Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@ogledaloogledalo
Klimata ti raboti sosema normalno i kako sto rece sass sega nadvor e petoplo. Drugo za greenje ne se orentiraj so stepenite realni bidejci klimata ne meri tocno ili nejzinata pozicija sekogas e visoko kade sto e i potoplo. Mojata gree change na primer koga vo prostorijata e 22c ona pokazuva deka e 27c, taka da ako sakas da se grees stavija slobodno od 25c pa nagore. Ona sto gasi kompresorot i perkata se fiksira na sredina znaci deka razlikata e pregolema vo plus od toa sto e zadadeno.
Dali ja zede od Baze Zorba i kja cena?
 
A

AnFem

Гостин
Колкава куќа како на пример ?
Како на пример околу 100 квадрата, на два спрата.
--- надополнето: 29 октомври 2013 во 01:28 ---
Mислам дека котел ќе ти треба...едно 40 киловати.
Каков е тој котел? Каде може да се набави? По која цена?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Како на пример околу 100 квадрата, на два спрата.
--- надополнето: 29 октомври 2013 во 01:28 ---


Каков е тој котел? Каде може да се набави? По која цена?
Немаш потреба од 40 КВ котел, во просек рачунај 1 кв околу 6 квадрати што значи тебе би ти ги бил доволен котел и од 20 КВ.
Мој совет е да си побараш на реклама 5 или пак пазар 3, има доста луѓе кои продаваат таква работа по една грејна сезона од икс фактори и се најдува поефтинко.
Инаку за нов имаш на повеќе места каде што се продаваат шпорети.

http://www.krusel.com.mk/Default.aspx

http://www.koper.com.mk/

http://www.kult.mk/

http://www.agrotehna.com.mk/
--- надополнето: 29 октомври 2013 во 02:22 ---
Конкретно од Култ еве ти цени

http://www.kult.mk/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=114
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.679
Поени од реакции
32.726
Како на пример околу 100 квадрата, на два спрата.

Каков е тој котел? Каде може да се набави? По која цена?
Kотелот е делот каде се грее водата, комерцијална печка/камин за централно греење имаат вграден котел.

Како што кажа Винд 20+киловати би требало да се доволно, но за да сме сигурни мора да кажеш точно која е квадратурата, која е висината на плафонот, каква изолација има куќата.

Пошто сакаш ѕидан камин, тебе ти треба вградлив камин за централно греење, како овој доле:
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=51
http://www.kult.mk/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=114
(само тој од Култ.мк е самостоен и не е вградлив, доле на сликата е покажан како изгледа вградливиот модел)

 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Goran 0505

Sto napravi so klimata sto ti mrznea cevkite, ja sredi li, kako, sto...?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Како на пример околу 100 квадрата, на два спрата.
--- надополнето: 29 октомври 2013 во 01:28 ---


Каков е тој котел? Каде може да се набави? По која цена?
Ако се 100мкв вкупно 20кв ти вршат работа. Ако се 100мкв на спрат, тогаш ќе ти е потребен котел од 40кв.
јас загревам простор малце поголем од 200мкв со котел од 40кв.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.405
Грее хансол е најдобриот модел на грее, па со тоа сигурно е најскап. И јас лично не верувам на овие податоци дека има 90% моќ на -10, бидејки сум гледал кај многу спецификации и никаде нема таква искористеност. Одличен цоп и еер, добар мин. од 180-190 вати, одлична тежина на над. единица од 33кг., одлична количина на фреон од 1.3 кг ( можеби и најбитен момент), одлично ниво на бучава од мин. 22, како што гледам 7 брзини, се на се совршенство. Ова би требало да оди кај нас околу 1000 евра, пошто гледав сега у Грција се околу 800 евра 12-ка, мада веќе и слабо ги има, во бугарија нема во продажба, зошто не ми е јасно.
Инаку само да кажам дека Грее е веќе фузиран со Даикин и произведува у Кина клими под нивниот бренд кој изгледа носи повеќе пари и можеби е најголемата причина што слабо ги има како грее на пазарот у европа.
Gree Hansol 12000бту го имаат во Зорба. Баш го прашав денес монтерот Зоки што мене ми монтираше Change18ka дека имаат докај 10парчиња од 12ка Hasol a цената не е нити 800 нит 1000евра туку рамно 40000 ден или 655евра. Монтажата им е 5000. Гаранција 3 години од Зорба. Може и да му се јавите на Зоки и да си прашате подетално 070 527848 (чоекот се согласи да му го напишам телефонот).
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
Ајде малце помош од поупатените, ако 1kw е доволен за загравање на површина од 6м2, тогаш како оваа печка од 6kw http://www.alpinpelet.com.mk/index.php/sample-levels/solara-6kw може да загрее 60м2. Или кога станува збор за греење на пелети друга е математиката ?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ајде малце помош од поупатените, ако 1kw е доволен за загравање на површина од 6м2, тогаш како оваа печка од 6kw http://www.alpinpelet.com.mk/index.php/sample-levels/solara-6kw може да загрее 60м2. Или кога станува збор за греење на пелети друга е математиката ?
Се удира некој просек од 6кв чисто провентивно со обична дограма и со ладни зими.
Затоа и пишува на неа до 60 квадрати, тоа се однесува на добро изолирана куќа со демит фасада, нови прозори со локација во Скопје да речиме, во случај ако твојата куќа се најдува во Битола, надвор е минус 25, немаш никаква изолација и дограмата е стара 30 години, тогаш истава печка ќе загрева 20 квадрати.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Сакам да купам Thermor панел 2.5kw ми треба за соба од 16м2. Искуство некој, дали бргу се стоплува собата?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Сакам да купам Thermor панел 2.5kw ми треба за соба од 16м2. Искуство некој, дали бргу се стоплува собата?
Да, јас.... што да ти кажам!? Малку помала соба, со релативно добра изолација.... Спреми 5-6,000 месечно (за Декември, Јануари Февруари) и тоа само за струјата за таа просторија што ќе ја загреваш... Грелица обична, ништо поекономична од останатите што се нудат на ‘‘Бит пазар‘‘ за 800 Денари! Оваа демек била француска, имала алуминиумски дифузер и драпај си таквоото прецизен термостат! (као да е тоа пресудно за економично загревање).... Не сум во ситуација, инаку би ја исфрлил! За греење грее добро, ама за трошење не да троши.... голта!
Ако си во можност размисли за термална пумпа (инвертер или обичен климатизер од подобра марка) има доста пишувано за нив на оваа тема... тие се најекономични!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Да, јас.... што да ти кажам!? Малку помала соба, со релативно добра изолација.... Спреми 5-6,000 месечно (за Декември, Јануари Февруари) и тоа само за струјата за таа просторија што ќе ја загреваш... Грелица обична, ништо поекономична од останатите што се нудат на ‘‘Бит пазар‘‘ за 800 Денари! Оваа демек била француска, имала алуминиумски дифузер и драпај си таквоото прецизен термостат! (као да е тоа пресудно за економично загревање).... Не сум во ситуација, инаку би ја исфрлил! За греење грее добро, ама за трошење не да троши.... голта!
Ако си во можност размисли за термална пумпа (инвертер или обичен климатизер од подобра марка) има доста пишувано за нив на оваа тема... тие се најекономични!
Имам клима и камин во дневна ова ми треба за во спална соба на поткровје колку да е топло за спиење. Чисто онака прашувам по што обичната греалка не ми ја стоплува собата.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Имам клима и камин во дневна ова ми треба за во спална соба на поткровје колку да е топло за спиење. Чисто онака прашувам по што обичната греалка не ми ја стоплува собата.
За загревање загрева - грее турбо (бргу и квалитетно). Ако ти е за спална тогаш земај, не му ја мисли, ќе бидеш задоволен. Јас мислев како кај мене ќе биде вклучен конвекторот Thermor ко Владата 24/7...
 
Член од
12 март 2010
Мислења
211
Поени од реакции
72
Zemav Gree Hansol, vcera mi go montiraa.
E sega, mislam deka ne raboti kako treba. Mislam deka ne ja odrzuva zadadenata temperatura.
Rabotava e sledna, sinokja go pustiv da go probam okolu 18:00, prvo mu staviv temperatura od 24 stepeni i se ukluci, rabotese. Posto stana toplo, posle 10-15min go namaliv na 20 stepeni i se iskluci. Nasokata na duvanje ja namestiv na najdolnata pozicija za da duva vo pod, koga iskluci se ispravi na sredina-horizontalno zastana perkata. I ok vikam, go ostaviv taka.
Pominaa saati, nakaj 22:00, se oseti deka zaladi vo dnevnata ama ne uklucuva. Otvoriv vrata od balkon da se izladi sobata i da ukluci klimata vikam aj za sekoj slucaj posto nemam termometar, no nisto. Sveti na 20 stepeni ama ne uklucuva. Koga ja zgolemiv temperaturata na 22-23 ukluci, no siguren sum deka bese pod 20 stepeni vo sobata. Ja vrakam na 20 odma posle 10tina sekundi i prodolzuva da raboti za da ja dostigne temperaturata i toa na pogolema brzina na ventilatorot a mi bese namesten na auto (zatoa sum siguren deka bese poladno vo sobata). Koga zatopli pak se iskluci i ja ostaviv taka na 20 stepeni cela nok da sedi.
Sabajle stanuvam i se oseka deka e posvezo, otoram prozor i nadvoresna vrata za da se napravi promaja i da izladi sobata, a nadvor bese 7 stepeni sabajlevo. Po 15tina minuti sigurno padna temperaturata vo dnevnata barem na 15 stepeni, ne uklucuva klimata.
Zgolemiv na 21 stepen, ukluci i povtorno na pogolemite brzini na ventilatorot.
Sum nemal do sega inverter pa neznam tocno kako funkcioniraat, no ova sum siguren deka e nekoj defekt, neli inverterite se za da im zadades temperatura i da si ja odrzuva.
Mu javiv na monterot sega, vika moze e sonda problem, no i da ja probam uste dva-tri dena kako ke raboti. Da bese se ok, nemase ni da mu javuvam ni da pisuvam ovde sega.

Probaj na greenje i na najmala brzina.Kaj mene vivax go ima istiot problem na auto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom