Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 12196

Гостин
Член од
16 март 2019
Мислења
3.194
Поени од реакции
5.107
Јас тукушто бев одлучил да земам тундра 3,5. Сега морам одново да размислувам.

Што ќе кажете за оваа?
Odlicna dokazana mokna klima so super cena i ekstra specifikacii.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Јас тукушто бев одлучил да земам тундра 3,5. Сега морам одново да размислувам.

Што ќе кажете за оваа?
Иста цена е и оваа

Што мислиш за неа ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.194
Поени од реакции
5.107
Mene mi treba taka nesto dosta ekonomicno ama da ne e klima za prostor(soba) do 10 kvadrata nesto sto ke trose pod 500w
Eve ovaa grealka ima maksimalna potrosuvacka od 800w odnosno 2 greaci od po 400w mislam deka ke ti bide dovolno za greenje na 10m2 no sekako ako imas izolacija
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Odlicna dokazana mokna klima so super cena i ekstra specifikacii.
Не ми е јасна функцијата WiFi. Кај овој инвертер има можност за вградување, ама не е вграден. Дали WiFi служи само за далечинска команда преку интернет и мобилен? Без WiFi работи ли далечински управувач (даљинско)?
Иста цена е и оваа

Што мислиш за неа ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Ќе ја разгледам. И јас баш не се снаоѓам со нив.

ПС
Иста цена, слични карактеристики. Оваа има греачи на компресор и тацна, тундрата нема.
Mene mi treba taka nesto dosta ekonomicno ama da ne e klima za prostor(soba) do 10 kvadrata nesto sto ke trose pod 500w
Греењето на струја е најскапа можна варијанта. Нема тука економичност, сите греалки трошат многу. Со 2 KW сум загревал 18м² ама на поголем студ не успеваше доволно да загрева. Немаше добра изолација.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.194
Поени од реакции
5.107
Не ми е јасна функцијата WiFi. Кај овој инвертер има можност за вградување, ама не е вграден. Дали WiFi служи само за далечинска команда преку интернет и мобилен? Без WiFi работи ли далечински управувач (даљинско)?
Kaj ovoj model Haier Tundra Green e fabricki vgraden WI-FI modulot koga ja kupuvas klimata ima vo upatstvoto koja aplikacija da ja simnes na smartphone i WiFi-to ke si funkcionira i bez razlija i da ne go aktiviras i da go aktiviras WI-FI-TO ke si raboti klimata so dalecinskoto dalecinskoto nema vrska so WI-FI-to.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.368
Поени од реакции
3.736
Иста цена е и оваа

Што мислиш за неа ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Aj ....nemoj vivax so greaci tuka clenovive ke te izedat za toa .... Za niv samo tundra .toa e zakon dr.ne cini ....
Автоматски споено мислење:

Јас тукушто бев одлучил да земам тундра 3,5. Сега морам одново да размислувам.

Што ќе кажете за оваа?
Tukusto odluci i opss....se premisli....
Автоматски споено мислење:

Не ми е јасна функцијата WiFi. Кај овој инвертер има можност за вградување, ама не е вграден. Дали WiFi служи само за далечинска команда преку интернет и мобилен? Без WiFi работи ли далечински управувач (даљинско)?
Ќе ја разгледам. И јас баш не се снаоѓам со нив.

ПС
Иста цена, слични карактеристики. Оваа има греачи на компресор и тацна, тундрата нема.
Греењето на струја е најскапа можна варијанта. Нема тука економичност, сите греалки трошат многу. Со 2 KW сум загревал 18м² ама на поголем студ не успеваше доволно да загрева. Немаше добра изолација.
Ako pisuva wi-ready .togas za klimata treba uste 1500/2000den usb stik za da funkcionira ,ako pisuva wi.fi togas ima se vgradeno samo smetnuvas app.na telefon pravis konekcija so ruterot telefonot i aplikacijata i toa e se.Ova preku wi.fi nema vrska so daljinskiot toj sie nezavisen...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Јас тукушто бев одлучил да земам тундра 3,5. Сега морам одново да размислувам.

Што ќе кажете за оваа?
Se nadevam ja imash uklucheno opcijata "detektiraj sarkazam" vo opciite na forumov.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Не ми е јасна функцијата WiFi. И јас баш не се снаоѓам со нив.

ПС
Иста цена, слични карактеристики. Оваа има греачи на компресор и тацна, тундрата нема.
Со што не се снаоѓаш?
А тоа што има греачи на компресор и тацна е лошо (и јас се мислам меѓу овие две затоа те прашувам)?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Aj ....nemoj vivax so greaci tuka clenovive ke te izedat za toa .... Za niv samo tundra .toa e zakon dr.ne cini ....
Зошто вакви коментари? Со нив нè збунувате нас неискусните...
Tukusto odluci i opss....se premisli....
Па кога напишаа дека не е добра...
Ako pisuva wi-ready .togas za klimata treba uste 1500/2000den usb stik za da funkcionira ,ako pisuva wi.fi togas ima se vgradeno samo smetnuvas app.na telefon pravis konekcija so ruterot telefonot i aplikacijata i toa e se.Ova preku wi.fi nema vrska so daljinskiot toj sie nezavisen...
Пишува дека е вградена припрема, потребен е дополнителен модул. Но таа функција (барем засега) не ми е потребна. Доволна е командата со далечинскиот управувач.
Se nadevam ja imash uklucheno opcijata "detektiraj sarkazam" vo opciite na forumov.
Опцијата ми е вклучена, ама мојот сарказмометар не работи.
Автоматски споено мислење:

Со што не се снаоѓаш?
А тоа што има греачи на компресор и тацна е лошо (и јас се мислам меѓу овие две затоа те прашувам)?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Не знам дали е добро или лошо. Пред 6 месеци почнав да се интересирам за инвертер, пред тоа ги имам погледано само оддалеку.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
@Cannon @Паланчански

Ај вака нешто да разјасниме поубаво.
Греачот на тацна не смета да го има,меѓутоа и клима без греач перфектно ќе си работи кај нас.Фала богу повеќе од триесет години се монтираат клими без греачи кај нас.
За да видиш било каков аир од греач,температурите треба да паднат на -25,-30ц што кај нас дури и да се случи е чудо од една вечер.
Е сега гледај на друг аспект! Еден греач троши(отприлика) 100w/h или 10ден на ден.Груба математика испаѓа 1000 денари годишно за џабе изгорени пари,десет години=10000ден па види сам...

Вај-фај е убаво да имаш на денешно време,ама со даљинско ќе вршиш работа 99% од времето.Ако веќе има вградено супер,ако не,рачунај 1500-2000ден е модулот отпосле.

Марки не протежирам.Реално колку пари-толку музика.Виваксот е подолго на пазарот кај нас,и барем е докажан по квалитет.Хајерот иде се еуровент(и сигурен сум дека е поефикасен од виваксот) али јбг за квалитет треба години да минат па да видиме.

Евентуално види и Midea Mission треба слично да кошта,а докажана клима и бренд.

П.С.го заборавив кланот,а кој ќе го слуша @ts01 да плаче :D па ај да ја додадам и Грее Виола во групава.За грее го мислам истото што го реков и за Хајер,а со 29кг надворешна на р410 мислам дека заслужува да биде во групава 2.4kw на -7
Btw иде со греачи,вај-фај и панели у боја да ти одговара со пердето :pos:
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.368
Поени од реакции
3.736
@Cannon @Паланчански

Ај вака нешто да разјасниме поубаво.
Греачот на тацна не смета да го има,меѓутоа и клима без греач перфектно ќе си работи кај нас.Фала богу повеќе од триесет години се монтираат клими без греачи кај нас.
За да видиш било каков аир од греач,температурите треба да паднат на -25,-30ц што кај нас дури и да се случи е чудо од една вечер.
Е сега гледај на друг аспект! Еден греач троши(отприлика) 100w/h или 10ден на ден.Груба математика испаѓа 1000 денари годишно за џабе изгорени пари,десет години=10000ден па види сам...

Вај-фај е убаво да имаш на денешно време,ама со даљинско ќе вршиш работа 99% од времето.Ако веќе има вградено супер,ако не,рачунај 1500-2000ден е модулот отпосле.

Марки не протежирам.Реално колку пари-толку музика.Виваксот е подолго на пазарот кај нас,и барем е докажан по квалитет.Хајерот иде се еуровент(и сигурен сум дека е поефикасен од виваксот) али јбг за квалитет треба години да минат па да видиме.

Евентуално види и Midea Mission треба слично да кошта,а докажана клима и бренд.

П.С.го заборавив кланот,а кој ќе го слуша @ts01 да плаче :D па ај да ја додадам и Грее Виола во групава.За грее го мислам истото што го реков и за Хајер,а со 29кг надворешна на р410 мислам дека заслужува да биде во групава 2.4kw на -7
Btw иде со греачи,вај-фај и панели у боја да ти одговара со пердето :pos:
A kaj pisav jas tuka covekot da zeme gree,vivax ili haier,midea itn .....?
samo mu napomnav nemoj so greaci posto posle ke ima 10 komentari +..koj ke se dokazuva trosat 70~100w olku onolku .... treba/netreba .....

inaku fala sto me spomna ...epten mi znaci :) sega ke mu prenesam vo gree da mi pustat +100ka za komentarive na transakciska :P samo dal ke uspeam na kineski na translate ....
Автоматски споено мислење:

Зошто вакви коментари? Со нив нè збунувате нас неискусните...
Па кога напишаа дека не е добра...
Пишува дека е вградена припрема, потребен е дополнителен модул. Но таа функција (барем засега) не ми е потребна. Доволна е командата со далечинскиот управувач.
Опцијата ми е вклучена, ама мојот сарказмометар не работи.
Автоматски споено мислење:


Не знам дали е добро или лошо. Пред 6 месеци почнав да се интересирам за инвертер, пред тоа ги имам погледано само оддалеку.
K,palanka druze kolku pojke znajs tolku povejke kete boli glavata ...ostaj nekogas i nee potrebno tolku mnogu da se znae... ako procitas uste 4/5 strani na forumov ili na nekoi drugi mozis na kraj daja utnes komplet rabotava pa nekoj favorit ili max , da ti prodadat,
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Sto mislite za ovaj dijagram?
Ako ja setiram nakaj 25 C, a nadvor e od -7 do -10 ke trosi po 2kw nonstop. A ako e -15 ke trosi 1.6kw otprilika.
Dali ova e ok ili e nedovolno ekonomicna 5.5ka.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
24 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
65
Sherlock, 5,5ka od 32000 denari vo 65m2 kukja, slabo izolirana, najgolema smetka mu bila 5950 denari, choekot stoplen. Ne razbrav, ti u stvari ja falish Tundrava ili ova sho se skrshil ventilatorot trebeshe da e negativnoto za Haierot? Probaj stapi vo kontakt so chlenov i prashaj go za update na situacijata da ti prati.

I ne znam zoshto tolku lichno si go svati toa shto baba mi i dedo mi se zadovolni od Haierot, aj da napishev Gree ne chinat, da skoknish, ama vaka pofaliv realno druga klima BEZ da gi spomnam Gree niti bilo koj drug brend i pak se naljuti i pak ne ti chinit. Izvini brat, eve, katastrofa klima e, na nikoj ne mu ja preporachuvam, samo smiri se.
eve jas ke se nadovrzam na tebe posto
Nisto prodavaj micibushi I takvi slicni sranja I kupvaj Haier.

Eve go kvalitetot na tundra
eve da se nadovrzam na postot za tundrata:
kako sto pisav vkupna kvadratura sto ja gream e 65kv(dnevna spalana hodnik kupatilo)
za greenje gree tundrata i toa odlicno nemam zborovi,ovaa ke mi bide treta zima so nea
za problemot sto go imav so ventilatorot na vnatresnata edinica kako sto pisav i prethodno,koga koristev odmor se dogovorivme so servisot na energija za termin i deckite si ja zavrsija profesionalno rabotata,go smenija ventilatorot a i dodeka bese rasturena vnatresnata i hemiski ja iscistija(ne deka bese prljava ) seto toa na nivna inicijativa(besplatno)
ako nesto drugo ve interesira slobodno prasajte
 

Kajgana Shop

На врв Bottom