Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 95595

Гостин
Ваков бисер одамна не е напишан на темава ама ете и тоа се случи, ах бре Климе, Климе...ме изнасмеа :pos:
A da ne se smejs mnogu i da mi kazis sho pari se dvizat Vozduh-Voda toplotnive od Gree? Striko mi kupi stan, 89m2, 7mi sprat, 1986 godina zgrada po JUS standard gradena, PVC prozori, zgradata nema termo fasada. Dva nadvoreshni zida, pod nego ima stanari, nad nego ima stan ama nenaselen. Jugo-istok orientiran stanov. Parno ima vekje postaveno ama e na struja, pa ako mozit da se izvedit neshto so toplotna pumpa, zoshto da ne. Nekoja ideja da kazis i da kazis kolku bi chinelo edna takva investicija so Gree toplotna pumpa pa da mu kazam?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.319
А има кај да стави на 7ми кат ТП која тежи 150кг?
Парното е со радијатори?
Какви радијатори има, колку ребра и за која температура на вода се димензионирани?
Со 45Ц ке го стоплат?
Пумпата е Нискотемпературно греење и максимум до 60С дава вода, ама на максимум треба да работи и не би му ја понудиле без да ги предимензионира-појача радијаторите.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.319
Razbrav be namesto Vozduh Voda sum pisal Voda Vozduh moj lapsus ;)
За лапсусот и беше реметот, за такви пумпи Вода-Воздух треба да имаш гејзер у двор :)
А за да смешаш која страна е топла а која ладна треба да си ептен лаик, ни на сон несмее да ти се случи таков лапсус а даваш предлози на други....останатите ваљда ке разберат што сакам да кажам.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
А има кај да стави на 7ми кат ТП која тежи 150кг?
Парното е со радијатори?
Какви радијатори има, колку ребра и за која температура на вода се димензионирани?
Со 45Ц ке го стоплат?
Пумпата е Нискотемпературно греење и максимум до 60С дава вода, ама на максимум треба да работи и не би му ја понудиле без да ги предимензионира-појача радијаторите.
Poshto nemozam da ti dam odgovor na prashanjava ajde hipotetichki da recheme deka ima kaj da ja stavi TP od 150kg i deka radijatorite se ok dimenzionirani. Kazi mi eve koja cena e edna takva TP. Eve, za 89m2 stan, so tie karakteristiki shto ti gi kazav, koja jachina na TP bi bila potrebna i koja e cenata? Ili nekoj katalog vo poraka da mi pratish poshto stvarno nemam pojma kolku koshtaat. Inache radijatori ima niz cel stan, nemozam da se setam kakvi se, eve ti slika ako mozes zumiraj i ke gi vidis. Ne se od onie starite so rebra, nego od "ponovite" e, lieni ili kako gi vikaat.
Автоматски споено мислење:

Screenshot_20190913_215823_com.huawei.himovie.overseas.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.319
Fikshe prosta fizika e toa ima dzoa i inzinjeri tuka neka ti presmetaat
50l voda zagreana na 60C ima potpolno ista akumlirana energija kako 100L zagreani na 30C ...tocno 3,48kw....zatoa e bitna informacijata kako se dimenzionirani radijatorite t.e kolku voda ima vo niv. Obicno se dimenzionirani za nad 60C i zatoa velime mora da se dupliraat radijatorite.
Na pumpata i e mnogu polesno da raboti koga treba odrzuva 30C namesto 60C sto i e realno maximumot....COPot ke e duplo povisok toa mislam e jasno.
Vo praksa od X firmi se predlagaat pumpi i so pomali kapacitet zaradi cenite sto im se visoki....recimo za 90m2 pumpa od 6kw...megjutoa nekazuvaat deka tie pumpi imaat vgradeni bekap elektricni grejaci (3 ili 6kw) i koga nema da postiga pumpata ke se vkljucat grejacite, ama smetkite ?

Poentata e da imas mali smetki ako stavas pumpa a ne dali ke se zgrees.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Fikshe prosta fizika e toa ima dzoa i inzinjeri tuka neka ti presmetaat
50l voda zagreana na 60C ima potpolno ista akumlirana energija kako 100L zagreani na 30C ...tocno 3,48kw....zatoa e bitna informacijata kako se dimenzionirani radijatorite t.e kolku voda ima vo niv. Obicno se dimenzionirani za nad 60C i zatoa velime mora da se dupliraat radijatorite.
Na pumpata i e mnogu polesno da raboti koga treba odrzuva 30C namesto 60C sto i e realno maximumot....COPot ke e duplo povisok toa mislam e jasno.
Vo praksa od X firmi se predlagaat pumpi i so pomali kapacitet zaradi cenite sto im se visoki....recimo za 90m2 pumpa od 6kw...megjutoa nekazuvaat deka tie pumpi imaat vgradeni bekap elektricni grejaci (3 ili 6kw) i koga nema da postiga pumpata ke se vkljucat grejacite, ama smetkite ?

Poentata e da imas mali smetki ako stavas pumpa a ne dali ke se zgrees.
Ok brat. Ke pisham koga ke imam pojke informacii. Ama edna rabota me buni. Poshto ne sum nikogash chital za vozduh-voda pumpi, ti go chitam muabetov i si vikam zashti da predimenzionirame so radijatori, ne e isto da predimenzionirash so toplotnata pumpa? Mislam, logichno, poskapa ke e pojaka pumpa, ama neli ima logika ova, ili jas epten ne razbiram?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Fikshe prosta fizika e toa ima dzoa i inzinjeri tuka neka ti presmetaat
50l voda zagreana na 60C ima potpolno ista akumlirana energija kako 100L zagreani na 30C ...tocno 3,48kw....zatoa e bitna informacijata kako se dimenzionirani radijatorite t.e kolku voda ima vo niv. Obicno se dimenzionirani za nad 60C i zatoa velime mora da se dupliraat radijatorite.
Na pumpata i e mnogu polesno da raboti koga treba odrzuva 30C namesto 60C sto i e realno maximumot....COPot ke e duplo povisok toa mislam e jasno.
Vo praksa od X firmi se predlagaat pumpi i so pomali kapacitet zaradi cenite sto im se visoki....recimo za 90m2 pumpa od 6kw...megjutoa nekazuvaat deka tie pumpi imaat vgradeni bekap elektricni grejaci (3 ili 6kw) i koga nema da postiga pumpata ke se vkljucat grejacite, ama smetkite ?

Poentata e da imas mali smetki ako stavas pumpa a ne dali ke se zgrees.
Точно така. Еве јас рецимо имам подно и парно на котел. И инвертер.

И би ставил едно мало пумпиче за да ги замлачи радијаторите и подното на 30-40C и да испумпа по некој киловат низ сите соби за подобра дистрибуција на топлина. А секако инвертерот (кој и онака го имаш) ќе си биде главното тело. Условно кажано.

Јас барем така го сфаќам "парното" во 2020та година. Значи тоа се остатоци од еден архаичен систем кој ете сега може малку да помага за поголема ефикасност и подобра дистрибуција на топлината. А за комплет конверзија на топлинска пумпа ми нема логика ниту потреба. Бидејќе пак да повторам и така имаш најмалку 1 клима во просторот, таа нека е добар инвертер за греење. Жалосно е да имаш грејно тело со 300-500% (алооо!!!) И да не го користиш или да "заштедиш" на него.

Значи ако сакаш парно, ете ти мултисплит јово на ново. А ако сакаш да искористиш постоечко парно - само за испомош на инвертерите и дистрибуција.

Електричен котел - никако. Еве ви од паталец кажано. Или во 2020та да кажам некој да се заебе со купување електричен котел, не би сакал на душа да го носам тој човек. Исто и за пелети или не дај боже дрва. Немојте луѓе. Умоболно е во градови тоа. Се потрувме живи со дрвата. За во планина пеки.

П.С. електричен котел е со 24кв, (мојот) тој троши како 20 (дваесет!!!!) клими. Тие 20 клими ќе испорачаат над 80кв во просторот.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Точно така. Еве јас рецимо имам подно и парно на котел. И инвертер.

И би ставил едно мало пумпиче за да ги замлачи радијаторите и подното на 30-40C и да испумпа по некој киловат низ сите соби за подобра дистрибуција на топлина. А секако инвертерот (кој и онака го имаш) ќе си биде главното тело. Условно кажано.

Јас барем така го сфаќам "парното" во 2020та година. Значи тоа се остатоци од еден архаичен систем кој ете сега може малку да помага за поголема ефикасност и подобра дистрибуција на топлината. А за комплет конверзија на топлинска пумпа ми нема логика ниту потреба. Бидејќе пак да повторам и така имаш најмалку 1 клима во просторот, таа нека е добар инвертер за греење. Жалосно е да имаш грејно тело со 300-500% (алооо!!!) И да не го користиш или да "заштедиш" на него.

Значи ако сакаш парно, ете ти мултисплит јово на ново. А ако сакаш да искористиш постоечко парно - само за испомош на инвертерите и дистрибуција.

Електричен котел - никако. Еве ви од паталец кажано. Или во 2020та да кажам некој да се заебе со купување електричен котел, не би сакал на душа да го носам тој човек. Исто и за пелети или не дај боже дрва. Немојте луѓе. Умоболно е во градови тоа. Се потрувме живи со дрвата. За во планина пеки.

П.С. електричен котел е со 24кв, (мојот) тој троши како 20 (дваесет!!!!) клими. Тие 20 клими ќе испорачаат над 80кв во просторот.
Za TP vozduh-voda beshe muabetot, ne za elektrichen kotel.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Затоа и викам дека на местото на електричниот котел со задоволство би ставил слаба ТП.
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво на сите
Гледам дека многу членови тука имаат големо познавање од клими па сакав да прашам ако можит некој дда ми помогнит за избор на клима
Се работит за соба од 22м2 можам да си дозволам 30к ден
Грее виола 3.5,Грее фаиру 3.5, или некој модел од ЛГ до 30к ден
 

Kajgana Shop

На врв Bottom