Најекономично греење и ладење

Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Zdravo Pajak, fala za grizata. Vcera dojde servis, ja izvadile cevkata I sega vodata tece slobodno na zemja. Koga ja odmrznaa edinicata, inverterot pocna da topli kako fen :). Rekoa deka problemot bese vo zaledenata cevka I tacna. Gi prasav poveke raboti, mi rekoa deka inverterot nema da ima maka duri do -20, no maglata go ubiva, imaat intervencii niz celiot grad. Denes, pocna povtorno da duva laden vozduh, iako I postaviv da duva 25 st. Vo servis istite lugje mi rekoa da ja stavam na 30 st, barem da mozam nekoja temp. od 20 st da odrzuvam. NO, sega sledi najinteresniot del. Tatko mi mi posovetuva da ja stavam da raboti na istata temp. koja ja imam momentalno vo prostorijata, odnosno 19-20 st. Inverterot pocna da mi duva potopol vozduh otkolku koga bese na 25st, I nadvoresnata edinica ne mi zamrznuva :D! Pak si pravi defrost, no veke go nema toj beliot talog, I mislam deka taka ke pocne I tacnata da se odmrznuva.
Nekoj pogore prasal kako da se odmrzne nadvoresniot del - lugjeto od servisot isturile ok. 5l mnogu topla voda vo tacnata, ja izvadile cevkata I nekoe crno cepce. I navistina ubavo se odmrzna. Pa ako maka macite so zmrznuvanjeto, probajte go ovoj nacin so poniska temperatura.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Може ли малце повеќе ваши искуства за временскиот интервал на дефростација, конкретно имам Carrier X power Gold 13,000БТУ греам површина од 30м2, последнава недела климатизеров работи 30 мин па после дефростација од 10 мин. ќе ве замолам за ваши искуства.

Јас знам дека од маглава ќе да е :)
Не би споредувал 12ка со 18ка меѓутоа мојава Gree change 18ка дефростот го прави на 1,5 до 2 саати на маглава и тоа само навечер/наутро кога е најгуста, значи по потреба а не автоматски на одредено време. На потоплото од 10 до 18 не ни фаќа мраз па и не дефростира. Целата процедура од престанок со дување, одмрзнување на надворешната, и повторно почнување со дување на внатрешната трае некои 7-8минути. Сега битна разлика е што надворешната единица е доста голема од било која 12ка т.е. површината кај што се нафаќа мразот е поголем и потешко нафаќа мраз од 12ка и второ што има греач на тацната кој донекаде ја прави целата надворешна потопла.
Сепак на -7 температура на секој пола саат 10-15мин да одмара тешко ке одржи доволно топла температура во просторијата.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
климата не е за мене, мене не ми треба. 35м2 загревам со панел плоча од 2KW. и задоволен сум со сметката (двајца сме). минатиот месец 1200 ден. би било глупо да вложувам во инвертер, .... ќе ги вратам парите после 15 години:(
но ова се работи за други кои се постари луѓе и кои немаат појма, па ме прашаа мене, ко божем помлад па сум знаел. ни и јас дудук, па овде да прашам.
фала за советот, значи сепак 30 000+ ден се потребни за добар инвертер. ги привлече моментот дека е безкаматно на 10 месеци по 2500 ден.

Малку ми е чудно, панел со 2кв на скапа струја во 35кв. и сметка од 1200 денари значи дека вкупно панелот бил во употреба 190 часа или ако го делиме на 30 дена, добиваме 6.3 часа на ден. Сигурно е стан но и така ми е многу малце.

Има една работа која многумина ја занемаруваат. Најбитен елемент за потрошувачката е дали е стан или куќа. Втор елемент е столаријата, односно врати и прозорци и каков квалитет се. Сега има дури и квалитет на стакло како подобра или полоша изолација. На крај изолација на фасада. Во куќа нема спас од поголема потрошувачка, може само колку толку да ја намалите, но во стан потрошувачката ќе биде секогаш помала.

Овој нео инвертер го гледав и јас пред да купам клима за греење, но се откажав кога видов дека минималната потрошувачка е 600 вати. Не сум експерт за клими, но пожелно е инвертерот да работи нон-стоп кога ја одржува температурата во просторијата, некаде околу минимумот и со тоа поретко влегува во дефрост. Но и покрај сето тоа и тој нео инвертер би требало да биде подобар од панелот, нека троши и 600 вати во замена за 2кв топлина кои сигурно би ги испорачал како греење еднакво на панелот, би добиле за 1200 денари околу 600 работни часа, или на ден околу 20 часа. Проста математика кажано за исти пари 3 пати повеќе или 3 пати помала сметка, како и да се гледа на работите.

И мене лично ме интересира искуство некое за греење со поефтини инвертори, но кај нас многу ретко се користат климите зиме, било обични било инвертер.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Малку ми е чудно, панел со 2кв на скапа струја во 35кв. и сметка од 1200 денари значи дека вкупно панелот бил во употреба 190 часа или ако го делиме на 30 дена, добиваме 6.3 часа на ден. Сигурно е стан но и така ми е многу малце.

Има една работа која многумина ја занемаруваат. Најбитен елемент за потрошувачката е дали е стан или куќа. Втор елемент е столаријата, односно врати и прозорци и каков квалитет се. Сега има дури и квалитет на стакло како подобра или полоша изолација. На крај изолација на фасада. Во куќа нема спас од поголема потрошувачка, може само колку толку да ја намалите, но во стан потрошувачката ќе биде секогаш помала.

Овој нео инвертер го гледав и јас пред да купам клима за греење, но се откажав кога видов дека минималната потрошувачка е 600 вати. Не сум експерт за клими, но пожелно е инвертерот да работи нон-стоп кога ја одржува температурата во просторијата, некаде околу минимумот и со тоа поретко влегува во дефрост. Но и покрај сето тоа и тој нео инвертер би требало да биде подобар од панелот, нека троши и 600 вати во замена за 2кв топлина кои сигурно би ги испорачал како греење еднакво на панелот, би добиле за 1200 денари околу 600 работни часа, или на ден околу 20 часа. Проста математика кажано за исти пари 3 пати повеќе или 3 пати помала сметка, како и да се гледа на работите.

И мене лично ме интересира искуство некое за греење со поефтини инвертори, но кај нас многу ретко се користат климите зиме, било обични било инвертер.
друже, не викам НЕ, во право си за тоа дека за исти пари 3 пати повеќе би добил. но ете, тоа ми е инвестиција која во мом не можам да си ја дозволам. а кога веќе сум ги купил панелите и да си ги користам, нели? ;) здравје, еден ден и можеби ќе купам
околу тоа дали сум во стан. ДА, во стан сум каде што имам нова столарија (прозори и врати ПВЦ) и додадено изолација од надвор, тука имам вложувано. лошото е во тоа што станот ми е од две страни надвор, на ќоше сум, и еден дел (0,5-1м) сум надвиснат (на 1-ви кат сум) и немам од долу никој да ме изолира. но сепак презадоволен сум. околу времетраењето, повеќе од 6ч е вклучено, во математиката треба да вметнеш дека и ефтина струја трошам.
за користење на клима, обични ми се, така да нема шанси да ги користам на поладно од -5. дури и тогаш е под знак прашање, многу брзо замрзнува.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Zdravo Pajak, fala za grizata. Vcera dojde servis, ja izvadile cevkata I sega vodata tece slobodno na zemja. Koga ja odmrznaa edinicata, inverterot pocna da topli kako fen :). Rekoa deka problemot bese vo zaledenata cevka I tacna. Gi prasav poveke raboti, mi rekoa deka inverterot nema da ima maka duri do -20, no maglata go ubiva, imaat intervencii niz celiot grad. Denes, pocna povtorno da duva laden vozduh, iako I postaviv da duva 25 st. Vo servis istite lugje mi rekoa da ja stavam na 30 st, barem da mozam nekoja temp. od 20 st da odrzuvam. NO, sega sledi najinteresniot del. Tatko mi mi posovetuva da ja stavam da raboti na istata temp. koja ja imam momentalno vo prostorijata, odnosno 19-20 st. Inverterot pocna da mi duva potopol vozduh otkolku koga bese na 25st, I nadvoresnata edinica ne mi zamrznuva :D! Pak si pravi defrost, no veke go nema toj beliot talog, I mislam deka taka ke pocne I tacnata da se odmrznuva.
Nekoj pogore prasal kako da se odmrzne nadvoresniot del - lugjeto od servisot isturile ok. 5l mnogu topla voda vo tacnata, ja izvadile cevkata I nekoe crno cepce. I navistina ubavo se odmrzna. Pa ako maka macite so zmrznuvanjeto, probajte go ovoj nacin so poniska temperatura.
ova si go dokazav i jas na sebe so mojata gree change, znaci sto povece stepeni digam preku dalinskoto na pr.28-30° ka povece klimata da papsuva ili gubi sila, a koga ce ja stavam na 25c dobiva na sila. kaj mene e i drug problem sto krovot na ducanceto e previsok i samata postavenost na klimata taka da moram da go drzam ventilatorot na posledna treta sila da vozduhot bi se razmesuval podobro vo sprotivno ako e poslab protokot na vozduh vnatresnata se laze i misli deka postignala i go namaluva tempoto a mene mi se podladuva prostorijata. I sam ja izmeriv temperaturata so termometar i razlikata gore i dolu e za 5° razlika. Mojata klima denes pravese samo 2x defrost po 6 minuti i gree prezadovolen sum, ama veter me siba .:pos: Mojata nadvoresna e postavena vo hodnik i ne ja faca magla
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Јас пак за плинот...
Како што спомнав, во куќа сум, греам околу 220 квадрати со парно на дрва.
Лани, сефте, потрошив околу 18 кубика дрва.
Е, сега има опција плин. Можам да се приклучам...
Разговарав деновиве со луѓе кои веќе се греат на плин, како и со луѓе кои се разбираат од такви работи. Есапот отприлика ми излегува дека месечно би плаќал сметка од 10-12000 денари.
За мене - исплатливо!
Купувам по 20 кубика дрва за сезона, отприлика околу 50000 денари е тоа.
Ако 5 месеца греам, нека дадам 60000 денари. Со тоа што преправките би ми се отвориле некои опции со парното што сега ги немам или ме мрзи да ги правам, а со кои сигурно би заштедил нешто.
Единствено, инвестиција би ми била 700 евра за приклучок, и околу 300 евра за адаптација на котел и некои електроники таму... шознам шо, мајсторите знаат.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Јас пак за плинот...
Како што спомнав, во куќа сум, греам околу 220 квадрати со парно на дрва.
Лани, сефте, потрошив околу 18 кубика дрва.
Е, сега има опција плин. Можам да се приклучам...
Разговарав деновиве со луѓе кои веќе се греат на плин, како и со луѓе кои се разбираат од такви работи. Есапот отприлика ми излегува дека месечно би плаќал сметка од 10-12000 денари.
За мене - исплатливо!
Купувам по 20 кубика дрва за сезона, отприлика околу 50000 денари е тоа.
Ако 5 месеца греам, нека дадам 60000 денари. Со тоа што преправките би ми се отвориле некои опции со парното што сега ги немам или ме мрзи да ги правам, а со кои сигурно би заштедил нешто.
Единствено, инвестиција би ми била 700 евра за приклучок, и околу 300 евра за адаптација на котел и некои електроники таму... шознам шо, мајсторите знаат.
Драг Мој Пријателе,
Штом си одлучил - Приклучи се ...
Но мој совет е не го преправај котелот туку паралелно со стариот, постави нов котел на плин. Нема да биде голема разлика во парите
По неколку месеци сам ќе видиш што е поекономично
Старите велат - Не плукај во стариот бунар
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Драг Мој Пријателе,
Штом си одлучил - Приклучи се ...
Но мој совет е не го преправај котелот туку паралелно со стариот, постави нов котел на плин. Нема да биде голема разлика во парите
По неколку месеци сам ќе видиш што е поекономично
Старите велат - Не плукај во стариот бунар
Ќе можам да го користам и на дрва, така рекоа тоа мајсторите... само нешто треба да се вади става не разбрав најдобро, ама здравје догодина, т.е. за наредната сезона. Сега имам дрва... многу дрва.
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Goran 0505, a kako go postavuvas perceto? Nasiot stan e 2,80 I od servis ni rekoa perceto da bide postaveno najdole, za da go butka topliot vozduh nadole, a toj I taka po priroda ke odi nagore.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ja ne bi ulagal u sistem na plin. Rusite se premnogu nepredvidlivi moze samo gabe da gi lupnes parite a plinot da go poskapat x2. Avtoplinot na pocetokot bese 7 denara sega e 40.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Goran 0505, a kako go postavuvas perceto? Nasiot stan e 2,80 I od servis ni rekoa perceto da bide postaveno najdole, za da go butka topliot vozduh nadole, a toj I taka po priroda ke odi nagore.
Ako duva nagore topliot vozduh tamu i ke ostane nema da padne dole, zatoa se stava nadole da duva da go zagree ladniot vozduh koj e dole nisko na podot. Topliot vozduh sekogas bega nakaj tavanot zosto e polesen. Usmeri ja najdole da duva i ukocija taka perkata.
--- надополнето: 25 декември 2013 во 02:51 ---
Ќе можам да го користам и на дрва, така рекоа тоа мајсторите... само нешто треба да се вади става не разбрав најдобро, ама здравје догодина, т.е. за наредната сезона. Сега имам дрва... многу дрва.
Плинот е запалив знаеш, им веруваш на мајсторите дека нема да ти направат бомба во куката ? Арно ти вика Пајак у паралела или сериски би кажал ја, цевките од парното довод/одвод нека ти ги врзат на двата котла па кое сакаш ке си го користиш, битно да имаш сигурен котел.
Друго за овие котли на плин имам нешто малку читано само знам дека има обични и некои нови кондензациски котли, разликата е што вториве се поекономични. Еве видеото.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.452
Поени од реакции
109.386
Ima li razlika u potrosuvacka ako e naprimer 22 ili 25 stepeni namestena temperaturata ?
Нормално дека да, а и логично е. Чим сакаш повисока температура тогаш значи дека треба да потрошиш повеќе струја, дрва, плин... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom