaj na ifeel da vidis kako ke se odnesuva,ali pred se spodeli povejke detali da ne ima mn.ubitoci ,ali sepak T nadvor e nekoj stepen+ ne smee da ima nikakov problem da postigne 23/4°!
Btw,eve od ovie popusti ne znam dal imalo do sega 12ka na ovaa cena modelot e ili gree bora ili gree muse so razlicen vnatresen panel, bar ke se doisfrlat on-off klimite ke ima sekoj moznost da ima inverter
Em ke ja prepolovi smetkata em ke namali bucava i ke ima ogromna zgolemena efikasnost.!
 

Attachments

Член од
2 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
1
Pisi povejke detali za g-tech kade sto tie montirana..detali za prostorijata podesuvajne itn...probaj na ifeel da vidis kako ke se odnesuva,ali pred se spodeli povejke detali da ne ima mn.ubitoci ,ali sepak T nadvor e nekoj stepen+ ne smee da ima nikakov problem da postigne 23/4°!
Btw,eve od ovie popusti ne znam dal imalo do sega 12ka na ovaa cena modelot e ili gree bora ili gree muse so razlicen vnatresen panel, bar ke se doisfrlat on-off klimite ke ima sekoj moznost da ima inverter
Em ke ja prepolovi smetkata em ke namali bucava i ke ima ogromna zgolemena efikasnost.!
Pisi povejke detali za g-tech kade sto tie montirana..detali za prostorijata podesuvajne itn...probaj na ifeel da vidis kako ke se odnesuva,ali pred se spodeli povejke detali da ne ima mn.ubitoci ,ali sepak T nadvor e nekoj stepen+ ne smee da ima nikakov problem da postigne 23/4°!
Btw,eve od ovie popusti ne znam dal imalo do sega 12ka na ovaa cena modelot e ili gree bora ili gree muse so razlicen vnatresen panel, bar ke se doisfrlat on-off klimite ke ima sekoj moznost da ima inverter
Em ke ja prepolovi smetkata em ke namali bucava i ke ima ogromna zgolemena efikasnost.!
G tech монтирана е во дневна 30 квадрати во куќа со фасада. Не е моќна како fairy која ми е во спална и десетина квадрати помалку грее но загрева за десетина минути
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
G tech монтирана е во дневна 30 квадрати во куќа со фасада. Не е моќна како fairy која ми е во спална и десетина квадрати помалку грее но загрева за десетина минути

Не се жалеле на G Tech дека не грее како ти што пишуваш. Пробај да поставиш на повисока температура, стави на претпоследно најсилно дување на внатрешната. Евентуално ако деновиве не ти е топло, додај греалка 1-2кв да и помага на климата и викни сервис или јави им се. Можда ќе го решат проблемот. Види и дефрости како ти прави надворешната, како побелува, цела ли .....
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Btw,eve od ovie popusti ne znam dal imalo do sega 12ka na ovaa cena modelot e ili gree bora ili gree muse so razlicen vnatresen panel, bar ke se doisfrlat on-off klimite ke ima sekoj moznost da ima inverter
Em ke ja prepolovi smetkata em ke namali bucava i ke ima ogromna zgolemena efikasnost.!
Ај те молам просветли не како жити се дојде до овој заклучок?!?
По чему инвертер Х би бил потивок од он-офф Y ?
Исто делот со "огромна зголемена ефикасност"? Или во меѓувреме се сменија законите во физиката,а јас не сум бил известен!
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Земав ова лето две клими 3.5 кв. од грее. Една fairy, a drugata g tech. Мислам дека fairy e две класи подобра од g tech. G tech не може да затопли соба од 30 квадрати на 24степени, а еве температурите сеуште не се минусни
Друже од Грее никој не се пожалил дека неможела да загрее.роднини ја имаат како тајфун дува топло.Лаички мислам дека филтрите ти се пре препрљави(извади ги 20 30 мин да видиш како ќе грее) или лоша монтажа(без вакум,или прекршен бакар)

Него кој имаше на форумов друг Даисекаи?да каже искуство
Уште ми нема дефрост направено.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
pusti go na 30 edno saat ipol i ke napravi :D inace nema da pravi ako ne e forsirana, moite isto ne sum gi nacekal da napravat ni koga imase magla pred nedela dena.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
401
Поени од реакции
244
Дали дневна потрошувачка од 8-10кв на 25м² е многу ?
Наместена на 24С освен ноќта 20С
Модел Тосот од 18к
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.913
Ај те молам просветли не како жити се дојде до овој заклучок?!?
По чему инвертер Х би бил потивок од он-офф Y ?
Исто делот со "огромна зголемена ефикасност"? Или во меѓувреме се сменија законите во физиката,а јас не сум бил известен!
Nema ni da bides izvesten ostani si od pred 15god, so on-off klima nee moralno da znaes dr.raboti...taka podobro ke se prosvetlis.!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Nema ni da bides izvesten ostani si od pred 15god, so on-off klima nee moralno da znaes dr.raboti...taka podobro ke se prosvetlis.!
Ма јас сум најмал проблем!
Туку ќе дојде некој што незнае за да прочита и да се информира. Некој што незнае што е "инвертер"! И ќе прочита ваква глупост(со извинение),и ќе си потврди потсвесно: ваууу стварно тоа инвертерите поекономични биле.
А нема врска! Само управувачки склоп и начин на работа,ама ај објасни им после де?
Или можеби и ти сеуште незнаеш? Штом пишуваш вакви работи по толку време...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom